Συνέδρια - Ημερίδες - Εσπερίδες - Σεμινάρια

Ξεκίνησε από tom, 17 Μαρ 2010, 10:24:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

ΟΚ - εγώ νόμισα ότι πρότεινες να ενσωματωθούν τα γεγονότα στο ημερολόγιο του SMF, ώστε να τα βλέπει ο κόσμος που μπαίνει εδώ, για να μην τρέχει σε άλλες σελίδες... και να μπορεί να τα σχολιάζει στους σχετικούς πίνακες.

Οπότε το καταργώ το ημερολόγιο του φόρουμ, έτσι; Είναι κανένας που θα ανεβάζει εκδηλώσεις σε αυτό;

Άλλου τύπου ενσωμάτωση, αν υπάρχει δηλαδή σχετικός κώδικας PHP/HTML ή κάποιο iframe, βέβαια, να μπει, αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα βολέψει έτσι. Δηλαδή αν είναι να πειράζουμε την PHP του φόρουμ σε κάθε update, ε, δεν βολεύει, πιο απλό θα είναι να γίνονται διπλές καταχωρήσεις για κάθε event...

denispyr

Παράθεση από: alkisg στις 21 Μαρ 2010, 04:45:02 ΜΜ
ΟΚ - εγώ νόμισα ότι πρότεινες να ενσωματωθούν τα γεγονότα στο ημερολόγιο του SMF, ώστε να τα βλέπει ο κόσμος που μπαίνει εδώ, για να μην τρέχει σε άλλες σελίδες... και να μπορεί να τα σχολιάζει στους σχετικούς πίνακες.
Αυτό ακριβώς έψαξα να δω αν γίνεται: ένα ημερολόγιο (εδώ, εκεί, αλλού, όπου να' ναι) και πρόσβαση από εδώ κι από τον client  - και δε γίνεται ;(
Θα πρότεινα το εξής
- να φτιαχτεί ένα νέο φόρουμ με τίτλο "Εκδηλώσεις", "Ενδιαφέροντα", "Καλεντάρι"  ή όπως αλλιώς
- να μπει σε ένα sticky μηνυμα το ημερολόγιο με χρήση του html tag
- στο φόρουμ, από κάτω, να ανακοινώνονται και να συζητούνται τα διάφορα events
- όταν υποστηριχτεί iCal-capable ημερολόγιο, ξηλώνουμε το google calendar και το αντικαθιστούμε
Αν (λέω αν) υπάρχει οποιοδήποτε θέμα με το ότι το ημερολόγιο δεν είναι του Άλκη ή κάποιου διαχειριστή, ευχαρίστως να συμμετέχω ώς editor σε άλλο google calendar.
Κι όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι θα το "ποτίζουμε" το ημερολόγιο αλλιώς ... τι συζητάμε?
Διονύσης

alkisg

Παράθεση από: denispyr στις 21 Μαρ 2010, 07:11:38 ΜΜ
Αν (λέω αν) υπάρχει οποιοδήποτε θέμα με το ότι το ημερολόγιο δεν είναι του Άλκη ή κάποιου διαχειριστή, ευχαρίστως να συμμετέχω ώς editor σε άλλο google calendar.
Σιγά βρε μην ασχοληθούμε με τέτοια! Από μένα, μακάρι να αναλάμβανε άλλος και την τεχνική συντήρηση του φόρουμ, να γλύτωνα από τον κόπο!

Παράθεση από: denispyr στις 21 Μαρ 2010, 07:11:38 ΜΜ
- στο φόρουμ, από κάτω, να ανακοινώνονται και να συζητούνται τα διάφορα events
Λοιπόν σχετικά με την οργάνωση του ημερολογίου δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά... Αν γίνεται ανακοίνωση και συζητούνται σε κάποιον πίνακα, τι διαφορά έχει από τα διπλά entries που είπα παραπάνω; Δηλαδή από το να καταχωρούνται και σε κάποιο google calendar και παράλληλα και στο ημερολόγιο του φόρουμ;

Για καινούργιες κατηγορίες γενικά περιμένουμε να μαζευτούν λίγες δεκάδες μηνυμάτων και μετά τις ανοίγουμε - ώστε να μην γεμίσουμε με κατηγορίες που δεν χρησιμοποιούνται...  Θα έλεγα δηλαδή να ξεκινάγαμε τις αναρτήσεις στις υπάρχουσες κατηγορίες (Γυμνάσιο / Λύκειο / ΕΠΑΛ / Γενική συζήτηση κτλ) και μόλις μαζευτούν μερικές, ανοίγουμε μια ξεχωριστή και τις μετακινούμε εκεί...

Ότι άλλο χρειάζεται φωνάξτε. :)