ΔΟΜΗΜΕΝΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ - ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΨΕΥΔΟΚΩΔΙΚΑΣ

Ξεκίνησε από vav, 02 Οκτ 2008, 02:13:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιώργος Παπαδόπουλος

Θεωρώ ότι  το πρόβλημα έγκειται όχι στον ψευδοκώδικα που υπάρχει στο βιβλιο του ΔΠ, αλλά ότι έχουμε ως μπούσουλα την ψευδογλώσσα της ΑΕΠΠ.
Γιατί να θεωρούμε σωστό ότι μια εντολή Αν πρέπει να τερματίζει με τέλος αν ή να υπάρχει το τέλος_επανάληψης στις εντολές επανάληψης;Επειδή έτσι είναι στην ΑΕΠΠ;

Όπως πολύ σωστά είπε κάποιος-οια πιο πανω ο ψευδοκώδικας στηρίχτηκε στην Pascal και έχει αρκετές ομοιότητες σε αυτήν.
Αυτόν πρέπει να δουλέψουμε και αυτόν να διδάξουμε στα παιδιά.
Όσο περισσότερο αποφεύγουμε την ψευδογλώσσα της ΑΕΠΠ τόσο πιο εύκολη θα γίνεται η διδασκαλία και για εμάς και για τα παιδιά.
Άραγε γιατί διδάσκουμε το Τέλος_αν αφού δεν υπάρχει πουθενά στο βιβλίο; Δεν είναι τραγικό λάθος;


petrosp13

Αφού ο ψευδοκώδικας είναι μια αντιγραφή της Pascal, εγώ δεν βρίσκω λόγο να μην κάνω μόνο Pascal
Έτσι κι αλλιώς, είναι αποδεκτό σε κάθε απάντηση εξετάσεων
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Γιώργος Παπαδόπουλος

Παράθεση από: petrosp13 στις 04 Οκτ 2012, 01:11:15 ΠΜ
Αφού ο ψευδοκώδικας είναι μια αντιγραφή της Pascal, εγώ δεν βρίσκω λόγο να μην κάνω μόνο Pascal
Έτσι κι αλλιώς, είναι αποδεκτό σε κάθε απάντηση εξετάσεων

Αυτή θα ήταν μια καλή ιδέα, αν δεν υπήρχαν ασκήσεις στα δύο πρώτα θέματα που σχετίζονται με τον ψευδοκώδικα.
Οπότε δεν θεωρώ σωστό τη διδασκαλία μόνο της PASCAL.

stratosg

Απλά η δήλωση ΤΕΛΟΣ_ΑΝ εφόσον υπήρχε θα βοηθούσε περισσότερο τους μαθητές να κλείνουν το σώμα της εντολής επιλογής, ενώ νομίζω ότι θα συμβάδιζε περισσότερο με την Pascal που την εντολή if την κλείνει με end τόσο στον κλάδο του then όσο και στου else.

Απαράδεκτος είναι ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεται η εντολή επανάληψης ΓΙΑ στον ψευδοκώδικα μιας και αυτό που παρουσιάζει δεν έχει καμία ομοιότητα με την FOR της Pascal. Το ίδιο ισχύει και για το λογικό της διάγραμμα, που αν και σωστό έχω την εντύπωση (αλλά δεν παίρνω όρκο) ότι πλέον δεν χρησιμοποιείται.

Τέλος στη σελίδα 31 στο τελευταίο διάγραμμα στο οποίο αναπαρίσταται η εντολή επανάληψης ΕΦΟΣΟΝ για μια και μοναδική φορά υπάρχει το αριστερό βέλος ως εντολή εκχώρισης. Δυστυχώς στις εξετάσεις προηγούμενου έτους, δόθηκε άσκηση μετατροπής από μια μορφή αναπαράστασης αλγορίθμου σε άλλη και στην δοθείσα υπήρχε το αριστερό βέλος ως εκχώριση. 

Προσωπικά ακολουθώ το βιβλίο και διδάσκω και τον ψευδοκώδικα και την Pascal μιας και οι εκφωνήσεις των ασκήσεων είναι διακριτές για κάθε μια περίπτωση.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: stratosg στις 15 Οκτ 2012, 09:45:18 ΜΜ
Απλά η δήλωση ΤΕΛΟΣ_ΑΝ εφόσον υπήρχε θα βοηθούσε περισσότερο τους μαθητές να κλείνουν το σώμα της εντολής επιλογής, ενώ νομίζω ότι θα συμβάδιζε περισσότερο με την Pascal που την εντολή if την κλείνει με end τόσο στον κλάδο του then όσο και στου else.

Στράτο αν δεις προσεκτικά την αντιστοιχία, το Αρχή - Τέλος της ψευδογλώσσας ταιριάζει στο Begin - End της Pascal. Δεν είναι η If της pascal που κλείνει με end, αλλά τα block εντολών begin - end, αν βέβαια υπάρχουν τέτοια block εντολών μέσα στην if. Αν δεν υπάρχουν τότε η if μπορεί να φτιαχτεί και χωρίς καθόλου end. Έχουμε αναφερθεί ξανά σε αυτό το ζήτημα πιο αναλυτικά σε άλλο νήμα...

stratosg

Καλησπέρα Νικόλα,

έτσι όπως τα γράφεις είναι. Απλά προσπάθησα να το "οπτικοποιήσω" λίγο μιας και συνήθως έχουμε μπλοκ εντολών στους κλάδους then και else της if τα οποία βεβαίως κατ' αντιστοιχία υπάρχουν, ή αν θέλεις μεταφέρονται και στην ψευδογλώσσα όπου δυστυχώς εκεί δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Σε τελική ανάλυση απλά πιστεύω πως είναι θέμα χρόνου να "συγχρονιστείς" με τον τρόπο του βιβλίου. Εκεί όμως που αδυνατώ να το καταφέρω είναι η ΓΙΑ ν ΦΟΡΕΣ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ. ΜΠΡΡΡΡ
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: stratosg στις 15 Οκτ 2012, 11:30:39 ΜΜ
Καλησπέρα Νικόλα,

έτσι όπως τα γράφεις είναι. Απλά προσπάθησα να το "οπτικοποιήσω" λίγο μιας και συνήθως έχουμε μπλοκ εντολών στους κλάδους then και else της if τα οποία βεβαίως κατ' αντιστοιχία υπάρχουν, ή αν θέλεις μεταφέρονται και στην ψευδογλώσσα όπου δυστυχώς εκεί δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Στην ψευδογλώσσα όμως υπάρχει το Αρχή - Τέλος

Παράθεση από: stratosg στις 15 Οκτ 2012, 11:30:39 ΜΜ
Σε τελική ανάλυση απλά πιστεύω πως είναι θέμα χρόνου να "συγχρονιστείς" με τον τρόπο του βιβλίου. Εκεί όμως που αδυνατώ να το καταφέρω είναι η ΓΙΑ ν ΦΟΡΕΣ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ. ΜΠΡΡΡΡ

Αυτό πραγματικά ΝΑΙ! Σε πιάνει σύγκρυο...   :D

stratosg

Ωπα!!! Μόλις συνειδητοποίησα. Γράφεις για ψευδογλώσσα κι έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά στα ΕΠΑΛ δεν κάνουμε την ψευδογλώσσα όπως αυτή είναι γνωστή στα ενιαία λύκεια και το ΑΕΠΠ.

Στο βιβλίο Προγραμματισμός Υπολογιστών δεν υπάρχει ψευδογλώσσα, αλλά η όποια αναπαράσταση αλγορίθμου γίνεται είτε σε ψευδοκώδικα είτε σε διάγραμμα ροής. Και στον ψευδοκώδικα παρουσιάζονται οι παρανοήσεις.

Πάντως όπως και να έχει για να τις αποφύγω επιμένω στους μαθητές μου να χρησιμοποιούν tab intendation ώστε να καταδεικνύουν με αυτόν τον τρόπο την αρχή και το τέλος του κάθε μπλοκ, όταν αυτό υπάρχει, στους κλάδους ΤΟΤΕ κι ΑΛΛΙΩΣ της εντολής ΑΝ.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Στράτο τον ψευδοκώδικα του βιβλίου των ΕΠΑΛ εννοώ κι εγώ, όπως παρουσιάζεται στο: "Πίνακας Εντολών Ψευδοκώδικα" (σελ. 25).

http://www.pi-schools.gr/download/lessons/computers/epal/vivlia/progr_ypol/enot2.pdf

Σε αυτόν τον πίνακα δεν υπάρχει το Αρχή - Τέλος για "Δηλώσεις ορίων"; Ουσιαστικά πρόκειται για το begin - end της pascal...

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3361.msg44682#msg44682


stratosg

Καλησπερα Νικολα,

Ναι εχεις απολυτο δικιο, ομως αν προχωρισεις στις σελιδες 30 και 31 οπου περιγραφονται οι εντολες επιλογης και επαναληψης αντιστοιχα, κανει χρηση του ΑΡΧΗ και ΤΕΛΟΣ μονο στις εντολες επαναληψης κι οχι στις εντολες επιλογης. Οποτε μενει θολο το τοπιο και πλεον εχουμε και οι δυο απο μια σωστη θεση απο τις οποιες η δικη σου ειναι ορθολογικοτερη αλλα εγω προσωπικα αισθανομαι ακαλυπτος ως προς την αυστηροτητα ή το ποσο πιστα ο βαθμολογητης θα ακολουθησει το βιβλιο.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.