ΧΕΙΡΙΣΤΗΣ VBI

Ξεκίνησε από sarakiniotis, 08 Απρ 2009, 08:00:33 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lykos

Παράθεση
ΠαράθεσηΝα είσαι βέβαιος ότι ποτέ κανένας ΠΕ19 δεν έχει πει καλό λόγο για τον διευθυντή του ;
Παράθεση από: andreas_p στις 09 Απρ  2009, 09:34:03 μμ

    Σε σύσκεψη Δ/ντών ποτέ κανείς (Δ/ντής)  δεν είπε  έναν καλό λόγο για τον ΠΕ19.

Νομίζω, πως όσο πιό ψηλά "ίσταται" κάποιος, τόσο πιο πολλές είναι οι πιθανότητες να μην εκλέχτηκε (ή επιλέχθηκε?) αξιοκρατικά. Οι διευθυντές είναι μία απ' τις τελευταίες τρύπες του ζουρνά. Εμείς, σίγουρα η τελευταία...

Το ότι υπάρχει τακτική βολέματος κάποιων, ουδεμία αμφισβήτιση! "Που ζάτε ρε!", πού 'λεγε κι' ο Λαζόπουλος...
Στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ (γενικών δεξιοτήτων) μας φέραν 2 άτομα ("ημέτεροι ήταν... τι ήταν?) τη μέρα της εξέτασης. Η προετοιμασία?

Ως προς το παρόν: Κάποιοι, "για ανάγκες της υπηρεσίας", αποσπώνται σε γραφεία. Επειδή τα γραφεία είναι πολλά στα αστικά κέντρα, συνήθως εκεί. Κάποιοι δε, - απ' αυτούς - χάνουν και πολλά μπάνια, γιατί αν τους άφηναν στο νησί, έ, όσο και να πείς καλύτερα θα περνούσαν. Να μην τους βοηθήσουμε? Ας πάρουν (σωστά το είπατε κάποιοι: σιγά το ποσό!...) κι' αυτοί κατιτίς...
Δεν ξέρω σίγουρα... Ισως, να τους στέλνουν και "με το ζόρι", για να διασφαλίσουν την επιτυχή διεξαγωγή των εξετάσεων. Δηλ., "για ανάγκες της υπηρεσίας".

ΥΓ: Δεν γράφω "από πικρία", γιατί εγώ σαν μοναδικός ΠΕ19 του Σχολείου μου, είμαι "χειριστής". Και να μην είμουνα, δε θα με πείραζε. Αρκεί, η διαδικασία επιλογής να μην είναι "η συνήθης"!



lp

Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο έγγραφο που να υποχρεώνει τα σχολεία να βάζουν ΠΕ19 20. Το είχαμε ψάξει και παλιότερα με την ΠΕΚΑΠ όταν στο πρώτο μου σχολείο (ΤΕΕ), που  ήμασταν 7 πληροφορικοί,  και μία χρονιά ο Δντης ΔΔΕ ήθελε να στείλει έναν μαθηματικό που έκανε τον γραμματέα στο γραφείο του Περιφερειάρχη…
Αυτό που κάναμε ήταν να πάμε στον διευθυντή της ΔΔΕ και να του πούμε ότι δεν δεχόμαστε άλλον εκτός από πληροφορικό του σχολείου μας. Και έτσι μας έβγαλε όλους και έβαλε έναν γυμναστή από τη ΔΔΕ και τον μαθηματικό που λέγαμε. Τουλάχιστον δεν αισθανόμασταν κορόιδα.
Αγαπητοί συνάδελφοι πείτε όχι στο σύστημα αυτό που μας εκμεταλλεύεται. Μην αναλαμβάνετε γραμματιακή υποστήριξη γιατί έτσι διαιωνίζετε το πρόβλημα. Επιτέλους δεν είμαστε γραμματείς.

Στο σημερινό σχολείο μου  (ΓΕΛ) βάζουν πάντα έναν μαθηματικό με 25+ χρόνια και έναν πληροφορικό από τους 3 που είμαστε, αλλά τουλάχιστον κανένας από τους 3 δεν έχει έπαφο ή email.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

andreas_p

Παράθεση από: ggfiogos στις 28 Απρ 2009, 09:15:39 ΠΜ

Αγαπητοί συνάδελφοι πείτε όχι στο σύστημα αυτό που μας εκμεταλεύεται. Μην αναλαμβάνετε γραμματειακή υποστήριξη γιατί έτσι διαιωνίζεται το πρόβλημα. Επιτέλους δεν είμαστε γραμματείς.

...  αλλά τουλάχιστον κανένας από τους 3 δεν έχει έπαφο ή email.

Αυτό κάνουμε !!!

Το διδακτικό ωράριο, τις εφημερίες , τη λειτουργία του εργαστηρίου και

ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ (κυριολεκτικά). 

Καταλάβετέ το . Έχουμε δύναμη. (τεχνογνωσίας).  Μας έχουν ανάγκη.

Αυτό το μήνυμα πρέπει να περάσει σε όλους τους συναδέλφους ΠΕ19,20.

panayotisk

Αγαπητοί συνάδελφοι,
μόλις με ενημέρωσαν κι εμένα (είμαι ο μοναδικός ΠΕ19) στο Λύκειο ότι χειριστές τοποθέτησαν ένα μαθηματικό και ένα φυσικό. Στη διάρκεια της χρονιάς βέβαια άλλα μου έλεγαν... Για να πω την αλήθεια αισθάνομαι περισσότερο αηδιασμένος παρά θυμωμένος.
Εγώ έχω αναλάβει τον Έπαφο (κακώς από ότι κατάλαβα) και τώρα θα ήθελα αν γίνεται να μου ξεκαθαρίσει κάποιος συνάδελφος, σχετικά με τις πανελλήνιες αν θα πρέπει τυπικά όλα τα στοιχεία να τα περάσω εγώ.
Δυστυχώς συνάδελφοι ξεκίνησα τη χρονιά με διάθεση να συνεργαστώ και να βοηθήσω (γι αυτό ανέλαβα και τον Έπαφο), αλλά αποδείχτηκε ότι στο συγκεκριμένο σχολείο αυτό ήταν λάθος.  :( Θα ζητήσω να αλλάξω σχολείο του χρόνου...

Παναγιώτης

P.Tsiotakis

Παναγιώτη, τόσες μέρες με τις δοκιμαστικές εκπομπές στο VBI δεν είδες ποιοι είναι χειριστές? Οι επιτροπές (σε όποιο νομο κι αν είσαι) πρέπει να έχουν βγει απο την προηγούμενη βδομάδα.
Σήμερα σε μας ήρθαν οι επιτηρητες

Προφανως εισαι και υπευθυνος ΣΕΠΕΗΥ.

Κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να αφήσεις τώρα τον ΕΠΑΦΟ. Θα καταχωρήσεις βαθμολογία Β τετραμήνου και γραπτών ενδοσχολικών εξετάσεων, δεν είναι και τόσο βαρυ

Όσον αφορά τον ΕΠΑΦΟ με τις πανελλαδικες δεν εχει να κανει, τις καταστασεις (παρουσιολογια πανελλαδικων) θα τα εκτυπώσεις με δυο κλικ. Μισθοδοτικά επιτροπων κτλ΄, τα excelόφυλλα θα τα συμπληρωσει ο γραμματεας της επιτροπής αφού είναι δουλεια του.

Θα κανεις τις επιτηρήσεις σου στο άλλο σχολειο (ΑΝ έχεις) και θα πηγαίνει Τρίτη και Πέμπτη στο Λύκειο σου να τους βλέπεις αν ειναι καλα.
Απλά πλεον (παλι κατα τη γνωμη μου), θα κανεις ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ, και αν εισαι παλι εκει του χρονου, ΤΙΠΟΤΑ πλην εφημεριων (ουτε Νέστορα εννοείται)...

Wizard

Παράθεση από: panayotisk στις 11 Μαΐου 2009, 06:09:05 ΜΜ
Αγαπητοί συνάδελφοι,
μόλις με ενημέρωσαν κι εμένα (είμαι ο μοναδικός ΠΕ19) στο Λύκειο ότι χειριστές τοποθέτησαν ένα μαθηματικό και ένα φυσικό. Στη διάρκεια της χρονιάς βέβαια άλλα μου έλεγαν... Για να πω την αλήθεια αισθάνομαι περισσότερο αηδιασμένος παρά θυμωμένος.
Εγώ έχω αναλάβει τον Έπαφο (κακώς από ότι κατάλαβα) και τώρα θα ήθελα αν γίνεται να μου ξεκαθαρίσει κάποιος συνάδελφος, σχετικά με τις πανελλήνιες αν θα πρέπει τυπικά όλα τα στοιχεία να τα περάσω εγώ.
Δυστυχώς συνάδελφοι ξεκίνησα τη χρονιά με διάθεση να συνεργαστώ και να βοηθήσω (γι αυτό ανέλαβα και τον Έπαφο), αλλά αποδείχτηκε ότι στο συγκεκριμένο σχολείο αυτό ήταν λάθος.  :( Θα ζητήσω να αλλάξω σχολείο του χρόνου...

Παναγιώτης

Ο υπεύθυνος του Έπαφου δεν είναι κατά ανάγκη ο ίδιος με τον υπεύθυνο VBI. Σημασία έχει ποιος ορίστηκε υπεύθυνος VBI στην αρχή της χρονιάς στο πρακτικό της πρώτης συνεδρίασης για την ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών. Αν ήσουν εσύ, τότε έχεις κάθε δικαίωμα να διαμαρτυρηθείς στη Διεύθυνση (και πρέπει να το κάνεις!). Αν δεν ήσουν εσύ, τότε... κακώς δεν ήσουν εσύ, γιατί θεωρώ ότι όποιος στην αρχή της χρονιάς αναλαμβάνει τον Έπαφο, πρέπει να ζητά μόνος του να γίνεται και υπεύθυνος VBI, γιατί όλη η δουλειά γίνεται στον Έπαφο και η αμοιβή υπάρχει από το VBI!

P.Tsiotakis

Σύμφωνοι, αλλά δε μπορεί να γραφεί στο πρακτικό το VBI στην αρχή της χρονιάς...
Δεν αναθέτει τη δουλειά αυτή ο σύλλογος καθηγητών. Η Διεύθυνση (υπηρεσία) καταρτίζει τις επιτροπές!!

Wizard

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 11 Μαΐου 2009, 08:20:01 ΜΜ
Σύμφωνοι, αλλά δε μπορεί να γραφεί στο πρακτικό το VBI στην αρχή της χρονιάς...
Δεν αναθέτει τη δουλειά αυτή ο σύλλογος καθηγητών. Η Διεύθυνση (υπηρεσία) καταρτίζει τις επιτροπές!!


Ο σύλλογος αναθέτει τις δουλειές που γίνονται κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Δεν εννοούσα τις επιτροπές των Πανελληνίων. Αν όλη τη χρονιά χειριζόσουν εσύ το VBI και στις Πανελλήνιες ορίσουν άλλο, τότε μπορείς να διαμαρτυρηθείς, αλλά πρέπει στο πρακτικό στην αρχή της χρονιάς να έχεις ζητήσει να γραφεί ξεκάθαρα τι ανέλαβες (πρόγραμμα μηχανογράφησης Νέστωρ, χειρισμός VBI κλπ), για να μπορείς να έχεις και γραπτό επιχείρημα.

Δηλαδή, μπορεί να γραφεί στο πρακτικό ότι όλη τη χρονιά εσύ χειρίζεσαι το VBI, είναι και αυτό μία εργασία γιατί πρέπει να μένει ανοικτό συνέχεια, να βλέπεις τα μηνύματα, να ενεργείς σε περίπτωση δυσλειτουργίας κλπ. Επίσης, οι δοκιμές ξεκινούν πολύ πριν οριστούν οι επιτροπές, ποιος θα είναι τότε υπεύθυνος;

evry


  Δεν είναι έτσι, ο χειριστής VBI δεν φαίνεται στο πρακτικό και δεν πρέπει να φαίνεται γιατί δεν πρόκειται για αρμοδιότητα του σχολείου. Είναι θέση σε μια επιτροπή. Και όπως όλες αυτές οι θέσεις ορίζονται βυσματικά (κομματικά/γνωριμίες) τις περισσότερες των περιπτώσεων έτσι ισχύει και με αυτή τη θέση.
    Ο λόγος που ορίζεται καθηγητής του σχολείου είναι αυτός που είπες wizard, ότι δηλαδή κάποιος πρέπει να κάνει τα δοκιμαστικά και για λειτουργικούς λόγους πρέπει να είναι καθηγητής του σχολείου. Όποιος χειρίζεται τον VBI στα δοκιμαστικά χωρίς να είναι στην επιτροπή, μόνο και μόνο επειδή του το έχουν αναθέσει επειδή λείπει ο κανονικός (βυσματούχος) VBI, συγχωρέστε με που θα το πω, αλλά είναι μεγάλο κορόιδο!!! Δουλεύει αυτός και τα πίνουν στην υγεία του οι άλλοι.
    Τα λεφτά που παίρνει ο χειριστής VBI αφορούν και τα δοκιμαστικά. Άρα χειρισμός VBI = επιτροπή = λεφτά. Αν δεν έχουν ορίσει εσένα χειριστή δεν έχεις καμία δουλειά να κάνεις τίποτα. Αν ο κανονικός VBI λείπει στα δοκιμαστικά τότε πρόβλημά του. Δεν έχεις καμία υποχρέωση όχι να λάβεις τα μηνύματα αλλά ούτε να ανοίξεις τον υπολογιστή.
  Λυπάμαι που μιλάω σαν ένας κλασικός δημόσιος υπάλληλος αλλά ειδικά σε τέτοια θέματα όταν κάποιος θέλει τα λεφτά θα πρέπει να τα δουλέψει κιόλας, και επειδή όλοι ξέρουμε πως βγαίνουν οι επιτροπές των εξετάσεων (έχω παρατηρήσει ότι όλοι οι συνδικαλιστές των 2 παρατάξεων είναι πάντα σε όλες τις επιτροπές!!!) δεν πρέπει να τους λυπόμαστε καθόλου.
Πιο συγκεκριμένα θυμάμαι σε ένα σχολείο που ήμουν όπου ο προιστάμενος είχε ορίσει έναν χειριστή VBI οικονομολόγο και από άλλο σχολείο. Πήραν τηλέφωνο από το υπουργείο και ρώτησαν αν λαμβάνουμε τα μηνύματα. Εγώ σαν καλό κορόιδο προθυμοποιήθηκα να ανοίξω τον υπολογιστή αλλά ο διευθυντής με πρόλαβε πήρε το τηλέφωνο και είπε

"Μηνύματα? ποια μηνύματα? χειριστής VBI? δεν έχει εμφανίστει. Εμείς δεν μπορούμε να ανοίξουμε τον υπολογιστή. Δεν είμαστε εξουσιοδοτημένοι!!!"
Σε ελεύθερη μετάφραση, δεν θα με τρελάνετε εσείς, εγώ θα σας τρελάνω
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Wizard

Παράθεση από: evry στις 11 Μαΐου 2009, 09:06:46 ΜΜ
  Δεν είναι έτσι, ο χειριστής VBI δεν φαίνεται στο πρακτικό και δεν πρέπει να φαίνεται γιατί δεν πρόκειται για αρμοδιότητα του σχολείου. Είναι θέση σε μια επιτροπή. Και όπως όλες αυτές οι θέσεις ορίζονται βυσματικά (κομματικά/γνωριμίες) τις περισσότερες των περιπτώσεων έτσι ισχύει και με αυτή τη θέση.
    Ο λόγος που ορίζεται καθηγητής του σχολείου είναι αυτός που είπες wizard, ότι δηλαδή κάποιος πρέπει να κάνει τα δοκιμαστικά και για λειτουργικούς λόγους πρέπει να είναι καθηγητής του σχολείου.

Δεν το ήξερα, μου είχαν πει παλιότερα ότι εφόσον λειτουργεί ο υπολογιστής όλη τη χρονιά, πρέπει να ανατίθεται σε κάποιον η λειτουργία του  :o

Παράθεση από: evry στις 11 Μαΐου 2009, 09:06:46 ΜΜ
Όποιος χειρίζεται τον VBI στα δοκιμαστικά χωρίς να είναι στην επιτροπή, μόνο και μόνο επειδή του το έχουν αναθέσει επειδή λείπει ο κανονικός (βυσματούχος) VBI, συγχωρέστε με που θα το πω, αλλά είναι μεγάλο κορόιδο!!! Δουλεύει αυτός και τα πίνουν στην υγεία του οι άλλοι.

Έλα όμως που οι επιτροπές δημιουργούνται αργά, μόλις την προηγούμενη εβδομάδα στο γειτονικό μου λύκειο. Άρα, κάνεις τα δοκιμαστικά με την ελπίδα ότι θα είσαι και ο χειριστής  ???

Παράθεση από: evry στις 11 Μαΐου 2009, 09:06:46 ΜΜ
Πιο συγκεκριμένα θυμάμαι σε ένα σχολείο που ήμουν όπου ο προιστάμενος είχε ορίσει έναν χειριστή VBI οικονομολόγο και από άλλο σχολείο. Πήραν τηλέφωνο από το υπουργείο και ρώτησαν αν λαμβάνουμε τα μηνύματα. Εγώ σαν καλό κορόιδο προθυμοποιήθηκα να ανοίξω τον υπολογιστή αλλά ο διευθυντής με πρόλαβε πήρε το τηλέφωνο και είπε

"Μηνύματα? ποια μηνύματα? χειριστής VBI? δεν έχει εμφανίστει. Εμείς δεν μπορούμε να ανοίξουμε τον υπολογιστή. Δεν είμαστε εξουσιοδοτημένοι!!!"
Σε ελεύθερη μετάφραση, δεν θα με τρελάνετε εσείς, εγώ θα σας τρελάνω

Ποιος είχε οριστεί όμως βοηθός χειριστή; Μήπως κάποιο από το λύκειό σου; Εκεί πατάνε κάποιοι δυστυχώς, ότι είναι 2 οι θέσεις...

Laertis

Τα πράγματα είναι απλούστερα απο ότι φαίνονται ή υποθέτουν κάποιοι ότι είναι. Το σίγουρο είναι πολλές φορές στήνονται κομπίνες εις βάρος συναδέλφων για τους γνωστούς λόγους που ανέφερε ο Ευριπίδης. Κι εξηγώ γιατί είναι απλά τα πράγματα :

Οι Λυκειακή επιτροπή καθορίζεται σε μεγάλο βαθμό απο τον Διευθυντή του σχολείου. Και πιστέψτε με κανένας  Διευθυντής δε θέλει φυτευτούς και άσχετους στην επιτροπή που είναι πρόεδρος γιατί θέλει να γίνεται σωστά η δουλειά του. Αυτό ισχύει σχεδόν στην πλειοψηφία εκτός λίγων "φωτεινών" εξαιρέσεων όπου οι διευθυντές είναι απλά φερέφωνα και όργανα άλλων.
Έτσι μπορεί ο κάθε συνάδελφος που έχει το Νέστορα να "κανονίσει" με το Διευθυντή του ότι θα είναι και στο VBI αρκετά νωρίτερα (απο την αρχή της χρονιάς καλύτερα με την ανάληψη του Νέστορα) απο το να περιμένει να δει το όνομά σου την επιτροπή δυο βδομάδες μετά την έναρξη των δοκιμαστικών.
Σε περίπτωση που δεν οριστεί στο VBI και του τη φέρει ο Διευθυντής, νομίζω ότι αυτός που θα την πατήσει είναι ο Διευθυντής διότι δεν υπάρχει κανείς άλλος "πρόθυμος" να αναλάβει το Νεστορα της νέας χρονιάς. Πολλοί Διεθυντές θεωρούν επίσης ότι "ουδείς αναντικατάστατος" και καλό είναι να το δουν αν ισχύει και στην πράξη.

Με λίγα λόγια θεωρώ ότι αν κάποιος συνάδελφος αναλάβει το Νέστορα απο την αρχή πρέπει να "απαιτήσει" να είναι στο VBI δικαιωματικά. Αν του τι φέρουν ας θεωρήσει τον εαυτό του σοφότερο και να μην αναλάβει τίποτα απο τη νέα χρονιά.

Ο Wizard έχει δίκιο. Το υπουργείο απαιτεί απο την έναρξη της χρονιάς ανοικτό το VBI κατα τη διάρκεια του ωραριού λειτουργίας του σχολείου. Είναι σαφές ότι μπορεί να οριστεί εξ'αρχής απο το σύλλογο ο χειριστής ο οποίος θα είναι και στις εξετάσεις. Ειδάλλως ας χειρίζεται ο Διευθυντής το VBI  ;)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

evry

Ναι, αλλά ορίζεται κάποιος χειριστής στο πρακτικό? Δηλαδή φαίνεται σαν αρμοδιότητα κάποιου ή είναι δουλειά του διευθυντή ή του υποδιευθυντή?

Παράθεση από: Laertis στις 11 Μαΐου 2009, 09:51:10 ΜΜ
Ο Wizard έχει δίκιο. Το υπουργείο απαιτεί απο την έναρξη της χρονιάς ανοικτό το VBI κατα τη διάρκεια του ωραριού λειτουργίας του σχολείου. Είναι σαφές ότι μπορεί να οριστεί εξ'αρχής απο το σύλλογο ο χειριστής ο οποίος θα είναι και στις εξετάσεις. Ειδάλλως ας χειρίζεται ο Διευθυντής το VBI  ;)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Laertis

Πρέπει να ορίζεται αν δεν είναι ο Διευθυντής ή ο υποδιευθυντής αλλιώς υπάρχουν οι συγκεκριμένες "παρεξηγήσεις". Πως αλλιώς μπορεί να "ορίσει" ο Διευθυντής κάποιον άλλον να λειτουργεί όλη τη χρονιά το VBI ; Προφορικά και μόνο ; Σε περίπτωση που η συνεργασία μεταξύ συνδέλφου και Διεύθυνση δεν είναι "αγαστή" τότε δεν γίνεται ανάληψη του Νέστορα. Δυστυχώς μόνο με αυτό τον τρόπο μπορεί να διασφαλιστεί η δίκαιη κατανομή στις επιτροπές των χειριστών VBI.

Τώρα που το θυμήθηκα ... Καi παλιότερα υπηρχε το ίδιο πρόβλημα με το e-mail. Δεν αναφέρονταν σε κανένα πρακτικό σαν εξωδιδακτική εργασία και φορτώνονταν στους Πληροφορικούς de facto. Με τον καιρό όμως και τις διεκδικήσεις των συναδέλφων εδώ και 4-5 χρόνια ορίζεται στο πρακτικό απο την αρχή της χρονιάς ο υπεύθυνος για αποστολή και λήψη e-mail.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Νίκος Αδαμόπουλος

Μέχρι και υπεύθυνος βιβλιοθήκης ορίζεται στα πρακτικά, ακόμα κι όταν η βιβλιοθήκη είναι μία κλειδωμένη ντουλάπα από όπου δεν διακινείται ούτε ένα βιβλίο όλη τη χρονιά... Γιατί όχι για το VBI;

Αν κάποιος δεν μπήκε στο VBI ενώ περίμενε να είναι, τότε θα πρέπει να ρωτήσει και να πει στο διευθυντή του:

"Κύριε διευθυντά πώς πάει η προετοιμασία για τις εξετάσεις; Όλα καλά; Ααα, μια και μού ήρθε τώρα: Ποιοι θα είναι τελικά στο VBI; Αα, ναι; Πώς κι έτσι; Εγώ νόμιζα ότι θα έμπαινα εξ ορισμού στην επιτροπή! Ποιοι το αποφάσισαν; Εσάς δεν σας ρωτήσανε καθόλου; Ένας φίλος μου μού είπε ότι στο δικό του σχολείο ο διευθυντής εισηγήθηκε το ποιοι θα είναι στην επιτροπή... Τέλος πάντως, δεν με πολυνοιάζει κι όλας... Βέβαια του χρόνου καλό θα ήταν να δείτε ποιοι θα ασχοληθούν με τον Έπαφο, με το email, με..., με..., με... την ηλεκτρική σκούπα που έτυχε να έχει θύρα USB για αναβάθμιση του firmware..., ...μα πού την βρήκατε γιατί θέλω να αγοράσω κι εγώ μια ίδια..., και βέβαια με το VBI, γιατί από ό,τι είδα το ΣΕΠΕΗΥ έχει κάποια προβληματάκια και θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με τη νέα χρονιά. Μην απασχολούμε και το ΚΕΠΛΗΝΕΤ! Αυτοί λένε πως δεν προλαβαίνουν γιατί τρέχουν με την Πρωτοβάθμια...! Τι να πει κανείς!!"  ;)

panayotisk

Σας ευχαριστώ όλους για την ενημέρωση.
Παράθεση από: Τσιωτάκης ΠαναγιώτηςΚατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να αφήσεις τώρα τον ΕΠΑΦΟ. Θα καταχωρήσεις βαθμολογία Β τετραμήνου και γραπτών ενδοσχολικών εξετάσεων, δεν είναι και τόσο βαρυ
Άρα τα αποτελέσματα των Πανελληνίων δεν είμαι εγώ υποχρεωμένος να τα περάσω;