Προγραμμα: Με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή πεζά;

Ξεκίνησε από sotiris_3, 11 Απρ 2009, 12:27:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sotiris_3

Καλησπερα! Ειμαι μαθητης της 3ης λυκειου και απο την αρχη της χρονιας ακουω συνεχως διαφορετικες αποψεις επι του θεματος. Ο καθηγητης στο σχολειο λεει πως ενα προγραμμα θα πρεπει να συντασσεται με κεφαλαια γραμματοσειρα, κανοντας παραπομπη στο σχολικο βιβλιο (σελ 147, τελευταια παραγραφος: "Σε ολο το βιβλιο οι εντολες της ΓΛΩΣΣΑΣ..."). Υπαρχει καποιος απο τους δυο τροπους γραφης( πεζα ή κεφαλαια) που να ειναι ο σωστος για τις Πανελληνιες και ο αλλος να θεωρειται λαθος;

evry


Ρώτησε τον καθηγητή σου τι εμφανίζει το παρακάτω πρόγραμμα αν δοθούν οι αριθμοί 5, 10 και από την απάντησή του θα καταλάβεις πολλά πράγματα

Κώδικας: ΓΛΩΣΣΑ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ τέλος_προγράμματος
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
   ΑΚΕΡΑΙΕΣ : Αριθμός, διάβασε, γράψε
ΑΡΧΗ
   ΑΡΙΘΜΟΣ <- 10
   αΡιΘμΟΣ <- 100

  ΔΙΑΒΑΣΕ διάβασε, γράψε
  γράψε <- γράψε+διάβασε
  ΓΡΑΨΕ γράψε, αριθμός
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

sotiris_3


P.Tsiotakis

έχει απαντήσει η επιτροπή εξετάσεων που έδωσε το 2005 (συνάρτηση fun) το πρόγραμμα και τη συνάρτηση με πεζά.
Επίσης είχε την εντολή Εμφάνισε στο πρόγραμμα (άλλο παραμύθι αυτό).

Ρώτησε τον καθηγητή σου αν το θέμα αυτό είναι εκτός ύλης. Μάλλον μηντον ρωτάς και σχολήσου με την προετοιμασία σου...

andreas_p

Αυτά τα συζητούσαμε πριν 3-4 χρόνια. Πάλι τα ίδια ;

evry

Και κάτι μου λέει ότι θα τα συζητάμε για πολλά χρόνια ακόμα
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Σούλας Βασίλης

Και όμως ο μαθητής έχει δίκιο που το ρωτά. Πολλοί συνάδελφοι το τονίζουν κιόλας μην τολμήσετε με πεζά πρόγραμμα ούτε εντολή Εμφάνισε. Έλεος!!!!
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

P.Tsiotakis

Και γω τους λέω να μην γράφουνε με κεφαλαία απο σεβασμό προς το βιβλίο

andreas_p

Και αν  γράψουν σε πρόγραμμα :


Τύπωσε ΜetriτήΣ


είναι λάθος ;

P.Tsiotakis

Φεδομένου οτι ένας απο τους στόχους του μαθήματος είναι η αυστηρότητα έκφρασης και διατύπωσης και πως το σχολικό βιβλίο στο κεφάλαιο 7 αναφέρει ρητά οτι η μόνη εντολή εξόδου είναι η ΓΡΑΨΕ, θα το έπαιρνα ως λάθος.

Αν το θεωρεί κάποιος σωστό, θα ήθελα να μου αναφέρει (το έχω ρωτήσει και παλιότερα) ΠΟΙΕΣ είναι οι δεσμευμένες λέξεις στην ψευδογλώσσα/ΓΛΩΣΣΑ, ώστε να μην τις επιλέγω ως μεταβλητές, ονόματα κλπ.
Το "Τύπωσε" είναι δεσμευμένη λέξη; Το "Εξήγαγε" είναι;

michaeljohn

Συνάδελφοι η ιστορία πεζών ή κεφαλαίων με έχει κουράσει τα εννέα χρόνια που διδάσκω το μάθημα. Ακόμη και ένας συνάδελφος φροντιστής (ή μη) να λέει ότι πρέπει να χρησιμοποιηθούν κεφαλαία στα προγράμματα, αρκεί να δημιουργήσει σύγχυση στους μαθητές, έστω και αν όλοι οι υπόλοιποι συνάδελφοι ισχυρίζονται το αντίθετο.
Σχεδόν σε κάθε μάθημα δέχομαι την ερώτηση από του μαθητές μου!
•   Μήπως πρέπει να γράφουμε μόνο κεφαλαία κύριε ;
•   Σίγουρα μπορούμε να γράφουμε και με πεζά;
•   Ο φροντιστής μου, μου είπε….

Νισάφι πια!
Εντάξει παιδιά.
Γράψτε με κεφαλαία τις εντολές. !
Με μαύρο χρώμα τις μεταβλητές και το πρώτο Γράμμα κεφαλαίο !
Με μπλε τις δεσμευμένες λέξεις ! 
Με πράσινο χρώμα τα σχόλια !
Δηλ. όταν πάτε να δώσε ΑΕΠΠ πάρτε και τις νερομπογιές σας μαζί …..


Υ.Γ.
1. Evry  ευστοχότατο το παράδειγμά σου (έχει και  γέλιο).
2. Ο Παναγιώτης έδωσε την σωστή απάντηση με τα θέματα του 2005(πάλι καλά που δεν είχαν αλγόριθμο  να καλεί συνάρτηση……)

axi

Φίλε michaeljohn οι φροντιστές δε διορθώνουν.
Όταν τα παιδιά στο σχολείο ακούν από τον καθηγητή τους να λέει
ότι κόβει μονάδες αν το πρόγραμμα δεν είναι γραμμένο
με κεφαλαία τι να πρωτοπιστέψουν? >:(
Δυστηχώς τέτοια λελούδια ευδοκιμούν παντού.

michaeljohn

Πρός όλους τους συναδέλφους του στεκιού :
Γνωρίζετε καποια περίπτωση που σε βαθμολογικό κέντρο κόπηκαν μονάδες επειδή γράφτηκε Πρόγραμμα με πεζά γράμματα;

evry

Αποκλείεται να δόθηκε τέτοια οδηγία προς βαθμολογητές. Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος επόπτης θα έκανε κάτι τέτοιο.
  Ωστόσο ξέρω συνάδελφο στο δικό μου βαθμολογικό ο οποίος (λέει ότι) κόβει στις παρακάτω περιπτώσεις
1. Πρόγραμμα με πεζά
2. Εμφάνισε σε πρόγραμμα αλλά και Γράψε σε ψευδογλώσσα
3. Στο περσινό θέμα που ζήταγε κατάλληλο υποπρόγραμμα αυτός θεώρησε ότι έπρεπε να δοθεί συνάρτηση και ήθελε να μας πείσει ότι πρέπει να κόψουμε αν δούμε διαδικασία

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν βαθμολογητές που κόβουν για τέτοια πράγματα αλλά σίγουρα είναι πάρα πολύ λίγοι

Παράθεση από: michaeljohn στις 13 Απρ 2009, 04:32:07 ΜΜ
Πρός όλους τους συναδέλφους του στεκιού :
Γνωρίζετε καποια περίπτωση που σε βαθμολογικό κέντρο κόπηκαν μονάδες επειδή γράφτηκε Πρόγραμμα με πεζά γράμματα;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

michaeljohn

Evry, άν συμβαίνει αυτό τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με την αντικειμενικότητα της βαθμολόγησης και κατ΄επέκταση της αξιοπιστίας  των εξετάσεων. Επιτέλους η  επιτροπή εξετάσεων πρέπει να πάρει ξεκάθαρη θέση στο θέμα(όπως και σε πολλά άλλα...) και να στείλει οδηγίες στα βαθμολογικά κέντρα και να πάψει να κωφεύει απαξιοτικά.
Αυτό βέβαια πρέπει να γίνει από την αρχή της χρονιάς και από το Π.Ι.
Αλήθεια, οι σύμβουλοι πληροφορικής τί κάνουν;