Υπεύθυνος εργαστηρίων σε 3 εργαστήρια σε ΕΠΑ.Λ.

Ξεκίνησε από Edu1, 06 Σεπ 2010, 08:29:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Edu1

Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω σε ένα σχολείο (ΕΠΑ.Λ.) το οποίο έχει 3 εργαστήρια πληροφορικής μπορούνε να είναι υπεύθυνοι εργαστηρίων 3 διαφορετικοί εκπαιδευτικοί της ειδικότητας πληροφορικής ή είναι υποχρεωτικό να είναι μόνο ένας εκπαιδευτικός υπεύθυνος και των τριών εργαστηρίων. Έως και την προηγούμενη σχολική χρονιά είχαμε 3 υπευθύνους εργαστηρίων (έναν για κάθε εργαστήριο). Φέτος ο διευθυντής λέει ότι πρέπει να μπει 1 μόνο υπεύθυνος και για τα τρία εργαστήρια.

Από ότι γνωρίζω δεν επιτρέπεται σε εκπαιδευτικό που είναι ήδη υπεύθυνος εργαστηρίου να οριστεί υπεύθυνος και σε δεύτερο.

Έχει αλλάξει κάτι ;
Ξέρει κάποιος κάποια λεπτομέρεια στην οποία στηρίζεται ;


Σας ευχαριστώ και καλή σχολική χρονιά

Ιωάννης Γκίνης

Θα σε παραπέμψω στην ΥΑ Γ2/6098/13-11-01 στο άρθρο 13 παράγραφο 3 και 4. Ίσως αυτό σε βοηθήσει.

http://dide-d-ath.att.sch.gr/keplinet/docs/2001_06098.pdf

poursali

εδώ σε άλλο θέμα λέγαμε ότι κανονικά δεν πρέπει να ορίζεται ο ίδιος καθηγητής σε 2 σχολεία ακόμα και αν είναι ο μόνος καθηγητής Πληροφορικής και στα 2 σχολεία (δες εδώ: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3082.0)
είναι δυνατόν να μπαίνει ο ίδιος για 3 σχολεία ενώ υπάρχουν άλλοι;
όχι βέβαια.

ΥΓ: ή μήπως με την νέα εγκύκλιο αλλάζει αυτό; (http://dide-d-ath.att.sch.gr/ORISMOS.pdf)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Νίκος Αδαμόπουλος

Δε νομίζω ότι ο Δντής εννοεί απαλλαγή 3 επί 3 = 9 ώρες απαλλαγή για τον 1 εκπαιδευτικό!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Ενημέρωσε τον Δντή σου... κάτι κάνει λάθος! Ζητησε βοήθεια και από το τοπικό πληνέτ (αν υπάρχει... σε κάποιες διευθύνσεις καταργήθηκαν από φέτος).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Edu1

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνάδελφοι το ασύλληπτο είναι ότι δεν δίνεται καμία εξήγηση ή διευκρίνιση (πάνω σε πιο επίσημο έγγραφο στηρίζεται ή θέση αυτή) 

Αν συμβεί το μοιραίο να οριστεί ένας υπεύθυνος και για τα τρία εργαστήρια θα επανέλθω για να σας ενημερώσω.

dtsilog

Δεν υπάρχει περίπτωση σε ΕΠΑ.Λ να μπει Υπευθυνος Εργαστηρίου ΣΕΠΕΗΥ ένας συνάδελφος σε παραπάνω από ένα εργαστήρια. Εκείνο που πρέπει να δεις είναι πρώτον αν είναι δηλωμένα και τα 3 εργαστήρια (αυτό το εξακριβώνεις μέσω ΠΛΗΝΕΤ) ώστε να δικαιολογείται ο ορισμός 3ών υπευθύνων. Σε τέτοια περίπτωση κάθε συνάδελφος θα πέσεις 3 ώρες στο υποχρεωτικό του ωράριο. Μήπως γι' αυτό υπάρχει το πρόβλημα και είναι όλοι φειδωλοί στις δηλώσεις τους; :P
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

s_nick

Γεια σας,
Είμαι στο ΕΠΑΛ Ελευθερούπολης Καβάλας και με βάζουν Υπεύθυνο Εργαστηρίων σε 3 εργαστήρια (δηλωμένα κανονικά)
και ενώ το υποχρεωτικό μου ωράριο είναι 19 ώρες θα έχω μείωση στις 18 ώρες και όχι στις 16. Επιπλεόν να πω ότι
υπαρχουν άλλοι τρεις συνάδελφοι πληροφορικοί στο σχολείο.
Ρωτήσαμε την Δ/βαθμια και το Υπουργείο και οι δύο μας λένε ότι ο καινούριος νόμος δεν ισχύει για το
δικό μας Επαλ επειδή είναι ΣΕ (ΟΧΙ ΣΕΚ) και όχι απλό ΕΠΑλ...
Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε;
Στις άλλες Δ/βάθμιες τι συμβαίνει, γνωρίζει κάποιος να πει;

dtsilog

#8
Το ΣΕ που είπαν τι σημαίνει? ???

Τα ΣΕΚ (Σχολικά Εργαστηριακά Κέντρα) είναι σχηματισμοί που έχουν κατά κάποιο τρόπο κάτω από την "επίβλεψη" ένα συγκεκριμένο αριθμό σχολείων ΕΠΑ.Λ.

Τα ΣΕΚ έχουν δικές τους θέσεις υπευθύνων (ανεξάρτητες από αυτές των ΕΠΑ.Λ.) όπως δικούς τους Τομεάρχες και Υπεύθυνους Εργαστηρίων Κατεύθυνσης όπως ονομάζονται (και όχι Υπεύθυνους ΣΕΠΕΗΥ όπως ονομάζονται οι Υπεύθυνοι Εργαστηρίων στα σχολεία). Έτσι αντίστοιχα και το σχολείο ΕΠΑΛ έχει δικούς του ξεχωριστούς υπευθύνους.

Οι παραπάνω Υπεύθυνοι Εργαστηρίων Κατεύθυνσης των ΣΕΚ όντως είναι με το παλιό νόμο που προβλέπει τη μείωση του υποχρεωτικού τους ωραρίου στις 18 ώρες, ανεξαρτήτως αν έχουν 19 ή 21 πραγματικό υποχρεωτικό ωράριο. Και όντως αν θυμάμαι καλά αναλαμβάνουν 2 ή 3 εργαστήρια.

Στην περίπτωση όμως που δε γίνεσαι υπεύθυνος εργαστηριού κατεύθυνσης ΣΕΚ αλλά υπεύθυνος εργαστηρίου ΣΕΠΕΗΥ του ΕΠΑ.Λ. έχεις 3 ώρες μείωση από το υποχρεωτικό σου, δηλαδή αν είναι 19 πέφτεις στις 16.

Δηλαδή όταν πρόκειται να γίνεις Υπευθυνος Εργαστηρίου του σχολείου ΕΠΑΛ, είτε αυτό το ΕΠΑΛ ανήκει σε ΣΕΚ είτε όχι, δικαιούσαι μείωση 3 ωρών από το υποχρεωτικό σου.
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

Νίκος Αδαμόπουλος

Δες το http://pekap.blogspot.com/2008/09/blog-post_16.html

Κατά τα άλλα δεν νομίζω να μπορεί να μπαίνει υπεύθυνος εργαστηρίου και από το ΣΕΚ/ΣΕ και από το ΕΠΑΛ...

dtsilog

#10
Νομίζω πως είναι άλλος ο ρόλος του Υπευθύνου Εργαστηρίου Κατεύθυνσης του Σ.Ε.Κ. και άλλος ο ρόλος Υπευθύνου ΣΕΠΕΗΥ της σχολικής μονάδας ΕΠΑ.Λ.

Βέβαια σε περίπτωση που συστεγάζονται ΣΕΚ και ΕΠΑΛ εκεί ίσως είναι διαφορετικά τα πράγματα. Απο εμπειρία πάντως ξέρω πως σε περίπτωση που το ΕΠΑΛ (το οποίο ανήκει σε ΣΕΚ) στεγάζεται σε διαφορετική περιοχή από το ΣΕΚ τότε έχει τους δικούς του υπευθύνους εργαστηρίου.

Εδώ υπάρχει και ο κανονισμός λειτουργίας των ΣΕΚ. (φανταζομαι με τον ορο ΣΕ εννοούμε το σχολικό εργαστήριο του ΕΠΑΛ)
http://grtee-g-ath.att.sch.gr/nomoi/6098_01.pdf


Απόφαση του 2008 για Υπευθύνους Εργαστηρίου (100084 / Γ7/25-7-2008)
http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od18_09_08_1348.php

Τελευταία απόφαση του 2010 για Υπευθύνους Εργαστηρίου (72322/Γ7/21-06-2010)
http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/downloads/2010-06-21_72322-g7_ypeythinos_sepehy.pdf
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

s_nick

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Το ΣΕ σημαίνει Σχολικά Εργαστήρια και από το σχολείο μου λένε ότι έχει να κάνει με έναν
συγκεκριμένο αριθμό εργαστηρίων που πρέπει να έχει το ΕΠΑΛ, τον οποίο αριθμό βέβαια
δε γνωρίζει κανείς ποιος είναι ακριβώς. Το σχολείο μας δεν ανήκει σε κάποιο ΣΕΚ, και επίσης
σαν ΣΕ το μόνο που μας δικαιολογούν είναι ένας τομεάρχης για όλους τους τομείς (που δεν
πληρώνετε παραπάνω) με μείωση στις 14 ώρες.
Ένα άλλο το οποίο θέλω να πω είναι ότι στην απόφαση τοποθέτησης των προηγούμενων χρόνων
γράφει: "...τοποθετηθήκατε ως υπεύθυνος στο Εργαστήριο Πληροφορικής του 1ου ΕΠΑΛ
Ελευθερούπολης..." , και όχι σε ΣΕΠΕΗΥ. Στο σχολείο μας υπάρχουν 3 ΣΕΠΕΗΥ.
Δηλαδή φαίνεται σαν να θεωρείται ένα το εργαστήριο.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει...


dtsilog

Το Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ (Σχολικό Εργαστήριο Πληροφορικής και Εφαρμογών Η/Υ) είναι η ονομασία που έχει υιοθετηθεί για το σχολικό εργαστήριο πληροφορικής ή ΣΕ. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Ο τομεάρχης τώρα είναι υπεύθυνος για ένα τομέα όχι για όλους, φαντάζομαι αυτόν της Πληροφορικής και όντως προβλέπεται μείωση στις 14 ώρες. Είναι ακριβώς όπως ίσχυε και παλαιότερα στα ΤΕΕ προτού γίνουν ΕΠΑ.Λ. Όντως δικαιούται νομίζω αμοιβή αλλά είναι συνήθης τακτική να μην τη δίνουν στους τομεάρχες.

Σε ένα ΕΠΑ.Λ. που έχει π.χ. 2 ή 3 εργαστήρια πληροφορικής δηλωμένα κανονικά στην ΠΛΗΝΕΤ και το Γραφείο Επαγγελματικής εκπαίδευσης, μπορούν και πρέπει να οριστεί ανάλογος αριθμός Υπεύθυνων Εργαστηρίων Πληροφορικής ή αλλιώς Υπεύθυνοι ΣΕΠΕΗΥ (είναι το ίδιο).

Για του λόγου το αληθές αν κοιτάξεις στην τελευταία υπουργική απόφαση του 2010 θα δεις την παράγραφο:

".........
Ο σύλλογος διδασκόντων προτείνει έναν εκπαιδευτικό από αυτούς οι οποίοι διδάσκουν τα μαθήματα
Πληροφορικής (κατά προτεραιότητα κλάδου ΠΕ19 ή ΠΕ20), ως Υπεύθυνο για κάθε Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. του
σχολείου.
..........."

Για κάθε εργαστήριο λοιπόν στο ΕΠΑΛ πρέπει να ορίζεται και ένας Υπεύθυνος Εργαστηρίου.

Βεβαίως λοιπόν δικαιούται και πρέπει το σχολείο να ορίσει παραπάνω Υπευθύνους Εργαστηρίου (όσους και τα εργαστήρια) και όχι να έχει ένα υπεύθυνο για όλα τα εργαστήρια.
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

s_nick

Αυτά ακριβώς καταλαβαίνουμε και εμείς οι συνάδελφοι πληροφορικής του σχολείου, όπως
και ο Διευθυντής με τους υποδιευθυντές.
Το θέμα είναι ότι κατά τα λεγόμενα του Διευθυντή η Δ/βάθμια της Καβάλας δεν δέχεται να
εφαρμόσει τον συγκεκριμένο νόμο στο σχολείο μας, ισχυριζόμενη ότι δεν ισχύει για τα ΣΕ.
Το κάκό είναι ότι ο Διευθυντής επικοινώνησε με την κυρία Τσουράκη στο Υπουργείο
,που αναφέρεται στην εγκύκλιο ως υπεύθυνη επικοινωνίας, και η οποία επίσης μας είπε
ότι η εγκύκλιος αυτή δεν μπορεί να εφαρμοστεί στο σχολείο μας.
Θα κάνουμε πιθανότατα μια τελέυταία προσπάθεια να συναντηθούμε με το προϊστάμενο
της Δ/βάθμιας Καβάλας, αν και από την στιγμή που ήδη το έχουν αρνηθεί δύσκολα πλέον θα
αλλάξει κάτι δίοτι θα προκύψουν μειώσεις ωραρίων.
 

dtsilog

Πολύ παράξενο μου φαίνεται αυτό, δε το χω συναντήσει ξανά σε ΕΠΑ.Λ. Τα εργαστήρια πληροφορικής ενός Επαγγελματικού Λυκείου ούτε ταξινομούνται ούτε χαρακτηρίζονται. Φαντάζομαι είναι εγγεκριμένα και δηλωμένα. Το Γραφείο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και η ΠΛΗΝΕΤ δεν έχουν γνώμη για το θέμα; Γιατί από εκεί περνά πρώτα το θέμα και δεν καταλαβαίνω το λόγο που εσείς είστε εξαίρεση σε σχέση με άλλα ΕΠΑ.Λ. του νομού σας ή της Ελλάδας.
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

Keep Growing

Στην Ελλάδα μας, τις περισσότερες φορές, για να επιτύχεις το αυτονόητο, θα πρέπει να επαναστατήσεις.
Δυστυχώς.
Προφανώς, ήταν μια κατάσταση που υπήρχε στο παρελθόν, και έγινε πλέον "θεσμός", διότι πολύ απλά δεν αντιδρούσε κανένας.

Πρακτικά, αυτό που έχεις να κάνεις είναι να έρθεις σε επαφή με την τοπική ΕΛΜΕ, τον Σύμβουλο και την ΠΕΚΑΠ.
Σε καμία περίπτωση μη δεχτείς να αναλάβεις υπεύθυνος σε πάνω από 1 εργαστήρια.
Είναι παράνομο και αν το δεις λογικά είναι κακό για σένα, για τα εργαστήρια (διότι δεν είσαι υπεράνθρωπος), και για τους μαθητές των εργαστηρίων. 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

s_nick

Αυτή η κατάσταση υπάρχει από τότε που είμαι στο σχολείο, εδώ και έξι χρόνια
δηλαδή, απο το 2004, οπότε και παραδόθηκε σε λειτουργία και το τρίτο εργαστήριο.
Τότε υπήρχε ένας υπεύθυνος πάλι και από τότε παραμένει έτσι.
Εγώ είμαι υπεύθυνος σε τρία εργαστήρια εδώ και τρία χρόνια, απλά φέτος τον
Ιούνιο είδαμε αυτή την εγκύκλιο που λέει ξακάθαρα τι πρέπει να γίνεται και στα
ΕΠΑΛ.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ελπίζω να βγει κάτι καλό από όλα αυτά...