Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Αναγνωστάκης

Χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κάποιον, ξέρεις κάποιος γιατί η ΠΕΚΑΠ δεν έχει βγάλει ένα δελτίο τύπου; Έτσι, προς ενημέρωση, να μας πει τι κάνουν..

billdnet

Και πριν σας αποχαιρετήσω, διότι θεωρώ ανούσια την παρουσία μου εδώ μέσα θέλω να πω κάτι τελευταίο:

Ελλάδα μου, σ' ευχαριστώ που επένδυσες σε μένα. Ευχαριστώ τους παππούδες μου, τους γονείς μου και όλους τους Έλληνες που φορολογήθηκαν για να έχω ΔΩΡΕΑΝ σπουδές μέσα από τις οποίες πήρα εφόδια για να προσφέρω στη χώρα μου, να βάλω και εγώ το δικό μου λιθαράκι και να συμβάλω στο να πάει αυτός το τόπος μπροστά. Επένδυσες σε μένα για να με εκμεταλλευτεί άλλη χώρα;   

Ελλάδα μου, οι εθνοπροδότες σου σε διέλυσαν. Με διέλυσαν. Μας διέλυσαν. Θέλουν να μου τα πάρουν όλα. Θα τους τα δώσω αν είναι να σωθείς. Ένα όμως δεν θα μου το πάρουν γιατί δεν μπορούν ... τη ΓΝΩΣΗ.
     
Αντίο και καλή δύναμη σε όλους. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

andrika

Ζητω εκ των προτερω συγνωμη για αυτα που θα γραψω...

Κουραστηκα εξαντληθηκα συναδελφοι. Αν εβλεπα εστω και ενα μικρο σημαδι αλλαγης πραγματικα θα επαιρνα κουραγιο...265 σελιδες στο forum εκατονταδες μαιλ αναρτησεις και αλλες ενεργειες απο την μερια του καθενος ....ε και;;βλεπετε κατι να αλλαζει;

Εγω παντως οχι. Τελειωσε το ζητημα δεν το κανει. Ξερουν πολυ καλα το παιχνιδι τους.

Μπουχτησα με τα ψεματα τους με τους εμπαιγμους τα συμφεροντα και πρωτιστως με την πολιτικη.

Αν ξερει καποιος κατι απο αυτα που γινονται αλλα δεν λεγοντε και θελει να μου πει και ας το κανει με ΠΜ.

Καληνυχτα αγαπημενη μου ΑΕΠΠ....

tropheus

Συνάδελφοι,
Γίνομαι βαρετός αλλά θα το ξαναπώ. Σε 9 μήνες θα έχουμε άλλη κυβέρνηση !!!
Είναι σίγουρο ότι το μάθημά μας θα γίνει πανελλαδικά εξεταζόμενο αρκεί να μην εγκαταλείψουμε τον αγώνα μας.

Έχουμε πάρα πολλούς μαζί μας ... δυστυχώς όχι την τρέχουσα κυβέρνηση. Με τη δύναμη που έχουμε θα βοηθήσουμε και εμείς για να τους ρίξουμε !!!

apom

Παράθεση από: tropheus στις 05 Σεπ 2013, 10:46:19 ΜΜ
Συνάδελφοι,
Γίνομαι βαρετός αλλά θα το ξαναπώ. Σε 9 μήνες θα έχουμε άλλη κυβέρνηση !!!
Είναι σίγουρο ότι το μάθημά μας θα γίνει πανελλαδικά εξεταζόμενο αρκεί να μην εγκαταλείψουμε τον αγώνα μας.

Έχουμε πάρα πολλούς μαζί μας ... δυστυχώς όχι την τρέχουσα κυβέρνηση. Με τη δύναμη που έχουμε θα βοηθήσουμε και εμείς για να τους ρίξουμε !!!

Ξεχνάς ότι ιστορικά ουσιαστικές αλλαγές στο εξεταστικό γίνονται κάθε 10 χρόνια... αν αλλάξει το τελευταίο που θα σκέφτονται θα είναι το εξεταστικό...

AlexPapplir

Παράθεση από: Παναγιώτης Καραγεώργος στις 05 Σεπ 2013, 09:49:05 ΜΜ
Παίδες, ψυχραιμία.

Η λογική είναι μαζί μας.

Όπου και να το έχω πει γελάνε και οι πέτρες.

Λογικά ο κ. Υπουργός Παιδείας θα σκεφτεί και την υστεροφημία του...

Συνεχίζουμε με αξιοπρέπεια το αγώνα μας.

+++++++++++++++++++

ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΨΗΦΙΖΕΤΑΙ ΤΡΙΤΗ ΒΡΑΔΥ!!!!
Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΡΘΡΩΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ!!!


Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: apom στις 05 Σεπ 2013, 10:47:43 ΜΜ
Ξεχνάς ότι ιστορικά ουσιαστικές αλλαγές στο εξεταστικό γίνονται κάθε 10 χρόνια... αν αλλάξει το τελευταίο που θα σκέφτονται θα είναι το εξεταστικό...

Δεν είμαι αρνητικός σε δεύτερο γύρο αγώνων, αλλά τώρα νομίζω ότι εξουθενωθήκαμε..ψυχικά..

Αρκεί να έχουμε μνήμη..

tropheus

#3967
Παράθεση από: apom στις 05 Σεπ 2013, 10:47:43 ΜΜ
Ξεχνάς ότι ιστορικά ουσιαστικές αλλαγές στο εξεταστικό γίνονται κάθε 10 χρόνια... αν αλλάξει το τελευταίο που θα σκέφτονται θα είναι το εξεταστικό...

Μια απλή τροπολογία απαιτείται ... Οι εποχές αυτές που αναφέρεις έχουν περάσει ανεπιστρεπτή.

Εμείς θα τους ρίξουμε !!!

thrace

Παράθεση από: bill_net στις 05 Σεπ 2013, 10:30:48 ΜΜ
Και πριν σας αποχαιρετήσω, διότι θεωρώ ανούσια την παρουσία μου εδώ μέσα θέλω να πω κάτι τελευταίο:

Ελλάδα μου, σ' ευχαριστώ που επένδυσες σε μένα. Ευχαριστώ τους παππούδες μου, τους γονείς μου και όλους τους Έλληνες που φορολογήθηκαν για να έχω ΔΩΡΕΑΝ σπουδές μέσα από τις οποίες πήρα εφόδια για να προσφέρω στη χώρα μου, να βάλω και εγώ το δικό μου λιθαράκι και να συμβάλω στο να πάει αυτός το τόπος μπροστά. Επένδυσες σε μένα για να με εκμεταλλευτεί άλλη χώρα;   

Ελλάδα μου, οι εθνοπροδότες σου σε διέλυσαν. Με διέλυσαν. Μας διέλυσαν. Θέλουν να μου τα πάρουν όλα. Θα τους τα δώσω αν είναι να σωθείς. Ένα όμως δεν θα μου το πάρουν γιατί δεν μπορούν ... τη ΓΝΩΣΗ.
     
Αντίο και καλή δύναμη σε όλους. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BC%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%B1

Η διαπραγμάτευση θα μεταφερθεί στην ολομέλεια της βουλής! Έγιναν κάποιες υποχωρήσεις στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων και δήλωσε ανοιχτός και σε άλλες τροποποιήσεις στην ολομέλεια. Προφανώς θα κάνει κι εκεί κάποιες υποχωρήσεις για να  Από την επιστολή ων χημικών είναι ξεκάθαρο ότι εξακολουθούν να ανησυχούν. Τι δεν καταλαβαίνουμε και τα παρατάμε!!! Οι άλλοι κλιμακώνουν (ανάρτησαν δύο ανακοινώσεις σήμερα) κι εμείς κλαίμε τη μοίρα μας;
...Όλοι είμαστε κουρασμένοι. Πρέπει να συνεχίσουμε μέχρι την τρίτη, είναι πολύ άνθρωποι με το μέρος μας!
Ανεξάρτητα όμως από το αποτέλεσμα της επόμενης εβδομάδας το πιθανότερο είναι ότι μέχρι το 2016  θα υπάρχει άλλη κυβέρνηση (ίσως αυτοί που μας υποστιρίζουν). Ο αγώνας μας θα συνεχιστεί...

vtsakan

www.esos.gr/article/eidisis-tritovathmia-ekpaidefsi/epistoli-tmhmaton-xhmikon-mhxanikon-aei-ypoyrgo-paideias-xhmeia-likio

Κανονική στόχευση της πληροφορικής.  Αυτοί που φωνάζουν πως μας ενδιαφέρουν τα ιδιαιτερα, το μόνο που θέλουν είναι ολόκληρη την πίτα.  Κάνουν πως δεν καταλαβαινουν οτι ζητάμε το μαθημα μονο για τις σχολές που εχουν σχέση με τον προγραμματισμο.

Ο θάνατος σου η ζωη μου.
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

seibei

Συμφωνώ και εγώ, δεν πρέπει να τα παρατήσουμε τωρά. Το παιχνίδι μπορεί και πρέπει να κερδιθεί.
Είναι πολύ ευκολο, μια τροπολογία ανα πάσα στιγμή. Αλλά ότι και αν γίνει τωρα, έχουμε 2 ολοκληρα χρόνια ουσιαστικά.
Είτε με αυτήν, είτε με την επόμενη κυβέρνηση θα κερδίσουμε αυτό που δικαιούμαστε.
Ελπίζω ο Αρβ να μην κάνει τόσο μεγάλη γκέλα και στο τέλος να κάνει το σωστό.
Πιθανώς να το αφήνει για τελευταια στιγμή για να μην του τα πρήξουνε οι φαταούλες αντι-συντεχνιακοί επιστήμονες!

apom

Επαναλαμβάνω πολλάκις ότι το παιχνίδι είναι στα χέρια των συναδέλφων του δημοσίου...

θέλεις να το πεις λευκή απεργία; ... θέλεις να το πεις κωλυσιεργεία; ... θέλεις να το πεις ''ωχ αδερφέ δεν ξέρω πως γίνεται αυτό αλλά θα ψάξω κι όταν μάθω θα σου πω'' τεχνική βοήθεια σε '' συναδέλφους'' ( ελπίζω να μην υπάρχει έστω κι ένας που να τους θεωρεί συναδέλφους γιατί εάν ήταν θα αντιδρούσαν κι ανάλογα) ; θέλεις να το πεις 100/100 σε όλα τα γραπτα των παννεληνίων ( αυτό κι αν κάνει πάταγο )...

Ομως όπως αντιλαμβάνομαι ελάχιστοι νοιάζονται... άλλος του έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό... άλλος τον βολευει... άλλος φοβάται μην τον βάλουν σε διαθεσιμότητα ... άλλος δεν έχει σχέση με το αντικείμενο και είναι αλεξιπτωτιστής και σου λέει που να τρέχω τώρα... άλλος δεν έχει πάρει χαμπάρι ... άλλος νομίζει ότι θα είναι στο απυρόβλητο λόγω δημοσίου και δεν θα ξυπνήσει μία ωραία πρωία άνεργος... αλλος .... άλλος

τελικά τα παντελόνια δεν είναι για όλους... και ελάχιστοι πραγματικά υποστηρίζουν την μη υποβάθμιση των σπουδών τους εμπράκτως και οι υπόλιποι κρύβονται πίσω από την (sic)  ασφάλεια της μονιμότητας...

Προσωπικά αν τελικά τα πράγματα στραβώσουν και βγεί σε κανά δύο χρόνια φιρμάνι για απομάκρυνση καθηγητών πληροφορικής από σχολεία μην περιμένετε απολύτως καμία στήριξη... με μεγάλη βεβαιότητα ... αντιθέτως μάλιστα...

Φιλικά και ταυτόχρονα απογοητευμένος
Μειντάνης Απόστολος
Καθηγητής Πληροφορικής - μελλοντικός άνεργος - ετών 40

tropheus

#3972
To 1/10 του αγώνα που κάναμε τώρα αν κάνουμε σε 9 μήνες όταν θα έχει φύγει αυτή η κυβέρνηση θα πάρουμε αυτό που δίκαια ζητάμε !!!

odysseas

Η ενέργεια που αναλώνετε (και αναλώνεται) για τους Χημικούς πάει χαμένη. Η μόνη απάντηση που έπρεπε να δώσει η ΠΕΚΑΠ από την πρώτη τους κιόλας ανακοίνωση ήταν ότι δεν πρόκειται να απαντάει  σε επιθέσεις από συναδέλφους και ότι το πρόβλημα είναι το νομοσχέδιο.

Το έχουν πει δειλά κι άλλοι εδώ μέσα: αν και το ζήτημα της Πληροφορικής είναι μεγάλο και ουσιαστικό (και καλώς αγωνιζόμαστε γι' αυτό), δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα του νομοσχεδίου. Για να το θέσω περιληπτικά, η εκπαίδευση είναι πλέον εντελώς διαλυμένη. Αυτό δεν πρέπει ούτε στιγμή να το ξεχνάμε -- δε θα έχουμε νικήσει αν διδάσκουμε ένα πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα σε ένα λύκειο φρανκενστάιν με τεράστια τμήματα και ολοένα και λιγότερους μαθητές. Ελπίζω να μου επιτρέψετε να έχω αυτή την άποψη.

Ας ηρεμήσουμε κι ας συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε και να ελπίζουμε.

AlexPapplir

Παράθεση από: apom στις 05 Σεπ 2013, 09:31:16 ΜΜ
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63882847

... Ο υπουργός Παιδείας, Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος, αποδεχόμενος σχετικές προτάσεις όλων των κομμάτων, κατέθεσε βελτιωτικές αλλαγές, ενώ δήλωσε ανοιχτός και για νέες τροποποιήσεις μέχρι την ψήφιση του από την Ολομέλεια...

ποτέ δεν τα παρατάμε πριν την λήξη του αγώνα - του 90'
πρέπει να λειτουργήσουμε επιτέλους σαν  "γερμανοί" και όχι σαν "έλληνες".

ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΒΡΑΔΥ! ΑΥΤΟ ΛΕΝΕ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΑ ΧΕΙΛΗ!