Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lp

Παράθεση από: ftsak στις 22 Αυγ 2013, 11:47:02 ΠΜ
Κανονικά ο στόχος έπρεπε να είναι : Πληροφορική ως μάθημα Γενικής Παιδείας σε όλες τις τάξεις του Λυκείου. Αυτό είναι το πρώτο βήμα. Μετά πας σε πανελλαδικό μάθημα. Τα μαθήματα που υπάρχουν στην εκπαίδευση μόνο ως πανελλαδικά εξεταζόμενα φυτρώνουν και ξεφυτρώνουν στο πι και φι (ΑΟΔΕ, Πολιτική Οικονομία, Κοινωνιολογία κλπ).

Αυτό δεν έχουμε καταλάβει. Δυστυχώς όμως δεν παρουσιάζουμε μια ενιαία πρόταση για την πληροφορική εκπαίδευση σε όλες τις βαθμίδες

Το μόνο που θέλουμε είναι να κρατήσουμε τα ιδιαίτερά μας, τη δουλειά στο φροντιστήριο ή τα βοηθήματά μας. Αυτή είναι η ταμπακιέρα.

Δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου.  Πρέπεί να δούμε την πληροφορική σαν ώρες γενικής παιδίας σε όλη τη βαθμίδα της Δ/θμιας.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

Ανδρέας Φαρμακόρης

Συνάδελφος γράφει στο twitter στο #GRedu.  Όσοι παίζεται με twitter υποστηρίξτε το.

Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσουμε να σχολιάζουμε στο fb του υπουργου εδώ:  https://www.facebook.com/arvanitopoulos.gr

Θεωρώ απαραίτητη νέα παράσταση διαμαρτυρίας στο Υπουργείο, από νωρίς οργανωμένη.  Αύριο ή τη Δευτέρα το έτρωμα πάει στη βουλή.  Τι περιμένουμε;
Καθηγητης Πληροφορικής ΠΕ19
Λυκειο Αμπελακίων Σαλαμίνας

lkt

Τώρα λοιπόν θα έπρεπε να βγει η ΠΕΚΑΠ και να πει ότι απορρίπτει το δίωρο στη Γ γιατί πολύ απλά δεν προσφέρει τίποτα στους μαθητές!

lkt

Παράθεση από: Παντελης Τσιράκης στις 22 Αυγ 2013, 12:49:56 ΜΜ
Σας παραθέτω μια επικοινωνία που είχε σήμερα η  xristina megarchioti με τον Χρήστο Πρωτοπάπα...

[Keep this message at the top of your inbox]
To: xristina megarchioti
Picture of Christos Protopapas
Το νομοσχέδιο είναι υπό συζήτηση ακόμη .Η πιστοποίηση έχουν δεσμευθεί οτι θα γίνεται στη γ Γυμνασίου. Πετύχαμε δυο ώρες διδασκαλίας πληροφορικής στη Γ Λυκείου ως μαθα γενικής παιδείας και πιέζουμε και για μια ώρα στη β.ΠαρΑμενει διαφωνία και θα πιέσουμε για να είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο για την εισαγωγή σε τμήματα πληροφορικής.Το ωρολογιο προγράμμα του Γυμνασίου Παντως ρυθμίζεται με υπουργική απόφαση

Από το iPhone μου
Ε, ρε ΠΑΣΟΚ! Που κατάντησες! Τους δουλεύουν κι αυτούς κανονικά τα λαμόγια του Αρβανιτόπουλου και τρέχουν από πίσω σαν σκυλάκια να μαζέψουν κανένα κοκαλάκι. Και είναι τόσο άσχετοι αυτοί που ασχολούνται με το θέμα μας που ό,τι τους πουν το χάβουν!

pthomop

Τελειώσαμε παιδιά. Του χρονου οσοι δεν απορροφηθούμε στα Δημοτικά θα κάνουμε data entry τις υπηρεσίες του Θεοχάρη.
Ειμαι απογοητευμένος. Δεν έχω αλλο κουραγιο. Επειτα απο την σφαλιαρα που φαγαμε στο γυμνασιο και την ανακοινωση των χημικων το συμπερασμα ειναι οτι δεν μας θελουν στην εκπαιδευση. Επισης δεν θα κανω καμια αιτηση για μεταταξη.
Θα μεινω στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ μιας και εχασα την οργανικη μου φετος με τα κολπα του Αρβανιτοπουλου και ας προκυψει οτι προκυψει. Προσδοκω οτι θα γινουν εκλογες και να πεσουν αυτα τα ρεμαλια.

GioPan

Παράθεση από: pthomop στις 22 Αυγ 2013, 02:06:46 ΜΜ
Τελειώσαμε παιδιά. Του χρονου οσοι δεν απορροφηθούμε στα Δημοτικά θα κάνουμε data entry τις υπηρεσίες του Θεοχάρη.
Ειμαι απογοητευμένος. Δεν έχω αλλο κουραγιο. Επειτα απο την σφαλιαρα που φαγαμε στο γυμνασιο και την ανακοινωση των χημικων το συμπερασμα ειναι οτι δεν μας θελουν στην εκπαιδευση. Επισης δεν θα κανω καμια αιτηση για μεταταξη.
Θα μεινω στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ μιας και εχασα την οργανικη μου φετος με τα κολπα του Αρβανιτοπουλου και ας προκυψει οτι προκυψει. Προσδοκω οτι θα γινουν εκλογες και να πεσουν αυτα τα ρεμαλια.

Και μόνο ότι μπήκαν στη διαδικασία να κάνουν αλλαγές  (όχι αυτές που προσδοκώσαμε ) δείνει ότι πετύχαμε μία νίκη! Δεν πρέπει να τα παρατήσουμε τώρα!!!

Και για όσους συναδέλφους κάνουν αίτηση για μετάταξη, επειδή δεν έχουν άλλη επιλογή: Δεν σημαίνει ότι δε θα υπάρξει δρόμος επιστροφής τους στη Δευτεροβάθμια, προβλέπω κάθετη κινητικότητα τα επόμενα χρόνια.... (ΔΗΜΟΤΙΚΟ, ΓΥΜΝΑΣΙΟ,ΛΥΚΕΙΟ)


petrosp13

Παράθεση από: ftsak στις 22 Αυγ 2013, 11:47:02 ΠΜ
Το μόνο που θέλουμε είναι να κρατήσουμε τα ιδιαίτερά μας, τη δουλειά στο φροντιστήριο ή τα βοηθήματά μας. Αυτή είναι η ταμπακιέρα. Μην μου πείτε ότι κόπτεστε για την εκπαίδευση των παιδιών, γιατί θα βάλω τα γέλια.

Το ίδιο κάνουν και οι χημικοί, και αυτοί βλέπουν να χάνουν τα ιδιαίτερά τους και έτσι έχουμε μια μάχη μεταξύ φροντιστηρίων/ιδιαίτερων για το ποιος θα είναι αυτός που θα ξεζουμίσει καλύτερα την ελληνική  οικογένεια. Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να συμμετέχω σε κάτι τέτοιο, ακόμα και αν μου κοστίσει.

Πέρα από τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα μου (ατελείωτα), γούσταρα να βλέπω νέους επιστήμονες πληροφορικής να ενθουσιάζονται με τον προγραμματισμό. Απαγορεύεται; Άρα, το κάνω ΚΑΙ για τα παιδιά και όχι μόνο για την επιβίωση μου. Θεωρώ ότι χωρίς ΑΕΠΠ, το σχολείο είναι μισό. Άποψη μου.
Θα μου επιτρέψεις, αλλά οι Χημικοί δεν κάνουν το ίδιο. Εμείς αναγνωρίζουμε ότι θα πρέπει να υπάρχει η Χημεία, αυτοί δεν αναγνωρίζουν το ανάποδο και στην μέση είναι η μαρμίτα.
Όσο για το ξεζούμισμα, είναι μεγάλη κουβέντα. Ειδικά για την Γ' Λυκείου
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

lkt

Κάπου είχα διαβάσει αν δεν κάνω λάθος για συνάντηση της ΠΕΚΑΠ Θεσσαλονίκης με τον Καράογλου σήμερα. Γνωρίζει κανείς αν έγινε και τι τους είπε;

billdnet

Παράθεση από: petrosp13 στις 22 Αυγ 2013, 02:41:37 ΜΜ
Πέρα από τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα μου (ατελείωτα), γούσταρα να βλέπω νέους επιστήμονες πληροφορικής να ενθουσιάζονται με τον προγραμματισμό. Απαγορεύεται; Άρα, το κάνω ΚΑΙ για τα παιδιά και όχι μόνο για την επιβίωση μου. Θεωρώ ότι χωρίς ΑΕΠΠ, το σχολείο είναι μισό. Άποψη μου.
Θα μου επιτρέψεις, αλλά οι Χημικοί δεν κάνουν το ίδιο. Εμείς αναγνωρίζουμε ότι θα πρέπει να υπάρχει η Χημεία, αυτοί δεν αναγνωρίζουν το ανάποδο και στην μέση είναι η μαρμίτα.
Όσο για το ξεζούμισμα, είναι μεγάλη κουβέντα. Ειδικά για την Γ' Λυκείου

Νομίζω πως δεν πρέπει να ασχολείσαι με τέτοιες θέσεις.
Ας δούμε τις εξελίξεις – εύχομαι να πάνε όλα καλά - και τότε θα έχουμε χρόνο να πούμε πολλά.   

pthomop

Απορία.
Εστω οτι παίρνω μετάταξη σε Δημοτικό. Με 6 τάξεις και 2ωρο μαθημα σε καθε μια απο αυτες εχουμε 2x6=12 ΩΡΕΣ. Στα Δημοτικα το πλήρες ωράριο είναι 24 ώρες. Συνεπώς χρειάζεται αλλο ενα σχολείο για να καλυφθει το ωραριο. Στη Γ Αθηνας που ανηκω έχουν προκηρυχθει 94 θεσεις στην πρωτοβαθμια. Μηπως λοιπον οι πραγματικες θεσεις ειναι 94/2 = 47; Εκτος αν θελουν να καθομαστε 12 ωρες κατι που δεν το πιστευω.

Επισης αν μεινω τελικα στο Λυκειο μου εστω και με 8-10  ωρες , θα αποσυρθω απο οποιαδηποτε μηχανογραφικη εργασια και θα ζητησω μονο να ελεγχω τις απουσιες 2 τμηματων, διοτι οπως μου ελεγαν οι 'συναδελφοι' ηταν δυσκολη και κοπιαστικη εργασια. Τα εχω παρει στο κρανιο με την εμμετικη ανακοινωση των χημικων.
Η πλακα τελος. 9 χρονια στο Λυκειο μου δεν ειχε μπει τεχνικος. Ετσι πρεπει να κανουμε ολοι μας. Βλεπω και την ανακοινωση των τεχνολογων και δεν πιστευω στα ματια μου .Μας εφαγαν και την 1 ωρα χωρις αγωνα. Εμεις χτυπιομαστε ολο το καλοκαιρι να πεισουμε για το αυτονοητο. Αυτοι που βρηκαν τοση δυναμη;

billdnet

Θέλω κάποιος συνάδελφoς να μου δώσει απάντηση στην εξής ερώτηση: «ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ;;;»

Ειλικρινά, αυτός ο κλάδος είναι ότι πιο ανοργάνωτο υπάρχει. Προγραμματιστές και στα ΜΟΥΤΡΑ ΜΑΣ.

thana$i$

Ο Κεδίκογλου στον Real FM στην εκπομπή του Χαρδαβδέλλα είπε ότι η Πληροφορική θα είναι στο Λύκειο, αλλά η συζήτηση για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα είναι ακόμα σε εξέλιξη.
Ας συνεχίσουμε να πιέζουμε όσο το δυνατόν περισσότερο και βλέπουμε ...
Όσο για τις εργασίες στο σχολείο και εγώ σκέφτομαι να αναλάβω υπεύθυνος φοίτησης ενός τμήματος, να κάνω την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου, και τέλος   :)

billdnet

Ωραια ... κανονικό βόλεμα. Και αν απολύσουν τις καθαρίστριες να πάμε και να πλένουμε τις τουαλέτες.

lkt

Από την αρχή πίστευα και εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα πανεπιστήμια είναι εκείνα που πρέπει να μπουν μπροστά και να καταδείξουν τη σημασία της επιστήμης τους, απαιτώντας το μάθημα να είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο για την εισαγωγή στα τμήματά πληροφορικής.