Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pgrontas


Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 22 Αυγ 2013, 11:58:57 ΠΜ

Ξαναγράφω τα ίδια απλά και εφαρμόσιμα (και είναι ακριβώς στη λογική κόψε-ράψε που ξέρουν να εφαρμόζουν) και το προτείνω και στην ΠΕΚΑΠ:

Αφού "επιθυμούν" να προσθέσουν 2ωρο γενικής παιδείας στην Πληροφορική να γίνει ως εξής:
Να μεταφέρουν τη φιλοσοφία ή όποιο άλλο 2ωρο θέλουν της Β Λυκείου στη Γ Λυκείου στη θέση της Πληροφορικής Γενικής Παιδείας, και η Πληροφορική να πάρει τη θέση της φιλοσοφίας στη Β.
Να μπει το 6ωρο εναλλακτικά της Χημείας στην κατεύθυνση- με απαίτηση αυτό, γιατί δεν έχουν καταλάβει τι έβγαλε η διαβούλευση - και η Πληροφορική να γίνει πανελλαδικά εξεταζόμενο.

Μία παραλλαγή με βάση την πρόταση σου:
1)   Μεταφορά της Φιλοσοφίας στην Γ Λυκείου
2)   Μεταφορά των επιλογών στην Β Λυκείου
3)   Μεταφορά της Πληροφορικής από την Γ Λυκείου στην Α ως υποχρεωτικού γενικής παιδείας. Ας κάνει μια ανακοινοποίηση στην ΥΑ (τόσες άλλωστε έχει κάνει).
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Obelix

Παράθεση από: andrika στις 22 Αυγ 2013, 11:10:31 ΠΜ
Σκεφτομαι να στείλω το παρακατω mail στον κεδικογλου.

Περιμενω αποψεις σχολια παρατηρησεις


Κύριε Υπουργέ καλημέρα σας,
Θα ήθελα να σας απασχολήσω λίγο για το φλέγον ζήτημα του ΝΕΟΥ Λυκείου και του νομοσχεδίου για την Παιδεία. Ξεκαθαρίζω ότι θα είμαι σύντομος περιεκτικός και ελπίζω να μου απαντήσετε με απλά και τίμια λόγια και όχι με την χρήση πολιτικού λόγου. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι είμαι καθηγητής Πληροφορικής.

Χθές παρακολούθησα την συνεντευξή σας στον τηλεοπτικό σταθμό του ant1 και άκουσα από εσάς τον ίδιο να λέτε οτι προσωπική σας άποψη είναι ότι η Πληροφορική θα είναι εξεταζόμενο μάθημα στις πανελλήνιες εξετάσεις. Σε ερώτηση του δημοσιογραφού αν αυτό αποτελεί είδηση απαντήσατε ΝΑΙ για αυτό αλλωστε σας το λέω.

Σήμερα το πρωί με έκπληξη διαβάζω οτι η Πληροφορική θα γίνει μάθημα γενικής παιδείας στην Γ´ Λυκείου και οτι δεν προκρίνεται η άποψη να είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο. Που βρίσκεται η αλήθεια;  Καταλαβαίνετε ότι έτσι υποβαθμίζεται πλήρως η επιστήμη της Πληροφορικής;

Είπατε επίσης οτι αναβαθμίσατε την Πληροφορική στο γυμνάσιο... Πως ; Αφού μετά την συνεντευξή σας βγήκε το ωρολόγιο πρόγραμμα με το μάθημα της Πληροφορικής να παραμένει μονόωρο; Στο γυμνάσιο τα παιδιά μαθαίνουν χρήση υπολογιστών και οχι την επιστήμη της Πληροφορικής και η πιστοποίηση που αναφέρετε αφορά την χρήση και όχι την επιστήμη.

Καταλαβαινετε ότι υποβαθμίζετε πλήρως την Επιστήμη της Πληροφορικής αν γίνει γενικής παιδείας στην Γ Λυκείου;

Τα σχόλια στην διαβούλευση θα τα λάβετε υπ´ οψιν σας;

Η συντριπτική πλειοψηφία των σχολίων ήταν για μάθημα πανελλαδικώς εξεταζόμενο.

Την άποψη των πανεπιστημιακών θα την λάβετε υπ´οψιν σας;

Τα συστήματα των άλλων χωρών τα έχετε μελετήσει σε ότι αφορά την ΕΠΙΣΤΗΜΗ των υπολογιστών;

Ακόμα και στο IB υπάρχει μαθημα Computer Science.

Γιατί γίνεται όλο αυτό το παιχνίδι για το μάθημα της Ανάπτυξης Εφαρμογων σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον;

Το νέο λύκειου που οραματίζεστε γίνετε με την κατάργηση ενός και μόνο μαθηματός; ( γιατί εγώ αυτό στην ουσία κατάλαβα)

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός.

Με όλο τον σεβασμό και την εκτίμηση,





Στη θέση σου θα τόνιζα περισσότερο τη διαφορά μεταξύ δεξιότητας και καλλιέργειας αλγοριθμικής σκέψης.

Ας μην απογοητευόμαστε τόσο πολύ από ένα δημοσίευμα και μια ανακοίνωση. Συνεχίζουμε.....

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: pgrontas στις 22 Αυγ 2013, 12:13:12 ΜΜ
Μία παραλλαγή με βάση την πρόταση σου:
1)   Μεταφορά της Φιλοσοφίας στην Γ Λυκείου
2)   Μεταφορά των επιλογών στην Β Λυκείου
3)   Μεταφορά της Πληροφορικής από την Γ Λυκείου στην Α ως υποχρεωτικού γενικής παιδείας. Ας κάνει μια ανακοινοποίηση στην ΥΑ (τόσες άλλωστε έχει κάνει).

Παναγιώτη, κι αυτό δεκτό. (Και πιο μελετημένο  :) )

Keep Growing

Παράθεση από: manpoul στις 22 Αυγ 2013, 12:06:20 ΜΜ
Γιατί πιστεύεις ότι γνωρίζω τί γίνεται παρασκηνιακά; Αν γνώριζα προσωπικά ονόματα, πρόσωπα κτλ θα τα δημοσίευα. Βλέπεις ότι τη μια μέρα λένε κάτι και την επόμενη το αναιρούν. Όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε καμία δήλωση πολιτικού. Η μόνη εμπιστοσύνη είναι σε αυτό που βλέπω γραπτά, αυτό που δημοσιεύεται σε ΦΕΚ και αυτό που ψηφίζεται στη Βουλή. Όλα τα άλλα είναι αερολογίες. Δεν ξέρω αν σε κάλυψα.
Θα ζητηθούν εξηγήσεις σαφώς, απλά πρέπει να καταλάβετε ότι μας κοροϊδεύουν κι εμάς όπως κι όλον τον κόσμο.
Όταν οι επιτροπές και οι άνθρωποι που κινούν τα νήματα και παίρνουν τις αποφάσεις είναι εξωθεσμικοί και εξωκυβερνητικοί κατά πώς φαίνεται, είναι πολύ δύσκολο να παρέμβεις. Τουλάχιστον προσωπικά δεν έχω τις γνωριμίες και τη δύναμη, αλλά ούτε και θα ήθελα να είμαι μέλος των κυκλωμάτων αυτών.
Το "ο αγώνας συνεχίζεται" σημαίνει ότι θα συνεχίσουμε να παλεύουμε όλοι μας για το αυτονόητο. Με τα μέσα που έχουμε. Αν σου φαίνεται γραφικό για εμένα δεν είναι καθόλου.


Συνάδελφε Μάνο, δε σου έκανα επίθεση.
Ήθελα απλά να μάθω πια είναι η κόκκινη γραμμή (sic) για εμάς και αν υπάρχουν παρασκηνιακές διαβουλεύσεις σε διαδρόμους και αίθουσες.
Η απάντησή σου με κάλυψε.
Καλό κουράγιο στην προσπάθειά σας
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Javert

Επειδή βλέπω μια σιγουριά για τα δημοτικά από παντού....
Τα δημοτικά τρέχουν με ΕΣΠΑ. Τι σημαίνει αυτό; Ότι σχεδόν οι μισοί πληρώνονται με ΕΣΠΑ. Αν μετατάξεις μόνιμους εκπαιδευτικούς στα δημοτικά αυξάνεις το κόστος κατακόρυφα.
Τι μπορεί να συμβεί λοιπόν;
1)Τα δημοτικά γυρνούν στο παλιό τους ωράριο.
2)Γίνεται αύξηση των ωρών σε δασκάλους και όσοι έχουν πιστοποίηση Β επιπέδου αναλαμβάνουν τις ΤΠΕ.
3)Το κράτος πληρώνει τα διπλά λεφτά από το ταμείο του και τους κρατά όλους.
Αν τα οικονομικά πάνε καλά, τότε θα συμβεί το 3. Αν όχι;
Όταν στις αλλαγές στα προγράμματα σε γυμνάσιο και λύκειο, γίνεται χαμός με την πληροφορική. Όταν αλλάξει και στο δημοτικό κάποια στιγμή. Τότε τι κάνουμε; Αν π.χ. καταργηθεί σε Α Β Γ και Δ Ε ΣΤ δοθεί και δυνατότητα σε δασκάλους με πιστοποίηση. Πως θα αντιδράσουμε; Πως θα υπερασπιστούμε τους εκεί συναδέλφους; Όταν παλεύουμε για το αυτονόητο (γυμνάσιο – λύκειο) και τρώμε συνεχώς σφαλιάρες τι θα πούμε για τα δημοτικά; Από ποιους θα περιμένουμε ανταπόκριση;
Φοβάμαι ότι σαν "πρόβατα" σε σφαγή πάνε οι συνάδελφοι στην πρωτοβάθμια. Βέβαια αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή....

Obelix

Παράθεση από: ftsak στις 22 Αυγ 2013, 11:47:02 ΠΜ
Κανονικά ο στόχος έπρεπε να είναι : Πληροφορική ως μάθημα Γενικής Παιδείας σε όλες τις τάξεις του Λυκείου. Αυτό είναι το πρώτο βήμα. Μετά πας σε πανελλαδικό μάθημα. Τα μαθήματα που υπάρχουν στην εκπαίδευση μόνο ως πανελλαδικά εξεταζόμενα φυτρώνουν και ξεφυτρώνουν στο πι και φι (ΑΟΔΕ, Πολιτική Οικονομία, Κοινωνιολογία κλπ).

Αυτό δεν έχουμε καταλάβει. Δυστυχώς όμως δεν παρουσιάζουμε μια ενιαία πρόταση για την πληροφορική εκπαίδευση σε όλες τις βαθμίδες

Το μόνο που θέλουμε είναι να κρατήσουμε τα ιδιαίτερά μας, τη δουλειά στο φροντιστήριο ή τα βοηθήματά μας. Αυτή είναι η ταμπακιέρα. Μην μου πείτε ότι κόπτεστε για την εκπαίδευση των παιδιών, γιατί θα βάλω τα γέλια.

Το ίδιο κάνουν και οι χημικοί, και αυτοί βλέπουν να χάνουν τα ιδιαίτερά τους και έτσι έχουμε μια μάχη μεταξύ φροντιστηρίων/ιδιαίτερων για το ποιος θα είναι αυτός που θα ξεζουμίσει καλύτερα την ελληνική  οικογένεια. Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να συμμετέχω σε κάτι τέτοιο, ακόμα και αν μου κοστίσει.

Σχετικά με τους εκπροσώπους μας τώρα που μας καθησύχαζαν να τους δώσω συγχαρητήρια γιατί όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Εκεί που πηγαίναμε για 2 ώρες στο γυμνάσιο μείναμε στη 1. Αυτή είναι η τεράστια ήττα. Μιλάμε για άπειρες ώρες στην πιο σταθερή βαθμίδα. Αλλά όλοι ασχολείστε με τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα.

Φάτε τη τώρα , πάρτε -1 ώρα στο γυμνάσιο και να μην σπάει το τμήμα, και μάθημα γενικής παιδείας μόνο στη Γ λυκείου, ένα 2ωράκι.
Αν τα υπολογίσετε όλα αυτά όχι σε 2 αλλά σε ένα χρόνο από τώρα, όταν καταργηθεί η Β λυκείου θα γίνει της κακομοίρας στα λύκεια και στα γυμνάσια. Κάποιοι θα πιάσουν τις καλές θέσεις στα δημοτικά. Οι υπόλοιποι μάλλον σε νησιά και ηπειρωτική Ελλάδα.

Προσωπικά έκανα αίτηση για πρωτοβάθμια  γιατί έχω αηδιάσει από όλη αυτή την κατάσταση των συντεχνιακών συμφερόντων. Τουλάχιστον στο δημοτικό δεν έχει τέτοια, τα πράγματα είναι πιο αθώα.

ΥΓ. Συνάδελφε keep growing κάποτε έλεγες να βλέπουμε το δάσος και όχι το δέντρο, από αυτά που γράφεις στο τέλος μάλλον έχεις εγκλωβιστεί στα δέντρα των πανελληνίων εξετάσεων και έχεις χάσει και εσύ το δάσος. Εύχομαι να το ξαναβρεις.


Σίγουρα δεν διαφωνώ με την ύπαρξη Πληροφορικής ως μάθημα γενικής παιδείας. Οι πανελλαδικές όμως δεν είναι απλώς η βιτρίνα. Δηλαδή αν η ΑΕΠΠ ήταν γενικής παιδείας,  πιστεύεις τα παιδιά θα έδιναν την ίδια σημασία; Καλώς ή κακώς, η απάντηση είναι όχι.

Βάλε τα γέλια αν θες. Υπάρχουν όμως μερικοί που κόπτονται. Δεν βοηθάς καθόλου με εκφράσεις του τύπου "φάτε την".

Vasilis Sp.

Η πρόταση του Δημήτρη συμπληρωμένη από τον Παναγιώτη είναι αρκετά καλή. Έχω τον εξής προβληματισμό όμως:
Δεν είναι δυνατόν να δεχτούν να βγει η Φιλοσοφία από τη Β' Λυκείου. Οι "κολλητοί" δεν θα αφήσουν να περάσει κάτι τέτοιο.

Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: Vasilis Sp. στις 22 Αυγ 2013, 12:28:30 ΜΜ
Η πρόταση του Δημήτρη συμπληρωμένη από τον Παναγιώτη είναι αρκετά καλή. Έχω τον εξής προβληματισμό όμως:
Δεν είναι δυνατόν να δεχτούν να βγει η Φιλοσοφία από τη Β' Λυκείου. Οι "κολλητοί" δεν θα αφήσουν να περάσει κάτι τέτοιο.
Βασίλη, η Φιλοσοφία ή οποιοδήποτε άλλο μάθημα δε θα χαθεί. Θα πάει από τη Β'στη Γ', δε νομίζω να ενοχλεί αυτό.

Παντελης Τσιράκης










Σας παραθέτω μια επικοινωνία που είχε σήμερα η  xristina megarchioti με τον Χρήστο Πρωτοπάπα...

[Keep this message at the top of your inbox]
To: xristina megarchioti
Picture of Christos Protopapas
Το νομοσχέδιο είναι υπό συζήτηση ακόμη .Η πιστοποίηση έχουν δεσμευθεί οτι θα γίνεται στη γ Γυμνασίου. Πετύχαμε δυο ώρες διδασκαλίας πληροφορικής στη Γ Λυκείου ως μαθα γενικής παιδείας και πιέζουμε και για μια ώρα στη β.ΠαρΑμενει διαφωνία και θα πιέσουμε για να είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο για την εισαγωγή σε τμήματα πληροφορικής.Το ωρολογιο προγράμμα του Γυμνασίου Παντως ρυθμίζεται με υπουργική απόφαση

Από το iPhone μου

Vasilis Sp.


Obelix

Παράθεση από: Παντελης Τσιράκης στις 22 Αυγ 2013, 12:49:56 ΜΜ








Σας παραθέτω μια επικοινωνία που είχε σήμερα η  xristina megarchioti με τον Χρήστο Πρωτοπάπα...

[Keep this message at the top of your inbox]
To: xristina megarchioti
Picture of Christos Protopapas
Το νομοσχέδιο είναι υπό συζήτηση ακόμη .Η πιστοποίηση έχουν δεσμευθεί οτι θα γίνεται στη γ Γυμνασίου. Πετύχαμε δυο ώρες διδασκαλίας πληροφορικής στη Γ Λυκείου ως μαθα γενικής παιδείας και πιέζουμε και για μια ώρα στη β.ΠαρΑμενει διαφωνία και θα πιέσουμε για να είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο για την εισαγωγή σε τμήματα πληροφορικής.Το ωρολογιο προγράμμα του Γυμνασίου Παντως ρυθμίζεται με υπουργική απόφαση

Από το iPhone μου

Δηλαδή πιέζουν για να είναι και γενικής παιδείας και πανελλαδικά εξεταζόμενο??????

Keep Growing

Παράθεση από: Obelix στις 22 Αυγ 2013, 01:00:01 ΜΜ
Δηλαδή πιέζουν για να είναι και γενικής παιδείας και πανελλαδικά εξεταζόμενο??????

Αυτός ο Πρωτόπαπας έχει γούστο να είναι τίποτα υπεύθυνος σε θέματα παιδείας.  :o
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Γιάννης Αναγνωστάκης

Το ξέμπαρκο δίωρο στη Γ Λυκείου είναι μεγάλη χαζομάρα....Είναι υποβάθμιση, είναι κερκόπορτα για έξοδο απο το Λύκειο στο μέλλον και ταυτόχρονα επιβεβαίωση της φήμης για υπόγεια δουλειά των χημικών εδώ και χρόνια...

tsabatman

Ειλικρινά το ξαναγράφω πιστεύετε οτι θα εφαρμοστεί ποτέ αυτό το σύστημα???στο ίδιο καλάθι με το σύστημα της Διαμαντοπούλου θα πάει.Θα μείνει μόνο η αγωνία που περνάμε και φυσικά το σημαντικότερο και το θετικότερο το να λειτουργούμε ενωμένοι.
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ.
ΥΓ ντροπή για την κατάπτυστη ανακοίνωση των χημικών, αντιπαθητικοί όσο και η επιστήμη τους.

Jimbo

Παράθεση από: tsabatman στις 22 Αυγ 2013, 01:21:33 ΜΜ
Ειλικρινά το ξαναγράφω πιστεύετε οτι θα εφαρμοστεί ποτέ αυτό το σύστημα???στο ίδιο καλάθι με το σύστημα της Διαμαντοπούλου θα πάει.Θα μείνει μόνο η αγωνία που περνάμε και φυσικά το σημαντικότερο και το θετικότερο το να λειτουργούμε ενωμένοι.
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ.


;)
Δημήτρης Μπούζιος
ΓΕΛ Άστρους