Firefox 56 και Scratch

Ξεκίνησε από odysseas, 04 Οκτ 2017, 01:02:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

odysseas

Καλημέρα. Αν έχει κάποιος εγκαταστήσει το Firefox 56 (είτε σε Windows, είτε σε Linux), θα μπορούσε να μου πει αν παρατηρεί προβλήματα με τη δημιουργία έργων στο Scratch;

Από χθες άρχισαν να παραπονιούνται μαθητές ότι δεν μπορούν να δουλέψουν (ούτε από το σπίτι με Windows). Στο εργαστήριο, ο LTSP server που αναβαθμίστηκε στην έκδοση 56 επίσης παρουσιάζει προβλήματα, ενώ οι clients που έχουν ξεμείνει στην 55 λειτουργούν σωστά.

Γνωρίζω ότι σταδιακά αποσύρεται πλήρως η υποστήριξη plugins όπως το Flash, φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο παίζει, απλά ήθελα να επιβεβαιώσω ότι το πρόβλημα παρατηρείται και σε άλλους.

odysseas

Ενημερωτικά, για όσους πιθανώς αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα: η τελευταία ενημέρωση του firefox (56.0+build6-0ubuntu0.16.04.2) διορθώνει το bug και το Scratch λειτουργεί κανονικά.

alkisg

...επειδή στις 3/10 πήγα στο #ubuntu-devel IRC και το ανάφερα στον Chris Coulson και ανέβασε νέα έκδοση...  ;)
Το ίδιο πρόβλημα έκανε και το flash να κρασάρει όλα τα εκπαιδευτικά λογισμικά.
Ένα από τα δύο προβλήματα που του ανάφερα παραμένει, το δεξί κλικ σε flash applets τα κάνει να καταρρεύσουν, θα λυθεί στην επόμενη έκδοση του firefox.

Τι να κάνω πλέον, working behind the scenes όσο περιμένουμε τους γραφειοκράτες να πάρουν μπρος...  :(

odysseas

Άλκη, να 'σαι καλά.

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πρόβλημα ή κάτι σχετικό, αλλά το flash κρασάρει και όταν πάει κάποιος στο scratch να φορτώσει ένα τοπικό αρχείο (π.χ. μια ενδυμασία). Υποθέτω ότι δεν καταφέρνει ν' ανοίξει το παράθυρο διαλόγου του συστήματος για επιλογή αρχείου. Ίσως έπρεπε να το έχω αναφέρει κι αυτό εξαρχής.

Θα είχε νόημα να υποβάλλουμε ένα bug στο launchpad ή να κάνουμε το ίδιο που έκανες κι εσύ στο IRC;

Παράθεση από: alkisg στις 06 Οκτ 2017, 09:46:35 ΠΜ
Τι να κάνω πλέον, working behind the scenes όσο περιμένουμε τους γραφειοκράτες να πάρουν μπρος...  :(

Ελπίζω κάποια στιγμή να το κάνουν. Οι φετινές εξελίξεις είναι απλά θλιβερές.