Προγραμματιστής ΕΠΆΛ ή ΓΕΝΙΚΌ;

Ξεκίνησε από Alexhs, 21 Μαρ 2011, 08:26:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Alexhs

Καλησπέρα, θελώ να ακολουθήσω προγραμματιστής εφαρμογών πληροφορικής και θέλω να ρωτήσω το εξής. Να πάω επαγγελματικό λύκειο η να συνεχίσω το γενικό (1η λυκείου γενικό πάω τώρα). Έχω ακούσει πολλές φήμες ότι στο γενικό (κατέυθυνση τεχνολογική) έχει πολλά, δύσκολα και άσχετα με την πληροφορική θέματα και ότι στο ΕΠΑΛ κάνεις περισσότερο πρακτική (πράγμα που μου αρέσει). Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου αναλύσει τα παραπάνω και ποια είδη προγραμματιστών μπορώ να ακολουθήσω στο κάθε λύκειο.

Αλέξης, Θεσσαλονίκη

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αν θες τη γνώμη μου, βάλε τα δυνατά σου και πέρασε σε κάποια σχολή πληροφορικής (όχι ιεκ).
στο επαλ ίσως σου δοθεί η δυνατότητα να ασχοληθείς λίγο περισσότερο με προγραμματισμό. αυτό όμως δε σημαίνει ότι σε εξυπηρετεί το επαλ για το άμεσο μέλλον σου.

επίσης μην ξεχνάς ότι επίκεινται αλλαγές στη δομή του λυκείου. θεωρητικά δεν θα σε αγγίξουν, αλλά κανένας δε γνωρίζει το μεθαύριο.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Alexhs

Δηλαδή προτείνεις EΠΑΛ; Επίσης ισχύει ότι σε σχολές πέρνουν 20% από ΕΠΑΛ και το άλλο 80% από γενικό;

petrosp13

Άποψη μου είναι ότι το επίπεδο προγραμματισμού που διδάσκεται στα ΕΠΑΛ δεν αγγίζει ούτε το μισό του επιπέδου της τεχνολογικής κατεύθυνσης και αυτό οφείλεται κυρίως στο πολύ χαμηλό επίπεδο των μαθητών
Τεχνολογική λοιπόν και σχολή πληροφορικής
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

dkonetas

#4
Η σταδιακή  απαξίωση δεκαετιών της τεχνικής δευτεροβάθμιας εκπάιδευσης από το σύνολο των κυβερνήσεων (και αντίστοιχων υπουργών παιδείας με αποκορύφωμα τους Ευθυμίου και Γιαννάκου) έχει οδηγήσει τα ΕΠΑΛ και τα ΕΠΑΣ στην κατάντια που έχουν σήμερα...
Αν συνυπολογίσει όμως κανείς ότι δυστυχώς όλη η προετοιμασία για τις Πανελλήνιες γίνεται μέσω του φροντιστηρίου και όχι μέσα στο σχολείο ασφαλώς είναι προς συμφέρον σου να επιλέξεις ΕΠΑΛ καθότι:
- δίνει περισσότερα τυπικά εφόδια (συμμετέχεις ακριβώς στις ίδιες Πανελλήνιες εξετάσεις έχοντας αποκομίσει και τη σχετική επαγγελματική ειδικότητα)
- έχει πιό ενδιαφερον αναλυτικό πρόγραμμα
- είναι ευκολότερη η "φοίτηση" (εξαιτίας χαμηλότερου επιπέδου τόσο μαθητών όσο και καθηγητών)

Αν πάλι δεν έχεις την δυνατότητα για μεθόδους ...παραπαιδείας οπότε θα βασιστείς στις εξετάσεις στη διδασκαλία που σου παρέχει το λύκειο θα πρέπει να προτιμήσεις το ενιαίο μιά και κατά μέσο όρο προσφέρει καλύτερο επίπεδο διδιασκαλίας μαθημάτων.

Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να αποφύγεις επιλογές στόχων τύπου ΙΕΚ ...

εκ των υστέρων σχολιασμός με βάση τις ορθές υποδείξεις  - αν και πλέον δεν μπορεί να αποφευχθεί η παρεξήγηση... ο σχολιασμός του χαμηλότερου κατά μέσο όρο των καθηγητών δεν αφορά στους πληροφορικούς αλλά στην δυνατότητα που έχει δώσει ο νομοθέτης σε άλλες ειδικότητες να διδάσκουν στην τεχνική εκπαίδευση χωρίς σπουδές σε ανώτατα ιδρύματα (ανεξάρτητα από το αν είναι ΤΕΙ ή ΑΕΙ)... Αυτό σε πολλούς συλλόγους κατά μέσο όρο υποβιβάζει το συνολικό επιστημονικό (και όχι ανθρώπινο ) επίπεδο   

iliasthes

Με απλά λόγια.

Μην περιμένεις να "γίνεις" προγραμματιστής, ούτε από το Γενικό, ούτε από το Επαγγελματικό Λύκειο.

Χρειάζεται να περάσεις σε κάποια σχολή είτε ΤΕΙ, είτε ΑΕΙ για να γνωρίσεις καλύτερα τον προγραμματισμό (και όχι μόνο). Στα ΕΠΑΛ διδάσκεσαι περισσότερα μαθήματα ειδικότητας, αλλά με τις σημερινές συνθήκες, μικρότερο ποσοστό των μαθητών, καταφέρνει να περάσει σε κάποια σχολή ΤΕΙ ή ΑΕΙ (για ΑΕΙ δεν γνωρίζω αν έχει υπάρξει κάποιο παράδειγμα μαθητή που πέρασε από ΕΠΑΛ).

Στο Γενικό Λύκειο θα διδαχθείς μόνο το ΑΕΠΠ, αλλά έχεις περισσότερες πιθανότητες να περάσεις σε κάποια σχολή ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Η επιλογή είναι δική σου και εξαρτάται, από τους στόχους, τις φιλοδοξίες αλλά και τις δυνατότητες που πιστεύεις οτι έχεις.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: dkonetas στις 22 Μαρ 2011, 08:43:44 ΠΜ
- είναι ευκολότερη η "φοίτηση" (εξαιτίας χαμηλότερου επιπέδου τόσο μαθητών όσο και καθηγητών)

Συνάδελφε και παλιέ συμφοιτητή ... εδώ έχεις κάνει φάουλ που σηκώνει ακόμα και κάρτα!

dim

Παράθεση από: petrosp13 στις 22 Μαρ 2011, 12:25:05 ΠΜ
.. οφείλεται κυρίως στο πολύ χαμηλό επίπεδο των μαθητών
Παράθεση από: dkonetas στις 22 Μαρ 2011, 08:43:44 ΠΜ
- είναι ευκολότερη η "φοίτηση" (εξαιτίας χαμηλότερου επιπέδου τόσο μαθητών όσο και καθηγητών) [/u]
Γεια σας συνάδελφοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ζήλεια!
Έχω και πολύ υψηλό είπεδο είμαι σε Γυμνάσιο ;D
Μην ακούσω σχόλιο του στύλ μπήκε ο μαθητής και διαβάζει ότι να ναι..... ας διαβάσει!!
Και πολύ καλά θα κάνει.... και αν έχει κριτική σκέψη τόσο το καλύτερο... προπόνηση!!!!!!!

petrosp13

Συνάδελφε, έχω κι εγώ μαθητές από ΕΠΑΛ και η διαφορά είναι χαώδης
Μη μείνουμε εκεί σε παρακαλώ
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Χ.Μοτσενίγος

Παράθεση από: dkonetas στις 22 Μαρ 2011, 08:43:44 ΠΜ

- είναι ευκολότερη η "φοίτηση" (εξαιτίας χαμηλότερου επιπέδου τόσο μαθητών όσο και καθηγητών)



Ασφαλώς συνάδελφε, ασφαλώς. Έχεις απόλυτο δίκιο. Οι καθηγητές στα ΕΠΑΛ είναι χαμηλού επιπέδου, όπως επίσης και αυτοί των Γυμνασίων αλλά και όσοι επιλέγουν τα Δημοτικά. Αμ οι ΠΕ 20; Στον καιάδα κι αυτοί. Βεεεεβαια συμφωνούμε σε όλα. Είναι καιρός πια να ξεχωρίσουμε την ήρα από το σιτάρι.  :o

Κατά τα άλλα αναζητούμε τη χαμένη μας ενότητα και θέλουμε και μεγαλύτερη συμμετοχή έτσι; Τι απόψεις είναι αυτές που διαβάζω ο άνθρωπος; Όλα τα είχαμε αυτό μας έλειπε!

Φυσικά η άποψή μου δε μετράει γιατί και γω διδάσκω σε Γυμνάσιο άρα είμαι αμελητέα ποσότητα.  :'(

Δεν πάμε καλάααααααα. 

jp

#10
Αξιότιμε κύριε dkonetas, παρακαλώ πολύ όπως σχολιάσετε την κάτωθι πρόταση:
"Οι διδάσκοντες καθηγητές των Τ.Ε.Ι. είναι χαμηλότερου επιπέδου από τους αντίστοιχους των Α.Ε.Ι".
Προσωπικά θλίβομαι. Κρίμα...
Υ.Γ. Δεν διδάσκω σε ΕΠΑΛ
To be aware is more important than what you wear!

lp

Παράθεση από: dkonetas στις 22 Μαρ 2011, 08:43:44 ΠΜ
- είναι ευκολότερη η "φοίτηση" (εξαιτίας χαμηλότερου επιπέδου τόσο μαθητών όσο και καθηγητών)
Απλά είμαι "κορυφαίος" αφού τώρα είμαι σε ΓΕΛ. ΑΛΛΑ πριν έρθω στο Γενικό ήμουν 6 χρόνια σε ΤΕΕ (1ο ΤΕΕ Σύρου)  όπου και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις τόσο από άποψη υποδομών, επιπέδου καθηγητών, εργασιών. Το ίσως "χαμηλότερο" (κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει χαμηλό και υψηλό) επίπεδο μαθητών το αλλάζεις εσύ συνάδελφε με κέφι και διάθεση για δουλειά.

Και για να απαντήσω στον φίλο μας μαθητή. Προς το παρόν ο δρόμος οδηγεί προς την Τεχνολογική Κατεύθυνση γιατί απλά τα ΕΠΑΛ τα χαντακώσανε (χαντακώσαμε) το ΥΠΕΠΘ και κάποιες νοοτροπίες συναδέλφων.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Συγνώμη, αλλά κακώς μεταλλάξαμε μια ερώτηση που έκανε κάποιος μαθητής.

Καλύτερα να επιοινωνούμε με πμ για άλλα θέματα.

Άλκη, Ίσως πλησιάζει η ώρα να βρεθεί μια λύση, ώστε οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί να μη μοιράζονται όοοοολες τις απόψεις.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

lp

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 22 Μαρ 2011, 01:14:41 ΜΜ
Συγνώμη, αλλά κακώς μεταλλάξαμε μια ερώτηση που έκανε κάποιος μαθητής.

Καλύτερα να επιοινωνούμε με πμ για άλλα θέματα.

Άλκη, Ίσως πλησιάζει η ώρα να βρεθεί μια λύση, ώστε οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί να μη μοιράζονται όοοοολες τις απόψεις.

Έχεις δίκιο αλλά έτσι θα έμενε ο μαθητής με την εντύπωση ότι άλλο το επίπεδο του καθηγητή ΓΕΛ και άλλο του ΕΠΑΛ!
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

Alexhs

Το θέμα είναι ότι στο γενικό λύκειο έχει πολλά και δύσκολα μαθήματα άσχετα με πληροφορική τα οποία με δυσκολία τα καταλαβαίνω. Αξίζει να πάω στο γενικό παρά ταύτα; Επίσης μπορεί κάποιος να απαντήσει σε αυτά παρακαλώ;
Παράθεση από: Alexhs στις 21 Μαρ 2011, 08:26:25 ΜΜ
Έχω ακούσει πολλές φήμες ότι στο γενικό (κατέυθυνση τεχνολογική) έχει πολλά, δύσκολα και άσχετα με την πληροφορική θέματα και ότι στο ΕΠΑΛ κάνεις περισσότερο πρακτική (πράγμα που μου αρέσει). Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου αναλύσει τα παραπάνω και ποια είδη προγραμματιστών μπορώ να ακολουθήσω στο κάθε λύκειο.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.