Σχολικό βιβλίο και βοήθημα στα δίκτυα υπολογιστών του επαλ

Ξεκίνησε από nan_cs, 29 Σεπ 2010, 12:41:04 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nan_cs

Γεια σας παιδιά! Φέτος μου ανατέθηκε να διδάξω για πρώτη φορά σε ένα φροντιστήριο το μάθημα των Δικτύων της Γ' τάξης Επαλ και δεν γνωρίζω ποιο είναι το σχολικό βιβλίο, ούτε την ύλη, ούτε κάποιο καλό βοήθημα... Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;;; Από εβδομάδα ξεκινάω μάθημα και έχω αγχωθεί λιγάκι καθώς δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με την ύλη, το βιβλίο, βοηθήματα κλπ...Ανυπομονώ για την απάντησή σας, πραγματικά θα με σώσετε...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά εκ των προτέρων!!!

taxata

Τάσος_Χατζηπαπαδόπουλος
Κύριε δεν έχω internet
http://users.sch.gr/chatzipap/

Νίκος Αδαμόπουλος

+ το σχολικό βιβλίο, η (περσινή) ύλη, τα θέματα που έχουν πέσει, σύνδεσμοι, ...

http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/education/info-epal.php#diktya2

nan_cs

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την άμεση απάντηση!!!

Γνωρίζετε πότε πρόκειται να βγει η φετινή ύλη; Αν και φαντάζομαι πάνω κάτω η περσινή θα είναι!

Πόσες ώρες προτείνετε να κάνω μάθημα στο φροντιστήριο την εβδομάδα; Θα ξεκινήσουμε από βδομάδα με 2 ώρες, πιστεύετε ότι χρειάζονται παραπάνω; Γιατί ρώτησα το μαθητή και μου είπε ότι στο σχολείο το μάθημα είναι 4ωρο..

Και κάτι ακόμα.. επειδή είμαι υπέρ της χρήσης παραπάνω από ένα βοηθημάτων, ώστε να έχω μια γκάμα ασκήσεων απ' όπου να μπορώ να επιλέξω, έχω σκοπό να περάσω και από κάποιο βιβλιοπωλείο για να ψάξω και ένα δεύτερο βοήθημα, έχετε να μου προτείνετε κάτι καλο;

nan_cs

Α! Και τα παλιά θέματα στο link που μου έστειλες Νίκο, είναι τα: "Θέματα εξετάσεων του μαθήματος "Δίκτυα Υπολογιστών ΙΙ" των ΕΠΑ.Λ."
Αυτά που έχει παρακάτω "Θέματα εξετάσεων του μαθήματος "Μετάδοση & Δίκτυα Υπολογιστών ΙΙ" των Τ.Ε.Ε." αναφέρονται σε άλλο μάθημα; Γιατί τα έχει όλα μαζί στο μάθημα των δικτύων..

Σορρυ για τις απανωτές ερωτήσεις, είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με το μάθημα και προσπαθώ να βγάλω άκρη... ::)

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: nan_cs στις 29 Σεπ 2010, 09:52:34 ΠΜ
Α! Και τα παλιά θέματα στο link που μου έστειλες Νίκο, είναι τα: "Θέματα εξετάσεων του μαθήματος "Δίκτυα Υπολογιστών ΙΙ" των ΕΠΑ.Λ."
Αυτά που έχει παρακάτω "Θέματα εξετάσεων του μαθήματος "Μετάδοση & Δίκτυα Υπολογιστών ΙΙ" των Τ.Ε.Ε." αναφέρονται σε άλλο μάθημα; Γιατί τα έχει όλα μαζί στο μάθημα των δικτύων..

Σορρυ για τις απανωτές ερωτήσεις, είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με το μάθημα και προσπαθώ να βγάλω άκρη... ::)

Του ΤΕΕ άστα... Θα τα σβήσω κιόλας για να μην προκαλούν πρόβλημα... Αφορούν το αντίστοιχο μάθημα του ΤΕΕ (από άλλο βιβλίο και άλλη ύλη) το οποίο συνέχισε ως "Δίκτυα Υπολογιστών ΙΙ" στα ΕΠΑ.Λ. Τα θέματα τα είχα εκεί γιατί μέχρι και πέρυσι έδιναν το παλιό μάθημα οι παλιοί μαθητές των ΤΕΕ...

nan_cs

Οκ ευχαριστώ για τη βοήθεια!!! Πάντως πολύ καλό το βοήθημα taxata! Το τύπωσα και θα το βιβλιοδέσω, είναι πολύ καλογραμμένο και έχει πολλές ερωτήσεις θεωρίας και ασκήσεις!!!  :)

marios1994

μιπος γνοριζει καποιος που βορο να βρω ενα βοιθημα για τα 2 πανελαδικοσ εξεταζομενα μαθηματα του ηλεκτρονικου τομεα για Γ'ΕΠΑΛ ?

Καρκαμάνης Γεώργιος

Η ύλη και για τα δύο μαθήματα έχει βγει εδώ και καιρο.
Μπορείς να τη βρεις με αναζήτηση στο ιντερνετ (άσε που είναι και ίδια με την περσυνή), οπότε σε καλύπτει και αυτή που σου υπόδειξε ο Νϊκος (Αδαμόπουλος)


dpa2006

στο παρακάτω λινκ υπαρχει υλικο για το μάθημα
Ηλεκτρονικες Επικοινωνιες(Θεωρια-Ασκησεις-Τυπολογιο)
και στο παρακάτω για τα Ψηφιακά Ηλεκτρονικά

στο παρακάτω λινκ μπορούν να βρεθούν σημειώσεις για τα μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικώς,καθώς και παλαιότερα Θέματα(με λύσεις), του τομέα Ηλεκτρονικών:
http://users.sch.gr/kouvarakis/panellinies.html
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

maggie

Και εγώ μια από τα ίδια. Για πρώτη φορά μου ζητήθηκε να διδάξω το μάθημα αυτό σε φροντιστήριο. Και οφείλω να πω ότι έχω πελαγώσει:)
Εντυπωσιάστηκα από την δουλειά που έχουν κάνει οι συνάδερφοι. Θέλω όμως να κάνω άλλη μια ερώτηση και ελπίζω να μην με πάρετε με τις ντομάτες...
Βλέπω ότι το μάθημα αυτό έχει πολύ θεωρία και δεν είμαι συνηθισμένη σε τόση θεωρία (βλέπε ΑΕΠΠ...).
Πως κάνετε το μάθημα; Πως την διδάσκετε την θεωρία; Διαβάζετε το βιβλίο και το εξηγείτε παράγραφο παράγραφο, υπογραμμίζοντας κάτι; Και στην συνέχεια φτιάχνετε ερωτήσεις και ασκήσεις που τις απαντάτε βάση αυτού που διαβάσατε;
Διαβάζετε από το βιβλίο ή χρησιμοποιείτε το ανεπίσημο βοήθημα, μέσα στην τάξη;
Τι μέθοδο χρησιμοποιείτε;

Ευχαριστώ πολύ!

tsabatman

υπάρχουν κάπου ψηφιακά τα σχολικά βιβλία ψηφιακά ηλεκτρονικά και ηλεκτρονικές επικοινωνίες?

dpa2006

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

tsabatman

ναι απο εκει τα είχα βρει αλλά έχει μόνο την ύλη των πρώτων κεφαλαίων και όχι την ύλη των πανελλαδικών...

dpa2006

Η ύλη των πανελλαδικών ανακοινώνεται κάθε χρονιά.
το λινκ έχει όλα τα κεφάλαια του βιβλίου-επιβεβαιωμένο.
Ύλη επαλ συνολικά εδώ
για Ηλεκτρονικές Επικοινωνίες εδώ.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

tsabatman

συγγνώμη που επιμένω αλλά ο φάκελος έχει μόνο μέχρι το 6ο κεφάλαιο και η ύλη ξεκινάει απο το 6ο

dpa2006

δώσε μου λίγο χρόνο να το ελέγξω... :)
............
για τα δίκτυα σωστά...;
Λοιπόν,
Μάθημα:Ηλεκτρονικές Επικοινωνίες
ΒΙΒΛΙΟ: Συστήματα Εκπομπής και Λήψης (Νασιόπουλος Α. – Χατζόπουλος Δ., Ο.Ε.Δ.Β.) σωστά;
λινκ1 βιβλίου
στον φάκελο TEMP που αποσυμπιέζει έχει 9 κεφάλαια.
η ύλη είναι 3,4,5,7,9 (όχι όλα,απλά αναφέρω τα κεφάλαια που ανήκουν στην ύλη)
που ακριβώς έχεις πρόβλημα;
εκτός αν αναφέρεσαι σε άλλο μάθημα. :-\
Μήπως αναφέρεσαι σε αυτό:
Συστήματα Εκπομπής και Λήψης;
για το παραπάνω μάθημα υποστηρικτικό υλικό εδώ
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

tsabatman

έχετε δίκιο δικό μου το λάθος εννοούσα το μάθημα ψηφιακά συστήματα δεν είχα δει τον τίτλο του thread και ακόμα δεν το εχω βρεί το βιβλίο

dpa2006

Για τα Ψηφιακά Συστήματα(Συστήματα Ψηφιακών Ηλεκτρονικών)...
Η ύλη καλύπτεται από δύο βιβλία:
. ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ: «ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ (ΘΕΩΡΙΑ)»

Η ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΕΠΑ.Λ.

ΒΙΒΛΙΑ: 1. Ψηφιακά Ηλεκτρονικά (Μέρος Α Θεωρία) (Ασημάκης Α.− Μουστάκας Γ.− Παπαγεώργας Π., Ο.Ε.Δ.Β.)
2.
Δομή και Λειτουργία Μικροϋπολογιστών (Θεωρία), (Πεκμεστζή Κ.− Βογιατζής Ι. − Λιβιεράτος Γ.− Μπουγάς Π. Ο.Ε.Δ.Β.)
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

tsabatman

ναι αυτο έχω κατεβάσει και εγώ,αλλά έχει μόνο το πρώτο μέρος του βιβλίου για τα ψηφιακά που είναι εκτός ύλης.Πάντως ευχαριστώ για τις πληροφορίες:-)

dpa2006

Παρακαλώ,καλό θα είναι να ξεκινάς πάντα απο την υλη του μαθηματος,σε καθοδηγει σε ποια βιβλια πρεπει να ανατρεξεις.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Σάκης Δημόπουλος

ποιο ειναι το σχολικο βιβλιο για τα δικτυα υπολογιστων ΙΙ ;;;

xara_pap

Ρε παιδιά δηλαδή τι γίνεται με αυτό το επάλ ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω. Είχα κάνει μία φορα το 2012 επάλ κι είχα βγάλει άκρη. Στα δίκτυα ήταν ενα βιβλιο με ύλη κεφαλαια 6 ,7,8 και ήταν κι ένα ανεπισημο βοήθημα αν θυμάμαι καλα. Τώρα βλέπω ένα νέο βιβλίο που δεν ξέρω αν είναι βιβλίο γιατί γράφει σημειώσεις μαθητή, επίσης εξεταστέα ύλη βλέπω από το παλίό βιβλίο με τα κεφάλαια 6,7,8.
Εγώ θέλω να προετοιμάσω παιδί για πανελλήνιες 2017. Τι του διδάσκω? ας με βοηθήσει κάποιος.



Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

ήθελα να κάνω μία ερώτηση σε άτι που έχω απορία .. φέτος προς το παρόν δεν έχω μαθητές επάλ και δεν έχει τύχει να ασχοληθώ στην πράξη , αλλά αν έχω καταλάβει καλά δίκτυα και προγραμματισμός έχει βγει η ύλη αλλά όχι τα βιβλία ??? ή κάνω λάθος ?? αν έχουν βγει τα βιβλία γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν σε ψηφιακή μορφή ??

ευχαριστώ

zsdregas

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 18 Οκτ 2016, 12:57:09 ΜΜ
Καλημέρα σε όλους

ήθελα να κάνω μία ερώτηση σε άτι που έχω απορία .. φέτος προς το παρόν δεν έχω μαθητές επάλ και δεν έχει τύχει να ασχοληθώ στην πράξη , αλλά αν έχω καταλάβει καλά δίκτυα και προγραμματισμός έχει βγει η ύλη αλλά όχι τα βιβλία ??? ή κάνω λάθος ?? αν έχουν βγει τα βιβλία γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν σε ψηφιακή μορφή ??

ευχαριστώ

Για τον προγραμματισμό δεν έχει βγει ακόμα. Για τα δίκτυα το βιβλίο μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ και τον οδηγό του εκπαιδευτικού από εδώ.
Η σελίδα που μπορείς να κατεβάζεις γενικά βιβλία και οδηγούς για τον εκπαιδευτικό, σε ψηφιακή μορφή για τα ΕΠΑΛ είναι η σελίδα του ΙΕΠ και πιο συγκεκριμένα από εδώ.

Λαμπράκης Μανώλης

οκ συνάδελφε ευχαριστώ ... δεν είναι λίγο περίεργο να μην έχει βγει ακόμη το βιβλίο ?? ή μόνο εμένα μου φαίνεται -το λιγότερο- απαράδεκτο ???

aprekates

Υπάρχουν πολλά θέματα.

Νομίζω το ποιό σωστό και δίκαιο είναι μείωση της ύλης ρίχνωντας βάρος στην ύλη που υπάρχει στο βιβλίο της β (που ας  μην ξεχναμ έχει τίτλο Β και Γ ΕΠΑΛ)
Και να βγεί σήμερα το βιβλίο μέχρι να το πάρουν οι μαθητές χρειάζεται κάποιος χρόνος.




gxry


tsabatman

Παράθεση από: gxry στις 19 Οκτ 2016, 05:01:56 ΜΜ
Δίκτυα Υπολογιστών (Γ' ΕΠΑΛ) - Τετράδιο Μαθητή

υπάρχει διαθέσιμο στο

http://ebooks.edu.gr/new/classcoursespdf.php?classcode=DSEPAL-C
Δηλαδή βγήκαν τα σχολικά βιβλία ;Στα σχολεία εχουν δοθεί ;

aprekates


gavdouinos

Ανακοινώθηκαν τα:
Προγραμματισμός Γ ΕΠΑΛ Βιβλίο μαθητή
Δίκτυα Υπολογιστών Γ ΕΠΑΛ Τετράδιο μαθητή

Στο http://ebooks.edu.gr/new/classcoursespdf.php?classcode=DSEPAL-C

Απαράδεκτη σελίδα θα μπορούσε να τα έχει ανά ειδικότητα και να σημάνει τα παλαιά και τα νέα βιβλία (έχει βιβλία καταργημένα από τον καιρό του Νώε)

Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα και με ότι έχω διδάξει ( είμαι στο κεφ.3.1-3.1.1 Διευθυνσιοδότηση ΙΡν4)
Το τετράδιο στα Δίκτυα έχει ερωτήσεις που είναι στην διδακτέα ύλη και όχι στην εξεταστέα σελ.21 Ερ.7 και 8
Στο κεφ.8 τα έχει όλα και τη διδακτέα και τις παρατηρήσεις (για κατανόηση της διδακτέας)
Ένας θεός ξέρει τι θέλουν, να τα διδάξουμε όλα μάλλον!!!!

Καλό κουράγιο σε όλους

lamousis

Ξέρουμε καθόλου πότε θα έρθουν κ στα σχολεία αυτά;

amichail

Παράθεση από: lamousis στις 20 Οκτ 2016, 05:05:56 ΜΜ
Ξέρουμε καθόλου πότε θα έρθουν κ στα σχολεία αυτά;
Στο δικό μας ήρθαν χθες με courier - απευθείας στο σχολείο.
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου