MYSCHOOL:Εφαρμογή για "μαζικό upload" καταστάσεων με βαθμολογίες τριμήνου

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 26 Ιαν 2015, 02:43:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

parkepim

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά.
Φαινομενικά όλα ήταν εντάξει. Κοίταξα όλα τα αρχεία των συναδέλφων, για να δω τους βαθμούς του μαθητή, χωρίς να δω κάτι περίεργο σε αριθμό μητρώου ή κάτι άλλο.
Πρόσθεσα τους βαθμούς του στο 187, έκανα upload και όλα πήγαν μια χαρά.
Σωτήρια η εφαρμογή σου!!!

antoniszervas

Καλησπέρα σας μπορώ να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα με Office 365?

Δημήτρης Γκίνης

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με office 365 οπότε δεν ξέρω να σου πω.
Δοκίμασε το και πες μας.

antoniszervas

Ενταξει θα ακολουθήσω τις οδηγίες σας και θα προσπαθήσω.

marialaz

Για άλλη μια φορά συγχαρητήρια!! Όλα πήγαν μια χαρά και στο ανέβασμα....
Το πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι αφορά τα εργαστηριακά μαθήματα στα ΕΠΑΛ γιατί οι αναθέσεις γίνονται από τα ΕΚ (εργαστηριακά κέντρα) και όχι από εμάς αλλά το έλυσα τρέχοντας δυο φορες το πρόγραμμα μια για τις θεωρίες και μία για τα εργαστήρια. Είχα ζητήσει από το εργαστηριακό κέντρο το αρχείο με τις αναθέσεις, έκανα μια μικρή τροποποίηση στα ονόματα των τμημάτων για να ταιριάζουν με τα δικά μου στο ΕΠΑΛ και αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία ανέβασα μια φορά το αρχείο με τις θεωρίες και μετά το αρχείο με τα εργαστήρια.
Το πιο δύσκολο ήταν να καταφέρω να έρθουν σωστά συμπληρωμένα τα αρχεία (φυσικά τα περισσότερα γύρισαν σαν xlsx, αλλά είχα και κάποια σε pdf! ) Ηταν και αυτό μια εμπειρία..
Σας ευχαριστώ και πάλι

Gpan

Μερικές ερωτήσεις:

1. Αν έχουμε όλες τις καταστάσεις βαθμολογίας (excel) συμπληρωμένες και ένας μαθητής φεύγει με μετεγγραφή, τι κάνουμε;
Διαγράφουμε τον μαθητή από τις καταστάσεις excel; Αλλάζουμε τους αα στις καταστάσεις; (Δεν θέλω να ξαναδώσω κενές καταστάσεις στους συναδέλφους....)

2.Ποιος είναι ο κωδικός για απενεργοποίηση της προστασίας του φύλλου;

3. Επειδή η βαθμολογία του Α΄ τετραμήνου για τον συγκεκριμένο μαθητή συμπληρώθηκε ήδη από το σχολείο μας και ολοκληρώθηκε η μετεγγραφή του μήπως δεν υπάρχει πρόβλημα που οι βαθμοί είναι περασμένοι στο excel;

Δημήτρης Γκίνης

Παράθεση από: Gpan στις 08 Φεβ 2021, 10:50:55 ΠΜ
3. Επειδή η βαθμολογία του Α΄ τετραμήνου για τον συγκεκριμένο μαθητή συμπληρώθηκε ήδη από το σχολείο μας και ολοκληρώθηκε η μετεγγραφή του μήπως δεν υπάρχει πρόβλημα που οι βαθμοί είναι περασμένοι στο excel;
Αν δεν κάνω λάθος, έτσι και αλλιώς το σχολείο σας θα εκδώσει βαθμολογία για αυτόν τον μαθητή. Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα.(αυτό απαντά και στο 1.)
Παράθεση από: Gpan στις 08 Φεβ 2021, 10:50:55 ΠΜ
2.Ποιος είναι ο κωδικός για απενεργοποίηση της προστασίας του φύλλου;
Ο κωδικός στα φύλλα εργασίας μπήκε απλά και μόνο για να μη χαλάνε οι εκπαιδευτικοί τη μορφοποίηση των βαθμολογίων (συνέβαινε συχνά με αποτέλεσμα τη μη σωστή λειτουργία της εφαρμογής). Τον κωδικό μπορείς να το βρεις στον κώδικα, δεν το θυμάμαι και αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόσβαση σε pc με excel για να το κοιτάξω. Αν δεν τα καταφέρεις μόνη/μόνος σου, τα ξαναλέμε.

Gpan

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ίσως να μην εκφράστηκα σωστά πριν. Ο Μαθητής έχει ήδη μετεγγραφεί και δεν ανήκει στο δυναμικό του σχολείου. Οι καταστάσεις βαθμολογίας (excel) περιέχουν και τα δικά του στοιχεία. Για να μην κάνω ξανά εξαγωγή νέων καταστάσεων, να τον διαγράψω από τις συμπληρωμένες καταστάσεις που μου δίνουν οι συνάδελφοι; Αν ναι, να αλλάξω και την αύξουσα αρίθμηση ή να την αφήσω ως έχει; 
Θα ανέβουν σωστά οι βαθμολογίες ή μήπως πρέπει να να κάνω εξαγωγή νέων καταστάσεων από το myschool;

Δημήτρης Γκίνης

Η πιο απλή λύση: κάνε το βήμα της συλλογής των ων βαθμών από τις συμπληρωμένες καταστάσεις των εκπαιδευτικών και πριν κάνεις το upload των αναφορών ( τα *187.xls ή τα *186.xl, δεν θυμάμαι) σβήσε από την αντίστοιχη αναφορά/αρχείο (αυτά δεν ειν;ι κλειδωμένα) το συγκεκριμένο μαθητή


dprintzios

στο μαζικο upload εχω σφαλμα


Δημήτρης Γκίνης

Αυτό δεν έχει να κάνει με την εφαρμογή.
Μήπως το αρχείο που προσπαθείτε να ανεβάσετε δεν είναι για αυτή την τάξη;
Το myschool "διαμαρτύρεται" ότι στο αρχείο που προσπαθείτε να ανεβάσετε βρίσκει λανθασμένους κωδικούς μαθημάτων. Άνοιξε το αρχείο που προσπαθείς να ανεβάσεις και έλεγξε το. Μήπως πείραξες το αρχείο 187 που κατέβασες από το myschool, είναι τα σωστά μαθήματα;
Αν ναι, δεν ξέρω τι φταίει.
Πρώτη φορά το βλέπω αυτό.

dprintzios

τα μαθηματα τα βλεπω σωστα
εχω κανει την διαδικασια συμφωνα με τις οδηγίες
να την τρεξω ξανα???

dprintzios


ktheodorakis

Συνάντησα πρόβλημα με το κόντρα μάθημα στη Γ τάξη Γενικού Λυκείου στην εξαγωγή των κενών βαθμολόγιων των εκπαιδευτικών. Δεν βγάζει απο το myschool τη σωστή λίστα μαθητών !!!
Παρακαλώ για τη βοήθεια σας.

Σας ευχαριστώ.