Ρυθμίσεις δεύτερου εργαστηρίου πληροφορικής

Ξεκίνησε από thegoul, 25 Ιουν 2021, 12:09:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

thegoul

Στο σχολείο μας (Γυμνάσιο) πήραμε και δεύτερο εργαστήριο. Θέλω την βοήθειά σας για τις ρυθμίσεις.
Το πρώτο υπάρχων εργαστήριο είναι με cisco router και ip 10.152.x.y .Θα συνδέσω  ένα καλώδιο στον cisco και θα το φέρω στον νέο εργαστήριο. Εκεί θα συνδέσω στο καλώδιο ένα router στον οποίο έχω περάσει το dd-wrt me lan 10.192.168.x  και στον router ένα Gbit switch 16 port. Εάν δώσω στον σερβερ την ip 10.192.168.10 θα δουλέψουν όλα εντάξει ή θέλει να κάνω και άλλες ρυθμίσεις;
 

alkisg

Θοδωρή η προτεινόμενη ρύθμιση είναι αυτή: https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Πολλά_εργαστήρια
Έτσι και τα δύο εργαστήρια είναι στο ίδιο υποδίκτυο και μπορεί το ένα να βλέπει τους εκτυπωτές του άλλου κλπ.

Αν κατάλαβα καλά εσύ θες να απομονώσεις το δεύτερο εργαστήριο πίσω από NAT. Το dd-wrt θα είναι dhcp client στο 10.152.x.y και dhcp-server στο 10.192.168.x.
Κι αυτή η λύση έχει τα θετικά σημεία της και μια χαρά θα δουλέψει χωρίς περαιτέρω ρυθμίσεις. Πρόσεξε μόνο το 10.192.168.10 να είναι εκτός του dhcp pool ή σε κάποιο mac reservation, ώστε να μην υπάρξει ποτέ ip conflict.

thegoul

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση Άλκη. Πράγματι θέλω να απομονώσω το δεύτερο εργαστήριο γιατί εκεί θα μπένει και το απογευματινό σχολείο (ΣΔΕ). Οι τάξεις θα μπένουν πάντα στο ίδιο εργαστήριο οπότε δεν με ενδιαφέρει επίσης να υπάρχουν όλοι οι λογαριασμοί και στα δυο εργαστήρια ούτε να κάνω διαμοίραση εκτυπωτών. Το κάθε εργαστήριο θα έχει τον δικό του εκτυπωτή.
Να αναφέρω επίσης ότι ο ρουτερ με το dd-wrt έχει 100άρες θύρες. Αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα; Ευχαριστώ.

alkisg

Οι 100ρες θύρες θα περιορίσουν την ταχύτητα πρόσβασης στο υπόλοιπο σχολείο και στο Internet στα 100 Mbps, αλλά εφόσον ο server και οι clients είναι στο 16ρι switch, όλα καλά, επικοινωνούν μεταξύ τους σε full gigabit χωρίς να περνάει από τον router η κίνηση.

Όμως από default οι υπολογιστές του 10.192.168.x θα μπορούν να προσπελάσουν το υποδίκτυο 10.152.x.y μέσω του dd-wrt gateway. Αν αυτό σου δημιουργεί προβλήματα ασφαλείας κλπ, θα πρέπει να κόψεις αυτό το route μέσω του dd-wrt.

thegoul

Άλκη γειά και πάλι.
Έστησα το Ltsp στο Virtualbox για να κάνω δοκιμές για το νέο εργαστήριο και στην οθόνη login του client δεν μου εμφανίζει την επιλογή προτιμήσεις. Που μπορεί να έκανα κάτι λάθος. Την χρειάζομαι αυτήν την επιλογή για να μπορούν οι μαθητές να κάνουν εγγραφή μόνοι τους στο σύστημα. Επισυνάπτω και την οθόνη login  του client.

alkisg

Θοδωρή με το νέο LTSP δεν υπάρχει πια η παλιά οθόνη σύνδεσης και αυτό το βήμα έχει αλλάξει:

Παράθεση από: https://ts.sch.gr/wiki/Linux/sch-scripts/Χρήστες/Δημιουργία_χρηστών
Στη συνέχεια, ανοίξτε τον Επόπτη, επιλέξτε τους σταθμούς εργασίας στους οποίους θέλετε να εμφανίσετε τον διάλογο εγγραφών, πατήστε το κουμπί Εκτέλεση της γραμμής εργαλείων, και δώστε την εντολή: sudo /usr/share/sch-scripts/signup