Μια λύση για το Δ4...

Ξεκίνησε από Γιώργος Λάμπρου, 30 Μαΐου 2010, 01:22:37 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιώργος Λάμπρου

θα ήθελα να παραθέσω μία λύση που έδωσα στο Δ4 ερώτημα του ΘΕΜΑΤΟΣ Δ και να μου πείτε τη γνώμη σας, αν έχω κάπου λάθος, ή αν έχω τον κίνδυνο να μην την καταλάβει ο εξεταστής:

Αρχικά ταξινόμησα τους πινακες των ονομάτων, των σχ.χρόνων και των κατηγοριών με βάση την αύξουσα διάταξη των κατηγοριών (έτσι ώστε πανω πάνω στον πινακα να είναι τα C1,απο κάτω τα C2 και τέλος τα C3).
Στη συνέχεια αφου είχα διαμορφώσει έτσι τους πίνακες, ταξινόμησα το κάθε τμήμα των πινάκων χωριστά με βάση τον σχετικό χρόνο. Αφου ήξερα το πλήθος των σκαφών που ανήκουν σε κάθε κατηγορία έκανα ταξινόμηση με βάση το σχ.χρόνο στις θέσεις 1 έως PL1(για τα σκάφη της κατηγ. C1), μετα στις θέσεις PL1+1 έως PL1+PL2( για τα σκάφη της C2) και μετα στις PL1+PL2+1 έως 35(για τα σκάφη της C3). έτσι πήρα απο κάθε κατηγορία τους 3 πρώτους και "τους έδωσα τα μετάλλια τους" και μετά έκανα μια ταξινόμηση σε ολόκληρους τους πίνακες των ονομάτων και των σχ.χρόνων με βάση την αύξουσα διάταξη των χρόνων για να βρώ τους τρείς πρώτους της γενικής κατηγορίας, και τους "έδωσα τα μετάλλια τους"

Σωστή η λύση και θα την καταλάβουν οι εξεταστές???
Δε μένω τυφλός στα ψεγάδια μου, αλλα έχω την ιδιοτροπία να πιστεύω στον εαυτό μας...(Σεφέρης)

bagelis


gthal

Παράθεση από: Γιώργος Λάμπρου στις 30 Μαΐου 2010, 01:22:37 ΜΜ
Σωστή η λύση και θα την καταλάβουν οι εξεταστές???
Σωστή και ωραιότατη !
Φυσικά και θα την καταλάβουν. Τι; Επιστήμονες του κλάδου είναι!
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

Γιώργος Λάμπρου

Παράθεση από: gthal στις 30 Μαΐου 2010, 04:01:57 ΜΜ
Σωστή και ωραιότατη !
Φυσικά και θα την καταλάβουν. Τι; Επιστήμονες του κλάδου είναι!

Ελπίζω, απλά πολλά ακούγονται για την ταχύτητα με την οποία διορθώνονται τα διαγωνίσματα και γι αυτό φοβάμαι ότι αν κάποιος δεί κάτι διαφορετικό δεν θα κάτσει να σκάσει και πάρα πολύ για να δεί αν τρεχει....:S
Δε μένω τυφλός στα ψεγάδια μου, αλλα έχω την ιδιοτροπία να πιστεύω στον εαυτό μας...(Σεφέρης)

noname

Σωστή και ωραία η λύση σου! Αρκεί στις τμηματικές ταξινομήσεις να μην ξέχασες και τον πίνακα ονομάτων. :)

gthal

Παράθεση από: Γιώργος Λάμπρου στις 30 Μαΐου 2010, 04:04:09 ΜΜ
Ελπίζω, απλά πολλά ακούγονται για την ταχύτητα με την οποία διορθώνονται τα διαγωνίσματα και γι αυτό φοβάμαι ότι αν κάποιος δεί κάτι διαφορετικό δεν θα κάτσει να σκάσει και πάρα πολύ για να δεί αν τρεχει....:S
Ελπίζω πως μια στοιχειώδη προσοχή τη δίνουν σε κάτι διαφορετικό.
Αλλιώς καήκαμε. Γενικώς.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

karaberis

Και η δική μου απάντηση που χάθηκε (την έφαγε το χάος του topic στο οποίο είχες αναρτήσει την αρχική σου ερώτηση!!!!)

ΠαράθεσηΠροσωπική γνώμη:

Η ΛΟΓΙΚΗ της προτεινόμενης λύσης σου είναι σωστή. Αν διατυπώθηκε και σωστά δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.
Βέβαια για να διευκολύνεις το βαθμολογητή, καλό (αλλά όχι υποχρεωτικό) θα ήταν να εξηγείς (όπως εδώ) τη λογική σου, είτε με ελεύθερο κείμενο είτε με σχόλια μέσα στον αλγόριθμό σου.

Βέβαια, αν βαθμολογούσαμε και την ποιότητα της λύσης (που ΔΕΝ το κάνουμε), επειδή κάνεις περισσότερες ταξινομήσεις, η λύση σου είναι δυσκολότερη στην κατανόηση και στην πιθανή μελλοντική συντήρηση της. Όσο για την απόδοσή της, θα πρέπει να υπολογίσουμε το πλήθος των επαναλήψεων κάθε λύσης. Με μια πρώτη σκέψη η δική σου λύση είναι μάλλον λιγότερο αποδοτική διότι κάνει 4 ταξινομήσεις, αντί μίας που είναι το ελάχιστο απαιτούμενο με τον άλλο τρόπο. Αλλά όλα αυτά ξεφεύγουν από τα πλαίσια της εξεταστέας ύλης. Πάντως συγχαρητήρια για την λύση σου γιατί δείχνει δημιουργικότητα και φαντασία που είναι και η χαρά του προγραμματισμού...

Γιώργος Λάμπρου

Παράθεση από: karaberis στις 30 Μαΐου 2010, 06:43:31 ΜΜ
Και η δική μου απάντηση που χάθηκε (την έφαγε το χάος του topic στο οποίο είχες αναρτήσει την αρχική σου ερώτηση!!!!)

1) ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και χαίρομαι ιδιαίτερα.
2)Γνωρίζω ότι η λύση δεν είναι εξίσου αποδοτική με τις υπολοιπες που μπορούσαν να δωθούν καθώς επίσης ότι απαιτεί πολυ χρόνο και κούραση για την συγγραφή της(πιστέψτε με το έζησα..χαχα). Παρ' όλα αυτά, καθώς την έγραφα έβαλα αρκετα σχόλια μεταξύ των διάφορων ταξινομίσεων προκειμένου να μην "κουραστεί" και μπερδευτεί ο εξεταστής και τελικά την πληρώσω εγω...:P
3) Καθώς την έγραφα, επειδή βαρέθηκα να ταξινομώ, σκέφτηκα "Τι ωραία θα ήταν να έκανα ένα υποπρόγραμμα και να το καλούσα συνέχεια να μου κάνει τη δουλειά, αλλα είπα μην το τραβήξω..χαχα
Δε μένω τυφλός στα ψεγάδια μου, αλλα έχω την ιδιοτροπία να πιστεύω στον εαυτό μας...(Σεφέρης)

petrosp13

H λύση που έκανες ήταν η πρώτη σκέψη σε πολλούς από εμάς, πίστεψε με
Απλά, αναζητήσαμε κάποια πιο σύντομη λύση για να παρουσιάσουμε και αυτό κάναμε
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Γιώργος Λάμπρου

Παράθεση από: petrosp13 στις 30 Μαΐου 2010, 09:33:39 ΜΜ
H λύση που έκανες ήταν η πρώτη σκέψη σε πολλούς από εμάς, πίστεψε με
Απλά, αναζητήσαμε κάποια πιο σύντομη λύση για να παρουσιάσουμε και αυτό κάναμε


Προφανώς και δεν είμαι ο μόνος που σκέφτηκε την λύση αυτή και ούτε που την παρουσίασα για αποδείξω και να επιδείξω κάτι! Την παρουσίασα απλά για να ακούσω τις γνώμες άλλων καθηγητών...

Επίσης συγχαρητήρια που παρουσιάσατε μια πιο σύντομη και αποδοτική λύση, απλά ίσως η ψυχολογία των εξετάσεων δεν μου άφησε περιθώρια να αναζητήσω "καποια πιο σύντομη λύση για να παρουσιάσω", για αυτό και δεν το έκανα.
Η ανάρτηση έγινε απο μένα έγινε απλά και μόνο για να εξακριβώσω εάν αυτή η όχι και τόσο σύντομη λύση που έδωσα θα μπορέσει να μου δώσει αυτο που θέλω, δηλ. να την καταλάβει ο εξεταστής και να πιάσω το άριστα... :-\
Δε μένω τυφλός στα ψεγάδια μου, αλλα έχω την ιδιοτροπία να πιστεύω στον εαυτό μας...(Σεφέρης)

petrosp13

Ναι ρε μικρέ, μη στραβώνεις  :)

Είσαι αρχηγός και σε χαιρόμαστε που προτίμησες την δύσκολη οδό

Απλά καταλαβαίνεις ότι αν παρουσιάζαμε αυτή την λύση, θα δυσκολεύαμε πολύ κόσμο στην κατανόηση

Καλά αποτελέσματα, αν και θεωρώ ότι μάλλον θα έσκισες  :D
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

xara_pap

Ναι ναι έσκισε!!! Είχε λύση άριστα όλα τα διαγωνίσματα από στέκι κι από παντού. Περίπατο πήγε στις πανελλήνιες. Δεν είναι κρίμα να χάσει 1,2,3 μόρια για τους πίνακες??

Καλά αποτελέσματα george!

gthal

Παράθεση από: Γιώργος Λάμπρου στις 30 Μαΐου 2010, 08:18:15 ΜΜ
. . .
2)  . . . Παρ' όλα αυτά, καθώς την έγραφα έβαλα αρκετα σχόλια μεταξύ των διάφορων ταξινομίσεων προκειμένου να μην "κουραστεί" και μπερδευτεί ο εξεταστής και τελικά την πληρώσω εγω...:P
Καλά έκανες. Και θα τον βοηθήσεις και θα τον ευχαριστήσεις.

Παράθεση από: Γιώργος Λάμπρου στις 30 Μαΐου 2010, 08:18:15 ΜΜ
3) Καθώς την έγραφα, επειδή βαρέθηκα να ταξινομώ, σκέφτηκα "Τι ωραία θα ήταν να έκανα ένα υποπρόγραμμα και να το καλούσα συνέχεια να μου κάνει τη δουλειά, αλλα είπα μην το τραβήξω..χαχα
Τι ωραίο που θα' ταν αυτό !
Αλλά δυστυχώς δεν ήταν πρόγραμμα ...  :(
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

pkatogian

ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΓΙΩΡΓΟ ΓΙΑ ΤΗ ΛΥΣΗ ΣΟΥ. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.....

ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ.
ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ.

ΠΕΠΗ ΚΑΤΩΓΙΑΝΝΗ
ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Η/Υ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Γιώργος Λάμπρου

Παράθεση από: pkatogian στις 31 Μαΐου 2010, 11:21:48 ΠΜ
ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΓΙΩΡΓΟ ΓΙΑ ΤΗ ΛΥΣΗ ΣΟΥ. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.....

ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ.
ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ.

ΠΕΠΗ ΚΑΤΩΓΙΑΝΝΗ
ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Η/Υ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Κυρία Κατωγιάννη, παρατηρώ ότι έχετε γράψει 1 μόνο μήνυμα με το συγκεκριμένο προφίλ, και όπως φαίνεται αυτό είναι σε δική μου δημοσίευση και να πώ την αλήθεια χαίρομαι...:)

Να είστε και σείς πάντα καλά,  και καλή συνέχεια στον δύσβατο δρόμο της εκπαίδευσης της ΑΕΠΠ στο δημόσιο σχολείο(παίρνοντας παράδειγμα απο την φετινή μας τάξη!xaxa) :):)
Δε μένω τυφλός στα ψεγάδια μου, αλλα έχω την ιδιοτροπία να πιστεύω στον εαυτό μας...(Σεφέρης)