Ανταλλαγή αρχείων στο τοπικό δίκτυο

Ξεκίνησε από Δημήτρης Δαλαγιώργος, 19 Νοε 2009, 09:43:49 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Μέχρι τώρα ακολουθώ τη διαρρύθμιση που περιγράφουμε στο θέμα Linux LAN. Μου λείπει όμως, η εξής λειτουργικότητα:

Θέλω να μπορούν να ανταλλάσσουν αρχεία οι χρήστες μεταξύ τους, χωρίς δυσκολίες.

Σενάριο πρώτο:

Θέλω έναν κοινόχρηστο φάκελο, όπου θα βάζουμε ένα αρχείο το οποίο θα αντιγράφουν οι μαθητές στους υπολογιστές τους, θα κάνουν κάποιες εργασίες πάνω σ' αυτό το αρχείο, και μετά θα το αποθηκεύουν στον κοινόχρηστο φάκελο με κατάλληλο όνομα, ώστε να τα συλλέξουμε εμείς και να ελέγξουμε την πρόοδό τους. Με passwordless ssh γίνεται να βάλω αρχεία στους φακέλους των παιδιών, και να τα αντιγράψω πάλι στο δικό μου, αλλά έχουμε 4 καθηγητές πληροφορικής και θα έπρεπε να στήσω το passwordless ssh και για τους 4. Εκτός αυτού, δεν έχουν και οι 4 την ίδια άνεση με το τερματικό και με εντολές σε console. Χρειαζόμαστε έναν γραφικό τρόπο.

Σενάριο δεύτερο:

Έχουμε έναν scanner στο εργαστήριο. Ο οποίος προφανώς είναι συνδεδεμένος με ένα μηχάνημα. Με την τρέχουσα διαρρύθμιση, οι φωτογραφίες θα σκαναριστούν και θα αποθηκευτούν στους φακέλους του χρήστη που κάθεται στο συγκεκριμένο μηχάνημα. Αν είχαμε LDAP κλπ, θα μπορούσαν να κάνουν login οι διαφορετικοί χρήστες στο ίδιο μηχάνημα και να κρατούσαν τις φωτογραφίες στους δικούς τους φακέλους. Τώρα αυτό δεν μπορεί να γίνει. Χρειαζόμαστε έναν τρόπο, οι σκαναρισμένες φωτογραφίες να μπουν σ' έναν φάκελο και ο κάθε χρήστης να μπορεί να τις αντιγράψει μετά στο δικό του φάκελο απ' το μηχάνημα στο οποίο κάθεται συνήθως.

Στα Windows αυτό ήταν σχετικά εύκολο: Κοινόχρηστοι φάκελοι σε όλους τους υπολογιστές, με δικαιώματα ανάγνωσης για Everyone. Δυστυχώς στο Linux δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον εύκολο τρόπο. Θεωρητικά θα μπορούσε κάθε υπολογιστής να είναι NFS server και client. Αλλά αυτό θέλει αρκετή παραμετροποίηση. Κάτι ποιο απλό δεν υπάρχει;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Για τέτοιο κοινόχρηστο φάκελο, το πιο βολικό πιστεύω θα είναι να στηθεί samba στον server.
Με αυτόν τον τρόπο θα μπορούν να έχουν κοινόχρηστα έγγραφα ακόμα και οι windows clients.
http://doc.ubuntu.com/ubuntu/serverguide/C/samba-fileserver.html

Δημήτρη, και όποιος άλλος ενδιαφέρεται, θα θέλατε να αρχίσουμε να καταγράφουμε όλες αυτές τις μεθόδους που συζητάμε εδώ, σε ένα wiki;
Πώς είναι για παράδειγμα το http://wiki.ubuntu-gr.org/ΚατηγορίαLTSP,
να φτιάξουμε ένα αντίστοιχο στο http://wiki.ubuntu-gr.org/sch-server,
και να καταγράψουμε με μορφή οδηγών όλα όσα λέμε για clusterssh, passwordless ssh, ρύθμιση squid κτλ;

Κάτι αντίστοιχο δηλαδή με το server guide του Ubuntu, αλλά ειδικά για τα ελληνικά σχολεία. Τι λέτε;

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 19 Νοε 2009, 11:23:32 ΠΜ
Δημήτρη, και όποιος άλλος ενδιαφέρεται, θα θέλατε να αρχίσουμε να καταγράφουμε όλες αυτές τις μεθόδους που συζητάμε εδώ, σε ένα wiki;

Εννοείται! Ήδη υπάρχει μεγάλη διασπορά, και μέσα σ' ένα thread υπάρχουν συμβουλές για πάρα πολλά πράγματα. Ήθελα ν' αρχίσω να τα συγκεντρώνω υπό μορφή index -ούτε που πήγε το μυαλό μου σε wiki. Ας το ξεκινήσουμε!
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 19 Νοε 2009, 11:23:32 ΠΜ
Για τέτοιο κοινόχρηστο φάκελο, το πιο βολικό πιστεύω θα είναι να στηθεί samba στον server.

Samba server έχει στηθεί στον server όταν έκανα την εγκατάσταση. Έτσι, όμως, οι κοινόχρηστος φάκελος θα είναι στον server. Αυτό λύνει ενδεχομένως το πρώτο σενάριο. Για το δεύτερο; Εκεί όπου χρειαζόμαστε από κάθε client σε κάθε client έναν κοινόχρηστο φάκελο;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Δεν το κατάλαβα το δεύτερο σενάριο. Πού είναι ο scanner;
Αν είναι στο server, τότε αρκεί ο samba κοινόχρηστος φάκελος του server.
Αν φέρνει βόλτες σε κάθε client, τότε τα βάζουν απευθείας στα έγγραφά τους.
Αν θέλουν μετά να μοιράσουν τις φωτογραφίες, τότε μπορούν να χρησιμοποιήσουν (όπως και για τα άλλα έγγραφα) τον read/write κοινόχρηστο φάκελο του server.

Τέλος, νομίζω ότι μπορούμε να ορίσουμε ότι κάθε client θα έχει κοινόχρηστο τον ~/Public φάκελό του, αλλά θα χρειαστεί samba σε όλους τους clients. Χρειάζεται όμως κάτι τέτοιο; Εμένα δεν μου έχει χρειαστεί μέχρι στιγμής...

Και ας μην ξεχνάμε και το Empathy, νομίζω ότι αν το στρώσουμε θα αποτελέσει πολύτιμο εργαλείο συνεργασίας. Ανταλλαγή αρχείων, URLs, κοινή χρήση επιφάνειας εργασίας, live συζητήσεις κτλ, απευθείας μεταξύ όλων στο εργαστήριο (από το "γειτονικά άτομα").

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 19 Νοε 2009, 11:53:20 ΠΜ
Δεν το κατάλαβα το δεύτερο σενάριο. Πού είναι ο scanner;
Ο scanner λόγω χώρου είναι συνδεδεμένος με τον client11. Στον server δεν θέλω να τον συνδέσω για να μπορώ να δουλεύω.

Παράθεση από: alkisg στις 19 Νοε 2009, 11:53:20 ΠΜ
Αν είναι στο server, τότε αρκεί ο samba κοινόχρηστος φάκελος του server.
Αν φέρνει βόλτες σε κάθε client, τότε τα βάζουν απευθείας στα έγγραφά τους.
Αυτή είναι η λύση που εφαρμόσαμε σήμερα. Απλώς πρόκειται για ογκώδες μηχάνημα και είναι λίγο φασαρία ν' αλλάζει θέση σε κάθε ώρα.

Παράθεση από: alkisg στις 19 Νοε 2009, 11:53:20 ΠΜ
Αν θέλουν μετά να μοιράσουν τις φωτογραφίες, τότε μπορούν να χρησιμοποιήσουν (όπως και για τα άλλα έγγραφα) τον read/write κοινόχρηστο φάκελο του server.
Οπότε οι ανταλλαγές να γίνονται όχι από client σε client αλλά μέσω του server. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Για μικρά αρχεία δεν υπάρχει πρόβλημα. Για μεγάλα όμως; (π.χ. βίντεο) Με αυτόν τον τρόπο θα χρειαστούν δύο αντιγραφές.

Παράθεση από: alkisg στις 19 Νοε 2009, 11:53:20 ΠΜ
Τέλος, νομίζω ότι μπορούμε να ορίσουμε ότι κάθε client θα έχει κοινόχρηστο τον ~/Public φάκελό του, αλλά θα χρειαστεί samba σε όλους τους clients. Χρειάζεται όμως κάτι τέτοιο; Εμένα δεν μου έχει χρειαστεί μέχρι στιγμής...
Είναι φασαρία; Θα επιβαρύνει πολύ τον client;

Παράθεση από: alkisg στις 19 Νοε 2009, 11:53:20 ΠΜ
Και ας μην ξεχνάμε και το Empathy, νομίζω ότι αν το στρώσουμε θα αποτελέσει πολύτιμο εργαλείο συνεργασίας. Ανταλλαγή αρχείων, URLs, κοινή χρήση επιφάνειας εργασίας, live συζητήσεις κτλ, απευθείας μεταξύ όλων στο εργαστήριο (από το "γειτονικά άτομα").
Τι είναι το Empathy είπαμε;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller


Δημήτρης Δαλαγιώργος

Έχει ασχοληθεί κανείς με τα bindfs και giver; Τα βρήκα ως πρόταση στο Idea #3916: Easy file sharing between local users.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller