Μέτρα για καλύτερη χρήση του φόρουμ

Ξεκίνησε από alkisg, 01 Ιουν 2010, 09:13:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Τελευταία έχουν αρχίσει και γίνονται διάφορες καταχρήσεις, κυρίως από νέα μέλη που γράφηκαν την τελευταία βδομάδα και δεν έχουν προλάβει να ενσωματωθούν στους ρυθμούς και τις τακτικές του φόρουμ.

Αρχίζουμε να λαμβάνουμε κάποια μέτρα για τη διατήρηση κάποιου επιπέδου στο στέκι, και θα τα αναφέρουμε εδώ.

  • Απαγορεύτηκε η χρήση της ετικέτας [ size ] του φόρουμ γιατί μερικοί νομίζανε ότι όσο πιο μεγάλα γράμματα γράφανε τόσο πιο πολύ δίκιο θα τους καταλογίζαμε.
  • Μηνύματα με υβριστικό περιεχόμενο θα διαγράφονται, το μέλος θα γίνεται ban με διάφορες μεθόδους ενώ θα καταγράφεται η IP του κτλ.
  • Μηνύματα με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή greeklish απαγορεύονται.
  • ...ελπίζουμε να μη χρειαστεί να ασχολούμαστε με αστυνόμευση και να αυξάνουμε τη λίστα με περιορισμούς όπως την απαγόρευση εγγραφής νέων μελών κατά τις πανελλήνιες... θα δούμε.

iliasthes

Στενοχωρέθηκα που διάβασα αυτό το μήνυμα. Έχω συμμετάσχει σε αρκετά φόρουμ στο παρελθόν με διαφορετική θεματολογία. Δεν περίμενα οτι θα χρειαζόταν σε ένα φόρουμ με τέτοια θεματολογία, να διαβάσω τέτοιες συστάσεις...  :(

michaeljohn

Κρίμα.
Συμφωνώ απόλυτα μόνο με το


Παράθεση από: alkisg στις 01 Ιουν 2010, 09:13:15 ΜΜ
  • Μηνύματα με υβριστικό περιεχόμενο θα διαγράφονται

michaeljohn

Τα υπόλοιπα προς το παρόν τα θεωρώ απαράδεκτα.
Θα δούμε, το συζητάμε και κρίνει ο καθένας αναλόγως.

andreas_p

Την τελευταία εβδομάδα, έκανε  - καταιγιστικά - εγγραφή γρήγορη και αγχωτική πολύς κόσμος  !!!
Ομοίως καταιγιστική και άκομψη ήταν η εμμονή αρκετών , να παρουσιάσουν το άσπρο μαύρο. Ο λόγος ήταν απλός. Δεν τους βγήκε ... το Γ5 !!!!  Τα πέταξαν σε πίνακες και ... τελειώσανε !!!! Έφτασαν στο σημείο να ισχυρίζονται ότι θα πάρουν και πίνακα με 6 δις θέσεις (max όριο , όσος και ο πληθυσμός της γης !!!) Δεν διατηρήθηκε (σε κάποια σημεία) αξιοπρέπεια στο  επίπεδο της δεοντολογικής συμπεριφοράς.  Αμαύρωσαν τα ποιοτικά θέματα (επιμένω ότι είναι μια άλλη κατεύθυνση). Και όλα αυτά για 1-2 μόρια !!! Είναι όμως τα 1-2 μόρια ή κάτι άλλο ;;;
Παρακαλώ τους διαχειριστές αυτού του forum να μην επιτρέψουν τη μετατροπή του σε ένα 'φθηνιάρικο' chat room .  Ευχαριστώ

sstergou

Συνάδελφοι, ας μη μεταφέρουμε τη συζήτηση για το πρόβλημα των εξετάσεων σε αυτό το θέμα.

alkisg

Μερικά μηνύματα με άσχετο περιεχόμενο διαγράφηκαν.


Επίσης, σχετικά με το παρακάτω,
Παράθεση από: michaeljohn στις 02 Ιουν 2010, 12:03:34 ΠΜ
Κρίμα.
Συμφωνώ απόλυτα μόνο με το
Παράθεση από: alkisg στις 01 Ιουν 2010, 09:13:15 ΜΜ

  • Μηνύματα με υβριστικό περιεχόμενο θα διαγράφονται
να επισημάνω ότι οι διαχειριστές δεν έχουμε άπειρο χρόνο. Από καλή θέληση και χωρίς να έχουμε κάποια υποχρέωση προσπαθούμε να κρατάμε το φόρουμ σε μια καλή λειτουργία για την πλειονότητα των χρηστών, αλλά δεν έχουμε ούτε το χρόνο ούτε και την όρεξη να "τρέχουμε ξοπίσω" από διάφορα προβληματικά μέλη προσπαθώντας να κρίνουμε και να λογοκρίνουμε ένα ένα τα μηνύματά τους. Έτσι αν κάποιος διαχειριστής αντιμετωπίσει ένα εριστικό μέλος καταρχάς με μια σύσταση και στη συνέχεια με ban, προσωπικά δεν θα έχω καμία αντίρρηση και θα τον υποστηρίξω απόλυτα.

Τέλος, για ορισμένους που παραπονέθηκαν για το αντίθετο, ότι δηλαδή κάποια μηνύματα που αναφέρθηκαν ως προσβλητικά δεν διαγράφηκαν: οι συστάσεις που κάνουν οι διαχειριστές στους συμμετέχοντες συνήθως γίνονται με pm και δεν είναι ορατές από τους υπόλοιπους. Εάν ο συνομιλητής σας ρίχνει το επίπεδο της συζήτησης, απλά πατήστε το κουμπί «αναφορά στον συντονιστή» και αγνοήστε τον. Κάντε το αυτό όσες φορές χρειαστεί, εφόσον έχετε δίκιο η ομάδα διαχείρισης σε κάποια φάση θα προχωρήσει και σε σκληρότερα μέτρα.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Καλώς ή κακώς, όταν σε ένα φόρουμ συμμετέχει τόσος πολύς κόσμος (διαφορετικοί χαρακτήρες, διαφορετικός τρόπος έκφρασης, διαφορετικές εμπειρίες, διαφορετική ψυχοσύνθεση και ποικιλία χαρακτήρων), είναι απαραίτητη η θέσπιση ορισμένων κανόνων, που θα προστατεύσουν την ποιότητα των γραφομένων.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Άλκη σε όσα έχει γράψει περί των κανόνων.

Μην ξεχνάμε: οι διαχειριστές του παρόντος φόρουμ έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και το συντηρούν εις βάρος του ελεύθερου χρόνου τους. Όλοι έχουμε ωφεληθεί από αυτή την προσπάθεια και θυσία τους, εγώ ποτέ δεν ντράπηκα να το πω δημόσια. Ας προστατεύσουμε αυτό που χτίζεται μέσα από το στέκι επί χρόνια.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Keep Growing


"Στενοχωρέθηκα που διάβασα αυτό το μήνυμα. Έχω συμμετάσχει σε αρκετά φόρουμ στο παρελθόν με διαφορετική θεματολογία. Δεν περίμενα οτι θα χρειαζόταν σε ένα φόρουμ με τέτοια θεματολογία, να διαβάσω τέτοιες συστάσεις...  :( "

+1

        * Μηνύματα με υβριστικό περιεχόμενο θα διαγράφονται
+1

Εγώ προσωπικά, πέρα από 5 6 πραγματικά αποκρουστικά μηνύματα (τα οποία φαντάζομαι δεν αντιπροσωπεύουν τους χαρακτήρες των δημιουργών τους), δεν διαπίστωσα κάτι το μεμπτό.
Το ότι γράφει κάποιος με size μεγαλύτερο του φυσιολογικού, δεν νομίζω ότι είναι το μέγα πρόβλημα.
Ούτε και τα κεφαλαία (όταν απαιτούνται από το μέλος) είναι πρόβλημα.
Πρόβλημα αρχίζει να δημιουργείται στην κατάχρηση χρήσης.
Όταν ένα μέλος γράφει διαρκώς κεφαλαία ή και μεγάλου size γράμματα τότε ΝΑΙ, να ακολουθήσει η απαραίτητη διαδικασία ενημέρωσης και προτροπής του μέλους, ώστε να καταλάβει ότι δεν είναι μόνος του εδω πέρα.

Εγώ προσωπικά, συμμετέχω στο Forum διότι έχει αναγνωριστεί ως επίσημο Foroum των καθηγητών πληροφορικής από την ΠΕΚΑΠ.
Έτσι λοιπόν, ότι γράφω, το γράφω ως μέλος της ΠΕΚΑΠ και μόνο.

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Loukritia

Εγώ που θα προτείνω να γίνει μια περιοχή του στεκιού μόνο για καθηγητές, έτσι ώστε να μπορούμε να ανταλλάζουμε χωρίς μαθητικές παρεμβάσεις τις απόψεις μας, θα είμαι πολύ κακιάά;;; >:D
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

merlin

Ακόμα κι αν ήταν σωστό αυτό, δεν θα μπορούσαμε να ξέρουμε ποιος είναι ποιος.  :police:
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

dipa57

Παράθεση από: alkisg στις 01 Ιουν 2010, 09:13:15 ΜΜ
Τελευταία έχουν αρχίσει και γίνονται διάφορες καταχρήσεις, κυρίως από νέα μέλη που γράφηκαν την τελευταία βδομάδα και δεν έχουν προλάβει να ενσωματωθούν στους ρυθμούς και τις τακτικές του φόρουμ.

Θα μπορούσαμε να βάλουμε μια περίοδο χάριτος, έτσι ώστε να μην μπορεί κάποιος να δημοσιεύσει, αν δεν είναι γραμμένος στο φόρουμ πάνω από π.χ. 3 ημέρες.
Έτσι θα αποφεύγονται και οι ευκαιριακοί, που θέλουν να δημιουργήσουν απλά εντυπώσεις.
Δημήτρης Παπακωνσταντίνου
1110010100 1110110111 1110111100 1110101110 1111000100 1111000001 1110110111 1111000010

alkisg

Παράθεση από: Loukritia στις 02 Ιουν 2010, 03:52:01 ΜΜ
Εγώ που θα προτείνω να γίνει μια περιοχή του στεκιού μόνο για καθηγητές, έτσι ώστε να μπορούμε να ανταλλάζουμε χωρίς μαθητικές παρεμβάσεις τις απόψεις μας, θα είμαι πολύ κακιάά;;; >:D
Το μόνο "ξεχωριστό" που έχουμε σαν καθηγητές όσον αφορά τα user accounts μας έναντι στους μαθητές, είναι ότι οι περισσότεροι καθηγητές θα είμαστε και του χρόνου εδώ. Άρα μπορεί να μπει κάποιος περιορισμός σε σχέση με την ημερομηνία εγγραφής, π.χ. μια περιοχή όπου δεν θα επιτρέπεται να δουν όσοι δεν είναι γραμμένοι τουλάχιστον ένα χρόνο στο φόρουμ.

Δεν νομίζω όμως ότι χρειάζεται... αν ποτέ δημιουργηθεί σοβαρό ζήτημα, νομίζω ότι η απαγόρευση εγγραφής νέων μελών για μια βδομάδα πριν και μετά τις εξετάσεις θα έχει θεαματικά αποτελέσματα. ;)

alkisg

Παράθεση από: dipa57 στις 02 Ιουν 2010, 04:04:06 ΜΜ
Θα μπορούσαμε να βάλουμε μια περίοδο χάριτος, έτσι ώστε να μην μπορεί κάποιος να δημοσιεύσει, αν δεν είναι γραμμένος στο φόρουμ πάνω από π.χ. 3 ημέρες.
Έτσι θα αποφεύγονται και οι ευκαιριακοί, που θέλουν να δημιουργήσουν απλά εντυπώσεις.
Σύμφωνοι, είναι ένα λογικό μέτρο. Όμως πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να εφαρμοστεί ακόμα, δε νομίζω ότι ήταν τόσο σοβαρό το πρόβλημα...

Keep Growing

...και οι καταιγίδες (ιδιαίτερα πριν το καλοκαίρι) είναι φυσιολογικό (και απαραίτητο) φαινόμενο συνάδελφοι.
Κάποτε εκτονώνονται. (16 χρήστες) ...
Δεν έχει νόημα, να βγει κάποιος με την ομπρέλα όταν λάμπει ο ήλιος.
Εκτός και αν κινδυνεύει από ηλίαση.
Εγώ προσωπικά είμαι οπαδός της πρόληψης και όχι της προληπτικής καταστολής ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).