Επιλογη τμηματος

Ξεκίνησε από sav, 26 Ιουν 2014, 07:42:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sav

Γεια σας, ειμαι νεος στο φορουμ και θελω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με την επιλογη σχολης πληροφορικης. Κατ' αρχας εχω βγαλει το πολυ 14.300 μορια και συμφωνα με τις περσινες βασεις πιανω τις :

Πληροφορικής, Πανεπιστημίου Πειραιώς
Πληροφορικής και Τηλεματικής, Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο
Ψηφιακών Συστημάτων, Πανεπιστημίου Πειραιώς
Μηχανικών Πληροφορικής, Τ.Ε.Ι. Αθήνας

Πρεπει να τονισω οτι θελώ να ασχοληθω μονο με τον προγραμματισμο και δεν θελω να χασω χρονο με μαθήματα που αποκλινουν απο τον στοχο μου. Απ' οσο εχω ψαξει το ιδανικο θα ηταν να περναγα στην πληροφορικη του παπει ομως δεν ξερω αν μου το επιτρεπουν τα μορια μου αφου η περσινη βαση ηταν ακριβως 14.382 οποτε πρεπει να πεσει, πραγμα πολυ δυσκολο με τα φετινα θεματα. Βέβαια δεν το συζηταω για τις πληροφορικες του ΕΚΠΑ και του ΟΠΑ που οι βασεις τους ειναι αρκετα πανω απο τα μορια μου.Συνεπως, πιθανοτατα θα πρεπει να επιλεξω πληροφορικη χαροκοπειου ή ψηφιακων συστηματων ή το τει αθηνας.

Για το χαροκοπειο εχω ακουσει αρκετα ασχημα λογια, το ψηφιακων συστηματων δεν ξερω καν τι ειναι απλα μου το συστησαν ως εναλλακτικη επιλογη, ενω για το τει με πριζουν οι γονεις μου διοτι ''θεωρειται κατωτερο'' και θα παρω χαμηλοτερης αξιας χαρτι, αν και το προγραμμα σπουδων του φαινεται ενδιαφερον.

Ξανατονιζω πως θελω να ασχοληθω μονο με τον προγραμματισμο και πως δεν με ενδιαφερουν πραγματα οπως η βαρυτητα του πτυχιου, αρκει να παρω τις καλυτερες δυνατες γνωσεις χωρις να χρειαστει να ασχοληθω με αλλου ειδους μαθήματα οπως οικονομικα τηλεπικοινωνιες κλπ.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας και συγγνωμη για τυχον ορθογραφικα ή συντακτικα λαθη. Δεν ημουν καθόλου καλος στην εκθεση...  :P

dkontos

Καλησπέρα και καλά αποτελέσματα να έχεις.

Το "χαρτί" από μόνο του δεν έχει απολύτως καμία αξία. Πρώτα από όλα θα πρέπει να διαλέξεις μια σχολή, το πρόγραμμα σπουδών της οποίας θα σε ικανοποιεί, ώστε τα χρόνια που θα αφιερώσεις στις σπουδές σου να μην πάνε χαμένα.
Από την στιγμή που θέλεις να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό και αν οι μονάδες σου δεν επαρκούν για το Πληροφορικής του Πα.Πει., οι επιλογή σου θα πρέπει να είναι ανάμεσα στο Χαροκόπειο και το ΤΕΙ Αθήνας. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το πρόγραμμα σπουδών του ΤΕΙ έχει πολύ ενδιαφέρον. Το πρόγραμμα σπουδών της σχολής των Ψηφιακών Συστημάτων του Πα.Πει. όπως μπορείς να δεις σε κατευθύνει αλλού. Το συγκεκριμένο τμήμα είχε ξεκινήσει σαν τμήμα διδακτικής της επιστήμης και στην πορεία άλλαξε μορφή. Το συγκεκριμένο τμήμα (εκτός από την κατεύθυνση των δικτύων) έχει κατεύθυνση στον τομέα του διαδικτύου και των υπηρεσιών γύρω από αυτό. Παρόμοια κατεύθυνση έχει και το αντίστοιχο τμήμα στο Χαροκόπειο.   
Θα σου έλεγα, αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, να δεις και τμήματα από επαρχιακά πανεπιστήμια τα οποία είναι εφάμιλλα αυτών που αναφέρεις και σε κάποιες περιπτώσεις πολύ καλύτερα. Θα σου αναφέρω ενδεικτικά το τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης το οποίο πιστεύω ότι είναι η μία από τις δύο καλύτερες επιλογές για σπουδές Πληροφορικής στην Ελλάδα μαζί με το αντίστοιχο τμήμα του ΕΚΠΑ.

Σου εύχομαι να έχεις τα υψηλότερα δυνατά αποτελέσματα και την καλύτερη επιλογή σχολής.

sav

Αρα αναμεσα σε χαροκοπειο και τει ποιο μου προτεινεις? δυστυχως για επαρχια δεν υπαρχει δυνατοτητα...

dpa2006

Δες και τους οδηγούς σπουδών τους χαροκόπειο & ΤΕΙ Αθήνας
Δεν θα βρεις μαθήματα που δεν άπτονται της Πληροφορικής Επιστήμης.
Στο Χαροκόπειο έχουν κάποια μαθήματα λίγο πιο κοντά στο Hardware εκτός από την ψηφιακή σχεδίαση που είναι κλασσικό μάθημα σε τμήματα Πληροφορικής,χωρίς να παραμελούν το software που σε ενδιαφέρει περισσότερο.
για παράδειγμα το Ηλεκτρονική στο 2ο και το Διαδοση Τηλεπικοινωνιακών σημάτων στο 5ο,οπτικές επικοινωνίες.
Αν τα θεωρείς υπερβολή επέλεξε το ΤΕΙ.
κατά τη γνώμη μου δεν υστερεί σε Πληροφορικές γνώσεις το Χαροκόπειο,αλλά σου δίνει περισσότερες γνώσεις σε Hardware
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dimitrios67

θα προτεινα ΤΕΙ Αθηνας...
ειναι ενα τμημα με ιστορια απο πισω του...
το Χαροκοπειο ειναι πολύ "φρεσκο".....
τι να πω...
δικη σου η επιλογη...

ευχομαι καλα αποτελεσματα.....

dkontos

Εγώ δεν θα σου προτείνω μία από τις δύο επιλογές, την απόφαση αυτή θα πρέπει να την πάρεις από μόνος σου και αυτό που πρέπει να θυμάσαι είναι ότι η επιλογή να είναι αυτή που θα σε ευχαριστεί περισσότερο. Επίσης να θυμάσαι ότι η σχολή μπορεί να είναι η καλύτερη, εάν όμως δεν σου αρέσει ή δεν ασχοληθείς σοβαρά δεν θα έχεις κανένα αποτέλεσμα. Επομένως όχι όλα αλλά τα περισσότερα εξαρτώνται από εσένα και μόνο.
Πάρε τα αποτελέσματα των εξετάσεων και ανάλογα με την βαθμολογία που συγκεντρώνεις επέλεξε σύμφωνα με τις περσινές βάσεις αλλά και τα προγράμματα σπουδών τους, τις σχολές που σε ικανοποιούν και όλα θα πάνε καλά.
Καλή επιλογή.

sav

Σας ευχαριστω για τον χρονο και τις απαντησεις σας. Εψαξα τα προγραμματα σπουδων του χαροκοπειου και του τει. Και τα 2 μου φαινονται ενδιαφεροντα μονο που στο χαροκοπειο ασχολουνται αρκετα με τις τηλεπικοινωνιες αλλα εχει και αρκετα μαθήματα προγραμματισμου. Τα δηλωσα και τα 2 στο μηχανογραφικο μου δινοντας πρωτερεοτητα στο χαροκοπειο. Αν εχετε καμια πιο εξειδικευμενη πληροφορια σχετικα με το καθε τμημα μπορειτε να την αναφερετε αφου δεν εχω οριστικοποιησει το μηχανογραφικο μου ακομα. Τα μορια που εβγαλα ειναι 14.352.