Τελικό Επαναληπτικό Διαγώνισμα 2011-2012 από το Στέκι

Ξεκίνησε από Νίκος Αδαμόπουλος, 05 Απρ 2012, 02:00:51 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νίκος Αδαμόπουλος

Επαναληπτικό Διαγώνισμα για το μάθημα της ΑΕΠΠ σχολικού έτους 2011-12
... μαζί με ενδεικτικές λύσεις.

- Ομάδα Διαγωνισμάτων από το "Στέκι των Πληροφορικών" -

Peandbal


P.Tsiotakis

Παιδιά είναι παρά πολυ καλο
Παρα παρα πολυ καλο
Συγχαρητήρια σε όλους

Αν είχα μαθητές φέτος θα το έδινα για πασχαλινό δώρο (τα αυγά κοστίζουν)

alpapanto

Συγχαρητήρια στην ομάδα που έβγαλε αυτό το διαγώνισμα.
Πραγματικά πολύ καλό, για έξυπνους μαθητές.
Θα ήθελα να κάνω μία μόνο παρατήρηση, καλοπροαίρετα πάντα.
Στο Α3 ίσως θα ηταν καλύτερο η διατύπωση να ήταν σε ΓΛΩΣΣΑ ετσι ώστε να φαίνεται τι τύπου ειναι οι μεταβλητές, αφού θα χρειαστεί να δηλωθούν στη συνάρτηση.
Και πάλι πολλά μπράβο στους δημιουργούς που έφτιαξαν ένα διαγώνισμα για δυνατούς λύτες!

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: alpapanto στις 06 Απρ 2012, 12:01:30 ΠΜ
Συγχαρητήρια στην ομάδα που έβγαλε αυτό το διαγώνισμα.

Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια...

Παράθεση από: alpapanto στις 06 Απρ 2012, 12:01:30 ΠΜ
Στο Α3 ίσως θα ηταν καλύτερο η διατύπωση να ήταν σε ΓΛΩΣΣΑ ετσι ώστε να φαίνεται τι τύπου ειναι οι μεταβλητές, αφού θα χρειαστεί να δηλωθούν στη συνάρτηση.

Σχετικά με το παραπάνω:

Στο βιβλίο καθηγητή - σελ. 66 ( https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1436.0 ) αναφέρεται μεταξύ άλλων:

"ΙΙ) Αν ο αλγόριθμος υλοποιηθεί ως υποπρόγραμμα ή συνάρτηση, τότε είναι προτιμότερο να μην έχει εντολές εισόδου-εξόδου.Οι γραμμές Δεδομένα και Αποτελέσματα παραπέμπουν ακριβώς στο πέρασμα παραμέτρων στη διαδικασία."

Υπάρχει δηλαδή άμεση σχέση μεταξύ των εντολών Δεδομένα/Αποτελέσματα <--> με το πέρασμα δεδομένων/αποτελεσμάτων από και προς το υποπρόγραμμα.

Επιπλέον, αν οι αλγόριθμοι δίνονταν σε ΓΛΩΣΣΑ τότε θα έπρεπε να βάλουμε ΔΙΑΒΑΣΕ και ΓΡΑΨΕ αντί των Δεδομένων/Αποτελεσμάτων, οπότε θα χάλαγε πολύ η άσκηση...

rocky wings

#5
Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 05 Απρ 2012, 02:00:51 ΠΜ
Επαναληπτικό Διαγώνισμα για το μάθημα της ΑΕΠΠ σχολικού έτους 2011-12

- Ομάδα Διαγωνισμάτων από το "Στέκι των Πληροφορικών" -
Συγγνώμη που παίρνω το θάρρος αλλά επειδή είμαι φοιτητής του τμήματος πολιτικών μηχανικών στην επαρχία εκ τεχνολογικής κατευθύνσεως και λόγω της παρούσας οικονομικής κατάστασης αποφάσισα να ξαναδώσω ,αναρωτιόμουν εαν θα μπορούσαν να μου αποσταλλούν οι λύσεις των ασκήσεων του διαγωνίσματος(2011-2012).Η πραγματοποίηση αυτού θα ήταν για μένα σωτήρια λεμβος.. Οι πολλαπλές απαιτήσεις της σχολής δυστυχώς μου περιορίζουν τη δυνατότητα αφοσίωσης και αφιέρωσης χρόνου στην έρευνα πάνω σε ασκήσεις.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων  για την στήριξή σας και τις υποδείξεις τις οποίες περιμένω.Και πάλι ευχαριστώ.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: rocky wings στις 06 Απρ 2012, 05:12:27 ΠΜ
...αναρωτιόμουν εαν θα μπορούσαν να μου αποσταλλούν οι λύσεις των ασκήσεων του διαγωνίσματος(2011-2012)...

Πριν το τέλος του Απριλίου θα έχουμε συγκεντρώσει τις λύσεις και θα τις έχουμε ανακοινώσει σε αυτό ακριβώς το θέμα. Οπότε δείξε απλώς λίγο υπομονή.

Καλή επιτυχία και στη φετινή σου προσπάθεια.

Υ.Γ. Μην ανεβάζεις δημοσίως το email σου γιατί θα γίνεται στόχος αποστολής ενοχλητικών και άχρηστων μηνυμάτων... Αν θέλεις κάνε edit  στο προηγούμενο μήνυμά σου

gpapargi

Με πρόλαβε ο Νίκος (ξανά  ;) )
Να προσθέσω κάτι: πάλεψε το διαγώνισμα μόνος σου. θα έρθουν και οι λύσεις, αλλά αν τις δεις κατευθείαν δεν έχει να σου προσφέρει κάτι. Αν δεν μπορείς το λύσεις τότε δες τες.

vasiko

Παιδιά το διαγώνισμα είναι σίγουρα από τα καλύτερα που έχω δει στο Στέκι. Πολλά συγχαρητήρια κι ευχαριστούμε.

maria.k.

Συγχαρητήρια και από μένα... Πραγματικά πολύ καλή δουλειά!!!
Μια απορία στο Θέμα Δ:
Ο αλγόριθμος δηλαδή θα σταματά όταν δοθούν οι συντεταγμένες με το μεγαλύτερο υψόμετρο?

Πανάγος94

πάντως σε σχέση με τα περσινά θέματα από το στέκι το πρώτο θέμα είναι αρκετά ευκολότερο...

fof

Νομίζω πως έτσι πρέπει να είναι τα διαγωνίσματα στην ΑΕΠΠ, να ακονίζουν λιγάκι το μυαλουδάκι!.... Όχι τυφλοσούρτη για παπαγάλους...

Ελπίζω τα θέματα των πανελλαδικών να είναι αντίστοιχου επιπέδου! Για 'καλούς' μαθητές  που αφιέρωσαν χρόνο στο να εμπεδώσουν την φιλοσοφία και τον σκοπό του μαθήματος!..

Φέτος περιμένουμε να ανέβει το κύρος και η αξία του μαθήματος με δύσκολα και έξυπνα θέματα σαν αυτά...

Μπράβο σας!!!!

rocky wings

Παράθεση από: gpapargi στις 06 Απρ 2012, 09:40:11 ΠΜ
Με πρόλαβε ο Νίκος (ξανά  ;) )
Να προσθέσω κάτι: πάλεψε το διαγώνισμα μόνος σου. θα έρθουν και οι λύσεις, αλλά αν τις δεις κατευθείαν δεν έχει να σου προσφέρει κάτι. Αν δεν μπορείς το λύσεις τότε δες τες.
Σας ευχαριστώ θερμά.

evry

Σε πρώτη φάση προσπάθησε να το λύσεις μόνος σου,
αν θες τη γνώμη μου, όταν προσπαθείς να λύσεις μια άσκηση και ξέρεις ότι οι λύσεις είναι στην πίσω σελίδα είναι σίγουρο ότι θα καταβάλλεις πολύ μικρότερη προσπάθεια από τι θα κατέβαλλες αν δεν είχες τη λύση διαθέσιμη. Είναι σίγουρο ότι αν μια άσκηση είναι στα όρια σου και έχεις τη λύση διαθέσιμη το πιθανότερο είναι μόλις βρεις την πρώτη δυσκολία να κοιτάξεις πίσω στη λύση και έτσι θα χάσεις την ικανοποίηση της δικής σου λύσης.
Η καλύτερη τακτική κατά τη γνώμη μου είναι να κρύψεις τις λύσεις κάπου, να προσπαθήσεις για 3-4 ώρες (ή και μέρες για κάποιες ασκήσεις) και μετά όταν καταθέσεις τα όπλα να δεις τη λύση, εκτός αν δεν καταθέσεις τα όπλα ποτέ  ;)

Πάντως αν θες ντε και καλά ένα διαγώνισμα που να έχει τις λύσεις μπορείς να δεις τα παλαιότερα

Διαγώνισμα 2009-2010
Διαγώνισμα 2010-2011


Παράθεση από: rocky wings στις 06 Απρ 2012, 05:12:27 ΠΜ
  Συγγνώμη που παίρνω το θάρρος αλλά επειδή είμαι φοιτητής του τμήματος πολιτικών μηχανικών στην επαρχία εκ τεχνολογικής κατευθύνσεως και λόγω της παρούσας οικονομικής κατάστασης αποφάσισα να ξαναδώσω ,αναρωτιόμουν εαν θα μπορούσαν να μου αποσταλλούν οι λύσεις των ασκήσεων του διαγωνίσματος(2011-2012).Η πραγματοποίηση αυτού θα ήταν για μένα σωτήρια λεμβος.. Οι πολλαπλές απαιτήσεις της σχολής δυστυχώς μου περιορίζουν τη δυνατότητα αφοσίωσης και αφιέρωσης χρόνου στην έρευνα πάνω σε ασκήσεις.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων  για την στήριξή σας και τις υποδείξεις τις οποίες περιμένω.Και πάλι ευχαριστώ.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

ναι αφού ο τελικός προορισμός είναι το υψόμετρο αυτό.
Πάντως σαν παραλλαγή της άσκησης σκέψου την περίπτωση να πρέπει να σταματήσει όταν διασχίζει το υψόμετρο για να πάει στο σημείο προορισμού. Αυτό είναι πιο δύσκολο

Παράθεση από: m.k. στις 06 Απρ 2012, 11:14:08 ΠΜ
Συγχαρητήρια και από μένα... Πραγματικά πολύ καλή δουλειά!!!
Μια απορία στο Θέμα Δ:
Ο αλγόριθμος δηλαδή θα σταματά όταν δοθούν οι συντεταγμένες με το μεγαλύτερο υψόμετρο?


Επίσης μια παρατήρηση για το θέμα Δ
Έχει ενδιαφέρον αφού το λύσει κάποιος με τον πρώτο τρόπο που θα του έρθει στο μυαλό, να προσπαθήσει να τα κάνει όλα χρησιμοποιώντας μια μόνο επανάληψη.
Δηλαδή να παραμετροποιήσει με κάποιον τρόπο την κατεύθυνση.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

gthal

Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

Πανάγος94

μπορεί μήπως να ελέγξει κανείς τις λύσεις μου για το 3ο και 4ο θέμα???
σας ευχαριστώ προκαταβολικά  :)
στο 4ο θέμα τώρα που το είδα έχει σε 2 σημεια "?"... κανονικά είναι "<>"

Νίκος Αδαμόπουλος

#17
Παράθεση από: Πανάγος94 στις 07 Απρ 2012, 01:50:04 ΜΜ
μπορεί μήπως να ελέγξει κανείς τις λύσεις μου για το 3ο και 4ο θέμα???
σας ευχαριστώ προκαταβολικά  :)
στο 4ο θέμα τώρα που το είδα έχει σε 2 σημεια "?"... κανονικά είναι "<>"

[ θα μπορούσες να μην επισυνάψεις ξεχωριστό αρχείο αλλά να παραθέσεις τις λύσεις μέσα στο ίδιο το μήνυμα ]

Καλές λύσεις...

- Για το θέμα Γ δες ξανά τη συνθήκη που έχεις βάλει στην ΟΣΟ του κύριου προγράμματος (και δεν εννοώ το: 1000 --> 100!)

- Για το θέμα Δ καταρχάς 2 παρατηρήσεις:
1. Η άσκηση λέει: "H παραπάνω διαδικασία να σταματάει όταν, αφού το όχημα φτάσει σε κάποια περιοχή προορισμού, διαπιστωθεί ότι βρίσκεται στην περιοχή με το μεγαλύτερο υψόμετρο." ... ενώ εσύ ελέγχεις για κάθε περιοχή από όπου περνάει το όχημα (δηλαδή υλοποιείς πιο δύσκολο ζητούμενο από αυτό που τελικά ζητείται - πλάκα πλάκα το αρχικό ζητούμενο της άσκησης έτσι ήταν, αλλά στην πορεία άλλαξε για να είναι πιο εύκολο!).
2. Όταν το όχημα σταματήσει δεν έχει νόημα να ξαναδιαβάσεις νέες συντεταγμένες, αφού έτσι κι αλλιώς δεν τις κάνεις τίποτα...

Πανάγος94

#18
ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις....τα κατάλαβα τα λάθη....και το 1000 από ότι θυμάμαι το άλλαξα σε 100 για να το δοκιμάσω στον διερμηνευτή.....

Λευτέρης Δουκέρης

#19
καλησπέρα..
Πολύ καλή προσπάθεια , θα ειχα κάποιες επισημάνσεις να κάνω.
θα τις κάνω μια - μία για να γίνεται και κουβέντα.... μεταξύ μας

στο 1 σωστό λάθος καλή και πρωτότυπη σκέψη ... αν και αρκετά μαθηματική πιστεύω ότι πρεπει
να γίνει
Παράθεση
ΠαράθεσηΤο παρακάτω σύνολο εντολών αποδίδει σε κάθε περίπτωση στη μεταβλητή Β την τιμή 77.

Οι περισσότεροι μαθητές χωρίς να σκεφτούν την ουσία της ερώτησης αυτής ,θα απαντούσαν "λάθος" λόγω της σύνθετης επιλογής
που υπάρχει στο τμήμα αυτό αλγόριθμου. Πόσοι θα εμβαθύνουν και θα απαντήσουν "σωστό" στο ότι στο Β αποδίδεται σε κάθε περίπτωση
η τιμή 77????
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

evry

Καλή παρατήρηση

Παράθεση από: lefteris_doy στις 07 Απρ 2012, 08:00:44 ΜΜ
καλησπέρα..
Πολύ καλή προσπάθεια , θα ειχα κάποιες επισημάνσεις να κάνω.
θα τις κάνω μια - μία για να γίνεται και κουβέντα.... μεταξύ μας

στο 1 σωστό λάθος καλή και προτότυπη σκέψη ... αν και αρκετά μαθηματική πιστεύω ότι πρεπει
να γίνει

Οι περισσότεροι μαθητές χωρίς να σκεφτούν την ουσία της ερώτησης αυτής ,θα απαντούσαν "λάθος" λόγω της σύνθετης επιλογής
που υπάρχει στο τμήμα αυτό αλγόριθμου. Πόσοι θα εμβαθύνουν και θα απαντήσουν "σωστό" στο ότι στο Β αποδίδεται σε κάθε περίπτωση
η τιμή 77????
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Λευτέρης Δουκέρης

Στο ερώτημα Α3 
Παράθεση«εκτιμήστε μόνοι σας τα είδη των υποπρογραμμάτων που θα υλοποιήσετε»
νομίζω ότι θα δημιουργούσε μια μικρή σύγχυση στους μαθητές , μιας και γνωρίζουν ότι δεν υπάρχει περιορισμός στο να αντιμετωπίσουν και τα δύο υποπρογράμματα με διαδικασία.
Εμείς προφανώς λόγω εμπειρίας και χωρίς ιδιαίτερη τεκμηρίωση θα κάναμε με διαδικασία το πρώτο και με συνάρτηση το δεύτερο (μάλλον λόγο εκφώνησης ή για να δείξουμε ότι ξέρουμε να χειριζόμαστε τόσο μια συνάρτηση όσο και μία διαδικασία). Γνώμη μου λοιπόν είναι ότι για να αφήσουμε τους μαθητές να επιλέξουν το είδος του υποπρογράμματος , θα έπρεπε στους δύο αλγόριθμους σαφώς να παραβιάζονταν κάποιοι κανόνες που θα απαγόρευαν την χρήση συνάρτησης , π.χ υπολογισμός 2 τιμών ή είσοδο δεδομένων με την διάβασε .
Για τα παραπάνω θα άλλαζα λίγο την εκφώνηση και θα έγραφα :
«Δίνονται οι παρακάτω δύο αλγόριθμοι. Να τους μετατρέψετε σε αντίστοιχα υποπρογράμματα». 
Κάτι που θα έπρεπε επίσης να συζητηθεί είναι ,για το « Αποτελέσματα //  Αθρ // ή το Αποτελέσματα // ΜΚΔ//  . Mήπως επειδή το «Αποτελέσματα» χρησιμοποιείται για τα αποτελέσματα  εξόδου κάποιοι μαθητές θεωρήσουν ότι «εμφανίζουν τα αποτελέσματα  και οι δύο αλγόριθμοι» ,άρα δεν γίνονται με συνάρτηση;
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

evry

Με το σκεπτικό αυτό μπορούν όλοι να τα κάνουν όλα με διαδικασίες. Αυτό όμως δεν είναι καλή πρακτική όπως καλή πρακτική δεν είναι να αλλάζεις τον μετρητή μέσα στην Για.
Υποθέτω ότι όταν αλλάζει κάποιος τον μετρητή μέσα στη Για οι περισσότεροι θα κόψουν. Δεν λέει πουθενά όμως στο βιβλίο ότι είναι λάθος.
Το ίδιο συμβαίνει και εδώ.
Ένας από τους διδακτικούς στόχους του μαθήματος είναι :

Οι μαθητές να επιλέγουν τη χρήση διαδικασίας ή συνάρτησης για την υλοποίηση ενός υποπρογράμματος.  (Βιβλίο καθηγητή σελ. 196)

Άρα θα πρέπει να δουν ότι υπολογίζεται μια τιμή άρα χρειάζεται συνάρτηση.

Όσον αφορά τα Δεδομένα και τα Αποτελέσματα δεν έχουν καμία σχέση με τις εντολές Διάβασε/Εμφάνισε. Όπως ειπώθηκε και προηγουμένως παίζουν τον ρόλο των παραμέτρων του αλγορίθμου.
Άρα αν οι μαθητές κάνουν αυτή τη σκέψη σημαίνει ότι έχουν παρανοήσει τον ρόλο των Δεδομένων/Αποτελεσμάτων.

Προφανώς αυτή τη στιγμή είναι λίγο δύσκολο να κόψει κάποιος στις εξετάσεις για κάτι τέτοιο (εκτός αν το λέει ρητά το θέμα). Ωστόσο ας μην σκεφτόμαστε μόνο την βαθμολόγηση στις εξετάσεις αλλά και την διδασκαλία μέσα στην τάξη, όπου πρέπει να ακολουθούμε τις οδηγίες του διδακτικού πακέτου και του ΑΠΣ.

Θυμίζω πάντως ότι παλιά είχε πέσει στο θέμα Α μια άσκηση από το τετράδιο του μαθητή που έδινε κάποιες λειτουργίες και έπρεπε να επιλέξει ο μαθητής αν πρέπει να υλοποιηθούν με διαδικασία ή συνάρτηση. Αν κάποιος μαθητής απαντούσε σε όλα με διαδικασία το παίρναμε σωστό?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Λευτέρης Δουκέρης

Αγαπητε συνάδερφε επειδή ακριβώς θα μπορούσε κάποιοςμαθητης να απαντησει ότι όλα γίνονται με διαδικασία
για αυτό  πρόσεξαν το θέμα και το έβαλαν ως εξής:


1. Για ποιες από τις παρακάτω περιπτώσεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί συνάρτηση:
α. εισαγωγή ενός δεδομένου
β. υπολογισμός του μικρότερου από πέντε ακεραίους
γ. υπολογισμός των δύο μικρότερων από πέντε ακεραίους
δ. έλεγχος αν δύο αριθμοί είναι ίσοι
ε. ταξινόμηση πέντε αριθμών
στ. έλεγχος αν ένας χαρακτήρας είναι φωνήεν ή σύμφωνο

δυστυχώς πιστεύω να συμφωνείς ότι το βιβλίο μας είναι απαράδεκτο , αφήνει απίστευτα κενά λόγο διπλο-ερμηνειών για κάποιον που ασχολείται πραγματικά με το μάθημα . Θα έπιανα λάθος την απάντηση μαθητή μου που μου είπε «δάσκαλε αυτό που υπολογίζει ο αλγόριθμος , δεν το  εμφανίζει κιόλας? Αλλιως γιατί το υπολογίζει ? Για να το κρατήσει «εσωτερικά ... μέσα του σαν εφτασφράγιστο μυστικό;»με το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ λοιπόν δάσκαλε αφού αναφερόμαστε στα αποτελέσματα εξόδου , είναι λάθος να πούμε ότι τα εμφανίζει κιόλας?» ......... Ερώτηση που μου έτυχε πρόσφατα .... Γιατί μην ξεχνάτε ... εχουμε και μαθηταράδες στις τάξεις μας... ΕΥΤΥΧΩΣ
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

evry

Γενικά συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά τα αποτελέσματα υπάρχουν ακριβώς για αυτόν τον λόγο, για να μην τα κρατάει μέσα του ο αλγόριθμος σαν επτασφράγιστο μυστικό.
Με τα αποτελέσματα επικοινωνεί με άλλους αλγορίθμους. Αυτή νομίζω θα ήταν μια καλή εξήγηση. Δηλαδή είναι λάθος η ταύτιση των Δεδομένων/Αποτελέσματα με τις εντολές Εμφάνισε/Διάβασε.
Αυτό όμως ο μαθητής μπορεί να το κατανοήσει πλήρως όταν φτάσει στα υποπρογράμματα.

Πάντως αν το συγκεκριμένο θέμα δεν έπεφτε με αυτή τη διατύπωση αλλά με την
"Ποιο είναι το καταλληλότερο υποπρόγραμμα για κάθε μια από τις παρακάτω λειτουργίες"
θα δεχόσουν σαν σωστή απάντηση τη διαδικασία για όλα?

Παράθεση από: lefteris_doy στις 07 Απρ 2012, 11:16:22 ΜΜ
δυστυχώς πιστεύω να συμφωνείς ότι το βιβλίο μας είναι απαράδεκτο , αφήνει απίστευτα κενά λόγο διπλο-ερμηνειών για κάποιον που ασχολείται πραγματικά με το μάθημα . Θα έπιανα λάθος την απάντηση μαθητή μου που μου είπε «δάσκαλε αυτό που υπολογίζει ο αλγόριθμος , δεν το  εμφανίζει κιόλας? Αλλιως γιατί το υπολογίζει ? Για να το κρατήσει «εσωτερικά ... μέσα του σαν εφτασφράγιστο μυστικό;»με το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ λοιπόν δάσκαλε αφού αναφερόμαστε στα αποτελέσματα εξόδου , είναι λάθος να πούμε ότι τα εμφανίζει κιόλας?» ......... Ερώτηση που μου έτυχε πρόσφατα .... Γιατί μην ξεχνάτε ... εχουμε και μαθηταράδες στις τάξεις μας... ΕΥΤΥΧΩΣ
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Λευτέρης Δουκέρης

θα σε παρακαλούσα θερμά να μου πεις , πως ένας μαθητής (με ποια συγκεκριμένα κριτήρια - βασιζόμενος σε ποια θεωρία )θα θεωρήσει καταλληλότερη την διαδικασία απο μια συνάρτηση και το αντιστροφο. Μην μου πεις όμως πότε δεν χρησιμοποιώ συνάρτηση. Αυτο τα παιδιά το ξέρουν. Πες μου σε παρακαλώ αν έχεις άποψη , όταν ένα υποπρόγραμμα γίνεται και με το ένα και με το άλλο ποιό και γιατί είναι καταλληλότερο.
Και μην μιλάμε για μας ... τους καθηγητές .σου είπα από την αρχη ότι το πρώτο θα το έκανα με διαδικασία και το δεύτερο με συνάρτηση ... σου μιλάω για τους μαθητές μ ας
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

evry

Θα παρουσίαζα το παρακάτω παράδειγμα για να δείξω που υπερτερεί η συνάρτηση σε σχέση με τη διαδικασία

Να κατασκευάσετε ένα υποπρόγραμμα για τον υπολογισμό της απόλυτης τιμής και στη συνέχεια να το χρησιμοποιήσετε για να υπολογίσετε την παρακάτω παράσταση.

Α = (|x-y| + |a-b| + ||a+b|-|x-y| | ) /  | |a| + |b| - |x| - |y| |


α) με συνάρτηση
β) με διαδικασία

ποιο από τα 2 είδη των υποπρογραμμάτων είναι καταλληλότερο για τον υπολογισμό της παραπάνω παράστασης και γιατί?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Λευτέρης Δουκέρης

τα ξερω όλα αυτά που μου λές .... δεν αντιλέγω... απλά αναρωτιέμαι πως ένα παιδί πνιγμένο σπο μαθηματικά ... φυσική ... αοδε(παναγιά μου) ... εκθεση ... μαθημα επιλογής.... μπορεί  να φτάσει σε επίπεδο γνώσεων και εμπέδωσης που εμεις λόγο πχ εμπειρίας και βεβαιώτατα σπουδών  θέλω να πιστεύω είμαστε.....
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

evry

Από την στιγμή που στους διδακτικούς στόχους του μαθήματος είναι και το να μπορεί να επιλέγει ο μαθητής το καταλληλότερο υποπρόγραμμα νομίζω ότι θα πρέπει να ασχοληθούμε και με αυτό.
Άλλωστε δε νομίζω ότι είναι και κάτι τόσο τρομερό που δεν μπορείς να το εξηγήσεις με ένα παράδειγμα όπως αυτό που έδωσα παραπάνω. Ούτε χρειάζεται την τρομερή εμπειρία ούτε να έχεις βγάλει πανεπιστήμιο. Υπάρχουν πολύ πιο δύσκολα σημεία από αυτό.
Δηλαδή για το γεγονός ότι πρέπει να μαθαίνει ο μαθητής απέξω τη θεωρία του βιβλίου γιατί μπορεί ο οποιοσδήποτε να βάλει ένα εδάφιο από το πουθενά σαν ΣΛ δεν είδα να διαμαρτύρεται κανένας.
Αυτό δε συνιστά φόρτο και μάλιστα αντιπαιδαγωγικό και αντιεπιστημονικό?

Τέλος πάντων νομίζω ότι στην ουσία συμφωνούμε απλά εσύ θεωρείς ότι αυτό είναι ένα πολύ λεπτό σημείο το οποίο λίγοι μαθητές έχουν καταλάβει. Δεν διαφωνώ. Όποιος χρησιμοποιήσει το διαγώνισμα μπορεί και να αλλάξει κάτι αν διαφωνεί. Σίγουρα όμως μπορεί να διαθέσει ένα μάθημα για να εξηγήσει πότε χρησιμοποιούμε συνάρτηση και πότε διαδικασία. Δεν μου φαίνεται και τόσο τρομερό.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: lefteris_doy στις 07 Απρ 2012, 10:33:49 ΜΜ
Mήπως επειδή το «Αποτελέσματα» χρησιμοποιείται για τα αποτελέσματα  εξόδου κάποιοι μαθητές θεωρήσουν ότι «εμφανίζουν τα αποτελέσματα  και οι δύο αλγόριθμοι» ,άρα δεν γίνονται με συνάρτηση;

Δηλαδή, αν υλοποιούσαν τα υποπρογράμματα με διαδικασίες θα έβαζαν μέσα και την ΓΡΑΨΕ;

Λευτέρης Δουκέρης

#30
οχι βεβαια , δεν θα ήταν ότι το καλύτερο. Αν όμως χρησιμοποιούσαν το ΓΡΑΨΕ και δεν "επέστρεφαν" την μεταβλητή
που υπολογίζει η διαδικασία θα το διορθώναμε σαν λάθος;
ΔΗΛ ΘΑ ΕΧΑΝΕ ΜΟΡΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ;

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Αλγ1(α , β)
........
Αθρ <- 0
Όσο α > 0 επανάλαβε
Αν α mod 2 ≠ 0 τότε
Αθρ <- Αθρ + β
Τελος_αν
α <-α div 2
β <-2 * β
Τέλος_επανάληψης
ΓΡΑΨΕ Αθρ
Τέλος ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑς
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

evry

Θα το διορθώναμε σαν λάθος γιατί είναι λάθος.
Η διαδικασία δεν εμφανίζει στην οθόνη κάτι αλλά επιστρέφει τιμή στο κύριο πρόγραμμα.
Αυτά τα δύο είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους και για αυτό είναι δουλειά δική μας (των καθηγητών) να το ξεκαθαρίσουμε αυτό στα παιδιά
Παράθεση από: lefteris_doy στις 08 Απρ 2012, 10:46:25 ΜΜ
Αν όμως χρησιμοποιούσαν το ΓΡΑΨΕ και δεν "επέστρεφαν" την μεταβλητή που υπολογίζει η διαδικασία θα το διορθώναμε σαν λάθος;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Λευτέρης Δουκέρης

δηλαδή το γ) υποερώτημα είναι λάθος ; αφού λέει αυτό που υπολογίζει η διαδικασία (τον Μέσο Ορο) να το γράφει .... άρα δεν το επιστρέφει στο κυριος πρόγραμμα .. άρα δεν έχω παράμετρο εξόδου

Εκατό (100) υποψήφιοι του ΑΣΕΠ διαγωνίζονται σε τρία μαθήματα για την κάλυψη θέσεων του ∆ημοσίου. Να γραφεί κύριο πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ που να κάνει τα παρακάτω:
α) διαβάζει τα ονόματα των 100 υποψηφίων του ΑΣΕΠ και τη βαθμολογία καθενός υποψηφίου σε τρία διαφορετικά μαθήματα. (Θεωρήστε ότι η βαθμολογία κάθε μαθήματος είναι από 1 έως 20). β) Βρίσκει και τυπώνει τον ελάχιστο και τον μέγιστο βαθμό καθενός υποψηφίου στα τρία μαθήματα που εξετάστηκε. γ) Να γραφεί υποπρόγραμμα, το οποίο να καλείται από το κύριο πρόγραμμα, για τον υπολογισμό και την εκτύπωση του μέσου όρου κάθε υποψηφίου στα τρία μαθήματα που διαγωνίστηκε.
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

Λευτέρης Δουκέρης

και αν ισχύει το παρακάτω:

ΠαράθεσηΗ διαδικασία δεν εμφανίζει στην οθόνη κάτι αλλά επιστρέφει τιμή στο κύριο πρόγραμμα.

τότε γιατί μπορεί η λίστα παραμέτρων να είναι κενή;(όπως λέει το βιβλίο)
και ειναι λαθος να γράψω ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ......
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΗΝΥΜΑ( )
ΑΡΧΗ
ΓΡΑΨΕ 'ΘΑ ΔΩΣΩ ΑΕΠΠ ΦΕΤΟΣ'
ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑς
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

evry

Εδώ λέει ξεκάθαρα ότι ότι ο μέσος όρος εκτυπώνεται. Δεν λέει ότι επιστρέφεται στο κύριο πρόγραμμα .
Άρα όπως πολύ σωστά λες δεν έχεις παράμετρο εξόδου. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχεις έξοδο. Η έξοδος σε αυτή την περίπτωση είναι η οθόνη.
Μια διαδικασία μπορεί να έχει έξοδο είτε μέσω της ΓΡΑΨΕ είτε μέσω της λίστας παραμέτρων. Αυτά όμως τα δύο είναι διαφορετικά "είδη" εξόδου.
Είναι λάθος να ταυτίζουμε την εμφάνιση στην οθόνη με την επικοινωνία μέσω λίστας παραμέτρων προγράμματος - υποπρογράμματος

Παράθεση από: lefteris_doy στις 08 Απρ 2012, 11:41:26 ΜΜ
δηλαδή το γ) υποερώτημα είναι λάθος ; αφού λέει αυτό που υπολογίζει η διαδικασία (τον Μέσο Ορο) να το γράφει .... άρα δεν το επιστρέφει στο κυριος πρόγραμμα .. άρα δεν έχω παράμετρο εξόδου

Εκατό (100) υποψήφιοι του ΑΣΕΠ διαγωνίζονται σε τρία μαθήματα για την κάλυψη θέσεων του ∆ημοσίου. Να γραφεί κύριο πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ που να κάνει τα παρακάτω:
α) διαβάζει τα ονόματα των 100 υποψηφίων του ΑΣΕΠ και τη βαθμολογία καθενός υποψηφίου σε τρία διαφορετικά μαθήματα. (Θεωρήστε ότι η βαθμολογία κάθε μαθήματος είναι από 1 έως 20). β) Βρίσκει και τυπώνει τον ελάχιστο και τον μέγιστο βαθμό καθενός υποψηφίου στα τρία μαθήματα που εξετάστηκε. γ) Να γραφεί υποπρόγραμμα, το οποίο να καλείται από το κύριο πρόγραμμα, για τον υπολογισμό και την εκτύπωση του μέσου όρου κάθε υποψηφίου στα τρία μαθήματα που διαγωνίστηκε.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

Το παράδειγμα που παρουσιάζεις δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε.
Η λίστα παραμέτρων μπορεί να είναι κενή διότι στην διαδικασία μπορείς να έχεις είσοδο/έξοδο όχι αποκλειστικά μέσω της λίστας παραμέτρων αλλά και από τις συσκευές εισόδου/εξόδου.
Αυτό όμως όπως σου είπα και πριν δεν είναι το ίδιο και να για να γίνω ξεκάθαρος ισχύουν τα παρακάτω:

1. Έξοδος από διαδικασία:  είτε με Γράψε είτε μέσω της λίστας παραμέτρων
2. Αν σου ζητάνε να κάνεις διαδικασία η οποία να επιστρέφει κάτι στο κύριο πρόγραμμα και εσύ δεν επιστρέφεις αλλά το εμφανίζεις με τη ΓΡΑΨΕ είσαι λάθος, γιατί δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Παράθεση από: lefteris_doy στις 08 Απρ 2012, 11:50:42 ΜΜ
και αν ισχύει το παρακάτω:

τότε γιατί μπορεί η λίστα παραμέτρων να είναι κενή;(όπως λέει το βιβλίο)
και ειναι λαθος να γράψω ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ......
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΗΝΥΜΑ( )
ΑΡΧΗ
ΓΡΑΨΕ 'ΘΑ ΔΩΣΩ ΑΕΠΠ ΦΕΤΟΣ'
ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑς

Παρεμπιπτόντως το παράδειγμα σου είναι λάθος γιατί το υποπρόγραμμα/αλγόριθμος δεν έχει είσοδο.
Το παρακάτω όμως θα ήταν σωστό

Διαδικασία Τεστ()
Μεταβλητές
   Ακέραιες: α, β, μο
Αρχή
    Διάβασε α, β
    μο <- (α + β)/2
    Γράψε μο 
Τέλος_Διαδικασίας


Ωστόσο το παραπάνω δεν είναι ισοδύναμο με το παρακάτω

Διαδικασία Τεστ(α, β, μο)
Μεταβλητές
   Ακέραιες: α, β, μο
Αρχή
    μο <- (α + β)/2
Τέλος_Διαδικασίας
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Λευτέρης Δουκέρης

...
γιατί τότε στο θέμα του "ΠΟΛ/σμου ...ρώσικα'  που σου έστειλα δεν μπορεί να γράψει το γινόμενο δηλ την μεταβλητή αθρ και
να μην την επιστρέψει στο κ. πρόγραμμα;μια χαρά μπορεί , αν του ζητηθεί....

ΠαράθεσηΗ διαδικασία δεν εμφανίζει στην οθόνη κάτι αλλά επιστρέφει τιμή στο κύριο πρόγραμμα.
αρα το παραπάνω το ειπες για την συγκεκριμένη άσκηση; Είπα και γω.... Την λύση που σου έστειλα
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Αλγ1(α , β)
........
Αθρ <- 0
Όσο α > 0 επανάλαβε
Αν α mod 2 ≠ 0 τότε
Αθρ <- Αθρ + β
Τελος_αν
α <-α div 2
β <-2 * β
Τέλος_επανάληψης
ΓΡΑΨΕ Αθρ
Τέλος ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑς

προφανώς και εννοούσα ότι η εκφώνηση θα ζήταγε να φτιάξουν τα παιδιά μια διαδικασία που να υπολογίζει και να εμφανίζει
το γινόμενο ......
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

evry

σε αυτή την περίπτωση δεν είναι λάθος. Αν δεν σου λέει ρητά να το επιστρέφεις στη λίστα παραμέτρων αλλά μόνο να το εμφανίζεις προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα

όμως όταν έχεις Δεδομένα/Αποτελέσματα (όπως στο θέμα του διαγωνίσματος) αυτά δεν κωδικοποιούνται στο πρόγραμμα σαν Διάβασε/Γράψε αλλά σαν παράμετροι εισόδου/εξόδου.

Παράθεση από: lefteris_doy στις 09 Απρ 2012, 12:16:34 ΠΜ
προφανώς και εννοούσα ότι η εκφώνηση θα ζήταγε να φτιάξουν τα παιδιά μια διαδικασία που να υπολογίζει και να εμφανίζει
το γινόμενο ......
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Λευτέρης Δουκέρης

δηλ αν σου ζητησουν να γράψεις μια διαδικασία που να εμφανίζει το μηνυμα 'θα δώσω ΑΕΠΠ φέτος'
θα πρέπει να κάνεις ολόκληρη "μανούρα" δηλ
π.χ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΗΝΥΜΑ( )
ΣΤΑΘΕΡΕΣ
ΜΗΝ = 'θα δώσω ΑΕΠΠ φέτος'
ΑΡΧΗ
ΓΡΑΨΕ ΜΗΝ
ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑς
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

evry

ένα λεπτάκι, δεν με κατάλαβες. Το πρόβλημα στο συγκεκριμένο παράδειγμα δεν είναι η έξοδος. Εκεί κάνεις αυτό που σου λένε. Το πρόβλημα είναι η είσοδος, αφού παραβιάζεται το κριτήριο της εισόδου (δεν υπάρχει είσοδος) άρα η διαδικασία που ζητείται δεν είναι αλγόριθμος. Προγραμματιστικά γίνεται φυσικά


Παράθεση από: lefteris_doy στις 09 Απρ 2012, 12:24:39 ΠΜ
δηλ αν σου ζητησουν να γράψεις μια διαδικασία που να εμφανίζει το μηνυμα 'θα δώσω ΑΕΠΠ φέτος'
θα πρέπει να κάνεις ολόκληρη "μανούρα" δηλ
π.χ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΗΝΥΜΑ( )
ΣΤΑΘΕΡΕΣ
ΜΗΝ = 'θα δώσω ΑΕΠΠ φέτος'
ΑΡΧΗ
ΓΡΑΨΕ ΜΗΝ
ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑς
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Σπύρος Δουκάκης

Μπράβο συνάδελφοι για την άψογη δουλειά και για τα ανοικτά-κλειστά προβλήματα που έχετε συμπεριλάβει στο διαγώνισμα.

Στο θέμα Α1, πρόταση 2 θα χρησιμοποιούσα τους ελληνικούς όρους και σε παρένθεση τους αγγλικούς.

Επίσης, δεν θα χρησιμοποιούσα την εντολή απλής επιλογής στην περίπτωση που περιέχει μόνο μία εντολή με την σύνταξη
Αν <σ> τότε εντολή

Ο λόγος είναι ότι προτιμώ να προστατέψω τους μαθητές και τις μαθήτριες στην περίπτωση που κάποιος εκπαιδευτικός δεν τους έχει διδάξει αυτή τη σύνταξη.

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ στην ομάδα του 2011-2012.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Συγχαρητήρια σε όλους, όσους εργαστήκαν για τη δημιουργία αυτού του "έξυπνου" διαγωνίσματος.


fragile

Καλησπέρα και από εμένα.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε όλους που εργάστηκαν για το διαγώνισμα. Πραγματικά πολύ καλή δουλειά. Δυστυχώς λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων δεν σας παρακολουθώ συχνά και δεν μπόρεσα και εγώ να συμμετέχω στην ομάδα διαγωνίσματος. Πάντως σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.

Ξεκινάω να λύσω και εγώ το διαγώνισμα για να δω αν το έχω ακόμα......
Μια διευκρίνηση για αρχή

Στο θέμα Α1 στην ερώτηση 1 μήπως έχει γίνει λάθος στην τιμή που αποδίδει ; Δηλαδή : Το παρακάτω σύνολο εντολών αποδίδει σε κάθε περίπτωση στη μεταβλητή Β την τιμή 7 όπως γράφετε και είναι προφανής η απάντηση ή έπρεπε να λέει : Το παρακάτω σύνολο εντολών αποδίδει σε κάθε περίπτωση στη μεταβλητή Β την τιμή 77 ώστε να ερεθίσουμε την σκέψη των μαθητών
fragile..........

Νίκος Αδαμόπουλος

Ευχαριστούμε όλους τους συναδέλφους για τα καλά τους λόγια και την εποικοδομητική κριτική τους...

@fragile: για το ζήτημα που αναφέρεις έχεις δίκιο και το έχει θίξει παραπάνω και ο lefteris_doy. Θα γίνει διόρθωση...

Λευτέρης Δουκέρης

Στο θέμα Α4 στην πολλαπλή επιλογή μήπως η εντολή 3 έπρεπε να είναι στο  αληθής  της συνθήκης 3 ;και όχι στο ψευδής;
OXI ;ότι δεν λύνεται και έτσι το θέμα ... απλά το θέτω για λόγους απλούστευσης του θέματος

ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

evry

Σπύρο ευχαριστούμε.
Για την απλή δομή επιλογής σε μια γραμμή που λες, δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα γιατί εκτός του ότι χρησιμοποιείται σε παραδείγματα στο σχολικό βιβλίο
υπάρχει και στο κομμάτι της θεωρίας στην ψευδογλώσσα , που ανήκει στην διδακτέα/εξεταστέα ύλη
οπότε δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει συνάδελφος που δεν την έχει διδάξει

Παράθεση από: sdoukakis στις 09 Απρ 2012, 11:24:41 ΜΜ
Μπράβο συνάδελφοι για την άψογη δουλειά και για τα ανοικτά-κλειστά προβλήματα που έχετε συμπεριλάβει στο διαγώνισμα.

Στο θέμα Α1, πρόταση 2 θα χρησιμοποιούσα τους ελληνικούς όρους και σε παρένθεση τους αγγλικούς.

Επίσης, δεν θα χρησιμοποιούσα την εντολή απλής επιλογής στην περίπτωση που περιέχει μόνο μία εντολή με την σύνταξη
Αν <σ> τότε εντολή

Ο λόγος είναι ότι προτιμώ να προστατέψω τους μαθητές και τις μαθήτριες στην περίπτωση που κάποιος εκπαιδευτικός δεν τους έχει διδάξει αυτή τη σύνταξη.

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ στην ομάδα του 2011-2012.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Σπύρος Δουκάκης

Αυτό ελπίζω και εγώ!

Παράθεση από: evry στις 10 Απρ 2012, 11:54:18 ΜΜ
Σπύρο ευχαριστούμε.
Για την απλή δομή επιλογής σε μια γραμμή που λες, δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα γιατί εκτός του ότι χρησιμοποιείται σε παραδείγματα στο σχολικό βιβλίο
υπάρχει και στο κομμάτι της θεωρίας στην ψευδογλώσσα , που ανήκει στην διδακτέα/εξεταστέα ύλη
οπότε δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει συνάδελφος που δεν την έχει διδάξει


konstantinosth

#47
Γεια σας. Δίνω φέτος το ΑΕΠΠ και έλυσα τα θέματα.. θα ήθελα αν γίνεται να μου στείλετε τις λύσεις σε συνημμένο για να δω αν είμαι τελικά καλός η αν όχι.. Πολύ ωραία θέματα που χρειάζονται σκέψη και όχι παπαγαλία.

andreas_p

στηλεται  !!!

συνημενο

Πολυτονικό --> Μονοτονικό -->  ????  (Ατονικό !)

Πρόσεχε λίγο τη ΓΛΩΣΣΑ μας ...

giannis

Συγχαρητήρια για το διαγώνισμα... Είμαι μαθητης της γ λυκείου το βρηκα πολύ καλό! θα μπορούσε κανείς να μου στείλει την λυση στο 3ο θεμα για το τελευταλιο ερωτημα??? εχω κολλήσει και δεν μου βγαίνει... :-\

Stefevan

Το 3ο (πολύ καλό!!!) μου θύμισε το θμεα με τον κειμενογράφο που προτείνει λέξεις... κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά.  Το 4ο υπέροχο!! Και στο 2ο η ερώτηση που λέει ποιο πρόβλημα λύνει ο αλγόριθμος! ;) Και ΣΛ σε διάγραμμα ροής έξυπνο!!

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: giannis στις 15 Απρ 2012, 08:28:28 ΜΜ
...εχω κολλήσει και δεν μου βγαίνει... :-\

Πάλεψέ το λίγο ακόμα...
Πάντως οι λύσεις θα ανακοινωθούν σε λίγες μέρες...

amanou

Καλημέρα, είδα και εγώ το διαγώνισμα που ετοίμασε η ομάδα Διαγωνισμάτων και πραγματικά μπράβο σε όλα τα παιδιά που εργάστηκαν για να βγει αυτό το εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Λύνοντας το διαγώνισμα απλά μια μικρή παρατήρηση στο Θέμα B2. 
Νομίζω ότι υπάρχει ένα κενό που δεν χρειάζεται, δηλαδή θα μπορούσε να αφαιρεθεί το κενό με αριθμό 1 ή το κενό με αριθμό 3 , που χρησιμοποιείται για να γίνει η αρχικοποίηση του μετρητή για να υπολογιστεί το άθροισμα.

Αυτά από μένα,
μπράβο και πάλι.

Αντώνης Μανουσάκης

Ηλεκτρονικός και Μηχανικός Η/Υ

gpapargi

Παράθεση από: giannis στις 15 Απρ 2012, 08:28:28 ΜΜ
Συγχαρητήρια για το διαγώνισμα... Είμαι μαθητης της γ λυκείου το βρηκα πολύ καλό! θα μπορούσε κανείς να μου στείλει την λυση στο 3ο θεμα για το τελευταλιο ερωτημα??? εχω κολλήσει και δεν μου βγαίνει... :-\

Δες ένα πρόβλημα προθέρμανσης: Έχεις 2 πίνακες 10 θέσεων. Μπορείς να ελέγξεις αν είναι ίσοι σε όλα τα στοιχεία τους 1 προς 1 και να βγάλεις κατάλληλο μήνυμα;
Αν το κάνεις αυτό, δοκίμασε να ελέγξεις αν ένας πίνακας 10 θέσεων είναι ίσος σε όλα τα στοιχεία 1 προς 1 με τα στοιχεία ενός πίνακα 100 θέσεων πχ από τη θέση 5 μέχρι τη θέση 14. Μοιάζει με το προηγούμενο, απλά ξεκινάει από μια διαφορετική θέση.
Μετά δοκίμασε ξανά το ερώτημα.
 

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: amanou στις 20 Απρ 2012, 08:40:59 ΠΜ
Λύνοντας το διαγώνισμα απλά μια μικρή παρατήρηση στο Θέμα B2. 
Νομίζω ότι υπάρχει ένα κενό που δεν χρειάζεται, δηλαδή θα μπορούσε να αφαιρεθεί το κενό με αριθμό 1 ή το κενό με αριθμό 3 , που χρησιμοποιείται για να γίνει η αρχικοποίηση του μετρητή για να υπολογιστεί το άθροισμα.

Δες λίγο πιο προσεκτικά το ερώτημα:

"Να γράψετε στο τετράδιό σας τον αριθμό για καθένα από τα κενά 1-6 και δίπλα την κατάλληλη εντολή ή έκφραση. Σημειώνεται ότι ένα από τα κενά δεν πρέπει να συμπληρωθεί."

amanou

Αντώνης Μανουσάκης

Ηλεκτρονικός και Μηχανικός Η/Υ

Mariossa

Εξαιρετικό διαγώνισμα! Μπράβο στην ομάδα που το έφτιαξε.

ds_10

Πολύ ωραιο το διαγωνισμα , συγχαρητηρια!!!
Ελυνα το θέμα 3ο και επειδη εχω μια απορια στο Γ3 αυτο το "επαναληπτικα" λιγο με μπερδευει, γιαυτο σας παραθετω από το θέμα 3, το Γ4 τη συναρτηση δηλαδη, να μου πειτε τη γνωμη σας.
Και επισης θα ηθελα να ρωτησω ποτε θα βγαλετε τις λυσεις!
Ευχαριστώ.
ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ  exist (A,B,pos) : ΛΟΓΙΚΗ
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΑΚΕΡΑΙΕΣ:      i,j,m,pos
  ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ:  A[10], B[100]
  ΛΟΓΙΚΕΣ:     flag
ΑΡΧΗ
  i <-- 1
  j <-- 1
  m <-- 1
  flag <-- ΨΕΥΔΗΣ
  ΟΣΟ   flag=ΨΕΥΔΗΣ ΚΑΙ j<90  ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
    ΟΣΟ A=B[j]  ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
      m <-- m+1
      i <-- i+1
      j <-- j+1
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
    ΑΝ m<>10 ΤΟΤΕ
      m <-- 0
      i <-- 0
    ΑΛΛΙΩΣ
      flag <-- ΑΛΗΘΗΣ
      pos <-- i-10
    ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  exist <-- flag
ΤΕΛΟΣ_ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣ





gthal

Το "επαναληπτικά" δε θα το κάνει η συνάρτηση.
Η συνάρτηση θα χρησιμοποιηθεί επαναληπτικά. (αλήθεια, έτσι που είναι τώρα, η συνάρτηση σου πώς θα επιστρέψει και το pos?)
Το σκεπτικό σου είναι αρκετά καλό. Πρόσεξε κάποιες λεπτομέρειες.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

gpapargi

Παράθεση από: ds_10 στις 22 Απρ 2012, 08:08:11 ΜΜ
Πολύ ωραιο το διαγωνισμα , συγχαρητηρια!!!
Ελυνα το θέμα 3ο και επειδη εχω μια απορια στο Γ3 αυτο το "επαναληπτικα" λιγο με μπερδευει, γιαυτο σας παραθετω από το θέμα 3, το Γ4 τη συναρτηση δηλαδη, να μου πειτε τη γνωμη σας.
Και επισης θα ηθελα να ρωτησω ποτε θα βγαλετε τις λυσεις!
Ευχαριστώ.
ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ  exist (A,B,pos) : ΛΟΓΙΚΗ
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΑΚΕΡΑΙΕΣ:      i,j,m,pos
  ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ:  A[10], B[100]
  ΛΟΓΙΚΕΣ:     flag
ΑΡΧΗ
  i <-- 1
  j <-- 1
  m <-- 1
  flag <-- ΨΕΥΔΗΣ
  ΟΣΟ   flag=ΨΕΥΔΗΣ ΚΑΙ j<90  ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
    ΟΣΟ A=B[j]  ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
      m <-- m+1
      i <-- i+1
      j <-- j+1
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
    ΑΝ m<>10 ΤΟΤΕ
      m <-- 0
      i <-- 0
    ΑΛΛΙΩΣ
      flag <-- ΑΛΗΘΗΣ
      pos <-- i-10
    ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  exist <-- flag
ΤΕΛΟΣ_ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣ






Πέρα από το τι ζητάει η εκφώνηση είναι πολύ σημαντικό να καταλάβεις και τη βασική ιδέα του τμηματικού προγραμματισμού. Ο τμηματικός προγραμματισμός δεν υπάρχει για να μας κάνει τη ζωή δύσκολη, αλλά εύκολη. Αναλύεις το πρόβλημα σε άλλα μικρότερα και λύνεις το καθένα από αυτά μόνο του. Έτσι απλοποιείται η σκέψη.
Αν βάλεις τα πάντα μέσα σε ένα υποπρόγραμμα δεν έχεις απλοποιήσει τίποτα. Είναι σαν να λύνεις μια άσκηση με υποπρόγραμμα μόνο και μόνο για να πεις ότι το έκανες με υποπρόγραμμα. Δεν προσφέρει κάτι.
Αν προσέξεις, η ανάλυση που έχει γίνει χωρίζει το αρχικό πρόβλημα σε 2 υποπροβλήματα:
Το ένα είναι να ελέγχεις αν ένας πίνακας 10 θέσεων έχει ένα προς ένα ίσα τα στοιχεία του με 10 συνεχόμενες θέσεις ενός πίνακα 100 θέσεων που ξεκινούν από μια θέση. Την ώρα που φτιάχνεις τη συνάρτηση έχεις στο νου σου μόνο αυτό και τίποτε άλλο.
Την ώρα που φτιάχνεις το κυρίως πρόγραμμα θεωρείς ότι έχεις στα χέρια σου ένα εργαλείο (τη συνάρτηση) που ελέγχει την ισότητα του μικρού πίνακα με ένα υποπίνακα ίσου μεγέθους του μεγάλου. Έτσι απλά την καλείς για κάθε πιθανή θέση και τέλος.

Η συνάρτηση δεν ξέρει πως θα χρησιμοποιηθεί. Και το κύριο πρόγραμμα δεν ξέρει πως δουλεύει εσωτερικά η συνάρτηση. Ειναι μαύρο κουτί. Απλά ξέρει πως την καλείς και τι σου επιστρέφει. Με αυτό τον τρόπο όταν φτιάχνεις τη συνάρτηση (ή το πρόγραμμα) εστιάζεις τη σκέψη σου μόνο σε αυτό. Ποτέ δε βάζεις όλο το πρόβλημα στο κεφάλι σου. Έτσι η σκέψη σου απλοποιείται.
ΑΥτή είναι η φιλοσοφία του τμηματικού προγραμματισμού.
Αν θέλεις μια προσωπική άποψη: μπορεί κάποιος να λύνει προβλήματα επειδή είναι πολύ έξυπνος. Ή μπορεί να τα λύνει χωρίς να είναι και τόσο έξυπνος, αρκεί να έχει αναλυτική ικανότητα. Η αναλυτική ικανότητα είναι αυτή που σου επιτρέπει να χτυπήσεις ένα πρόβλημα πιο "ψηλό" από σένα. Πρώτα το "κονταίνεις" και μετά το χτυπάς. Η αναλυτική ικανότητα κατά τη γνώμη μου ειναι ο ακρογωνιαίος λίθος του problem solving και είναι και ο βασικός στόχος του κεφαλαίου 10.
Αυτό είναι και το πνεύμα της συγκεκριμένης άσκησης

manosteach

Σήμερα κατέβασα τα θέματα.
Έριξα μια ματιά και κόλλησα στο Α2
Η εκφώνηση είναι σωστή;

Να ξαναγράψετε το παρακάτω τμήμα αλγορίθμου χωρίς τη χρήση δομής επανάληψης, ώστε να εμφανίζει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα:

Δεν θέλει να χρησιμοποιήσουμε καθόλου Δομή επανάληψης;   
Δωρεάν online μαθήματα μέσω internet.
http://www.manosteach.com

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: manosteach στις 25 Απρ 2012, 09:29:46 ΜΜ
Να ξαναγράψετε το παρακάτω τμήμα αλγορίθμου χωρίς τη χρήση δομής επανάληψης, ώστε να εμφανίζει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα:

... αντιθέτως εδώ δεν τίθεται θέμα "ισοδυναμίας"! Εδώ ζητάει σαφώς "να εμφανίζει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα"... χωρίς συγκεκριμένους περιορισμούς!

manosteach

Όταν λέει Να ξαναγράψετε το παρακάτω τμήμα αλγορίθμου χωρίς τη χρήση δομής επανάληψης, ώστε να εμφανίζει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα:
Τι εννοεί;
Δωρεάν online μαθήματα μέσω internet.
http://www.manosteach.com

Νίκος Αδαμόπουλος

Εκτέλεσε λίγο, βήμα προς βήμα τον αρχικό αλγόριθμο και θα δεις τι γίνεται...

manosteach

#64
Σ<--0
Ι<--1002
ΔΙΑΒΑΣΕ Α,Β,Γ
ΑΝ Α>0 ΤΟΤΕ Σ<--Σ+Α
ΑΝ Β>0 ΤΟΤΕ Σ<--Σ+Β
ΑΝ Γ>0 ΤΟΤΕ Σ<--Σ+Γ
Εμφάνισε Σ,Ι

Αυτό είναι;
Δωρεάν online μαθήματα μέσω internet.
http://www.manosteach.com

Νίκος Αδαμόπουλος

Ναι, απλώς κοίτα με τι τιμή καταλήγει το Ι...

manosteach

Σωστά!!!!! Δεν το είχα προσέξει.

Πάντως πολύ έξυπνα θέματα.
Αν μου επιτρέπεται να εκφράσω μία ένσταση.
Όλα τα θέματα έχουν μεγάλο βαθμό δυσκολίας.
Δεν θα έπρεπε να έχουν μια διαβάθμιση;
Δωρεάν online μαθήματα μέσω internet.
http://www.manosteach.com

Νίκος Αδαμόπουλος


manosteach

Μπορεί να είμαι υπερβολικώς.
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θέλω να εκ λάβεις το σχόλιο μου αρνητικά .

Πάντως είναι θέματα που πρέπει ο μαθητής να κάτσει και να σκεφτεί για να απαντήσει σωστά.
Αυτό μου αρέσει πολύ.
Δωρεάν online μαθήματα μέσω internet.
http://www.manosteach.com

gapost

Πολύ ωραία θέματα.
Μία διευκρίνηση στο Θέμα Δ (Δ5), (θεωρήστε ότι το όχημα επισκέπτεται κάθε περιοχή το πολύ μια φορά), δηλαδή σε περίπτωση που ξαναπεράσει από κάποιες συντεταγμένες (ίδιο τετράγωνο) δεν θα πρέπει να συνυπολογιστεί το υψόμετρο αυτό στον μέσο όρο των υψομέτρων;

evry

ακριβώς για αυτό λέμε ότι περνάει μια φορά από κάθε περιοχή παρόλο που δεν είναι ρεαλιστικό, για να μην συνυπολογιστεί στον μέσο όρο.
Για αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει από την ίδια περιοχή οπότε δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με αυτό.
Αν πέρναγε πάντως δεν θα ήταν τόσο απλό γιατί ακόμα και 3 φορές να έχει περάσει από μια περιοχή έτσι όπως είναι η εκφώνηση θα πρέπει να την συνυπολογίσεις 1 φορά στον μέσο όρο και όχι 3.

Παράθεση από: gapost στις 28 Απρ 2012, 05:46:32 ΜΜ
Πολύ ωραία θέματα.
Μία διευκρίνηση στο Θέμα Δ (Δ5), (θεωρήστε ότι το όχημα επισκέπτεται κάθε περιοχή το πολύ μια φορά), δηλαδή σε περίπτωση που ξαναπεράσει από κάποιες συντεταγμένες (ίδιο τετράγωνο) δεν θα πρέπει να συνυπολογιστεί το υψόμετρο αυτό στον μέσο όρο των υψομέτρων;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Πανάγος94 στις 07 Απρ 2012, 03:56:50 ΜΜ
ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις....τα κατάλαβα τα λάθη....και το 1000 από ότι θυμάμαι το άλλαξα σε 100 για να το δοκιμάσω στον διερμηνευτή.....

Τι εννοείς; Τελικά τι λύση δίνεις;

Πέτρος Κ.

Συγχαρητήρια κι ευχαριστούμε για το διαγώνισμα!

Νίκος Αδαμόπουλος

Ενδεικτικές λύσεις για το "Επαναληπτικό Διαγώνισμα ΑΕΠΠ σχολικού έτους 2011-12"

- Ομάδα Διαγωνισμάτων από το "Στέκι των Πληροφορικών" -

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4582.0

Σταυρούλα

Μπράβο σε όσους εργάστηκαν για την δημιουργία αυτού του διαγωνίσματος .
Σας στέλνω την δική μου λύση στο θέμα Δ

spinelli

#75
Συγχαρητήρια και απο μένα. 8)  Παραθέτω και τις "δικές μου" λύσεις  σε συνδυασμό με  τις λύσεις των μαθήτων που λύσανε το 4ο θέμα με διαφορετικούς τρόπους ακόμα καλύτερους από ότι είχα σκεφτεί.

Άρης Βερνάρδος

Καλησπέρα κι από εμένα!
Είναι γεγονός ότι έχω να γράψω σ' αυτό το forum εδώ και πάρα πολύ καιρό (πάνω από 2 χρόνια). Όμως, αυτή τη φορά θα ήταν γαϊδουριά μου να μην πω τίποτα.
Τα επαναληπτικά θέματα τα κοιτάζω κάθε χρόνο και σε γενικές γραμμές μου αρέσουν. Είναι πάντα πρωτότυπα, αν και κάποιες φορές έχω τις ενστάσεις μου (θεωρώ ότι ξεφεύγουν ως προς το βαθμό δυσκολίας τους).
Θα ήθελα όμως να πω για τα φετινά ότι ήταν άψογα απ' όλες τις απόψεις! Είναι μια πάρα πολύ ποιοτική δουλειά για την οποία θα ήθελα να δώσω πολλά συγχαρητήρια σε όσους συνεργάστηκαν και να πω ότι τους ευχαριστώ πολύ!
Α. Βερνάρδος
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Ε.Μ.Π.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

kkkerm

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη λύση ενός μαθητή μου όσων αφορά το 4ο θέμα. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σ' όσους εργάστηκαν και φέτος για το επαναληπτικό διαγώνισμα.

Κ&Κ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Συγχαρητήρια κι από εμένα. πραγματικά, ωραία δουλειά (σε πείσμα των καιρών...)!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

thrace

Παράθεση από: evry στις 06 Απρ 2012, 10:01:44 ΜΜ
ναι αφού ο τελικός προορισμός είναι το υψόμετρο αυτό.
Πάντως σαν παραλλαγή της άσκησης σκέψου την περίπτωση να πρέπει να σταματήσει όταν διασχίζει το υψόμετρο για να πάει στο σημείο προορισμού. Αυτό είναι πιο δύσκολο

Επίσης μια παρατήρηση για το θέμα Δ
Έχει ενδιαφέρον αφού το λύσει κάποιος με τον πρώτο τρόπο που θα του έρθει στο μυαλό, να προσπαθήσει να τα κάνει όλα χρησιμοποιώντας μια μόνο επανάληψη.
Δηλαδή να παραμετροποιήσει με κάποιον τρόπο την κατεύθυνση.

Συγχαρητήρια, καταπληκτικά θέματα!
(Δ ΘΕΜΑ: Στο παράδειγμα του σχήματος μετά από το κελί (5, 4) δεν μπορούμε να μετακινηθούμε στο κελί (1, 4) διότι δεν είναι δυνατόν να μετακινηθούμε επί της 4ης στήλης στα κελιά-περιοχές τις οποίες ήδη διασχίσαμε. Επιπλέον, στην περίπτωση όπου το μεγαλύτερο υψόμετρο βρίσκεται σε κελί-περιοχή που την έχουμε διασχίσει, αλλά δεν αποτελούσε περιοχή προορισμού, πότε θα τερματιστεί ο αλγόριθμος, δεδομένο ότι δεν μπορεί να περάσει ξανά από το συγκεκριμένο κελί-περιοχή; Μήπως θα ήταν καλύτερα να οριστεί ως περιοχή επίσκεψης η περιοχή προορισμού; Αυτό θα διευκόλυνε επιπλέον να έχουμε φυσιολογική μετακίνηση προς οποιαδήποτε κατεύθυνση.

evry

#80
Στην αρχική εκδοχή της άσκησης το σημείο με το μεγαλύτερο υψόμετρο μπορούσε να είναι οποιοδήποτε. Σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί κάποια λογική μεταβλητή και να ελέγχεται κάθε σημείο από το οποίο περνάει το ρομπότ. Επειδή όμως αυτό έκανε το πρόβλημα αρκετά δυσκολότερο είπαμε να θεωρήσουμε ότι το σημείο με το μεγαλύτερο υψόμετρο είναι σημείο προορισμού. Δηλαδή από την εκφώνηση προκύπτει ότι το σημείο αυτό θα είναι σίγουρα σημείο προορισμού.

Επίσης η απαγόρευση της μετακίνησης σε περιοχή από την οποία έχει ήδη περάσει το ρομπότ είχε σαν σκοπό πάλι να περιορίσει τη δυσκολία του θέματος σε "σχολικά" πλαίσια.
  Φυσικά όποιος θέλει μπορεί να "πειράξει" την άσκηση και να δημιουργήσει την δική του έκδοση.

Θα πω ένα πράγμα μόνο. Ο κάθε ένας από έμας μπορεί να προτείνει οποιαδήποτε ιδέα για τροποποίηση της άσκησης και ήδη έχουν κατατεθεί πολύ καλές ιδέες από συναδέλφους. Δεν αρκεί όμως μόνο αυτό. Ότι μας φαίνεται εμάς καλό δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα καλό και για τους μαθητές. Θα πρέπει όταν προτείνουμε ένα θέμα να μπορούμε να προβλέψουμε τους πιθανούς τρόπους επίλυσής του από ένα μαθητή και τα πιθανά λάθη ή τα δύσκολα σημεία που θα συναντήσει. Η διαδικασία αυτή είναι πολύ πιο δύσκολη από την αρχική δημιουργία ενός θέματος, διότι εκεί εμπλέκεται και ο σχεδιασμός για αντικειμενική βαθμολόγηση κλπ. Θα πρέπει να σκεφτόμαστε όλες τις παραμέτρους όταν προτείνουμε αλλαγές σε μια άσκηση και τις επιπτώσεις που έχουν αυτές στην δομή και την λύση του προβλήματος.


Παράθεση από: thrace στις 11 Μαΐου 2012, 01:03:12 ΠΜ
Συγχαρητήρια, καταπληκτικά θέματα!
(Δ ΘΕΜΑ: Στο παράδειγμα του σχήματος μετά από το κελί (5, 4) δεν μπορούμε να μετακινηθούμε στο κελί (1, 4) διότι δεν είναι δυνατόν να μετακινηθούμε επί της 4ης στήλης στα κελιά-περιοχές τις οποίες ήδη διασχίσαμε. Επιπλέον, στην περίπτωση όπου το μεγαλύτερο υψόμετρο βρίσκεται σε κελί-περιοχή που την έχουμε διασχίσει, αλλά δεν αποτελούσε περιοχή προορισμού, πότε θα τερματιστεί ο αλγόριθμος, δεδομένο ότι δεν μπορεί να περάσει ξανά από το συγκεκριμένο κελί-περιοχή; Μήπως θα ήταν καλύτερα να οριστεί ως περιοχή επίσκεψης η περιοχή προορισμού; Αυτό θα διευκόλυνε επιπλέον να έχουμε φυσιολογική μετακίνηση προς οποιαδήποτε κατεύθυνση.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

vtsakan

Πολύ καλά θέματα.
Συγχαρητήρια για την πολύ καλή και λεπτομερή δουλειά.
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

jennifer

Καλησπερα! Συγχαρητηρια και απο εμενα. Μπορειτε να μου εξηγησετε στο πρωτο θεμα το τριτο ερωτημα? Δεν μπορω να καταλαβω τι ζηταει. Ευχαριστω.

ds_10

Καλησπέρα,
σε κα΄ποιο διαγώνισμα που εβαλα το θέμα Α3, μαθήτρια μου ,μου το έλυσε με διαδικασία γιατί θεώρησε πως το
Δεδομένα // α, β // , μεταφράζεται ως διάβασε και το Αποτελέσματα // Αθρ // ως γραψε. Θα ήθελα παρακαλώ το σχόλιο σας.
Ευχαριστω!

manosteach

Παράθεση από: jennifer στις 16 Μαΐου 2012, 09:45:18 ΜΜ
Καλησπερα! Συγχαρητηρια και απο εμενα. Μπορειτε να μου εξηγησετε στο πρωτο θεμα το τριτο ερωτημα? Δεν μπορω να καταλαβω τι ζηταει. Ευχαριστω.
Είναι απλό.
Ο κάθε αλγόριθμος κάνει μία λειτουργία. Ζητάει να φτιάξεις ένα υποπρόγραμμα που να υλοποιεί αυτήν την λειτουργία.
Δωρεάν online μαθήματα μέσω internet.
http://www.manosteach.com

evry

Είναι λογικό να σκεφτεί ένας μαθητής έτσι, από τη στιγμή που τα Δεδομένα/Αποτελέσματα δεν χρησιμοποιούνται τόσο και οι μαθητές αντιλαμβάνονται την είσοδο/έξοδο από έναν αλγόριθμο με τις εντολές Διάβασε/Γράψε αντίστοιχα. Εκεί υπάρχει και ένα σχετικό κενό στο βιβλίο που δεν διευκρινίζει κάποια θέματα.
Εμείς από την εμπειρία μας (και από όσα αναφέρονται στο βιβλίο καθηγητή) ξέρουμε ότι τα Δεδομένα/Αποτελέσματα δεν είναι το ίδιο με το Διάβασε/Γράψε αλλά αποτελούν τις λίστες παραμέτρων εισόδου/εξόδου που θα έχει ο αλγόριθμος αν υλοποιηθεί σαν υποπρόγραμμα.
   Αν δώσουμε στους μαθητές 1-2 τέτοια παραδείγματα, νομίζω πως θα καταλάβουν τις έννοιες αυτές.
Αν η μαθήτρια σου χρησιμοποίησε τις εντολές Διάβασε/Γράψε δεν νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί σωστό.
Αν χρησιμοποίησε απλά διαδικασία και έβαλε τα δεδομένα/αποτελέσματα ως παραμέτρους αυτό είναι άλλη ιστορία

Παράθεση από: ds_10 στις 17 Μαΐου 2012, 01:01:28 ΜΜ
Καλησπέρα,
σε κα΄ποιο διαγώνισμα που εβαλα το θέμα Α3, μαθήτρια μου ,μου το έλυσε με διαδικασία γιατί θεώρησε πως το
Δεδομένα // α, β // , μεταφράζεται ως διάβασε και το Αποτελέσματα // Αθρ // ως γραψε. Θα ήθελα παρακαλώ το σχόλιο σας.
Ευχαριστω!
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

Προσπάθησε να κωδικοποιήσεις τους αλγορίθμους σε ΓΛΩΣΣΑ με τη μορφή υποπρογραμμάτων
Χρησιμοποιείς Συνάρτηση αν ισχύουν όλα τα παρακάτω:

  • Ο αλγόριθμος επιστρέφει μια και μόνο τιμή ως αποτέλεσμα
  • Δεν περιέχει εντολές Διάβασε/Γράψε

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση χρησιμοποιείς διαδικασία.
Πρόσεξε ότι τα Δεδομένα είναι η λίστα των παραμέτρων είσοδου και τα Αποτελέσματα η λίστα των παραμέτρων εξόδου ή αν πρόκειται για συνάρτηση η τιμή που επιστρέφει η Συνάρτηση


Παράθεση από: jennifer στις 16 Μαΐου 2012, 09:45:18 ΜΜ
Καλησπερα! Συγχαρητηρια και απο εμενα. Μπορειτε να μου εξηγησετε στο πρωτο θεμα το τριτο ερωτημα? Δεν μπορω να καταλαβω τι ζηταει. Ευχαριστω.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

jennifer

Παράθεση από: evry στις 17 Μαΐου 2012, 09:14:17 ΜΜ
Προσπάθησε να κωδικοποιήσεις τους αλγορίθμους σε ΓΛΩΣΣΑ με τη μορφή υποπρογραμμάτων
Χρησιμοποιείς Συνάρτηση αν ισχύουν όλα τα παρακάτω:

  • Ο αλγόριθμος επιστρέφει μια και μόνο τιμή ως αποτέλεσμα
  • Δεν περιέχει εντολές Διάβασε/Γράψε

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση χρησιμοποιείς διαδικασία.
Πρόσεξε ότι τα Δεδομένα είναι η λίστα των παραμέτρων είσοδου και τα Αποτελέσματα η λίστα των παραμέτρων εξόδου ή αν πρόκειται για συνάρτηση η τιμή που επιστρέφει η Συνάρτηση

Νομιζω οτι δε με καταλαβατε. Αναφερομαι στο ΠΡΩΤΟ θεμα, στο ΤΡΙΤΟ ερωτημα. Ευχαριστω.

manosteach

Παράθεση από: jennifer στις 18 Μαΐου 2012, 04:47:14 ΜΜ
Νομιζω οτι δε με καταλαβατε. Αναφερομαι στο ΠΡΩΤΟ θεμα, στο ΤΡΙΤΟ ερωτημα. Ευχαριστω.


3.   Αν Α, Β είναι λογικές εκφράσεις τότε η έκφραση (Α ΚΑΙ ΟΧΙ Α) Ή Β έχει πάντα ως αποτέλεσμα την τιμή της έκφρασης Β.

Αυτό εννοείς;
Δωρεάν online μαθήματα μέσω internet.
http://www.manosteach.com

evry

Το τρίτο ερώτημα του πρώτου θέματος είναι το Α3.

Παράθεση από: jennifer στις 18 Μαΐου 2012, 04:47:14 ΜΜ
Νομιζω οτι δε με καταλαβατε. Αναφερομαι στο ΠΡΩΤΟ θεμα, στο ΤΡΙΤΟ ερωτημα. Ευχαριστω.

Αν εννοείς το 3ο ΣΛ του 1ου ερωτήματος του 1ου θέματος τότε ισχύει

( Α ΚΑΙ ΟΧΙ Α) = ΨΕΥΔΗΣ   για κάθε Α (1)

άρα από (1)

(Α ΚΑΙ ΟΧΙ Α) Η Β = ΨΕΥΔΗΣ Η Β = Β

για να πειστείς για την (1) κάνε τον πίνακα αλήθειας
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

NIKOS_KALYVAS

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΜΗΠΩΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Β2. ΥΠΟΕΡΩΤΗΜΑ 2. ΕΙΝΑΙ (2 ΚΑΙ ΟΧΙ 100;
ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΥΒΑΣ
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ86)

manosteach

#91
Στο παρακάτω αναφέρεσαι;
Πάντως αν αναφέρεσαι στο παρακάτω, το σωστό είναι 100. Αφού ο αλγόριθμος υπολογίζει τον ΜΟ 100 μαθητών.
Σε μπερδεύει μάλλον το γεγονός οτι στο Β1 ζητάει να βγάλεις τον πίνακα τιμών για 2 μόνο μαθητές.
Στο Β2 όμως σου λέει να το συμπληρώσεις ώστε να επιτελεί την ίδια λειτουργία με το αρχικό
Αλγόριθμος Βαθμολογία
   (1)   
Για i από 1 μέχρι    (2)   
   (3)   
Για j από 1 μέχρι    (4)   
Διάβασε Χ
Α <-- Α + Χ
Τέλος_επανάληψης
   (5)   
Εμφάνισε "Ο ",    (6)    , "ος μαθητής έχει μέσο όρο ", Υ
Τέλος_επανάληψης
Τέλος Βαθμολογία
Δωρεάν online μαθήματα μέσω internet.
http://www.manosteach.com

NIKOS_KALYVAS

ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΥΒΑΣ
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ86)

nikolasmer

Παράθεση από: evry στις 06 Απρ 2012, 10:01:44 ΜΜ
Επίσης μια παρατήρηση για το θέμα Δ
Έχει ενδιαφέρον αφού το λύσει κάποιος με τον πρώτο τρόπο που θα του έρθει στο μυαλό, να προσπαθήσει να τα κάνει όλα χρησιμοποιώντας μια μόνο επανάληψη.
Δηλαδή να παραμετροποιήσει με κάποιον τρόπο την κατεύθυνση.
Απλοποίησα στην αίθουσα το πρόβλημα της μετακίνησης σε ένα πίνακα, οριζόντια ή κατακόρυφα, αριστερά ή δεξιά, πάνω ή κάτω.
Παρουσίασα τον παρακάτω κώδικα
Διάβασε α, β
Αν α < β τότε
  Για ι από α μέχρι β
    Εμφάνισε ι
  Τέλος_επανάληψης
αλλιώς_αν α > β τότε
  Για ι από α μέχρι β με_βήμα -1
    Εμφάνισε ι
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_αν

και ρωτάω μήπως θα μπορούσαμε να παραμετροποιήσουμε μια επανάληψη και αντί για δυο να χρησιμοποιήσουμε μόνο μια.
"Μα είναι εύκολο..." μου απάντησε μια μαθήτρια μέσα σε 10 δευτερόλεπτα. "...Να... θα παραμετροποιήσουμε το βήμα."
Ορίστε ο κώδικάς της...
Διάβασε α, β
Για ι από α μέχρι β με_βήμα Α_Μ(Α_Τ(α - β)/(β - α)) 
  Εμφάνισε ι
Τέλος_επανάληψης

:D :D :D
ΝΑΙ... με αυτά τα μυαλά θα βαράω ενέσεις οι οποίες θα με κρατάν ζωντανό για ενα χρόνο ακόμα...
αλλά και ντρέπομαι....ντρέπομαι για τα 10 δευτερόλεπτα, γιατί όταν αναρωτήθηκα εγώ ο ίδιος για την παραπάνω παραμετροποίηση χρειάστηκα πολύ περισσότερα.
Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά μιάς και ζυγώνει περίοδος εξετάσεων.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

petrosp13

Κι εγώ φέτος έχω πάθει πλάκα με το τι θεωρούν κάποια παιδιά "προφανή λύση" σε ένα ερώτημα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής