sch-scripts: εγκατάσταση Ubuntu 10.04 / LTSP σε σχολικά εργαστήρια

Ξεκίνησε από alkisg, 09 Ιουν 2010, 03:35:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

αυτό εδώ τι λέει: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613475
έχω μόνο 6+1 υπολογιστές... δεν βρίσκω σε προσιτή τιμή κάτι στα 16ports και αυτό που λέει ο Άλκης θέλει συζήτηση αν είναι αξιόπιστο το κατάστημα και τι θα γίνει σε περίπτωση service..
θα κάνω μια μίνι αναβάθμιση του εργαστηρίου:
server από 512ΜΒ -> 2GB
clients από 256ΜΒ -> 512MB

συνολικά βγαίνουν 170 ευρώ με το παραπάνω switch απο eshop... είναι το άνω όριο (200ευρώ) που έθεσε ο δ/ντης καθώς είναι πιθανό το σχολείο να μην λειτουργεί του χρόνου με όσα ακούγονται
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Παλιότερα είχε φτηνά switch με 1 θύρα gigabit και το e-shop αλλά από τότε που αρχίσαμε να τα αγοράζουμε, οι τιμές διπλασιάστηκαν... :D
Ναι μια χαρά φαίνεται αυτό το 8πορτο.

poursali

το πήρα το ρουτερ και κάποιες μνήμες.. πρόλαβα μόνο τη βασική εγκατάσταση να κάνω στον server και να τους συνδέσω όλους στο switch... αυτό που δεν είχα προσέξει ήταν ότι ο server δεν έχει gigabit θύρα και για κάποιο λόγο ήμουν σίγουρος ότι έχει...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613462
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616011
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616084

ποια προτείνεις Άλκη; δεν θυμάμαι για το flow control.. το θέλουμε ή όχι;
οι δυο τελευταίες έχουν wol (wake on lan) ;)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Το flow control δεν το θέλουμε, αλλά δυστυχώς όλες το έχουν κι ας μην το γράφουν στα specs.
Απενεργοποίηση του flow control μέχρι στιγμής ξέρω να υποστηρίζουν οι intel και broadcom.
Απενεργοποίηση του flow control χρειάζεται όταν ο server συνδέεται σε μεγαλύτερη ταχύτητα με το switch από ότι οι clients.
Δηλαδή όταν server <=> switch είναι gigabit και switch <=> clients είναι 100 Mbps.

Δεν θυμάμαι τι clients έχεις, αν έχεις 100 Mbps τότε πήγαινε για τέτοια, αλλιώς πάρε όποια να 'ναι εκτός από atheros γιατί απ' ότι λέει ο odysseas έχει bugs ο driver τους.

Το e-shop μου φαίνεται έχει ανεβάσει αρκετά τις τιμές τελευταία, παλιότερα τις φτηνές gigabit τις είχε 6 ευρώ... ίσως μια ματιά στο skroutz.gr να μην κάνει κακό. :)

poursali

Παράθεση από: alkisg στις 20 Δεκ 2010, 11:14:15 ΜΜ
Απενεργοποίηση του flow control μέχρι στιγμής ξέρω να υποστηρίζουν οι intel και broadcom.

ναι οι clients είναι 100Mbps... άρα οποιαδήποτε κάρτα intel/broadcom μας κάνει;
ή πρέπει να προσέξω τίποτα ακόμα;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Έτσι πιστεύω, τουλάχιστον για όσες Intel και Broadcom έχω δει μέχρι στιγμής ισχύει. Χμμμ μάλλον θα πρέπει να φτιάξουμε καμιά λίστα με δοκιμασμένες κάρτες...

# Προβολή μοντέλου κάρτας
$ lspci -nn -k | grep -A 2 Ethernet
08:00.0 Ethernet controller [0200]: Broadcom Corporation NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
	Kernel driver in use: tg3
	Kernel modules: tg3

# Απενεργοποίηση flow control
$ sudo ethtool --pause eth0 autoneg off rx off

# Επιβεβαίωση ότι απενεργοποιήθηκε
$ sudo ethtool --show-pause eth0
Pause parameters for eth0:
Autonegotiate:	off
RX:		off
TX:		on


Να το ξαναπώ άλλη μία μήπως τυχόν μπλεχτεί κανένας: θέλουμε συγκεκριμένη κάρτα μόνο για τον server, και  μόνο αν η σύνδεση server <=> switch είναι gigabit και η σύνδεση switch <=> clients είναι 100 Mbps.

poursali

μισό λεπτό γιατί οι λεπτομέρειες δεν έχουν τελειωμό... οι clients μου έχουν 100 Mbps κάρτες αλλά το switch έχει 8 θύρες όλες Gbps... διαφοροποιεί αυτό τα πράγματα; αν και μάλλον όχι ας ρωτήσω καλύτερα...
εκεί που είναι οι τιμές της κάρτας intel (κάτω από 28 δεν βρήκα) καλύτερα να πάρω 7 κάρτες φτηνές Gbps για να δω και άσπρη μέρα με τις επιδόσεις με μια μικρή ακόμα επιβάρυνση...
παρακαλώ κάποιον με μεταπτυχιακό στις δημόσιες σχέσεις να μου πει πως θα εξηγήσω στον διευθυντή ότι τελικά τα 170 ευρώ που δώσαμε για να πιάσουν τόπο θα χρειαστούμε άλλα 42 περίπου ;)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Παράθεση από: poursali στις 21 Δεκ 2010, 10:39:24 ΠΜ
οι clients μου έχουν 100 Mbps κάρτες αλλά το switch έχει 8 θύρες όλες Gbps... διαφοροποιεί αυτό τα πράγματα;

Όχι. Το full gigabit switch με 100 Mbps clients είναι πεταμένα λεφτά. :)

Είτε όλα gigabit,
είτε για φτηνότερα, καλή κάρτα στο server (από 19 ευρώ), και switch με μία μόνο θύρα gigabit (από 60 ευρώ).

poursali

η φωτογραφία της κάρτας με μπερδεύει. ενώ από τα χαρακτηριστικά φαίνεται να είναι ενσύρματη στη φωτογραφία έχει κεραιούλα... είναι 2σε1; ή έχει λάθος φώτο?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

exanemou

κατά  τη διαδικασια εγαταστασης του UBUNTU LTSP σε εργαστηριο με fat clients και διακομιστη με μνημη RAM 8 GB ,  στη διαμεριση δισκων κατοπιν παραίνεσης του ΠΛΗΝΕΤ δεν δημιουργησα κατατμηση swap (εικονικο δισκο). Διαβασα ομως αργότερα στο wiki οτι

Οι fat clients αναλαμβάνουν την αλληλεπίδραση με το χρήστη και εκτελούν οι ίδιοι τις εφαρμογές τους. Το σύστημα αρχείων τους (εκτός από τον κατάλογο /home) είναι ο εικονικός δίσκος που βρίσκεται στον κατάλογο /opt/ltsp/i386 του server και τους παρέχεται μέσω δικτύου.

θα δημιουργηθει προβλημα με την απουσια του swap;

apanagio

Στο μήνυμά σου δεν μου είναι σαφές αν μιλάς για τους clients ή για το server.

Ο server χρειάζεται swap.
Οι clients δεν χρειάζονται. Αν ανιχνεύσουν ότι υπάρχει κατάτμιση swap τη χρησιμοποιούν   αλλά δεν τους είναι απαραίτητη.


alkisg

8 Gb είναι υπεραρκετά για τον server και τουλάχιστον για 20 clients, οπότε λογικά δεν χρειάζεται ούτε swap partition ούτε swap file.
Για λιγότερη RAM ναι προτείνεται ένα swap partition ή file.

exanemou


odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 09 Ιουν 2010, 03:35:30 ΜΜ
Ο οδηγός βρίσκεται στο http://wiki.ubuntu-gr.org/sch-scripts.
Πλέον δεν υπάρχει οδηγός σε .pdf μορφή για την εγκατάσταση ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 10.04 γιατί... δεν χρειάζεται!

Τώρα που δημιουργήθηκε και σε .pdf μορφή ο οδηγός είμαι λίγο προβληματισμένος σε σχέση με το wiki. Απ' ότι είδα με μια γρήγορη ματιά, αρκετά πράγματα που εκκρεμούν στο wiki έχουν συμπεριληφθεί απευθείας στον οδηγό. Με άλλα λόγια το wiki έχει μείνει πίσω, οπότε να υποθέσω ότι πλέον η επίσημη αναφορά είναι ο οδηγός της Τεχνικής Στήριξης;

alkisg

Δυστυχώς ο αρχικός στόχος ήταν όλα αυτά που υπάρχουν στον .pdf οδηγό να γραφόταν απευθείας στο wiki, αλλά όπως είπες το wiki έμεινε πολύ πίσω.
Επομένως ναι, ο οδηγός της Τεχνικής Στήριξης θεωρείται πιο έγκυρος / επίσημος.