Gnome classic no effects: Wink (desctop recording) +dropbox icons in systray

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 03 Φεβ 2015, 04:14:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Καλησπέρα.

Προσπαθώντας να εγκαταστήσω το Wink (εφαρμογή για desktop Recording,  για Linux έχει σταματήσει στην έκδοση 1.5 εδώ και κάτι χρόνια. Παρότι υπάρχουν νεότερες εφαρμογές για Linux, όπως το Recordmydesktop, το Wink έχει παραπάνω δυνατότητες, πολύ χρήσιμες) κατάφερα με τα πολλά να το στήσω.

Έχω όμως το εξής πρόβλημα: πριν αρχίσω το recording, επιλέγοντας η εφαρμογή να γίνει minimize to tray, το εικονίδιο αντί να εμφανιστεί στο πάνω (ή κάτω) μέρος της οθόνης, εμφανίζεται πάνω και αριστερά, λίγο κάτω από τη γραμμή του μενού και δεν μπορώ κάνοντας δεξί κλικ να ενεργοποιήσω το recording, να κάνω restore την εφαρμογή κλπ κλπ.

Αν κάνω αποσύνδεση και συνδεθώ στο Unity ή στο Cinnamon το minimize, το δεξί κλικ πάνω του και το restore γίνεται κανονικά.

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά δεν εμφανίζεται και το εικονίδιο του Dropbox, ενώ στα Unity και Cinnamon είναι ΟΚ.

Ψάχνοντας δεν βρήκα λύση, ότι και αν δοκίμασα.

Καμία ιδέα??

alkisg

Δοκίμασε λίγο με έναν νέο χρήστη, ή με τη Σύνδεση επισκέπτη.
Αν ούτε εκεί δουλεύει, τότε και μόνο τότε δοκίμασε Alt+δεξί κλικ στην πάνω μπάρα, προσθήκη στον πίνακα εφαρμογών, περιοχή ειδοποίησης.

Δημήτρης Γκίνης

 Α, μπράβο βρε Άλκη (συνδεόμενος με άλλο χρήστη δεν δούλεψε).
Με WindowsKey + Alt + Δεξί κλικ-> προσθήκη στον πίνακα εφαρμογών->Περιοχή ειδοποίησης: ΟΚ
Την λύση αυτή την είχα βρει και εγώ να την προτείνουν, αλλά εχτές το βράδυ που το δοκίμασα, αντί να επιλέξω : Περιοχή ειδοποίησης είχα επιλέξει: Μικροεφαρμογή ειδοποιήσεων (η νύστα βλέπεις....)

Βέβαια για το Wink δεν άξιζε τον κόπο, οι χρήσιμες λειτουργίες για τις οποίες έγραψα αφενός δεν υπάρχουν όλες στην έκδοση αυτή αφετέρου δεν δουλεύουν στο Linux.

THANKS... :)