Dual boot 32bit Ubuntu και UEFI Windows

Ξεκίνησε από διδάσκων αει διδασκόμενος, 23 Μαρ 2015, 06:01:11 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

διδάσκων αει διδασκόμενος

Με την ευκαιρία συνάδελφοι, πάνω σε αυτό που συζητάτε. Υπάρχουν μερικές ευκαιρίες (δωρεές κλπ) για απόκτηση μηχανημάτων και δεν ξέρω να ελέγξω αν θα είναι συμβατοί στο δίκτυο μου (ubuntu ltsp 12.04 εννοείται ως fat). Συγκεκριμένα, οι σύχρονοι υπολογιστές έχουν UEFI στο firmware και μερικές φορές μοιάζουν "κλειδωμένοι" στα windows. Έχω κοιτάξει, στο askubuntu σχετικά. Όμως αφενός οι οδηγίες σε κάποιες περιπτώσεις δεν "τρέχουν", αφετέρου έχω μια κακή εμπειρία (με laptop αγορασμένο με windows 8 βέβαια) που "έσπασα το κεφάλι μου" αλλά λύση δεν βρήκα. Ήθελα να τον κάνω παράλληλα fat client αλλά μπουτάρει windows "πεισματικά". Έχει κανείς σχετική εμπειρία/γνώση; Φαντάζομαι δεν είμαι η μόνη περίπτωση.

alkisg

Ο περιορισμός είναι ότι όσοι υπολογιστές ξεκινάνε με UEFI (που συνήθως είναι 64bit) δεν μπορούν να εκκινήσουν 32bit λειτουργικά συστήματα (...εύκολα).
Όμως εμείς συνήθως προτείνουμε 32bit έκδοση του Ubuntu (και τα Live CD μας είναι 32bit) ώστε να μπορούν να υποστηρίξουν και παλιούς υπολογιστές π.χ. Pentium 4 που πολύ συχνά έχουμε στα ΣΕΠΕΗΥ.

Έτσι προς το παρόν η λύση είναι να μπαίνουμε στο setup του UEFI και να το γυρνάμε σε BIOS (ή Legacy ή CSM) mode.
Υπάρχει μια πιθανότητα να χρειαστεί επανεγκατάσταση των Windows εάν γίνει αυτό, ή να μετατραπεί η υπάρχουσα εγκατάσταση (να ένα link, μη δοκιμασμένη μέθοδος).

Σε λίγα χρόνια που οι Pentium 4 στα σχολεία δεν θα είναι συχνό φαινόμενο, θα αρχίσουμε κι εμείς να προτείνουμε 64bit Ubuntu.
Βέβαια αν κάποιος έχει κάποιον ιδιαίτερο λόγο να κάνει 64bit εγκατάσταση και τώρα, γίνεται, τα αποθετήριά μας υποστηρίζουν 64bit (και sch-scripts και epoptes και εκπαιδευτικό λογισμικό κλπ).

thana$i$

Παράθεση από: alkisg στις 24 Μαρ 2015, 08:25:37 ΠΜ
Σε λίγα χρόνια που οι Pentium 4 στα σχολεία δεν θα είναι συχνό φαινόμενο, θα αρχίσουμε κι εμείς να προτείνουμε 64bit Ubuntu.

Αισιόδοξο σε βρίσκω !  :)

gidarakos

#3
Εγκατάσταση 12.04 LTSP server σε CSM mode και δημιουργία 200ΜΒ partition με σημαία bios_grub.
Προϋπήρχαν τα windows 10 τα οποία λειτουργούν κανονικά.
Δεν έχει ενημερωθεί ο grub με τα windows 10 - όπως ήταν αναμενόμενο - με αποτέλεσμα ανάλογα ποιο λειτουργικό θέλεις να πρέπει να αλλάζεις το boot order από το bios.
Υπάρχει κάποια λύση να ενημερωθεί ο grub χωρίς να χρειαστούν ξανά εγκατάσταση τα windows 10;

alkisg

Όχι δεν γίνεται να μπει 64bit grub σε 32bit ubuntu, και μόνο ο 64bit grub έχει υποστήριξη για uefi. Άρα είτε εναλλάσσεις μεταξύ uefi/csm από το bios όπως κάνεις τώρα, είτε ξαναεγκαθιστάς τα windows σε legacy mode.

gidarakos

Τελικά δεν έσβησα τα windows γιατί στην εκκίνηση πατώντας F8 μπορείς κ επιλέγεις το αντίστοιχο partition του δίσκου που θέλεις να bootάρεις: Windows 10 UEFI ή Ubuntu 12.04 32bit.

ioakyriazis

Με ένα πακετάκι το grub-customizer έκανα το grub να δουλεύει.
Windows 10 x64  +  Ubuntu 12.04 x86
Θέλει λίγη προσοχή, αλλά αν καταλάβεις τι είναι αυτό που πρέπει να κάνεις, δεν είναι δύσκολο.

gidarakos

Επειδή το έχεις πρόσφατο, αν σου είναι είναι εύκολο αποτύπωσε εδώ τα βήματα που ακολούθησες. Πιστεύω θα φανεί χρήσιμο και σε άλλους!
Καλή συνέχεια! :)

gmargaritis

Χαίρετε κι από μένα.
Αντιμετωπίζω κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Εργαστήριο με παλιούς υπολογιστές (pentium 4), οπότε η μόνη λύση είναι να βάλω το server στο λαπτοπ μου, ένα 64bit HP με windows 10.
Εγκατέστησα το 12.04.03 σε legacy mode, με απενεργοποιημένο το UEFI και το fast boot. H εγκατάσταση έγινε μια χαρά, αλλά μετά το restart η επιλογή για το ubuntu δε βγαίνει πουθενά, ούτε στο bios. Αν μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος για το grub-customizer θα με βοηθούσες πολύ.
sysadmin στο σπίτι μου

alkisg

gmargaritis, εφόσον απενεργοποίησες το UEFI δεν είναι πια το ίδιο πρόβλημα. Είναι η περίπτωση "2" παρακάτω:
1) Ενεργοποιημένο UEFI παίρνει εύκολα 64bit Ubuntu και πολύ δύσκολα 32bit Ubuntu με 64 bit efi grub. Εδώ μάλλον αναφέρεται ο gkyriazis σε grub customizer, αν και έχω κάποιες επιφυλάξεις για το πόσο καλά θα δουλεύει αυτό.
2) Απενεργοποιημένο UEFI με partition table τύπου "GPT" (που είναι το default για UEFI εγκαταστάσεις) θέλει ειδική μεταχείριση, πρέπει να φτιαχτεί ένα partition ειδικά για τον grub: https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB#GUID_Partition_Table_.28GPT.29_specific_instructions. Αυτό μάλλον είναι η περίπτωσή σου κι αν θες μπορείς να έρθεις να το δούμε live στο IRC, http://ts.sch.gr/wiki/IRC.
3) Απενεργοποιημένο UEFI και δίσκος φορμαρισμένος με το κλασσικό partition table τύπου MBR. Εκεί είναι εντελώς σαν τις παλιές εγκαταστάσεις, όλα δουλεύουν φυσιολογικά και αναμενόμενα. Αυτό προτείνω εγώ για όλους όσους έχουν τη δυνατότητα να ξαναφορμάρουν το δίσκο από την αρχή και να ξαναεγκαταστήσουν τα Windows.

Sammy Dead

Επειδή είχα αυτό το πρόβλημα

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=6854.0

είπα μέχρι να δω κάποια απάντηση να κάνω δοκιμές σε άλλο φορητό με Windows 8.1 x64 εγκατεστημένα σε Legacy Mode. Δεν ήξερα ότι γινόταν αυτό, και ακόμα δεν είμαι σίγουρος, αλλά όταν απενεργοποιώ το legacy mode δε βρίσκει OS οπότε συμπέρανα ότι δεν έχω OS σε UEFI. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι με εκκίνηση από το Ubuntu Live CD και ξεκινώντας την εγκατάσταση, στο μενού που θα επέλεγα που θα γίνει η εγκατάσταση, δε βλέπει ούτε ότι ο HD είναι λογικά χωρισμένος, ούτε ότι υπάρχουν Windows εγκατεστημένα. Σταμάτησα την εγκατάσταση γιατί δεν έχω ιδέα τι θα συμβεί αν πειράξω το ένα και μοναδικό partition που βλέπει. Έχω χάσει την μπάλα...

alkisg

Το partition table τύπου GPT, για συμβατότητα με παλιότερα BIOS, εμπεριέχει και ένα ψεύτικο partition τύπου MBR που καλύπτει όλο το δίσκο.
Για παράδειγμα αν τρέξεις fdisk -l σε ένα τέτοιο δίσκο, θα σου πει ότι βλέπει μόνο ένα partition και θα σε συμβουλέψει να χρησιμοποιήσεις άλλο εργαλείο που να ξέρει και GPT.
Ενώ αν τρέξεις parted -l, που ξέρει και από GPT, θα τα δείξει όλα σωστά.

Sammy και για τα δύο προβλήματα έλα από το IRC.

gmargaritis

Ναι, πράγματι αυτό βγάζει. Οπότε να δοκιμάσω να φτιάξω το partition σύμφωνα με τις οδηγίες εδώ https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB#GUID_Partition_Table_.28GPT.29_specific_instructions και μετά να εγκαταστήσω τον grub στο partition αυτο;
sysadmin στο σπίτι μου