Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

che

Πέτρο το θέμα είναι να ξυπνήσει η ΠΕΚΑΠ. να ενοχλήσουμε ! Παρακαλώ όλους τους συναδέλφους όποιον μπορεί να γνωρίζουν να τον ενοχλήσουν. Υπουργεία , βουλευτές , πανεπιστημιακούς .... οποιονδήποτε ! Και κάποιος να ξυπνήσει την ΠΕΚΑΠ !!! Με ανακοινώσεις δεν γίνεται τίποτα. Να δρομολογηθούν συναντήσεις με αρμόδιους φορείς ...

vtsakan

Ειμαι διατεθιμενος να βοηθησω με οποιον τροπο μπορω,  περα απο το να ποσταρω σε φορουμ.
Μιλαω με φιλους μου δημοσιογραφους,  αλλα δεν ειναι γρηγορη διαδικασια.
Ειναι ανυκουστο το 2013 παιδια 15 - 18 ετων να μην διδασκονται ΚΑΙ αλγοριθμικη ΚΑΙ προχωρημένη χρηση υπολογιστων. Εχει κανεις εικονα τι ακριβως γινεται στην ευρωπη απο ωρες διδασκαλιας και προγραμμα σπουδών;
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

petrosp13

Πόσο τραγική είναι η διαπίστωση ότι το 1997 ο Αρσένης ονόμασε μια κατεύθυνση "Τεχνολογική" και της έδωσε 2 βασικά μαθήματα Πληροφορικής με σαφή στόχο την εκπαίδευση σε θέματα νέων τεχνολογιών και το 2013 (16 χρόνια μετά!!!) κάποιοι τυχαίοι πάνε να αφήσουν το Λύκειο χωρίς μαθήματα Πληροφορικής...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

lxart


tdrivas

Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Είμαι εκπαιδευτικός  σε ιδιωτικό  σχολείο  ΠΕ20ι μερικές ωρίτσες  μπορεί να πάρω αν ισχύσει αυτό το σύστημα πρόσβασης στα ΑΕΙ –ΤΕΙ  από το 2013 -2014. Σκέπτομαι όμως και συναδέλφους που δουλεύουν μόνο σε Λύκειο ή σε  φροντιστήρια  τι θα κάνουν ;
Συνάδελφοι αν πραγματικά μας ενδιαφέρει σοβαρά το θέμα πρέπει να  γίνει άμεση κινητοποίηση και αγώνας είναι το τελευταίο μας χαρτί. Κάποτε αυτοί που θέλουν  να μας καταργήσουν μας έψαχναν πως και τι ... Θυμηθείτε πόσοι μαθηματικοί διορίστηκαν ως Π19  με  παρακολούθηση κάποιων ωρών από ΕΛΚΕΠΑ. Ελλάς το μεγαλείο σου
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

Katsadouros_Dhm

Παιδιά, καλή η ανακοίνωση της ΠΕΚΑΠ, αλλά θα πρέπει να πιέσει από μέσα -Υπουργείο- τις καταστάσεις για να αλλάξουν τα πράγματα.

Θα πρέπει και όλοι μας να φωνάξουμε για τα δίκια μας που έχουν ειπωθεί πολύ σωστά από όλους.
Δεν είναι δυνατό να γυρίζουμε 30 χρόνια πίσω με αναχρονιστικά συστήματα Δεσμών. Αυτό είναι ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ της παιδείας και δεν πρέπει να το ανεχτούμε.

Δεν είναι δυνατόν να πεταχτεί στα σκουπίδια ένα μάθημα αλγοριθμικής και τόσα που έχουν γίνει γύρω από αυτό - για παράδειγμα όλα τα λογισμικά που δημιουργήθηκαν από ικανότατους συναδέλφους, όλα τα εργαστήρια που στήθηκαν από επίσης ικανότατους συναδέλφους - το οποίο 13 χρόνια τώρα μόνο θετικά έχει δώσει στην εκπαίδευση. Δεν είναι δυνατόν όλη αυτή η εμπειρία να διαγραφεί ξαφνικά. Τώρα που θα έπρεπε να συζητάμε την αναβάθμισή των μαθημάτων μας, τα καταργούν όλα!
Έχουμε όλα τα δίκια με το μέρος μας να φωνάξουμε για να επικρατήσει το αυτονόητο.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: vtsakan στις 29 Ιουλ 2013, 03:01:30 ΜΜ
Ειμαι διατεθιμενος να βοηθησω με οποιον τροπο μπορω,  περα απο το να ποσταρω σε φορουμ.
Μιλαω με φιλους μου δημοσιογραφους,  αλλα δεν ειναι γρηγορη διαδικασια.
Ειναι ανυκουστο το 2013 παιδια 15 - 18 ετων να μην διδασκονται ΚΑΙ αλγοριθμικη ΚΑΙ προχωρημένη χρηση υπολογιστων. Εχει κανεις εικονα τι ακριβως γινεται στην ευρωπη απο ωρες διδασκαλιας και προγραμμα σπουδών;

Αν έχεις άκρες με τους δημοσιογράφους, κάνε το ..Δώσε τους υλικό να γράψουν...Ακόμα και 1 άρθρο σε μία εφημερίδα, σε ένα 1 blog είναι κάτι..Και αν δεν έχεις υλικό εμείς είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε....

Keep Growing

Παράθεση από: vtsakan στις 29 Ιουλ 2013, 03:01:30 ΜΜ
.... Εχει κανεις εικονα τι ακριβως γινεται στην ευρωπη απο ωρες διδασκαλιας και προγραμμα σπουδών;


Σε παλαιότερη συζήτηση εδώ στο Στέκι.

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3260.msg32615#msg32615
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

petrosp13

Πάντως, όσο σκέφτομαι το όλο θέμα, βρίσκω κάποια σημάδια αισιοδοξίας:

1. Γιατί διέρρευσε το σχέδιο για το νέο Λύκειο και το Τεχνικό Λύκειο σε διαφορετικές εφημερίδες;
2. Γιατί δεν αναφέρονται τα μαθήματα που θα είναι Γενικής Παιδείας, αφού δεν θα είναι αυτά που θα χαρακτηρίσουν ουσιαστικά το νέο σύστημα;
3. Θεωρώ αρκετά πιθανό να έβγαλε κάποιος δημοσιογράφος προς τα έξω όσα περίπου κατάλαβε από το νομοσχέδιο ή όσα του είπανε να βγάλει και εκείνος τα έβγαλε. Τα περισσότερα ρεπορτάζ γίνονται από ανθρώπους που δεν κατανοούν τις έννοιες "προγραμματισμός" ή "επιστήμη υπολογιστών" και πάνω στην φοβία να μην γράψουν καμιά αρλούμπα, προτιμούν να μην το αναφέρουν, παρά να το αναφέρουν λανθασμένα. Έχει ξανασυμβεί να αναφέρουν μόνο μαθήματα που θυμούνται οι ίδιοι από τα σχολικά τους χρόνια.
4. Ίσως απλά να ήταν μια διαρροή για να δούνε αντιδράσεις.
5. Αν το σχέδιο βασίζεται σε αυτό της Διαμαντοπούλου, τότε θα υπάρχουν μαθήματα πληροφορικής. Απλά, ο αρθρογράφος ξέχασε να προσθέσει πολλές λεπτομέρειες. Δεν σας φαίνεται ότι το άρθρο ήταν λίγο μικρό για να περιγράψει την δομή ενός ολόκληρου Νέου Λυκείου; Το σχέδιο της Διαμαντοπούλου ήταν 27 σελίδες.
6. Θεωρώ ότι θα επικρατήσει η κοινή λογική που ενισχύεται από τις 54 σχολές πληροφορικής ανά την Ελλάδα που θα πρέπει να δέχονται μαθητές που διαγωνίστηκαν τουλάχιστον σε ένα μάθημα Πληροφορικής.

Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι από αυτά ή απλά θέλω να τα πιστέψω για να είμαι αισιόδοξος.
Σίγουρα το ρεπορτάζ πρέπει να μη μας αφήσει να ησυχάσουμε ούτε στιγμή
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: janag79 στις 29 Ιουλ 2013, 06:26:56 ΜΜ
Αν έχεις άκρες με τους δημοσιογράφους, κάνε το ..Δώσε τους υλικό να γράψουν...Ακόμα και 1 άρθρο σε μία εφημερίδα, σε ένα 1 blog είναι κάτι..Και αν δεν έχεις υλικό εμείς είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε....

http://alfeiospotamos.pblogs.gr/2013/06/olh-h-lista-me-ta-e-mail-twn-boyleftwn-bombardiste-toys-gia-ta-6.html

Ένας συνάδελφος μου έδωσε μία λίστα με τα email των Βουλευτών. Σας είναι δύσκολο να τους βομβαρδίσετε με χε@!@ρια email διαμαρτυρίας, αλλά και επεξήγησης της κατάστασης;

petrosp13

Η εικόνα των μαθημάτων Πληροφορικής στην Ευρώπη

(Εικόνα από το αρχείο πιο πάνω)

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tdrivas

με βαριά καρδιά (καθώς αυτοί ευθύνονται για τα δεινά πολλών συνανθρωπών μας) έφυγαν τα πρώτα μέιλ προς βουλευτές νδ, πασοκ και σύριζα. όποιος θέλει ας πράξει κάτι ανάλογο, θα είναι,πιστεύω, σημαντικό να δουν πολλά μηνύματα ακόμα και αν τα χρησιμοποιήσουν για ψηφοθηρικό σκοπό.
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

petrosp13

Αν μπορέσει κάποιος που έστειλε σε όλους, να κάνει μια αντιγραφή τα mail τους εδώ (χωρίς τα ονόματα κτλ. που έχει το λινκ) για να στείλουμε όλοι κάτι
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tdrivas

#164
εγώ έστειλα επιλεκτικά στους εξής:





Από την ομάδα διαχείρισης: το παρόν μήνυμα διαγράφηκε επειδή περιείχε διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas