Επιδιόρθωση καμμένης κάρτας γραφικών με ...το σεσουάρ

Ξεκίνησε από alkisg, 06 Ιαν 2011, 01:40:19 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

http://www.youtube.com/watch?v=SEx6g-xt0CI&NR=1

Όταν το είδα είπα δεν μπορεί ο άνθρωπος μας δουλεύει.
Κάηκε η κάρτα γραφικών του laptop μου το μεσημέρι, τη ζέστανα με το σεσουάρ και όλα ΟΚ! (δεν ξέρω για πόσο θα κρατήσει)
Επιστήμη...  :D

sstergou

Ένας φίλος έφτιαξε το καμένο λάπτοπ του τυλίγοντάς το σε μια κουβέρτα και μετά ανοίγοντάς το.

Επίσης κάτι έχω ακούσει και για φούρνο μικροκυμάτων αλλά μου φαίνεται ότι πάει πολύ!

tallis

Όντως απίστευτο. Βέβαια δεν καταλαβαίνω πως μπορεί η θερμότητα να διορθώνει τέτοια προβλήματα άλλα είναι καλό να ξέρουμε πως υπάρχει τέτοια λύση.
Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

iliasthes

Μου είχε τύχει κάτι παρόμοιο, όχι με πιστολάκι, βέβαια, μήπως απλά βραχυκύκλωνε από κανένα χνούδι και με το πιστολάκι έφυγε το χνούδι από εκείνο το σημείο; Στο σχολείο έτσι πήραμε ένα πανάκι και μάλιστα ελαφρώς υγρό και σκουπίσαμε μια υποτίθεται καμένη μητρική και δούλεψε. Από το πολύ χνούδι και σκόνη μάλλον βραχυκύκλωνε.

alkisg

Χωρίς να διαβάσω κάποια τεκμηριωμένη εξήγηση, υποθέτω ότι το "κάψιμο" της κάρτας στην ουσία είναι ψυχρή κόλληση και με το πιστολάκι ζεσταίνεται και διαστέλλεται ο κασσίτερος και ξαναγίνεται επαφή.
Το πρωί μπούταρε με τη μία, ενώ 2 φορές που δοκίμασα στη συνέχεια ήθελε ξανά-ζέσταμα για να ξεκινήσει (κρυουλιάρα μου βγήκε η κάρτα). Θα δοκιμάσω και το φούρνο με την πρώτη ευκαιρία (προσοχή γιατί λένε ότι βγάζει τοξικά), μήπως και λιώσει λίγο την επαφή και κολλήσει πιο μόνιμα, γιατί ζέσταμα πρωί βράδυ δε λέει.  ;D

Η πλάκα είναι ότι το κόλπο το βρήκα ψάχνοντας στο ebay για νέα κάρτα, όπου και έπεσα σε κάποιους που πουλάνε το ...φουρνάρισμα σαν υπηρεσία επισκευής!

Laertis

Παράθεση από: sstergou στις 06 Ιαν 2011, 09:16:23 ΠΜ
Ένας φίλος έφτιαξε το καμένο λάπτοπ του τυλίγοντάς το σε μια κουβέρτα και μετά ανοίγοντάς το.

Επίσης κάτι έχω ακούσει και για φούρνο μικροκυμάτων αλλά μου φαίνεται ότι πάει πολύ!

Προφανώς Στάθη ήταν ένα απλό κρυολόγημα  ;D

Νομίζω ότι η λογικότερη εξήγηση είναι αυτή που έδωσε ο Άλκης περί ψυχρής κόλλησης και η απόδειξη είναι ότι δεν πρόκειται για μόνιμη παρά προσωρινή λειτουργία-επιδιόρθωση του υλικού λόγω της θερμότητας που αποτελεί τον κοινό τόπο σε όλες αυτές τις κουφές "επισκευές".

Δεν ξέρω αν ο φούρνος θα λύσει το πρόβλημα ή θα δημιουργήσει άλλο, αλλά μια λύση επώδυνη αλλά εφικτή, αν κάποιος έχει ένα κολλητήρι και είναι επιδέξιος, είναι να περάσει τις επαφές με ένα άγγιγμα με πολλή προσοχή.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

alkisg

Γιώργο κολλητήρι έχω αλλά δε νομίζω ότι γίνεται να περάσω κάποια επαφή με αυτό! Όχι κέντημα, χειρούργο θέλει... δε νομίζω να γίνεται χωρίς ειδικά μηχανήματα.



Όσο για το φούρνο, ε, ας την κάψει, δεν έχω να χάσω κάτι, αρκεί να μην κάψει και τη μητρική όταν την τοποθετήσω μετά :)

Laertis

Μα αφού εσύ ρε Άλκη κεντάς ....  πρότεινα αυτή τη λύση  :D

Την πρότεινα δε ως επώδυνη λύση αλλά με ενα κολλητήρι με ψιλή μύτη εγώ θα το δοκίμαζα. Εξάλλου όπως είπες τι έχεις να χάσεις εκτός απο ώρα  ::)

Οπότε Άλκη, κράτα το σαν λύση στο πίσω μέρος του μυαλού αν δε πετύχει η συνταγή στο ψήσιμο.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

kadafi

Είχα και εγώ πρόβλημα με την κάρτα γραφικών του laptop μου...
Έψαξα στο ebay μήπως βρω κάποια αλλά τπτ...
Πήρα την Toshiba και μου είπαν οτι πρέπει να την αλλάξουμε με κόστος κάπου 350€.
Και σε κάποια φάση όπως έψαχνα στο google βρήκα αυτήν την εταιρία (http://www.computer-systems.gr/) στη Θεσσαλονίκη που μου φάνηκε αρκετά τίμια...
Λοιπόν το έστειλα το laptop με κούριερ αλλα είχα κάνει μάπα συσκευασία (λάθος δικό μου) και το λάβανε με σπασμένη οθόνη. Μου είπανε λοιπόν οτι αν το επιθυμώ
1. μου το στέλνουν πίσω όπως το έλαβαν
2. μου φτιάχνουν και κάρτα και οθόνη
3. μου το αγοράζουνε για 100€

Τελικά διάλεξα το 3ο. Γενικά πάντως ήταν ότι πιο φθηνό βρήκα σε θέμα επισκευής Laptop και μου φέρθηκαν πολύ εντάξει γιατι το κυνήγησαν από μόνοι τους μήπως και καταφέρουν να πάρω αποζημίωση από την εταιρία κούριερ.
Ο τιμοκατάλογός τους είναι αυτός:
http://www.computer-systems.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=58&lang=el

Α! Μην ξεχνάτε οτι εκτός απο το σεσουάρ μπορούμε να δοκιμάσουμε να συνδέσουμε και τα κοκομπλόκια με τα ψιψιψίνια! :)
Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)

alkisg

Αν και με το σεσουάρ έπαιξε για 3 βδομάδες, τελικά η κάρτα γραφικών μου παρέδωσε πνεύμα.
Δοκίμασα και με το φούρνο (10' στους 200° C) αλλά ...παραψήθηκε, έλιωσε ο κασσίτερος και κάποια ολοκληρωμένα μετακινήθηκαν από τη θέση τους!  :D
Κι αφού καινούργια κάρτα θέλει 200 - 300 € δεν αξίζει τον κόπο, καλύτερα καινούργιο laptop...

Άμα το θέλει κανείς για headless LTSP server είναι μια χαρά! ;D
Intel Core 2 Duo @2.2GHz, 4 GB RAM, 320 Gb δίσκο, gigabit Broadcom χωρίς πρόβλημα flow control κτλ.

Νίκος Αδαμόπουλος

Μάλλον σου άρπαξε από πάνω! Έπρεπε να την καλύψεις με αλουμινόχαρτο και να γυρίσεις την θερμοκρασία από κάτω...   ;D

Laertis

Ε ρε Άλκη, προφανώς δεν έβλεπες master chef και την πάτησες ... ;D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Circle

Μην αποκαλύπτετε τις ικανότητές μας στη δημιουργική μαγειρική!
Θα μας ζητήσουν (και) να μαγειρεύουμε στα ολοήμερα σχολεία!  :laugh:

Ntinos24

#13
Καλησπέρα σας ,
πρίν 4 περίπου χρόνια αγόρασα ένα Laptop Futjitsu Siemens σειράς Amino Xi 2428 . Η κάρτα γραφικών του είναι η Nvidia GeForce 8600ms η οποία κατά πάσα πιθανότητα χάλασε .Όταν ανοίγω το Λάπτοπ δείχνει μια ολόλευκη οθόνη με κάθετες χρωματιστές γραμμές.  Δοκίμασα το κόλπο με το Σεσουάρ, έφτιαξε για λίγο αλλά σε λιγότερο από 2 ώρες λειτουργίας εμφανίστηκε πάλι το ίδιο πρόβλημα .
Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω πάνω στο θέμα και γνωρίζει το πρόβλημα για να επισκευαστεί να αφήσει μήνυμα παρακάτω ....

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων ...
Κων/νος Τάσος,
Μαθητής Δημοτικού
10dim-ioann.ioa.sch.gr

escozul

Κωνσταντίνε,
μάλλον έμπλεξες σε κυκεώνα επιδιορθώσεων.

Μάλιστα κατά πάσα πιθανότητα αυτό το κολπάκι με το σεσουάρ που έκανες περισσότερο ζημιά έκανε παρά καλό.

Για να σου δώσω να καταλάβεις. Μερικά chip της Nvidia (και συγκεκριμένα της σειράς 8000) ανέβαζαν τόσο υψηλές θερμοκρασίες που έλιωναν οι κολλήσεις τους με το board και δημιουργούταν ρωγμές. Η λύση ήταν το laptop να έχει πολύ καλό σύστημα ψύξης που λόγω θορύβου και μικρού χώρου μερικές εταιρίες δεν πρόσεχαν και πάρα πολύ. Το αποτέλεσμα ήταν το chip να φτάνει σε φανταστικές θερμοκρασίες (120 βαθμούς και βάλε) και να χαλάει η κόλληση του με το board. Για να καταλάβεις, ένα macbook (με 9400 nvidia) σε λειτουργία Clamshell (που ανεβάζει πολύ την θερμοκρασία) συνδεδεμένο σε οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση και να τρέχει παιχνίδια και βαριά γραφικά, το πολύ να φτάσει τους 85 βαθμούς! Και εκεί λέμε ότι ψήνεται! Βέβαια δεν παθαίνει τίποτα γιατί είναι μέσα στα περιθώρια λειτουργίας του mac. Αλλά η 8600gs με 120 βαθμούς πραγματικά ψήνεται.

Τώρα, εφ' όσον δεν έχει πάθει κάτι μόνιμο η μητρική ή το chip από αυτή την παράλογη θερμοκρασία, υπάρχουν 2 τρόποι για να επιδιορθώσεις το laptop. Ο πρώτος λέγεται reballing και έχει ένα κόστος παραπάνω. Ουσιαστικά ξεκολλά εξ'ολοκλήρου το chip από το board και τοποθετεί νέες κολλήσεις για να το ξαναβάλει στη θέση του. Μ' αυτό τον τρόπο έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και αν γίνει σωστά αυτό που παίρνεις είναι σαν καινούργιο laptop. Ο δεύτερος τρόπος κοστίζει λιγότερο και μοιάζει σαν αυτό που έκανες εσύ με το πιστολάκι. Λέγεται reheating και γίνεται χωρίς να ξεκολλήσεις το chip από την μητρική. Βέβαια σε σωστό εργαστήριο γίνεται με συγκεκριμένες τιμές θερμοκρασίας κλπ ώστε οι κολλήσεις να ξαναζήσουν. Μ' αυτόν τον τρόπο δεν έχει την ίδια αντοχή η κάρτα γραφικών και καλό θα είναι να προσέχεις τι θερμοκρασίες ανεβάζει. Το κάθε board έχει έναν ορισμένο αριθμό reheating cycles που μπορεί να αντέξει μέχρι να μην δουλεύει η μέθοδος αυτή πια.

Τι θα σου πρότεινα: κάνε reheating σε κάποιο μαγαζί που θα βρεις και μην το ξανακάνεις ποτέ μόνος σου εκτός και αν έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό. Πιστολάκια και τέτοια δεν παίζουν εκτός κι αν δεν σε νοιάζει για το μηχάνημά σου και θέλεις να δεις πόσο θα κρατήσει! Μετά το reheating βάλε το πρόγραμμα Speedfan που θα παρακολουθεί τις θερμοκρασίες της κάρτας γραφικών σου και βάλει ειδοποίηση στους 75 βαθμούς. Τέλος πάρε μια βάση για laptop με τουλάχιστο 3 ανεμιστήρες για να κρατούν το μηχάνημα κρύο. Cold is good για την περίπτωσή σου. Δεν ξαναχρησιμοποιείς το laptop στο κρεβάτι, στα γόνατα και τέτοια. Πουθενά αλλού εκτός από το γραφείο σου. Να ξέρεις οτι πλέον θα είναι μυγιάγγιχτο και πρέπει να το προσέχεις.

Αυτά
Φιλικά
Αλέξανδρος Ανδρούτσος
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00