ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

Ξεκίνησε από bright, 06 Σεπ 2009, 12:54:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bright

Πότε είναι η συνεδρίαση ανάθεσης εργασιών και ποιά είναι η θέση μας φέτος; Σαν υπεύθυνοι εργαστηρίων δεν απαλλασόμαστε από εξωδιδακτικές εργασίες. Ποιά είναι τα καθήκοντά μας; Η μείωση του ωραρίου τι αφορά μόνο τη στήριξη του εργαστηρίου ή έχουν βάλει και την ψηφιακή τάξη ή και κάτι άλλο; Είμαστε υποχρεωμένοι να γίνουμε υπεύθυνοι εργαστηρίου; Μπορούμε να αρνηθούμε; Αν είναι να φορτωνόμαστε τόσα γιατί να δεχτούμε; Κάνουμε το μαθηματάκι μας και παίρνουμε και μία εργασία και δε μας σκοτίζει κανένας το κεφάλι. Αλλά αυτοί ξέρουν, στέλνουν εγκυκλίους και λένε το e-school ή το τάδε στατιστικό στον Πληροφορικό κλπ και ενώ έχεις πάρει εργασία σου δίνουν και άλλα. Πως λύνονται αυτά;

za√‘ag

Έχεις την νέα εγκύκλιο για το ΣΕΠΕΗΥ? Εκεί λέει ποιός ορίζεται υπεύθυνος εργαστηρίου και τι μπορεί να κάνει.
Νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε ΟΤΙ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΑΦΩΣ και όχι επιπλέον εργασίες. Το e-school ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΙΑ (τουλ. με τις τρέχουσες διαταγές) ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ , ΗΡΘΕ ΚΑΙ Ο ΠΛΗΝΕΤ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΓΓΙΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ. Η μηχανογράφηση σαν εργασία ΔΕΝ αναφέρεται στο καθηκοντολόγιο.

Άρα ή εφαρμόζουμε τους νόμους ή μας ΚΑΒΑΛΑΝΕ ΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΓΓΑΡΕΙΕΣ.

ΑΥΤΑ.... :)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

pentsas

Α ρε αθάνατο Ελληνικό χάος που καταπίνει τα παιδιά του... Τι σου φταίνε   ρε οι έρμοι οι πολίτες σου και τους ταλαιπωρείς;
Τέλος πάντων.
Εμείς στη Ρόδο προγραμματίσαμε συγκέντρωση όλων των καθηγητών Πληροφορικής του νησιού και όχι μόνο με διαχειριστές της συγκέντρωσης τους κ.κ. υπεύθυνο ΚΕΠΛΗΝΕΤ και κ. σύμβουλο της Πληροφορικής.
Εκεί θα συζητήσουμε κυρίως τέτοιου είδους θέματα που δεν προβληματίζουν δυστυχώς μόνο εσένα.
Όσο για σένα συνάδελφε συνιστώ ψυχραιμία, ψηλά το κεφάλι και μην αφήσεις να σε χτυπήσουν στο φιλότιμο.
Καλή χρονιά κατά τα άλλα.

za√‘ag

Παράθεση από: pentsas στις 06 Σεπ 2009, 01:21:44 ΜΜ
Α ρε αθάνατο Ελληνικό χάος που καταπίνει τα παιδιά του... Τι σου φταίνε   ρε οι έρμοι οι πολίτες σου και τους ταλαιπωρείς;
Τέλος πάντων.
Εμείς στη Ρόδο προγραμματίσαμε συγκέντρωση όλων των καθηγητών Πληροφορικής του νησιού και όχι μόνο με διαχειριστές της συγκέντρωσης τους κ.κ. υπεύθυνο ΚΕΠΛΗΝΕΤ και κ. σύμβουλο της Πληροφορικής.
Εκεί θα συζητήσουμε κυρίως τέτοιου είδους θέματα που δεν προβληματίζουν δυστυχώς μόνο εσένα.
Όσο για σένα συνάδελφε συνιστώ ψυχραιμία, ψηλά το κεφάλι και μην αφήσεις να σε χτυπήσουν στο φιλότιμο.
Καλή χρονιά κατά τα άλλα.

Μπορούμε να κάνουμε μια τηλεδιάσκεψη και να μιλήσουμε όλοι για τα θέματα που μας απασχολούν;

Αλλιώς δεν βγάζουμε άκρη....

Πώς μπορούμε να το οργανώσουμε; Με το coala που είχαμε κάνει πέρυσι μια τηλεδιάσκεψη τα καταφέραμε (οι περισσότεροι τουλ.) καλά ....

Τι τις κουλαντρίζουμε τις τεχνολογίες... :)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

bright

Πέρυσι έλειπα με απόσπαση από το Γυμνάσιο σε Λύκειο και δε γνωρίζω καθόλου για το e-school΄. Ξέρω μόνο ότι δουλεύει, σε μας ένας ΠΛΗΝΕΤ σε μία συνάντηση που είχαμε είπε σε όσους δουλεύει να αρχίσουν να περνάνε δεδομένα καθώς και να βοηθήσουμε τους συναδέλφους να ενσωματώσουν το netbook στη διδασκαλία τους και τα αντίσοιχα λογισμικά!!!! Πως είναι εφικτό αυτό (δεν ξέρω Ιστορία!!!! π.χ.).

bright

έχω και τη νέα εγκύκλιο για υπεύθυνο εργαστηρίου αλλά δεν ξέρω αυτό το συμβουλευτικά σε θέματα ΤΠΕ μέχρι που μπορεί να φτάσει! Και επιμένω είμαστε υποχρεωμένοι να δεχτούμε να γίνουμε υπεύθυνοι;

pentsas

Εγώ είμαι μέσα, και να βοηθήσω όπως μπορώ θα ήταν η χαρά μου. Ποιος όμως είναι αυτός που θα οργανώσει ένα τέτοιο εγχείρημα, αντιμετωπίζοντας όλα τα τεχνικά και διαδικαστικά θέματα που σίγουρα θα προκύψουν;
Είναι σωστή η πρότασή σου και την υποστηρίζω. Είναι όμως πρακτικά αδύνατο να υλοποιηθεί άμεσα τώρα δηλαδή τώρα που όπως λέει και ο λαός "στη βράση κολλάει το σίδερο".
Είναι σίγουρα όμως μια πρόταση που αν γίνει πράξη θα μας φέρει σε θέση ισχύος διότι εμείς έχουμε το μαχαίρι εμείς και το καρπούζι αλλα δυστυχώς δεν το έχουμε καταλάβει ακόμη.

za√‘ag

Έχουν ανοίξει αρκετά παρόμοια θέματα και καλό είναι (μάλλον) να συμμαζευτούν.

Παραθέτω (με link για να μην γράφω πολλά) την πρόσφατη ανακοίνωση της ΠΕΚΑΠ.

Είναι εδώ
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

pentsas

Σήμερα στη Ρόδο έγινε ένα πρακτικό βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση κατά την άποψή μου.

Ύστερα από απαίτηση πολλών συναδέλφων και με πρωτοβουλία της συμβούλου και του υπεύθυνου ΚΕΠΛΗΝΕΤ συγκεντρωθήκαμε σ'ένα σχολείο όλοι οι καθηγητές πληροφορικής και συζητήσαμε, κάναμε προτάσεις, πήραμε πρακτικές αποφάσεις και θα συντάξουμε κείμενο που θα στείλουμε στους "από πάνω".
Το κύριο θέμα της συζήτησής μας ήταν φυσικά ο ρόλος μας μέσα στο Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και οι εξωδιδακτικές εργασίες.

Θα ήτανε ωφέλιμο πιστεύω κάτι αντίστοιχο να γίνει και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας έτσι ώστε σιγά σιγά να οργανωνόμαστε και να λειτουργούμε ψύχραιμα και αποτελεσματικά.

Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες(εάν φυσικά δε με προλάβει κάποιος άλλος)