Επανεγκατάσταση e-school εξαρχής σε νέο αγορασμένο υπολογιστή!

Ξεκίνησε από apekodys, 26 Φεβ 2012, 03:51:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

apekodys

Γεια σας φίλοι και Καλή Αποκριά!Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιό τρόπο μπορούμε να επανεγκαταστήσουμε την εφαρμογή διαχείρισης σχολείου e-school σε νέο υπολογιστή εξαρχής και με τα backup του φυσικά έτσι ώστε να διαχειρίζεται κανείς από το νέο pc την εφαρμογή...Κάνουμε τις οδηγίες του sch.gr για νέα εγκατάσταση εξ'αρχής;;Δεν θα υπάρχει κόλλημα με την έννοια των αδειών χρήσης;;Δεν θα χτυπήσει η εγκατάσταση με την έννοια ότι έγινε ήδη από πρόπερσυ και δηλώθηκε στον άλλον υπολογιστή;;Ή θα πρέπει να δηλώσουμε κάτι έξτρα;;Και κάτι ακόμα..Αν κάτι δεν πάει καλά και ου μη γένοιτο χρειαστεί για να γίνει εγκατάσταση με τα υπάρχοντα πιστοποιητικά κ.λ.π να πάρουμε image file backup και ώς είναι να το περάσουμε στο νεο PC ποιο πρόγραμμα είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσουμε;;Λογικά σκεφτόμενοι πάντως νομίζουμε ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα εκ νέου εγκατάστασης(χωρίς διαδικασία image file recovery από εφαρμογή εξειδικευμένη) καθώς λογικά θα εγκατασταθούν νέα πιστοποιητικά..Το sch.gr συστήνει  κάποιο συγκεκριμένο(ανοικτού κώδικα ή άλλο);;Τι μου προτείνετε από τα δύο;;Λογικά και πάλι το πρώτο (εκ νέου εγκατάσταση του προγράμματος στο νέο pc) αν είναι εφικτό είναι και πιο καθαρή και πιο αξιόπιστη λύση.Απλώς αναρωτιέμαι αν γίνεται ...
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις..

eger

Έχω το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα αποφάσισα να το εγκαταστήσω από την αρχή, αφού το image backup που είχα δεν δούλεψε λόγω δίσκου.
Από την ενημέρωση που έχω δεν πρέπει στην εγκατάσταση να γίνει παραμετροποίηση της εφαρμογής ξανά, αλλά σύνδεση σε υπάρχουσα βάση. Εκεί όμως έχω ένα πρόβλημα με την συμπλήρωση κάποιου πίνακα με όνομα SERVER κλπ.
Θα στείλω email στην υπηρεσία υποστήριξης και βλέπουμε.
Αν κάποιος έχει κάτι να βοηθήσει, περιμένουμε.