Div και Mod (έλεγχος για θετικό και ακέραιο)

Ξεκίνησε από iomil, 09 Νοε 2018, 02:52:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iomil

Γεια σας,
σύμφωνα με τις οδηγίες, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε div και mod μόνο σε θετικούς και ακέραιους αριθμούς. Όταν έχουμε όμως μία άσκηση που δεν μας λέει ότι οι αριθμοί που θα δώσει ο χρήστης είναι θετικοί και ακέραιοι, θα πρέπει να ελέγξουμε την είσοδο ή να θεωρήσουμε δεδομένο ότι ο χρήστης θα εισάγει αυτό που θέλουμε;

Νίκος Αδαμόπουλος

#1
Παράθεση από: iomil στις 09 Νοε 2018, 02:52:55 ΜΜ
Γεια σας,
σύμφωνα με τις οδηγίες, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε div και mod μόνο σε θετικούς και ακέραιους αριθμούς. Όταν έχουμε όμως μία άσκηση που δεν μας λέει ότι οι αριθμοί που θα δώσει ο χρήστης είναι θετικοί και ακέραιοι, θα πρέπει να ελέγξουμε την είσοδο ή να θεωρήσουμε δεδομένο ότι ο χρήστης θα εισάγει αυτό που θέλουμε;

Γενικά ο χρήστης εισάγει σωστά-έγκυρα δεδομένα, εκτός κι αν η άσκηση επιβάλει έλεγχο από τον αλγόριθμο.

Ο έλεγχος για θετικούς είναι απλός και δεν προβληματίζει.

Όμως ο έλεγχος για ακέραιους ποιος είναι; Πάντως, π.χ. η τιμή 12.0 δεν θεωρείται ακέραιου τύπου οπότε και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί div και mod.

Παρόλα αυτά, αν η άσκηση ζητάει πρόγραμμα στη ΓΛΩΣΣΑ η σχετική μεταβλητή θα ήταν δηλωμένη ως Ακέραια, οπότε δεν θα υπήρχε καν η ανάγκη για τέτοιου είδους έλεγχο.

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα σε όλους

Υποθέτω ο έλεγχος για '' ακέραιο '' μπορεί αν γίνει με την συνθήκη αν Α_Μ(κ) =κ ... Αλλά και εγώ συμφωνώ πως η μεταβλητή είναι ήδη ακέραια διαφορετικά δεν μπορούμε να κάνουμε πράξεις με div-mod... Νομίζω η ερώτηση κατά τη γνώμη μου μπερδεύει λίγο...εγω σαν θεωρία θα την έβαζα σε συμπλήρωση κενού... Πχ να συμπληρώσετε το κενο ώστε ο αριθμός κ να μπορεί να λειτουργήσει ως ακέραιος...κατι τέτοιο τέλοσπάντων..


gpapargi

Μπορούμε να κάνουμε έλεγχο με Α_Μ(χ)=χ. Και μετά να βάλουμε το Α_Μ(χ) μέσα σε μια ακέραια για να υποστηρίξουμε τα div-mod. Δηλαδή κ<--Α_Μ(χ) όπου κ δηλωμένη ακέραια

iomil

Παράθεση από: gpapargi στις 13 Νοε 2018, 10:26:47 ΠΜ
Μπορούμε να κάνουμε έλεγχο με Α_Μ(χ)=χ. Και μετά να βάλουμε το Α_Μ(χ) μέσα σε μια ακέραια για να υποστηρίξουμε τα div-mod. Δηλαδή κ<--Α_Μ(χ) όπου κ δηλωμένη ακέραια


Αυτό σκεφτόμουν. Είναι πολύ τραβηγμένο λέτε; Δηλαδή αν η εκφώνηση δεν αναφέρει ότι δεχόμαστε ακέραιους, μπορούμε να το υποθέσουμε από μόνοι μας, μόνο και μόνο για να μας βολέψει με τα div και mod;

ilias_s

Παράθεση από: iomil στις 09 Νοε 2018, 02:52:55 ΜΜ
...
σύμφωνα με τις οδηγίες, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε div και mod μόνο σε θετικούς και ακέραιους αριθμούς. ...

Ρε παιδιά, σε ποιές οδηγίες λέει ότι τα div και mod εφαρμόζονται μόνο σε θετικούς αριθμούς?

Καρκαμάνης Γεώργιος

Πριν χρόνια, σε θέμα πανελλαδικών (αν θυμάμε καλά ) ζητήθηκε τέτοιος έλεγχος  σε θέμα το οποίο η λυση διατυπώνονταν σε αλγόριθμο σε ψευδογλώσσα. Εκεί η λύση που είχει δοθεί ήταν η Α_Μ(χ)=χ.

P.Tsiotakis

Παράθεση από: ilias_s στις 18 Νοε 2018, 10:37:21 ΜΜ
Ρε παιδιά, σε ποιές οδηγίες λέει ότι τα div και mod εφαρμόζονται μόνο σε θετικούς αριθμούς?


έγγραφο (πρώην) Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Α.Π. 630/24-01-2008