Επιλογή είδους εγκατάστασης

Ξεκίνησε από happiness, 18 Σεπ 2019, 11:37:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

happiness

Κάνω εγκατάσταση το ltsp μαζί με windows 10 . Οι επιλογές μου σε αυτό το βήμα είναι
1. διαγραφή του δίσκου
2. κρυπτογράφηση της νέας εγκατάστασης
3. χρήση lvm
και 4. κάτι άλλο -> το οποίο με πηγαίνει σε partition management .

Τι διαλέγω; Προφανώς θέλω να κρατήσω τα win.

alkisg

Σ' εκείνο το σημείο, άνοιξε ένα τερματικό, δώσε τις παρακάτω εντολές, και ανέβασε το αποτέλεσμα εδώ:

Κώδικας: Bash
sudo lsblk --fs
sudo parted -l
ls /sys/firmware/efi

happiness

έβγαλα φωτογραφία το αποτέλεσμα γιατί στο live cd δεν έχω wifi, αλλά δεν με αφήνει να την ανεβάσω. Εϊναι 2,5ΜΒ, κάτω από το όριο.



alkisg

(σου διαχώρισα τα μηνύματα σε νέο θέμα επειδή ήταν πολλά, να μην γίνεται βαβέλ στο κεντρικό θέμα)

Καλά τα βλέπω τα πράγματα. Ο δίσκος σου είναι GPT, τα Windows φαίνεται να έχουν μπει σε UEFI mode, και το στικάκι επίσης μπούταρε σε UEFI mode.
Άρα σ' εκείνο το σημείο θα έπρεπε να σου βρίσκει τα Windows και να σου λέει αυτόματα να μπει το Ubuntu παραδίπλα.

Εφόσον δεν το κάνει, έλα από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC να το δούμε live.

Δημήτρης Γκίνης

Άλκη η εγκατάσταση αυτή γίνεται με το στικάκι-πολυεργαλείο σου;
Όπως και να έχει, μόλις βγάλεις άκρη, γράψε σχετικά εδώ.

happiness

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 20 Σεπ 2019, 01:50:18 ΜΜ
Άλκη η εγκατάσταση αυτή γίνεται με το στικάκι-πολυεργαλείο σου;
Όπως και να έχει, μόλις βγάλεις άκρη, γράψε σχετικά εδώ.
ποιο είναι αυτό το "στικάκι-πολυεργαλείο"; εγώ απλά έφτιαξα΄ένα δικό μου bootable με το unebootin.


happiness

ok, υποθέτω ότι δεν φταίει ο τρόπος με τον οποίο δημιούργησα το stick. Πάντως πάνω από τις επιλογές, μου βγάζει ένα μήνυμα που αναγνωρίζει ότι υπάρχουν windows 10 εγκατεστημένα στο laptop, αλλά στις επιλογές δεν μου δίνει την δυνατότητα να μπουν μαζί τα λειτουργικά.

happiness

ok το πρόβλημα λύθηκε με την συμβολή του Άλκη στο irc. Η εγκατάσταση των windows είχε encryption enabled κι αυτό εμπόδιζε το linux. Απενεργοποίησα το encryption και η εγκατάσταση προχώρησε κανονικά.
Τώρα η ερώτησή μου είναι πως μπορώ να το ρυθμίσω να κάνει boot στα windows by default και μόνο με επιλογή στο linux.


Δημήτρης Γκίνης

Παράθεση από: happiness στις 23 Σεπ 2019, 11:24:58 ΜΜ
ok το πρόβλημα λύθηκε με την συμβολή του Άλκη στο irc. Η εγκατάσταση των windows είχε encryption enabled κι αυτό εμπόδιζε το linux. Απενεργοποίησα το encryption και η εγκατάσταση προχώρησε κανονικά.
Εννοείς τούτο: Windows BitLocker;;

happiness