Προγράμματα για δημιουργία mobile app

Ξεκίνησε από Nikolas, 04 Δεκ 2012, 10:48:17 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Nikolas

να ρωτήσω κάτι, αν ξέρει κάποιος.
Ψάχνω προγράμματα εύχρηστα και χωρίς java (αν είναι δυνατόν) για να φτιάξω εφαρμογές για λογισμικό android. Πρέπει να τελειώσω τη διπλωματική μου και οι καθηγητές στη σχολή δε μου δίνουν σημασία, ωστόσο στη σχολή δεν έχω μάθει κάτι αντίστοιχο και εχω κολλήσει.
Προσπαθώ να φτιάξω εφαρμογές για mobile learning οι οποίες θα εκτελεστούν σε tablets και mobile με λογισμικό android. Το eclipse δεν μπορώ να το κατανοήσω, AppInventor δε μου λειτουργεί καλά και το phonegap δεν μου ανοίγει στα windows για να σχεδιάσω. Ξέρετε κάποιο άλλο;
Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει προτείνοντας μου κάποια θα του ήμουν ευγνώμων.

(συγνώμη που το θέμα είναι λίγο άσχετο με το forum αλλά δεν ξέρω που να ρωτήσω)

zsdregas

Γεια χαρά.
Το μόνο άλλο πρόγραμμα που έχω ακουστά είναι το Basic4Android, το οποίο δεν είναι δωρεάν.
Από αυτά που αναφέρεις, πάντως, το eclipse είναι απλά είναι ένα IDE και το phonegap είναι framework, οπότε καλώς δεν ανοίγει. Το καλό του πάντως είναι ότι δε χρειάζεται να ξέρεις Java, αλλά χρειάζεται να ξέρεις javascript, και θα σου φτιάξει πρόγραμμα όχι μόνο για android αλλά και για ios, blackberry, κα.
Αν δε χρειάζεται να φτιάξεις, οπωσδήποτε, εφαρμογή, μπορείς να δοκιμάσεις και JQuery mobile + κάποια serverside γλώσσα, πχ php.