30 χρόνια Linux!

Ξεκίνησε από mandarinos, 29 Ιουλ 2021, 11:14:35 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mandarinos

Καλημέρες!

Στις 17 Σεπτεμβρίου φέτος, ημέρα Παρασκευή, συμπληρώνονται ακριβώς 30 χρόνια από την ημέρα που ο Λίνους Τόρβαλντς έδωσε στη δημοσιότητα τον πρώτο kernel του Λίνουξ!

Λέω να το γιορτάσουμε κάπως.

Προσωπικά, σκοπεύω να φτιάξω μιά παρουσίαση στο Impress (εισαγωγική, ακόμη και γιά άσχετο κοινό), διάρκειας περίπου 40' - 50' (το πολύ). Θα κινηθεί στον άξονα: ιστορία / το σήμερα / προοπτικές, τί είναι το Λίνουξ / τί δεν είναι (ακόμη). Θα ζητήσω άδεια από τη διεύθυνση του σχολείου μου, ώστε να παρουσιάσω την εργασία την τελευταία ώρα.

Όταν θα την ετοιμάσω, θ' ανεβάσω εδώ το αρχείο .odp γιά όποιον θέλει να το χρησιμοποιήσει. (Εντάξει, θα τη σώσω και ως αρχείο του PowerPoint, γιά όποιους συναδέλφους δεν είναι ακόμη εξοικειωμένοι με το Libre Office - αν και δεν θά 'πρεπε!)

Πιστεύω ότι θα έχει και ένα, έστω ελάχιστο, χρήσιμο αποτέλεσμα: να ενδιαφερθούν κάποιοι συνάδελφοι γιά το Λίνουξ, όσο και μαθητές.

Υγ: Ελπίζω να είστε όλοι καλά, να μην πτοείστε από την -πάντα θλιβερή- ειδησεογραφία, και ν' απολαμβάνετε τις όποιες διακοπές σας!

George Eco

From Freedom Came Elegance θα πω εγώ.

richard


mandarinos

Καλημέρες!

Έχει προχωρήσει αρκετά η παρουσίαση, μάλλον μέσα στο Σ/Κ θα την έχω έτοιμη. Θα την ανεβάσω, να ρίξετε μιά ματιά στα πιθανά λάθη που μπορεί να έχω.

Την τελική μορφή θα την ανεβάσω χωρίς εφφέ αλλαγής slide και χωρίς μουσική, ώστε -αφού την κατεβάσετε ο καθένας γιά δική του χρήση- να τη διαμορφώσετε όπως θέλετε.

Βασικά έχω στο μυαλό μου κάπου 100 slides με αλλαγή κάθε 20'' (με παράλληλο σπηκάζ), δηλαδή διάρκεια 35 με 40 λεπτά. Μετά το τέλος της, προσωπικά θ' αφιερώσω χρόνο να δεχθώ ερωτήσεις.

Η παρουσίαση είναι στοιχειώδους επιπέδου, επειδή απευθύνεται και σε άτομα τελείως άσχετα από Linux.

Laertis

Συγχαρητήρια συνάδελφε για την ιδέα και το διαμοιρασμό ενός τέτοιου αξιόλογου έργου. Εγώ προτίθεμαι να κάνω μια μικρή εκδήλωση για μαθητές και καθηγητές στο σχολείο μου. Η γενιά μου μεγάλωσε με Unix (και DOS φυσικά) μιας και δεν υπήρχαν ακόμα τότε Windows.
Back to the future στην κυριολεξία  ;D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

mandarinos

Η παρουσίαση γιά τα 30 χρόνια του Linux είναι έτοιμη!

Την έλεγξα όσο γινόταν. Αλλά, θα σας παρακαλούσα να της ρίξετε μιά ματιά, μην τυχόν έχω εκφραστικά λάθη, ή έχω πετάξει τίποτε τούβλα Πληροφορικής φύσεως. (Πάντως, αυτό γιά το 5% των αλγορίθμων, όπου γκαζώνουν οι κβαντικοί ΗΥ, είναι ελεγμένο - από άρθρο κατασκευαστή τέοιων συστημάτων. Δεν τό 'βγαλα απ' το μυαλό μου.)

Είναι η σκέτη μορφή, δεν έχει μουσική, ή εφφέ αλλαγής slides. Την ανεβάζω σε φορμάτ Open/Libre Office, αλλά και Ms-Office.

Αν θέλετε να κάνετε αλλαγές στο κείμενο, οι γραμματοσειρές είναι:
- η Noto Sans (υπάρχει σύμφυτη σε κάπως παλιότερα Linux), από εδώ: https://www.free-fonts.com/noto-sans
- και στα διαχωριστικά των ενοτήτων η TruetypewriterPolyglOTT, από εδώ: https://www.fontspace.com/truetypewriter-polyglott-font-f14955

Φυσικά, οι όποιες αλλαγές κρίνετε εσείς πως πρέεπει να γίνουν στα εφφέ, στις εικόνες, στα διαχωριστικά, είναι απολύτως ελεύθερες. Μάλιστα, δέχομαι καλές ιδέες, όσο προλαβαίνουμε ν' αλλάξουμε εγκαίρως την παρουσίαση προς μιά καλύτερη μορφή.

Αν, πάλι, θέλετε να σας ανεβάσω τις εικόνες, ή το λογιστικό φύλλο, απ' όπου οι screen captures της ενότητας 3, μου λέτε. Πάντως, είδα ότι αυτά η παρουσίαση τα έχει ενσωματωμένα, δεν τα χρειάζεται να τα κουβαλάμε μαζί της σε άλλον υπολογιστή. (Παθώς και μαθώς από τρέξιμο γιά διορθώσεις της τελευταίας στιγμής, σε σχολικές γιορτές με PowerPoint!... Τί να κάνουμε; πρέπει να δείχνουμε συναδελφική αλληλεγγύη σε τέτοιους Τιτανικούς! lol!!!)

Υγ: Ευχαριστώ γιά επαίνους! Όμως δεν έκανα, δά, κάτι το τόσο σημαντικό!

mandarinos

Χμμμ... Είδα πως το φόρουμ έχει όριο μεγέθους συνημμένων αρχείων τα 5 MBytes, αλλά δεν δέχεται την παρουσίαση, ακόμη κι αν την κόψω στη μέση, ώστε να την ανεβάσω σε δύο μέρη. (Ολόκληρη είναι 5.2 MBytes.)

Θα δοκιμάσω μέχρι το βράδυ:
- να φτιάξω blog στο Σχολικό Δίκτυο,
- να την ανεβάσω εκεί,
- να σας γράψω εδώ τον σύνδεσμο, να την κατεβάσετε από εκεί.

Ελπίζω να μην έχω πάλι κι εκεί καμιά δυσάρεστη έκπληξη με τα όρια μεγέθους αρχείων!...

Αναμείνατε λίγο.

mandarinos

Έλα, το πέτυχα τελικά! (Ανάμεσα στα διάφορα "Ζούμλα" και "Ώπα!" - και "καλάθια αγορών"!!!!!)

Ο σύνδεσμος, εδώ: https://mandarinos.sites.sch.gr/wordpress/

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας, πριν βάλω τα εφφέ αλλαγής. Πιστεύω μία εβδομάδα είναι αρκετή (δηλ. μέχρι την ερχόμενη Παρασκευή, 10 Σεπτεμβρίου), ώστε να δουλευτεί η παρουσίαση το αμέσως επόμενο Σ/Κ. Από Δευτέρα, 13 του μήνα αρχίζουμε κανονικά διδακτικά καθήκοντα, οπότε καλό είναι να την έχουμε έτοιμη την παρουσίαση. Να μην τη δουλεύουμε μέχρι τελευταία στιγμή.

Υγ: Καμιά ιδέα γιά μουσική επένδυση, κανείς; Να είναι ευχάριστη και ταυτόχρονα να μην καπελλώνει τον ομιλητή.
Λέω να δω αν ταιριάζει το: "Music for airports", του Brian Eno.

mandarinos

Όσοι-ες κατεβάσατε το αρχείο πριν τις 8:30' απόψε, προσθέστε στο τελευταίο slide, στη λίστα (εκεί που αναφέρω τα εργαλεία δημιουργίας της παρουσίασης), ένα bullet με το GIMP.

vovos

Πολύ καλή παρουσίαση! Μπράβο!