Εξ Αποστάσεως Αξιολόγηση Μαθητών στην Πληροφορική

Ξεκίνησε από Sergio, 07 Ιαν 2021, 08:39:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Sergio

Πώς έχετε 'χειριστεί' το θέμα της αξιολόγησης (διαγωνισμάτων) τώρα με την ΕξΑΕ ;;
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

andreas_p

Παρ. 1 του αρθ.103, ν.4610/2019) και επιπλέον προβλέπεται η
δυνατότητα να μην κατατεθεί βαθμολογία με αιτιολογημένη σημείωση του/της
διδάσκοντα/ουσας (παρ.4 και 7 του αρθ. 103, ν.4610/2019).

Sergio

Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

ssimaiof

Έβαλα διαγώνισμα στο eclass:
Έφτιαξα ΒΔ με 50+ ερωτήσεις κλειστού τύπου (ΣΛ, συμπλήρωσης κενού, επιλογής σωστού κτλ), 10+ θέματα μετατροπής δομών επανάληψης, 5 θέματα του τύπου να γίνει πρόγραμμα που ....
Έφτιαξα το διαγώνισμα ζητώντας 12 τυχαίες ερωτήσεις κλειστού τύπου (διάφορων κατηγοριών), 1 μετατροπής, 1 πρόγραμμα.
Σχεδόν όλα τα θέματα ήταν παρμένα από πανελλαδικές εξετάσεις.
Πήγε σχετικά καλά.
Σταύρος Σημαιοφορίδης

pgrontas

Στην Γ Λυκείου, έκανα κανονικό διαγώνισμα, όπου οι μαθητές  έγραφαν τη λύση στο χαρτί και μου την έστειλαν σκαναρισμενη μέσω η-τάξης ή e-mail σε πραγματικό χρόνο (βοήθησε φυσικά ότι  έχω συνεχόμενο τρίωρο).

Στην Α και Β Λυκείου έκανα ακριβώς αυτό που έκανε και ο συνάδελφος ssimaiof (τυχαίο υποσύνολο από ερωτήσεις από ΒΔ)
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Καρκαμάνης Γεώργιος

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί η eclass του ΠΣΔ με τον παραπανω τρόπο καθώς και google forms. Το αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικό