what is this?..................απογραφή

Ξεκίνησε από dora, 10 Ιουν 2010, 08:16:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Gnirut

Εντάξει το γενικό πλαίσιο της απόφασης το καταλαβαίνω. Να δούμε πόσους δημόσιους υπαλλήλους έχουμε. Ωραία τους είδαμε. Και μετά;

Υπάρχει η αρχή follow the money. Δηλαδή θα έπρεπε το κράτος να βρει όλους τους μισθοδοτικούς του μηχανισμούς και να ακολουθήσει την πορεία του χρήματος μέχρι τον κάθε υπάλληλο. Φασαρία θα μου πείτε. Αλλά μήπως τελικά θα αποφύγει να το κάνει;

Πες ότι απογραφήκαμε και πάλι δεν πρέπει το κράτος να βρει όλες τις υπηρεσίες μισθοδοσίας του και να αντιστοιχήσει τον κάθε κωδικό υπαλληλου που βγήκε από την απογραφή με την υπηρεσια που μέχρι τώρα τον μισθοδοτούσε για να διακόψει ή απλά να ελέγξει την ορθότητα της μισθοδοσίας του; Πρέπει.

Άρα πρέπει πρώτα το κράτος να απογράψει τις υπηρεσίες μισθοδοσίας του και μετά να απογράψει εμάς. Θα μου πείτε βέβαια ότι είναι πιθανόν το κράτος να μην ξέρει και να μην μπορεί να βρει καν τις μισθοδοτικές του υπηρεσίες και να περιμένει μέσω της δικιάς μας απογραφής να τις μάθει. Εαν συμβαίνει αυτό ο χαρακτηρισμός μας ως μπανανία είναι άκρως επιεικής.

dim

Παράθεση από: Gnirut στις 26 Ιουν 2010, 07:55:48 ΜΜ
Εαν συμβαίνει αυτό ο χαρακτηρισμός μας ως μπανανία είναι άκρως επιεικής.

Με όλα αυτά που διαδραματίστηκαν το τελευταίο έτος στα πλευρά μας υπάρχει άνθρωπος που να αναρωτιέται αν είμαστε μπανανία?
Δεν νομίζω!!!  Και δεν είναι καθόλου τυχαίο!!!

amichail

Η απογραφή των υπηρεσιών μισθοδοσίας έχει ήδη γίνει ... με εκείνο το ωραίο αρχείο xml που προκάλεσε και αυτό συζήτηση στο στέκι...
Βέβαια αυτή η "με ατομική ευθύνη" απογραφή για να σε μάθουμε και εμείς που σε πληρώνουμε δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική.

Παράθεση από: Gnirut στις 26 Ιουν 2010, 07:55:48 ΜΜ
Εντάξει το γενικό πλαίσιο της απόφασης το καταλαβαίνω. Να δούμε πόσους δημόσιους υπαλλήλους έχουμε. Ωραία τους είδαμε. Και μετά;

Υπάρχει η αρχή follow the money. Δηλαδή θα έπρεπε το κράτος να βρει όλους τους μισθοδοτικούς του μηχανισμούς και να ακολουθήσει την πορεία του χρήματος μέχρι τον κάθε υπάλληλο. Φασαρία θα μου πείτε. Αλλά μήπως τελικά θα αποφύγει να το κάνει;

Πες ότι απογραφήκαμε και πάλι δεν πρέπει το κράτος να βρει όλες τις υπηρεσίες μισθοδοσίας του και να αντιστοιχήσει τον κάθε κωδικό υπαλληλου που βγήκε από την απογραφή με την υπηρεσια που μέχρι τώρα τον μισθοδοτούσε για να διακόψει ή απλά να ελέγξει την ορθότητα της μισθοδοσίας του; Πρέπει.

Άρα πρέπει πρώτα το κράτος να απογράψει τις υπηρεσίες μισθοδοσίας του και μετά να απογράψει εμάς. Θα μου πείτε βέβαια ότι είναι πιθανόν το κράτος να μην ξέρει και να μην μπορεί να βρει καν τις μισθοδοτικές του υπηρεσίες και να περιμένει μέσω της δικιάς μας απογραφής να τις μάθει. Εαν συμβαίνει αυτό ο χαρακτηρισμός μας ως μπανανία είναι άκρως επιεικής.
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

dora

Στο έντυπο που έχουν αναρτήσει στο Διαδίκτυο σελ.3 στο
5.Λοιπά Στοιχεία........................................... γράφει:
"ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ"

Ξέρει κανείς τι είναι αυτό;

poursali

Παράθεση από: dora στις 30 Ιουν 2010, 02:51:59 ΜΜ
Στο έντυπο που έχουν αναρτήσει στο Διαδίκτυο σελ.3 στο
5.Λοιπά Στοιχεία........................................... γράφει:
"ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ"

Ξέρει κανείς τι είναι αυτό;

και εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό. όλοι οι ΔΥ δεν έχουν αυτή την υποχρέωση;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

τι λέτε; τα μεσάνυχτα θα είναι έτοιμο για καταχώρηση στοιχείων το site;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dora

Μήπως είναι το Ε9;

Βοηθήστε παιδιάααααααααααααα;

gimnasio

Παράθεση από: dora στις 30 Ιουν 2010, 02:51:59 ΜΜ
Στο έντυπο που έχουν αναρτήσει στο Διαδίκτυο σελ.3 στο
5.Λοιπά Στοιχεία........................................... γράφει:
"ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ"

Ξέρει κανείς τι είναι αυτό;

ρώτησα το δ/ντη μου και μου είπε ότι δεν έχουμε υποχρέωση......

poursali

Παράθεση από: gimnasio στις 30 Ιουν 2010, 11:49:16 ΜΜ
ρώτησα το δ/ντη μου και μου είπε ότι δεν έχουμε υποχρέωση......

δλδ ποιούς αφορά αυτό;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Circle

Παράθεση από: poursali στις 30 Ιουν 2010, 03:27:30 ΜΜ
και εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό. όλοι οι ΔΥ δεν έχουν αυτή την υποχρέωση;

Προσέξτε στο σημερινό έντυπο προετοιμασίας δεν υπάρχει αυτό το πεδίο.

poursali

Παράθεση από: Circle στις 01 Ιουλ 2010, 12:53:38 ΜΜ
Προσέξτε στο σημερινό έντυπο προετοιμασίας δεν υπάρχει αυτό το πεδίο.


μπράβο. αλλάζουν έτσι τα έντυπα χωρίς να ειδοποιούν στην κεντρική σελίδα για αυτό;
τα νύχια μας θα μυρίσουμε ή θα το κατεβάζουμε και θα το ελέγχουμε τρεις την ώρα;
ποτέ δεν αισθάνεσαι σε αυτή τη χώρα ότι αποδίδεται ο απαραίτητος σεβασμός στον πολίτη.

μέχρι χθες το απόγευμα έλεγε "θα είναι διαθέσιμο από 1η Ιουλίου"
χθες μετά τα μεσάνυχτα "από 1η Ιουλίου και μετά τις 10πμ"
και τώρα: "από 1η Ιουλίου και κατά τη διάρκεια της ημέρας"
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dora

Συνάδελφε poursali..................πόσο συμφωνώ μαζί σου. >:(

poursali

για δες και αυτό dora:

http://troktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_6305.html

θέμα ασφάλειας προέκυψε στην απογραφή των ΔΥ και οι αστυνομικοί δεν θα απογραφούν προς το παρόν.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

orchid

Παράθεση από: poursali στις 01 Ιουλ 2010, 12:56:01 ΜΜ
μέχρι χθες το απόγευμα έλεγε "θα είναι διαθέσιμο από 1η Ιουλίου"
χθες μετά τα μεσάνυχτα "από 1η Ιουλίου και μετά τις 10πμ"
και τώρα: "από 1η Ιουλίου και κατά τη διάρκεια της ημέρας"

Τώρα στην πρώτη σελίδα γράφει:
"Το σύστημα θα ανοίξει για όλους τους υπόχρεους στις 12 Ιουλίου 2010."
Πλάκα κάνουμε;
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

poursali

Παράθεση από: orchid στις 01 Ιουλ 2010, 11:24:20 ΜΜ
Τώρα στην πρώτη σελίδα γράφει:
"Το σύστημα θα ανοίξει για όλους τους υπόχρεους στις 12 Ιουλίου 2010."
Πλάκα κάνουμε;

για την ακρίβεια λέει τα εξής:

ΠαράθεσηΗ εφαρμογή της απογραφής λειτουργεί πιλοτικά με στόχο τη βελτίωση της λειτουργικότητας του συστήματος. Το σύστημα θα ανοίξει για όλους τους υπόχρεους στις 12 Ιουλίου 2010. Οι καταληκτικές ημερομηνίες που σας έχουν ανακοινωθεί με τη σχετική εγκύκλιο παραμένουν σταθερές. Ειδικά για τους υπαλλήλους της Γενικής Γραμματείας Δημόσιας Διοίκησης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους, η απογραφή τους θα διενεργηθεί από 7 έως 9 Ιουλίου 2010.Μέχρι τις 7 Ιουλίου, η εφαρμογή θα χρησιμοποιείται μόνο κατόπιν προσκλήσεως σε επιλεγμένους χρήστες ή ομάδες χρηστών. Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόησή σας

Προτείνουμε (α) να έχετε διαβάσει τις οδηγίες συμπλήρωσης και (β) να εξοικειωθείτε με το έντυπο προετοιμασίας

σας επισυνάπτω επίσης το πώς φαίνεται στον mozila..
δεν έχω καμία διάθεση να το δοκιμάσω σε explorer.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ