Μετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις

Ξεκίνησε από dim, 28 Ιουν 2010, 11:19:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

           .......Για τους παραπάνω λόγους παρακαλούμε να μας γνωρίσετε εντός δέκα ημερών με e-mail (ddpros1@ypepth.gr) πόσοι εκπαιδευτικοί πλεονάζουν στην Περιφέρειά σας κατά ειδικότητα, οι οποίοι αν μεταταγούν σε διοικητικές θέσεις δεν θα προκύψει ανάγκη εγγραφής νέων πιστώσεων για διορισμό αντίστοιχων ειδικοτήτων εκπαιδευτικού προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης.

Βρε βρε βρε!!!!!!
Άντε και στα σχολεία εύχομαι!!!!!

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=3547

astdrakou

   Με αφορμή το παρακάτω έγγραφο του ΥΠΕΠΘ  http://www.alfavita.gr/artro.php?id=3547 και ειδικά στο σημείο "...το Υπουργείο προγραμματίζει να προβεί σε πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος προκειμένου να καλύψει κενές διοικητικές θέσεις με μετάταξη από εκπαιδευτικούς διαφόρων ειδικοτήτων οι οποίοι στο πλαίσιο της αναδιοργάνωσης των μονάδων Διοίκησης της Εκπαίδευσης πλεονάζουν." θέλω να ρωτήσω τα εξής:
1.Η πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος μπορεί να "μεταφραστεί" από τη Διαμαντοπούλου σε αναγκαστική-υποχρεωτική μετάταξη, αφού οι καθηγητές αυτοί είναι στη διάθεση?
2. Αν όντως γίνει αναγκαστική μετάταξη, πολύ πιθανόν να μεταταχθούν, ποιοί άλλοι!, οι καθηγητές κλάδου ΠΕ19-20; (Αφού αυτούς χρειάζονται για να κάνουν τις δουλειές στα γραφεία!)

astdrakou

Μπορούν άραγε να μας υποχρεώσουν να μεταταχθούμε;

poursali

Παράθεση από: astdrakou στις 28 Ιουν 2010, 11:23:35 ΜΜ
Μπορούν άραγε να μας υποχρεώσουν να μεταταχθούμε;

προς το παρόν δεν βλέπω κάτι τέτοιο εγώ.
το ενδιαφέρον ερώτημα είναι αν αυτό είναι εφικτό έστω και θεωρητικά?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Καρκαμάνης Γεώργιος

Για οργανισμούς του ευρύτερου δημόσιου τομέα που θα συγχωνευτούν ή θα καταργηθούν προβλέπεται   κατά αρχάς εθελοντική μετάταξη, στην συνέχεια υποχρεωτική μετάταξη και όποιοι αντιδρούν στην υποχρεωτική προβλέπεται μέχρι και απόλυση.
Για τους εκπαιδευτικούς δεν προβλέπεται  υποχρεωτική μετάταξη,

Νομίζω πως βρεθουν κάποιοι συνάδερφοι θα ανταποκριθούν στο κάλεσμα της εθελοντικής μετάταξης

poursali

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 29 Ιουν 2010, 12:40:37 ΠΜ
Νομίζω πως βρεθουν κάποιοι συνάδερφοι θα ανταποκριθούν στο κάλεσμα της εθελοντικής μετάταξης

είμαι περίεργος να μάθω νούμερα. αν και μεταξύ μας. μερικοί πρέπει να πάνε.
μην ξεχνάτε ότι υπολογίζεται ότι ένα αρκετά σημαντικό ποσοστό δηλώνει ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της "αίθουσας".
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

mour

Και με βάση αυτή τη δικαιολογία λουφάρει ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ...

poursali

Παράθεση από: mour στις 29 Ιουν 2010, 12:40:10 ΜΜ
Και με βάση αυτή τη δικαιολογία λουφάρει ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ...

υπάρχει και αυτό το ποσοστό ίσως. εγώ μιλάω για περιπτώσεις που οι άνθρωποι όντως δεν μπορούνε και το αντιλαμβάνονται και μόνοι τους.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dim

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=4169
Στο εδώλιο του Β' Τριμελούς Πλημμελειοδικείου 22 καθηγητές
....Η πρωτοφανής δίωξη ασκήθηκε μετά από μήνυση μιας καθηγήτριας και είχε αφορμή ένα φραστικό επεισόδιο της ίδιας με συνάδελφό της.
......«Επειδή το συμβάν ήταν στη διαδικασία του αυτοφώρου αδικήματος, με εντολή του Αξιωματικού υπηρεσίας μετέβη περιπολικό στο Γυμνάσιο προκειμένου να επιληφθεί του συμβάντος και εκτελέσει όλες τις νόμιμες ενέργειες που επιβάλλονται από τις περιστάσεις».
........Το βράδυ συντάχθηκε ανακοίνωση-καταγγελία εναντίον της καθηγήτριας που κάλεσε την αστυνομία στο σχολείο έπειτα από «μήνυση-καταγγελία» που έκανε προς το Α.Τ. Γέρακα. Την ανακοίνωση υιοθέτησε η πλειονότητα του συλλόγου καθηγητών και ομόφωνα το Δ.Σ. της ΕΛΜΕ μετά από λίγες ημέρες.

......Από τότε η μηνύτρια δεν διδάσκει, επειδή οι μαθητές κάνουν αποχή στο μάθημά της με την παρακίνηση των γονιών τους.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: dim στις 03 Ιουλ 2010, 10:10:31 ΜΜ
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=4169
Στο εδώλιο του Β' Τριμελούς Πλημμελειοδικείου 22 καθηγητές
....Η πρωτοφανής δίωξη ασκήθηκε μετά από μήνυση μιας καθηγήτριας και είχε αφορμή ένα φραστικό επεισόδιο της ίδιας με συνάδελφό της.
......«Επειδή το συμβάν ήταν στη διαδικασία του αυτοφώρου αδικήματος, με εντολή του Αξιωματικού υπηρεσίας μετέβη περιπολικό στο Γυμνάσιο προκειμένου να επιληφθεί του συμβάντος και εκτελέσει όλες τις νόμιμες ενέργειες που επιβάλλονται από τις περιστάσεις».
........Το βράδυ συντάχθηκε ανακοίνωση-καταγγελία εναντίον της καθηγήτριας που κάλεσε την αστυνομία στο σχολείο έπειτα από «μήνυση-καταγγελία» που έκανε προς το Α.Τ. Γέρακα. Την ανακοίνωση υιοθέτησε η πλειονότητα του συλλόγου καθηγητών και ομόφωνα το Δ.Σ. της ΕΛΜΕ μετά από λίγες ημέρες.

......Από τότε η μηνύτρια δεν διδάσκει, επειδή οι μαθητές κάνουν αποχή στο μάθημά της με την παρακίνηση των γονιών τους.

Αν και άσχετο με το αρχικό θέμα, στην περίπτωση αυτή  δεν κατάλαβα τον λόγο για όλη αυτήν  την ιστορία

dim

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 05 Ιουλ 2010, 01:26:26 ΠΜ
Αν και άσχετο με το αρχικό θέμα, στην περίπτωση αυτή  δεν κατάλαβα τον λόγο για όλη αυτήν  την ιστορία
Άσχετο και σχετικό μαζί.
Η μηνύτρια δεν διδάσκει εδώ και πέντε έτη!!!!
Άρα τι κάνει? που είναι τοποθετημένη?
Ίσως είναι η στιγμή της για μετάταξη.
Δεν θα κρίνω εγώ σε καμία περίπτωση ούτε θα υποδείξω. Απλά για διάφορους λόγους παάάάρα πολλά άτομα δεν μπαίνουν στις τάξεις. Εφόσον εκπαιδευτικό έργο δεν κάνει όπως διαβάζουμε στο άρθρο τότε τι κάνει?
Αν διοικητικό ας το κάνει και αυτή και άλλοι πολλοί και με την βούλα της μετάταξης.

Ο λόγος για όλη αυτή τη κατάσταση πάντα μέσα απο το άρθρο είναι πως:
«Επειδή το συμβάν ήταν στη διαδικασία του αυτοφώρου αδικήματος, με εντολή του Αξιωματικού υπηρεσίας μετέβη περιπολικό στο Γυμνάσιο προκειμένου να επιληφθεί του συμβάντος και εκτελέσει όλες τις νόμιμες ενέργειες που επιβάλλονται από τις περιστάσεις».
ευθύνες στην εγκαλούσα πως:
διέπραξε σοβαρότατο ατόπημα, γιατί οδήγησε την αστυνομία στο σχολείο.
καταλογίζονται ευθύνες στην εγκαλούσα για την είσοδο της αστυνομίας στο σχολείο.[/u]