Πανελλήνιες 2015 Δίκτυα

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 02 Ιουν 2015, 10:31:51 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Cardinall

Παράθεση από: mkouv στις 03 Ιουν 2015, 11:53:16 ΠΜ
στο Δ1 μήπως λίγο πιο γενικά 207.13.1.Χ  ??? ξέρουε πως είναι το .0 ?? και έτσι σωστό είναι υπ[οθέτω βέβαια

Έβαλα το 0 γιατί με τις πράξεις που γίνονται με τη μάσκα υποδικτύου, μου βγαίνει 0 το τελευταίο κομμάτι της IP. Αν χρειάζονται δηλαδή να γίνουν οι πράξεις αυτές.  :-\

Γιάννης Αναγνωστάκης

Για όποιον ενδιαφέρεται..

Γιάννης Αναγνωστάκης

Θα παρακαλούσα, όποιος συνάδελφος είναι ο ίδιος σε βαθμολικό κέντρο ή γνωρίζει κάποιον που είναι , να μας ενημερώσει για την προτεινόμενη απάντηση στο Γ2β

tall

Συνάδελφοι πως κρίνετε τα θέματα; Κατά την άποψη μου ήταν ενδιαφέροντα, δεν περιείχαν πολλές ερωτήσεις ανάπτυξης και δόθηκε βάρος σε ερωτήσεις κρίσεως. Η μόνη ένσταση μου είναι το θέμα Δ1: θα μπορούσαν να έχουν μια πιο ξεκάθαρη εκφώνηση αλλά με περισσότερα ερωτήματα.

Επαλίτης

Στο θέμα Γ1 άμα 1ο επίπεδο ονοματολογίας βάλαμε gr
2ο επίπεδο ονοματολογίας uoa
3ο επίπεδο ονοματολογίας penelope
4ο επίπεδο ονοματολογίας x1
και αντίστοιχα στην άλλη διεύθυνση
και γενικά όλα ξεχωριστά χωρίς να τα ενώνουμε με τα προηγούμενα είναι όλο λάθος;

Λαμπράκης Μανώλης

Εμένα προσωπικά μου άρεσαν ... ναι μεν δεν ήταν δύσκολα, αλλά ήταν πρακτικα και όχι όλα θεωρητικά .. το θέμα Γ ωραίο, έπρεπε να κάνει κάποιος την ανάποδη διαδικασία από την "κλασσική" και να βρει το μέγεθος από το ΔΕΤ .. επίσης το Δ με τους δρομολογητές έπρεπε να σκεφτεί κάποιος ποιο είναι το δίκτυο από την ΙP του δρομοληγητή, πολλοί απάντησαν σωστά αλλά "στην τύχη" καθώς μπερδεψαν ποια IP είναι ποια...

το Θέμα γ2β, θεωρώ πως α) είτε τους ξέφυγε η εκφώνηση, και ήθελαν να πουν τελευταίο είνια αυτό με MF=0 β) ελιτε να πουν ότι δεν ξέρουμε (εγώ αυτό απάντησα) οπότε ήταν έξυπνο.. λύσεις δεν έχουν βγει πολλές ακόμη, καθώς όλοι περιμένουν κάτι επίσημο στο θέμα αυτό....εγώ έβγαλα λύσεις με απάντηση "δεν ξέρουμε", αν είναι λάθος δεν θα με πειράξει γιατί οι μαθητές απάντησσν το γ με MF=0

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: Επαλίτης στις 03 Ιουν 2015, 01:46:13 ΜΜ
Στο θέμα Γ1 άμα 1ο επίπεδο ονοματολογίας βάλαμε gr
2ο επίπεδο ονοματολογίας uoa
3ο επίπεδο ονοματολογίας penelope
4ο επίπεδο ονοματολογίας x1
και αντίστοιχα στην άλλη διεύθυνση
και γενικά όλα ξεχωριστά χωρίς να τα ενώνουμε με τα προηγούμενα είναι όλο λάθος;

ϊσως χαθούν κάποια μόρια, δε νομίζω όλο λάθος

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: mkouv στις 03 Ιουν 2015, 01:53:23 ΜΜ
ϊσως χαθούν κάποια μόρια, δε νομίζω όλο λάθος
Συμφωνώ, εγώ προσωπικά - αν βαθμολογούσα - δεν θα έκοβα και τίποτα, αφού ο μαθητής έχει κατανοήσει σε μεγάλο βαθμό τα επίπεδα

Επαλίτης

Λογικά για το Γ2β ήθελαν να πουν ποιο θα είναι το τελευταίο κομμάτι μετά την επανασύνθεση , γιατί η απάντηση δεν γνωρίζουμε είναι αρκετά κριτική και δεν νομίζω να ήθελαν αυτό,παρόλα αυτά άμα εννοούσαν την πρώτη περίπτωση επιβάλλεται  να πάρουν και την 2η ως σωστή.

Επαλίτης

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

tall

Σε ότι αφορά το Γ1 δε νομίζω να χαθούν μονάδες αν δεν γραφούν ολόκληρες οι διευθύνσεις. το πνέυμα του συγκεκριμένου θέματος είναι αν ο μαθητής έχει αντιληφθεί τα δομικά στοιχεία μιας διεύθυνσης

Λαμπράκης Μανώλης

μακάρι να το πάροθν σωστό, οι περισσότεροι αυτό απάντησαν....πάντως τώρα που κοιτάω τα μόρια ίσως είναι πολλά για να πει κάποιος MF=0....ξαναλέω μακάρι να το πάρουν ολόσωστο

Γιάννης Αναγνωστάκης

Εν τω μεταξύ προσέξτε

Λέει στην αρχή:
"Ένα IP αυτοδύναμο πακέτο έχει διασπαστεί σε τέσσερα (4) κομμάτια Α, Β, Γ, Δ ίδιου μήκους, τα οποία έχουν φτάσει με τυχαία σειρά στον προορισμό τους"

Και μετά ρωτάει
"Ποιο από τα τέσσερα (4) κομμάτια θα φτάσει τελευταίο στον προορισμό του;"

Ότι να ναι, φάουλ τελείως η εκφώνηση..

Λαμπράκης Μανώλης

οι συνάδελφοι του οεφε έδωσαν λύση "δεν ξέρουμε

http://www.oefe.gr/el/static/panelladikes-2015.aspx"

Γιάννης Αναγνωστάκης

#59
Παράθεση από: mkouv στις 03 Ιουν 2015, 03:10:37 ΜΜ
οι συνάδελφοι του οεφε έδωσαν λύση "δεν ξέρουμε

http://www.oefe.gr/el/static/panelladikes-2015.aspx"

Να δούμε τι θα πει και η ΚΕΕ..