Γενικό Λύκειο > Δομές δεδομένων

Άσκηση με στοίβες

(1/4) > >>

akalest0s:
Καλησπέρα.. μια άσκηση που σκέφτομαι να κάνω σε ένα από τα τελευταία μαθήματα με τα παιδιά φέτος, πριν τις εξετάσεις. Παραθέτω ενδεικτική λύση και.. ακούω γνώμες.
Η άσκηση διαχειρίζεται δύο στοίβες, αλλά για να κάνω την εκφώνηση λίγο πιο δύσκολη, δεν το αναφέρω πουθενά ρητά. Αναρωτιέμαι αν έτσι την κάνω πολύ.. trivial.  :-\

epsilonXi:
εμένα μ' αρέσει

σε κάποιον καλό μαθητή θα πρότεινα επιπλέον, στην περίπτωση που το back είναι γεμάτο και θελήσει ο χρήστης να επισκεφθεί νέα σελίδα, αντί για υπερχείλιση να έχουμε «λησμόνηση»

νέος όρος, μόλις επινοήθηκε

η στοίβα να ξεχνάει την παλιότερη εγγραφή από τις 20, ώστε να θυμάται τις 20 πιο πρόσφατες...

και την «λησμόνηση» να μην την κάνουν με κάποια μετακύλιση των δεδομένων στον «πίνακα», αφού δεν είναι πίνακας αλλά στοίβα, αλλά μέσω μίας τρίτης στοίβας...

akalest0s:
Το σκέφτηκα, αλλά είπα να μην το τραβήξω τόσο πολύ και φύγουν ντομάτες!  ;D
Ίσως μπορεί να μπει σαν εξεζητημένο ερώτημα που θα λύσεις στην τάξη ή θα το θέσεις σε κάποιον πολύ καλό μαθητή, όπως είπες.
Ευχαριστώ.

Σάκης Δημόπουλος:
https://www.youtube.com/watch?v=Ew5JHmpIQ20&t

akalest0s:
Ωραίο το βίντεο Σάκη. Επειδή κάποιος μου είπε ότι έχω λάθος χειρισμό στις στοίβες στην λύση μου, λάθος που δεν βλέπω, αν κάποιος μπορεί να επιβεβαιώσει..

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση