Κατάληψη

Ξεκίνησε από dim, 05 Οκτ 2010, 05:30:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

Για να μην ξεχνιόμαστε..
Στο σχολείο μας, οι μαθητές μας έκαναν κατάληψη. Είχα από πρώτη ώρα και βλέπω τα πανό και τα παιδιά μας μέσα έξω κτλ κτλ τα γνωστά.
Οι καθηγητές απ' έξω...!!!
Μετά από φωνές της Διευθύντριας μου και τσακωμούς με τους μαθητές αποφάσισε η κυρία Διευθύντρια μαζί με κάτι συναδέλφους να πηδήξουν μέσα από τα κάγκελα και να πάνε στο γραφείο... το οποίο και έπραξαν.
Πήδηξαν από τα κάγκελα.
Εμένα η λογική μου, να τη χαίρομαι μου έλεγε να μην πηδήξω.
Τελικά έμεινα απ' έξω με άλλους 5 καθηγητές σύνολο 20 είμαστε.
Το σκηνικό το επόμενο είναι πως η Διευθύντρια διαπραγματευότανε με τους προέδρους να λήξουν εκείνη την ώρα την κατάληψη και ούτε γάτα ούτε ζημιά
2. Αν την κρατήσουν για σήμερα να ξεχάσουν την εκπαιδευτική εκδρομή της Παρασκευής
3. Αν την συνεχίσουν για αύριο να ξεχάσουν τις εκδρομές γενικότερα.
Οι διαπραγματεύσεις έπεσαν στο κενό.
Μετά η Διευθύντρια έστειλε τους καθηγητές στο προαύλιο να επιτηρούν τους καταληψίες
και το θεϊκό που με αφορά
Να έρθουν εμάς που είμαστε έξω τους καθηγητές να μας φωνάξουν να μπούμε μέσα από τα κάγκελα διαφορετικά θα μας βγάλει "Αδικαιολογήτως απών".
Ξανά κάτι  μου έλεγε να μην μπω μέσα.
Οι υπόλοιποι μπήκαν.  Εκτός από εμένα και ένα καθηγητή με ειδικές ανάγκες. 
1.Έπρεπε να μπω?
2.Άντε και με έστειλε αδικαιολογήτως απών γιατί δεν πήδηξα τα κάγκελα και έμεινα έξω ενώ όλοι οι άλλοι μπήκαν και τι θα γίνει τώρα? Στο απόσπασμα.
3. Είμαι αδικαιολογήτως απών επειδή δεν έπραξα έτσι?  Εγώ δεν το πιστεύω πως ευσταθεί.

poursali

νομικός δεν είμαι, αλλά φαντάζομαι ότι εφόσον παρακωλύεται η είσοδος στο κτήριο δεν μπορεί να είσαι αδικαιολογήτως απoύσα. επίσης η διευθύντρια λογικά ενημέρωσε τη διεύθυνση ότι τελεί υπό κατάληψη οπότε δεν μπορεί ταυτόχρονα να υπάρχουν απόντες καθηγητές.

τώρα στο εκπαιδευτικό κομμάτι: συμφωνώ απόλυτα μαζί σου συναδέλφισσα. δεν είμαστε αστυνομικοί, εκπαιδευτικοί είμαστε. δεν μπορείς να χρησιμοποιείς βία για να επαναφέρεις τη τάξη σε ένα σχολείο κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. γιατί βία είναι όταν πηδάς τα κάγκελα και επίσης βία είναι να απειλείς τους μαθητές με ακύρωση εκδρομών. στο κάτω-κάτω όλες οι εκδρομές εκπαιδευτικές είναι, οπότε γιατί να θεωρείται επιχείρημα ενάντια στους μαθητές;

και εγώ θα ήθελα να έχω το κουράγιο σου να μείνεις εκεί έξω ενάντια στην πράξη των άλλων. και θαρρώ πως κάποιοι από τους "μέσα" σε ζήλεψαν λιγάκι ;-)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

skoud

κατ' ευθείαν στην ΕΛΜΕ σου...
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: dim στις 05 Οκτ 2010, 05:30:16 ΜΜ
... αποφάσισε η κυρία Διευθύντρια μαζί με κάτι συναδέλφους να πηδήξουν μέσα από τα κάγκελα και να πάνε στο γραφείο... το οποίο και έπραξαν.
Πήδηξαν από τα κάγκελα.
...
...να μας φωνάξουν να μπούμε μέσα από τα κάγκελα διαφορετικά θα μας βγάλει "Αδικαιολογήτως απών".
...

Τι είναι αυτά που λες;  ;D :D :P  Και καλά η διευθύντρια, με τόσα που έχουμε διαβάσει το καταλαβαίνω... Μα και όλοι οι άλλοι το βρήκαν φυσιολογικό; Καλά ρε συ, σε τι σύλλογο έχεις πέσει; Και επίτηδες να θέλεις να φτιάξεις τέτοιο σύλλογο, ε δε γίνεται!

Αύριο λοιπόν το πρωί όχι φούστα, φοράς ρούχα παραλλαγής, ορειβατικά παπούτσια, μαύρα γυαλιά και καπέλο... και καλού κακού ας έχεις μαζί σου και ένα κιτ επιβίωσης...

Ο Σταύρος έχει δίκιο...

pgrontas

Ευτυχώς που υπάρχει το google, σε αντίθεση με τα ΜΜΕ, για να θυμόμαστε ποιος ξεκίνησε το όλο θέμα με τις απουσίες, το οποίο είναι η αφορμή για τις καταλήψεις.
Κάντε αναζήτηση για "διαμαντοπούλου απουσίες" να δείτε κάτι βαρύγδουπες δηλώσεις.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dim

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 05 Οκτ 2010, 08:25:26 ΜΜ
Και επίτηδες να θέλεις να φτιάξεις τέτοιο σύλλογο, ε δε γίνεται!
Αυτό σκέφτομαι και εγώ.  Ε δεν γίνεται!!!
Να προσθέσω πως μια αλλαγή στον σύλλογο την είχαμε. Δηλαδή έφυγαν και ήρθαν αντίστοιχα 5 συνάδελφοι.
Οι 5 που αρχικά έμειναν έξω έκαναν δηλώσεις πως αυτό είναι παράνομο να μπούμε απο τα κάγκελα κτλ κτλ
Όταν όμως ήρθε η ανακοίνωση για  "Αδικαιολογήτως απών" με γοργά βήματα μέσα αμέσως.
Δεν είμαι κόκορας και είναι κότες αλλά ήμαρτον δεν μπορούν να ακούσουν λίγο το μυαλό τους την λογική τους.... λέει το είπε η Διευθύντρια... και λέω εδώ εγώ και αν το είπε αν είναι λάθος εγώ θα εκτελέσω?
Που είμαι? Στην κακαβιά υπηρετώ?
Επίσης να συμπληρώσω πως ένας μαθητής κρεμάστηκε απο το "καλώδιο που είναι για το αλεξικέραυνο"  από τον 2ο όροφο και κατέβηκε κάτω.
Δηλαδή επέβλεπε ποιός??? Αν το παιδί έπεφτε μέσα δεν θα λέγανε πως ήταν οι καθηγητές?

Πως να τραβήξω βίντεο? Πως? Πείτε μου λίγο... πως?
Αχ βρε Λαζόπουλε να την έπαιζες με το καυτό σχόλιό σου να πηδάει απο τα κάγκελα και τι στο κόσμο!!!!!!!!