Ταξινόμηση

Ξεκίνησε από theoni, 24 Απρ 2016, 05:09:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

theoni

Καλησπέρα μια ερώτηση απο ταξινομήσεις τα παιδιά πρέπει να γνωρίζουν την ταξινόμηση  ευθείας ανταλλαγής και την ταξινόμηση με επιλογή???

vtsakan

Και την ταξινόμηση με εισαγωγή.  Σύνολο 3 αλγορίθμους,  με ότι παραλλαγή κουβαλάει ο καθένας τους...
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

petrosp13

Από πού προκύπτει ότι η ταξινόμηση με εισαγωγή πρέπει να διδαχτεί;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

theoni

Αυτο λεω και εγω απο που προκύπτει αφου στις οδήγιες δεν το αναφέρει καπου ?????

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: vtsakan στις 25 Απρ 2016, 10:17:29 ΜΜ
Και την ταξινόμηση με εισαγωγή.  Σύνολο 3 αλγορίθμους,  με ότι παραλλαγή κουβαλάει ο καθένας τους...

Ούτε καν....

gthal

Παράθεση από: theoni στις 24 Απρ 2016, 05:09:06 ΜΜ
Καλησπέρα μια ερώτηση απο ταξινομήσεις τα παιδιά πρέπει να γνωρίζουν την ταξινόμηση  ευθείας ανταλλαγής και την ταξινόμηση με επιλογή???
Όταν πρωτοδιάβασα τις %&@*#& φετινες Οδηγίες, έτσι το αντιλήφθηκα κι εγώ, γιατί :
1)  Στην παράγραφο 19 των οδηγιών λέει "Να γίνει η επισήμανση ότι υπάρχουν διαφορετικοί αλγόριθμοι ταξινόμησης, ....  Να δοθούν, ως παραδείγματα, κάποιοι από αυτούς (ταξινόμηση  με επιλογή) με μορφή ασκήσεων, όπου περιγράφεται ο αλγόριθμος και ζητείται η υλοποίηση του σε πρόγραμμα " - τονίζω το κάποιοι από αυτούς, αν και βέβαια αμέσως μετά, στην παρένθεση, είναι σαν να διευκρινίζει: "ο εξής ένας - ταξινόμηση με επιλογή"
2)  Παρόλα αυτά η ταξινόμηση με εισαγωγή παρουσιάζεται στο βιβλίο του καθηγητή, και αφορά την άσκηση ΔΣ3 στο αντίστοιχο κεφάλαιο, οπότε δεν ξέρω, έχει τεθεί εκτός ύλης από κάποια άλλη οδηγία ?
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

theoni

Ναι αλλά στις οδήγιες μας δίνει μονο τον αλγόριθμο της ταξινόμησης με επιλογη!