συζήτηση για τα θέματα

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 31 Μαΐου 2008, 09:35:34 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis


P.Tsiotakis


P.Tsiotakis

Ας μη συζητήσουμε εκτενώς ακόμα

papet

Χμ... Περιμένωντας να πάει 12:00...
ένα μικρό σχολιάκι-απορία...(και καλά) ως προς τη λογική επιλογής θεμάτων...
Ξέρετε πολλούς προγραμματιστές που χρησιμοποιούν σήμερα λογικά διαγράμματα ροής;
(%$#@#$...την κριτική, συνθετική και αναλυτική μου σκέψη μέσα!)
Τέλος πάντων...
May the Force b with u...
papet

pgrontas

Ευτυχώς που είπαμε ότι δεν θα τα συζητήσουμε πριν τις 12... :'(
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

papaluk

Έχετε δίκιο.. συγνώμη σε όλους. Έχω γράψει τις παρατηρήσεις μου Word και με το που βγαίνει ο κούκος στις 12,
τις στέλνω!

P.Tsiotakis

#21
όλοι θέλουμε να συζητήσουμε, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν μπορούμε να διακινδυνεύουμε την ύπαρξη του φορουμ αυτού ακροβατώντας σε μονοπάτια που οι ίδιοι κατακρίνουμε. Πάνω στη βιασύνη σου, να δημιουργήσεις λογαριασμός στο στέκι και να παρουσιάσεις τις λύσεις @trtr  ίσως έκανες κάποια λαθάκια:

edit: τα έβγαλα γιατί δεν πήγε 12. Θα συζητήσουμε μετά


lp

Το θέμα Β.1 είναι πολύ χαζό, απλή αποστήθιση χωρίς καμία ουσία.
Ποιος από τους μαθητές ξέρει τι είναι για παράδειγμα η άπληστη μέθοδος και πως δουλεύει;

Κατά τα άλλα σχετικά απλά πράγματα. Ελπίζω τα παδιά να καταλάβανε ότι δεν θέλει κλιμακωτή στο 3ο !!! :P

Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

pgrontas

Δυστυχώς τα θέματα ακολουθούν το κλισέ "βατά και χωρίς παγίδες".
Δεν υπήρχε αυτό το κάτι που θα έκανε τους καλούς να ξεχωρίσουν.
Το πιο ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου ήταν το θέμα 2.
Συμφωνώ με το σχόλιο για το θέμα Β1. Το να γνωρίζεις το όνομα κάποιας τεχνικής, δεν έχει και μεγάλη σημασία.
Καλά αποτελέσματα στους μαθητές.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Κώστας

Οκ,πέρασαμε το όριο των 12  >:D !

Για τα θέματα της θεωρίας λόγικο είναι να βρίσκονται στα όρια της "παπαγαλίας" .Ας μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά έρχονται σε επαφή με τον προγραμματισμό για πρώτη φορα στα 6 χρόνια γυμν. - λυκείου!

Οί ασκήσεις πάλι ,πιστεύω ότι καλύπτουν αρκέτα κομμάτια της ύλης του βιβλίου.

Καλά αποτελέσματα σε όλους τους μαθητές λοιπόν!!!!!!!!!

papaluk

Τα σχόλια μου για τα θέματα
Α1 λίγο άκυρο, αλλά έβγαινε και να μην το έχεις δει
Α2 το έλεγε ξεκάθαρα το σχολικό, αλλά γενικά επειδή υπήρχε διαμάχη τι στέλνεις ως παράμετρο σε διαδικασία, συνάρτηση κκτλ.. πάλι καλά που δεν έβαλαν στη συνάρτηση η λίστα παραμέτρων κενή, διότι τότε θα το συζητάγαμε κανά χρόνο
Α3-Α5 οκ
Β1 επιτέλους το 4ο κεφ. εμφανίστηκε
Β2 ένσταση από μαθητές, διαφορά και όχι διαφορές, οπότε έγραψαν σελίδα 138, εφόσον στην 139 προκύπτουν από 138
Γ1 η επιτροπή έδειξε μια προτίμηση στο 1ο κεφ
Γ2 οκ
Δ. η αγάπη τους για το 1ο κεφ συνεχίστηκε

Θέμα 2ο
Τετριμένο, επαναλαμβανόμενο.. αλλά και το διάγραμμα ροής βοηθάει πολλές φορές στα πρώτα βήματα οι μαθητές να καταλάβουν τη δομή επανάληψης. οπότε οκ
θέμα 3ο
καλό.. όχι κάτι ιδιαίτερο. Μαθητής κάλεσε διαδικασία ΚΑΛΕΣΕ δ1(Κ[ι], Η[ι], χ[ι],ι) και ενώ του είπα σου λέει είσοδο ημέρες και κατηγορία, μου απάντησε ναι, αλλά δεν λέει μόνο αυτά..??
θέμα 4ο
είχε ο παναγιώτης ίδιο θέμα βιβλίο του αλλά σαφώς πιο δύσκολο.
καλό.. όχι κάτι ιδιαίτερο

Συνεπώς γενικό σχόλιο.. Δεν άλλαξε η μορφή των θεμάτων, παρότι το στέκι έκανε προσπάθεια ώστε τουλάχιστο 10 μόρια να είναι λίγο πιο ψαγμένα.
Θεωρώ ότι το 1ο θέμα μας γυρίζει στο 2004 και πίσω, και πρέπει να κυνηγάμε τους μαθητές με το ρόπαλο να παπαγαλίσουν τη θεωρία

P.Tsiotakis

συμφωνώ για το Β2, μάλλον αρκούν οι ορισμοί, αλλά θα ήθελα να ζητάει και τα παρελκόμενα

veni

Η γενική εκτίμησή μου είναι πώς πρόκειται για θέματα που περιείχαν μέτριας δυσκολίας έως εύκολες ασκήσεις και ερωτήματα θεωρίας για καλά παπαγαλάκια :-[.

Μία πρόχειρη και ίσως βιαστική εκτίμησή μου για τα θέματα είναι ότι δεν βοήθησαν να οδηγηθεί το μάθημα εκεί που του αρμόζει.
Η αναπαραγωγή 1000λυμένων ασκήσεων χωρίς ίχνος καινοτόμου ερωτήματος που βοηθά τη σκέψη που πρέπει να έχουν αναπτύξει οι μαθητές μας;

veni :angel:

Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο

Σιδηρόπουλος Δ.

Παράθεση από: veni στις 31 Μαΐου 2008, 01:01:00 ΜΜ
Η γενική εκτίμησή μου είναι πώς πρόκειται για θέματα που περιείχαν μέτριας δυσκολίας έως εύκολες ασκήσεις και ερωτήματα θεωρίας για καλά παπαγαλάκια :-[.

Μία πρόχειρη και ίσως βιαστική εκτίμησή μου για τα θέματα είναι ότι δεν βοήθησαν να οδηγηθεί το μάθημα εκεί που του αρμόζει.
Η αναπαραγωγή 1000λυμένων ασκήσεων χωρίς ίχνος καινοτόμου ερωτήματος που βοηθά τη σκέψη που πρέπει να έχουν αναπτύξει οι μαθητές μας;

veni :angel:



Συμφωνώ απόλυτα.
Σιδηρόπουλος Δημήτρης (ΠΕ 19)
Διδάκτορας Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Jetry

η φύση του μαθήματος νομίζω δεν το επιτρέπει... Οι μαθητές έρχονται σε επαφή με το αντικείμενο μια χρονιά μόνο οπότε οι απαιτήσεις κυμάινονται μεν στα πλαίσια των πανελληνίων αλλά από την άλλη δεν μπορούν να κυμαίνονται σε επίπεδα ανάλυσης οπου απαιτείται η κρίση των καθητών... Εύχομαι να αλλάξουν τα πράγματα  :(