Πρόβλημα με το Internet

Ξεκίνησε από artemis, 17 Οκτ 2019, 09:39:41 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Συνάδελφοι ανοίξατε δελτία στο http://helpdesk.sch.gr;
Δεν πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα των DNS servers του ΠΣΔ χωρίς να τους ειδοποιήσουμε...

Αν δουν ότι ένας έκανε αίτημα, θα πουν "ΟΚ προσωρινό ήταν άσ' το".
Αν δουν ότι 100 έκαναν αιτήματα, θα αφιερώσουν περισσότερο χρόνο.

Από πλευράς Ubuntu/LTSP, αν θέλετε μπορείτε να αλλάξετε τους DNS servers από την πρώτη εικόνα που δείχνει η aspd, αλλά αυτό θα βοηθήσει μόνο στην περίπτωση που δουλεύει ο ένας DNS και όχι ο άλλος.
Η σωστή λύση είναι να ειδοποιήσετε το ΠΣΔ.

aspd

Υπέβαλα αίτημα στην τεχνική στήριξη.

ilias_s

#17
Το πρόβλημα είναι πως η πρόσβαση "πάει και έρχεται"! Σήμερα είχα μέχρι τις 9 παρά, μεταξύ 11.00 και 12.15 περίπου που ξανακοίταξα δεν είχα και κατά τις 13.00 είχα και πάλι...

Ευχαρίστως να ανοίξω ticket αλλά πιθανώς όταν το κάνω η πρόσβαση να έχει αποκατασταθεί..!


alkisg

Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί και μου είπαν ότι μόνο εγώ παραπονιέμαι. Οπότε φαντάσου πόσα δελτία ανοίχτηκαν σε όλη την Ελλάδα. :)

Δεν χρειάζεται να τους αναφέρεις "τώρα δεν έχω Internet". Μπορείς να τους πεις ακριβώς αυτό που έγραψες εδώ, ότι μερικές φορές έχεις και μερικές όχι, εδώ και αρκετές μέρες.
Αν δεν ανοίγουμε δελτία, τότε δεν ενημερώνονται καθόλου, αφού οι ίδιοι δεν μπαίνουν μέσω ΠΣΔ...

ilias_s

Παράθεση από: alkisg στις 21 Οκτ 2019, 07:15:53 ΜΜ
Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί και μου είπαν ότι μόνο εγώ παραπονιέμαι. Οπότε φαντάσου πόσα δελτία ανοίχτηκαν σε όλη την Ελλάδα. :)

Δεν χρειάζεται να τους αναφέρεις "τώρα δεν έχω Internet". Μπορείς να τους πεις ακριβώς αυτό που έγραψες εδώ, ότι μερικές φορές έχεις και μερικές όχι, εδώ και αρκετές μέρες.
Αν δεν ανοίγουμε δελτία, τότε δεν ενημερώνονται καθόλου, αφού οι ίδιοι δεν μπαίνουν μέσω ΠΣΔ...

Άλκη σε αυτό έχεις δίκιο. Επίσης, όσα εργαστήρια έχουν αυτόματες ρυθμίσεις (DHCP) δεν θα έχουν καταλάβει τη διαφορά... Οπότε δεν είναι περίεργο να μην ανοίγουν αρκετά tickets πανελλαδικά.

Σήμερα το πρωί που δούλευε πίστεψα, για μία στιγμή, πως το πρόβλημα είχε αποκατασταθεί αφού το είχα διαπιστώσει από την Παρασκευή κάποια στιγμή προς το μεσημέρι.

Θα ανοίξω ένα τώρα!

aspd

Εγώ αυτόματη ρύθμιση έχω, αλλά ίντερνετ όχι.

alkisg

Παράθεση από: ilias_s στις 21 Οκτ 2019, 07:29:51 ΜΜ
όσα εργαστήρια έχουν αυτόματες ρυθμίσεις (DHCP) δεν θα έχουν καταλάβει τη διαφορά...

Δεν ισχύει αυτό. Το πρόβλημα συμβαίνει και στους 3 DNS servers οπότε επηρεάζονται όλα τα σχολεία, είτε έχουν Linux είτε Windows είτε αυτόματους DNS είτε καρφωμένους.

Τις τελευταίες 2 βδομάδες ο nic.att.sch.gr (194.63.239.164) είναι λίγο πιο σταθερός από τους άλλους δύο, nic.sch.gr (194.63.238.4) και nic.thess.sch.gr (194.63.237.4), οπότε όσα σχολεία τυχαίνει να τον έχουν πρώτο, επηρεάζονται λιγότερο. Αλλά κι αυτός έχει πέσει πολλές φορές τις 2 τελευταίες βδομάδες. Και παλιότερα ο nic.sch.gr ήταν πιο σταθερός από τον nic.att.sch.gr, δεν είναι μόνιμη η κατάσταση.

Οι αυτόματοι DNS δεν είναι ίδιοι σε όλες τις περιοχές, είναι ανάλογα με τις ρυθμίσεις που κάνει το ΠΣΔ στους routers. Πιθανώς όμως στην Αθήνα που είναι τα περισσότερα σχολεία να έχουν τον nic.att.sch.gr πρώτο.

Ο υπεύθυνος είπε ότι θα το κοιτάξει αύριο, για να δούμε...

jim_katsar

Παιδιά καλησπέρα...
Να ρωτήσω; Εγώ αυτό το πρόβλημα που αναφέρετε δεν το έχω (ευτυχώς) αντιμετωπίσει καθόλου! (Περιοχή Δράμα). Και ας έχω χειροκίνητη ρύθμιση!
Παίζει ρόλο που τα σχολεία έχουν οπτικές ίνες (τουλάχιστον τα 2 από τα 3) ή είναι θέμα καθαρά περιοχής και άρα αντίστοιχα DNS servers;
Ενημερωτικά ρωτάω.

alkisg

Αν κάποιος προσπαθήσει να μπει στο www.facebook.com,
τότε ο firefox του θυμάται την αντιστοίχιση DNS=>IP για κάποια ώρα,
και αν χρησιμοποιεί dnsmasq, και αυτός το θυμάται για κάποια ώρα για όλους τους clients,
οπότε αν εντός εκείνης της ώρας βγάλει πρόβλημα ο DNS του ΠΣΔ και εμείς ξαναπάμε στο www.facebook.com, δεν θα δούμε το πρόβλημα· δεν θα γίνει καν DNS request αφού είναι cached.

Π.χ. στη διεύθυνση μου λένε "έχουμε πρόβλημα οι μισοί έχουν Internet και οι άλλοι μισοί όχι",
και εννοούνε ότι οι μισοί δεν προσπάθησαν να πάνε σε νέα σελίδα το τελευταίο μισάωρο.

Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η οπτική (κι εμείς εδώ οπτική έχουμε) ούτε η γεωγραφική θέση,
αλλά δες τη σειρά των DNS servers, υποθέτω ότι έχεις πρώτο τον 194.63.239.164.

happiness

Ναι ακριβώς αυτό είναι. Γιατί και σε μένα που έχουμε πρόβλημα, όταν ανοίγω το λαπτοπ, το last session που ανοίγει στον firefox φορτώνει τις σελίδες κανονικά, αλλά μόλις πάω να αλλάξω σελίδα, τίποτα.
Η κατάσταση στο εργαστήριο που είμαι τώρα είναι:
1. ενσύρματο ubuntu δεν παίζει
2. ασύρματο ubuntu παίζει
3. ενσύρματο windows δεν παίζει στον σέρβερ και με μερικούς clients αλλά άλλοι clients έχουν
4. ασύρματο windows παίζει

Όλα αυτά με το ίδιο ρούτερ στο ίδιο εργαστήριο.

Δημήτρης Γκίνης

Παράθεση από: alkisg στις 21 Οκτ 2019, 07:15:53 ΜΜ
Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί και μου είπαν ότι μόνο εγώ παραπονιέμαι. Οπότε φαντάσου πόσα δελτία ανοίχτηκαν σε όλη την Ελλάδα. :)

Δεν χρειάζεται να τους αναφέρεις "τώρα δεν έχω Internet". Μπορείς να τους πεις ακριβώς αυτό που έγραψες εδώ, ότι μερικές φορές έχεις και μερικές όχι, εδώ και αρκετές μέρες.
Αν δεν ανοίγουμε δελτία, τότε δεν ενημερώνονται καθόλου, αφού οι ίδιοι δεν μπαίνουν μέσω ΠΣΔ...
Και τηλέφωνο τους έχω πάρει, και ticket άνοιξα...Μάλιστα σήμερα μου ήρθε απάντηση στο ticket ότι το πρόβλημα είναι γνωστό και ότι πιθανότατα σήμερα θα έχει διορθωθεί.

jim_katsar

Παράθεση από: alkisg στις 22 Οκτ 2019, 08:42:54 ΠΜ
Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η οπτική (κι εμείς εδώ οπτική έχουμε) ούτε η γεωγραφική θέση,
αλλά δες τη σειρά των DNS servers, υποθέτω ότι έχεις πρώτο τον 194.63.239.164.

Όπως τα βλέπετε είναι η σειρά των DNS servers στο ένα μου σχολείο!
Δεν ξέρω τι να πω μα τόσο να μου έχει ξεφύγει... τσπα!

happiness

Παιδιά κανά νέο με αυτό το θέμα; Έχει φτιάξει σε κανέναν που είχε πρόβλημα;

alkisg

Από προχθές που το φτιάξανε εγώ δεν έχω ξαναπαρατηρήσει κανένα πρόβλημα.

ilias_s

Και στα δύο εργαστήρια που μπήκα χθές και σήμερα είχα κανονικά σύνδεση.