Δήλωση αλφαριθμητικών

Ξεκίνησε από Διόδωρος, 29 Αυγ 2006, 12:49:36 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Διόδωρος

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι τα σωστά εισαγωγικά (μονά ή διπλά) για την δήλωση και χρήση αλφαριθμητικών σε έναν αλγόριθμο αλλά και στην Γλώσσα.

Το βιβλίο στην παράγραφο Στοιχεία ψευδογλώσσας αναφέρει ότι οι αλφαριθμητικές σταθερές σχηματίζονται από οποιουσδήποτε χαρακτήρες εντός διπλών εισαγωγικών.
Υποθέτω λοιπών ότι το ίδιο θα ισχύει και για τις αλφαριθμητικές μεταβλητές.

Βλέπω όμως γενικά μια σύγχιση για την χρήση των εισαγωγικών. ΣΕ παραδείγματα αλγορίθμων που χρησιμοποιεί την εντολή εμφάνισε κάνει χρήσει διπλών εισαγωγικών και όταν την εντολή εκτύπωση (ή γράψε στην Γλώσσα) τα μονά εισαγωγικά.

Ποια εισαγωγικά είναι τελικά τα ορθά ???

nikosx

Καλησπέρα,

στο σχολικό βιβλίο αναφέρεται (στοιχεία ψευδογλώσσας στη σελίδα 46) ότι οι αλφαριθμητικές είναι εντός εισαγωγικών και στη σελίδα 149 (τύποι δεδομένων) ότι οι χαρακτήρες πρέπει να βρίσκονται μέσα σε μονά εισαγωγικά.
Εγώ προσωπικά νομίζω ότι τελικά στη διδασκαλία του μαθήματος δεν έχει πολύ σημασία η επιλογή μονών ή διπλών εισαγωγικών, νομίζω δηλαδή ότι και τα δύο είναι σωστά (σύμφωνα και με τον τρόπο που διορθώνονται τα γραπτά των εξετάσεων).
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

nekis

Αγαπητέ
Μπορείς να παρατηρήσεις ότι στην συγγραφή του αλγόριθμουτο βιβλίο χρησιμοποιεί διπλά εισαγωγικά και στη συγγραφή του προγράμματος μονά. Πάντως θεωρώ ότι κανένας διορθωτης δεν θα σταθεί στα μονα η διπλά εισαγωγικά