Αλλαγή ανάθεσης του ΣΕΠ για τους ΠΕ19-20 στα ΕΠΑΛ

Ξεκίνησε από dski, 19 Μαΐου 2014, 01:43:35 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dski

  Συνάδελφοι,

  Διαβάζω στο esos το ΦΕΚ με την τροποποίηση αναθέσεων στα ΕΠΑΛ (http://www.esos.gr/uploads/kcfinder/file/FEK-1248-14-ANATHESEIS-MATHIMATON-EPAL.pdf ) και βλέπω ότι οι εκπαιδευτικοί ΠΕ19-20 είναι η μόνη ειδικότητα που αποκλείεται από την ανάθεση του ΣΕΠ... Επιπλέον η ανάθεση για το μάθημα "Εφαρμογές Πληροφορικής" ισχύει μόνο για το έτος 2013-2014 (δηλ φέτος).

  Μια συνάδελφος στο σχολείο μου είχε αναφέρει το θέμα, όμως μου έκανε εντύπωση που δεν διάβασα κάτι σχετικό στη σελίδα της ΠΕΚΑΠ ή αλλού. Περίεργα πράγματα και όσο και αν δε μου αρέσουν καθόλου οι θεωρίες συνωμοσίας, η καχυποψία μου με οδηγεί στο ότι σκοπός είναι να μη μπορούν οι ΠΕ19-20 να συμπληρώσουν ωράριο στα ΕΠΑΛ ενώ οι "Εφαρμογές Πληροφορικής" μπορεί να ανατεθούν σε άλλη ειδικότητα. Τί τερτίπι είναι αυτό; Προετοιμάζεται έξοδος μας από τα ΕΠΑΛ; Μακριά από εμένα η δημιουργία πανικού και εντυπώσεων αλλά έχει κανείς καμιά καλύτερη εξήγηση; Πάει καιρός από την τελευταία μου χρονιά σε ΕΠΑΛ, ελπίζω να μου ξεφεύγει κάτι σημαντικό και να κάνω λάθος...

amichail

Κι εγώ μόλις είδα τις καινούριες αναθέσεις για το ΣΕΠ, είπα ότι ψάχνουν Πληροφορικούς για τα Δημοτικά.
Όσο για το Εφαρμογές Πληροφορικής, θεωρητικά η διόρθωση είναι υπέρ μας, γιατί στην προηγούμενη το είχαν οι Ηλεκτρονικοί σε Β ανάθεση, την οποία τώρα βγάζει. Χωρίς αντίκτυπο βέβαια γιατί η χρονιά έχει περάσει. Και αυτό το "μόνο για το 2013-2014", με κάνει να πιστεύω ότι θα το επαναφέρουν την επόμενη (μην πω και χειρότερα, όπως κάποιες όχι και τόσο μακρινές αναθέσεις που μπορούσε να τις διδάξει όποιος τεχνικής ειδικότητας είχε πιστοποίηση Α επιπέδου)
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

Καρκαμάνης Γεώργιος

Ίσως κάποιος που έχει περισσότερες επαφές με το Υπουργείο, μπορεί να μας ενημερώσει γιατί μόνο για φέτος ισχύει η τρέχουσα ανάθεση στις Εφαρμογές; Τι τους έκανε να το πράξουν αυτό  ή τι έχουν στο μυαλό τους ;

Αν μας πούνε το σκεπτικό τους θα καταλάβουμε αρκετά...


evry

Νομίζω αυτή η εγκύκλιος δίνει πολλές απαντήσεις
http://www.esos.gr/uploads/kcfinder/file/%CE%92%CE%99%CE%A6%CE%969-%CE%A7%CE%9A7.pdf

Μ'αρέσει εκεί που λέει :
Με απόφαση που υπέγραψε ο υφυπουργός Παιδείας Σ. Κεδίκογλου αποσύρονται:
1. Το βιβλίο του μαθήματος «Εφαρμογές Πληροφορικής» της Α' τάξης Ημερησίων και Εσπερινών
ΕΠΑ.Λ. το οποίο διδάσκεται και στις τέσσερις Ομάδες Προσανατολισμού .


Μου δημιουργείται η εντύπωση ότι δεν θα αντικατασταθεί. Κάνω λάθος ή δεν κατάλαβα καλά γιατί πάνε πολλά χρόνια από τότε που ήμουν σε ΤΕΕ (επαλ)
ή θα αντικατασταθεί με κάτι τελειώς διαφορετικό?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

kadrina

Καλησπέρα σε όλους

Οι αναθέσεις για το μάθημα Εφαρμογές Πληροφορικής στα ΕΠΑΛ είναι ξεκαθαρισμένο ποιές είναι;  :-\
Σε μας παρουσιάστηκε κάποιο έγγραφο με Β' Ανάθεση στους ηλεκτρονικούς, ενώ ένα ΦΕΚ με ημερομηνία 5 Αυγούστου αναφέρει αναθέσεις για Εφαρμογές Πληροφορικής μόνο για τα ΓΕΛ.

amichail

Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου