e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Καρκαμάνης Γεώργιος

Σε mail που έστειλα στο support του e school για την προσαύξηση απουσιών κατά 30%  η απάντηση που έλαβα ήταν ότι η προσαύξηση απουσιών θα γίνει αυτόματα κατά τον επόμενο συχρονισμό.
Θα δουμε όταν θα γίνει ενημέρωση φοίτησης.

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που συνάντησα ήταν το εξής: Ενώ κατά την μετάπτωση τον δεδομένων τα στοιχεία των μαθητών πέρασαν κανονικά από την Δβάση, εντούτοις στην πορεία υπήρχε πρόβλημα με την διασταύρωση των μαθητών.

Ετσι,  αν στην εμφάνιση των στοιχείων κάποιων μαθητών βγάζει έναν μαθητή μαρκαρισμένο με ένα κόκκονο χ τότε γι'αυτόν τον μαθητή δεν έχει γίνει διαστάυρωση και στην ουσία δεν μπορεί να τον αναγνωρίση για κανένα αποτέλεσμα που πρέπει να εκδοθεί.
Γι'αυτό συνιστώ στους συναδέρφους να έχουν κατά νου και αυτήν την παράμετρο

katerinakap

ΠΑΙΔΙΑ, ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΦΕΛΕΣΤΑΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ;
ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ 300 ΠΑΙΔΙΩΝ
ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟI ΑΠΛΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ,
ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ 2010 ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ
ΕΝΑ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ EXCEL . ΠΑΡΑΤΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ESCHOOL ΣΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ Α ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ.
ΣΗΜ. ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΠΤΩΣΗ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΣΧ ΧΡΟΝΙΑΣ 09-10 ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΑΝ ΜΕΤΑΠΕΣΕΙ ΣΤΟ ΚΕΝΟ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΗ ΤΟ MAIL OY TEXNIKOY ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΕΛΥΝΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΔΟΥΛΕΨΑ  ΤΗ δ-ΒΑΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΝΕΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΤΗΣ.
ΑΝ ΑΦΗΣΩ ΤΟ eschool για τη χρονια 10-11 ΤΙ ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΤΗΣ  ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ ΤΩΝ ΠΕ19-20?

geonipap

Σήμερα έκανα ενημέρωση φοίτησης στο E-school. Γνωρίζει κανένας αν έχει μπεί η προσαύξηση του 30% στις απουσίες? Γιατί μου έβγαλε αρκετούς μαθητές με ανεπαρκή φοίτηση ενώ δεν έπρεπε να τους βγάλει.
Επίσης πήγα στις εκτυπώσεις για να δώ τα αποτελέσματα με τους μαθητές με ελλιπή η ανεπαρκή φοίτηση και μου έβγαλε ότι δεν υπάρχει μαθητής που να ικανοποιεί αυτά τα κριτήρια.
Γνωρίζει κανένας μήπως πρέπει να κάνω και κάτι άλλο? Γιατι το τηλεφωνό τους στο support του e-school δεν απαντάει σχεδόν ποτέ...

Antigonh

Παράθεση από: KAPETANAKI στις 01 Ιουν 2010, 05:15:05 ΜΜ
ΠΑΙΔΙΑ, ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΦΕΛΕΣΤΑΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ;
ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ 300 ΠΑΙΔΙΩΝ
ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟI ΑΠΛΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ,
ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ 2010 ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ
ΕΝΑ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ EXCEL . ΠΑΡΑΤΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ESCHOOL ΣΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ Α ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ.
ΣΗΜ. ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΠΤΩΣΗ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΣΧ ΧΡΟΝΙΑΣ 09-10 ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΑΝ ΜΕΤΑΠΕΣΕΙ ΣΤΟ ΚΕΝΟ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΗ ΤΟ MAIL OY TEXNIKOY ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΕΛΥΝΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΔΟΥΛΕΨΑ  ΤΗ δ-ΒΑΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΝΕΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΤΗΣ.
ΑΝ ΑΦΗΣΩ ΤΟ eschool για τη χρονια 10-11 ΤΙ ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΤΗΣ  ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ ΤΩΝ ΠΕ19-20?

Αγαπητέ συνάδελφε,

Με κίνδυνο "να μου την πουν" κάποιοι συνάδελφοι σου απαντάω εδώ και δε σε παραπέμπω στο άλλο thread για το eschool.

  Λοιπόν θα σου πρότεινα το εξής: Βγάλε τα αποτελέσματα με τη Δ- βάση και ΜΕΤΑ κάνε μετάπτωση σε eschool για να το δουλέψεις από Σεπτέμβρη ενημερωμένο με όλη την τρέχουσα σχολική χρονιά.

Φυσικά πρέπει πρώτα να κάνεις ακύρωση της προηγούμενης μετάπτωσης που έχεις ήδη κάνει όπως λες. Το support, αν στείλεις mail, σου στέλνει δυο αρχεία με τα οποία μπορείς να ακυρώσεις μια μετάπτωση και να έχεις το eschool "καθαρό" - άδειο από στοιχεία, οπότε πας μετάπτωση από την αρχή.

Σημειώνω ότι το support απαντά σχεδόν άμεσα στα mail, τηλέφωνο δεν έχω δοκιμάσει για να σου πω. Επίσης η επίσημη προθεσμία για την λειτουργία του eschool είναι η 30-06-2010 άρα δεν υπάρχει κανενός είδους κόλλημα να βγάλεις πρώτα αποτελέσματα και μετά να κάνεις ότι είναι να κάνεις.

Ελπίζω να βοήθησα.  ::)

katerinakap

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, ΟΝΤΩΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ MAIL ΣΤΟ SUPPORT ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΜΕΝΩ

Keep Growing

Αχ, Αντιγόνη, Άαααχ.   ;D
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Antigonh

Παράθεση από: Keep Growing στις 01 Ιουν 2010, 08:06:22 ΜΜ
Αχ, Αντιγόνη, Άαααχ.   ;D

Έλα βρε Παναγιωτάκο μου να μη βοηθάμε και κανένα συνάδελφο όταν μπορούμε;

:angel:  :angel:  ::)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: geonipap στις 01 Ιουν 2010, 05:35:39 ΜΜ
Σήμερα έκανα ενημέρωση φοίτησης στο E-school. Γνωρίζει κανένας αν έχει μπεί η προσαύξηση του 30% στις απουσίες? Γιατί μου έβγαλε αρκετούς μαθητές με ανεπαρκή φοίτηση ενώ δεν έπρεπε να τους βγάλει.
Επίσης πήγα στις εκτυπώσεις για να δώ τα αποτελέσματα με τους μαθητές με ελλιπή η ανεπαρκή φοίτηση και μου έβγαλε ότι δεν υπάρχει μαθητής που να ικανοποιεί αυτά τα κριτήρια.
Γνωρίζει κανένας μήπως πρέπει να κάνω και κάτι άλλο? Γιατι το τηλεφωνό τους στο support του e-school δεν απαντάει σχεδόν ποτέ...
Δες στο Αρχείο -->Στοιχεία μαθητών και επέλεξε την τάξη ή το τμήμα από το οποίο δεν σου εμφανίζει τους μαθητές και έλεγξε αν οι μαθητές είναι σημειωμένοι μπροστά με ένα κόκκινο χ ή με ένα πράσινο ν.
Αν υπάρχει το κόκκινο χ τότε έχεις πρόβλημα με τους μαθητές και πρέπει να κάνεις διασταύρωση.
Δες αυτά που σου είπα και  γράψε μας τι ακριβώς συμβαίνει

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Antigonh στις 01 Ιουν 2010, 06:42:13 ΜΜ
Αγαπητέ συνάδελφε,

Με κίνδυνο "να μου την πουν" κάποιοι συνάδελφοι σου απαντάω εδώ και δε σε παραπέμπω στο άλλο thread για το eschool.


Αντιγόνη, Δεν κατάλαβα γιατί να σου την μπούνε;

Keep Growing

"Αντιγόνη, Δεν κατάλαβα γιατί να σου την μπούνε; "

1. https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1685.615

2. https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2655.0

ΥΓ. ...αλλά εγώ προσωπικά δεν θα "την έλεγα" ποτέ στην Αντιγόνη.  8)
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Antigonh

Παράθεση από: Keep Growing στις 03 Ιουν 2010, 09:58:28 ΠΜ

ΥΓ. ...αλλά εγώ προσωπικά δεν θα "την έλεγα" ποτέ στην Αντιγόνη.  8)

Το ξέρω Παναγιώτη γιατί κατά βάθος (αλλά και κατά ύψος και κατά πλάτος) είσαι καλός και μεγαλόψυχος άνθρωπος.   :)

pvasilikos

Θελω να εγκαταστήσω το eschool και σε ενα δεύτερο υπολογιστή. Για να μπορει να δουλεύει και αλλος. Λογικά θα πρεπει να κανω την διαδικασία εγκατάστασης και στο σημείο που με ρωτάει αν θέλω να συνδεθώ στην 1) ΚΒΔ ή σε 2) βαση που υπάρχει τοπικά ή σε αλλον υπολογιστή θα πρεπει να επιλέξω το δευτερο. Το θεμα ειναι όμως οτι οι 2 υπολογιστές πρεπει να ειναι στο ιδιο δίκτυο αλλα , συμφωνα με τις απαιτήσεις εγκατάστασης, θε πρεπει να εχουν το ιδιο όνομα (αυτο που οριζει το αρχειο .xml που εχουμε παρει). Πως παρακάμπτω αυτο το πραγμα ?
Εχει κανει κανείς κατι αντιστοιχο  ?
Οταν ρωτησα καποτε , μου ειπαν οτι υπάρχει η δυνατότητα. 

mour

Διάβασε τις οδηγίες που έχουν δοθεί για την εγκατάσταση και θα παίξει.  ;)

geonipap

1. Στο e-school υπάρχουν καποιά τμήματα ξένων γλωσσών τα οποία δεν τα χρησιμοποιούμε και θέλω να τα σβήσω. Προσπαθώ να τα σβήσω και μου βγαίνει μύνημα ότι δεν είναι δυνατή η διαγραφή τους γιατί υπάρχουν μαθητές. Έλεγξα και διαπίστωσα πως δεν υπάρχουν μαθητές. Γνωρίζει κανένας κάτι;

2. Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να γίνει εκτύπωση η οποία να εμφανίζει τα αθροίσματα (τρίμηνα + Γραπτά) του κάθε μαθητή ανά μάθημα (όπως γινόταν στη Δ-βάση;)

gimnasio

Παράθεση από: Antigonh στις 01 Ιουν 2010, 06:42:13 ΜΜ
Αγαπητέ συνάδελφε,

Με κίνδυνο "να μου την πουν" κάποιοι συνάδελφοι σου απαντάω εδώ και δε σε παραπέμπω στο άλλο thread για το eschool.

  Λοιπόν θα σου πρότεινα το εξής: Βγάλε τα αποτελέσματα με τη Δ- βάση και ΜΕΤΑ κάνε μετάπτωση σε eschool για να το δουλέψεις από Σεπτέμβρη ενημερωμένο με όλη την τρέχουσα σχολική χρονιά.

Φυσικά πρέπει πρώτα να κάνεις ακύρωση της προηγούμενης μετάπτωσης που έχεις ήδη κάνει όπως λες. Το support, αν στείλεις mail, σου στέλνει δυο αρχεία με τα οποία μπορείς να ακυρώσεις μια μετάπτωση και να έχεις το eschool "καθαρό" - άδειο από στοιχεία, οπότε πας μετάπτωση από την αρχή.

Σημειώνω ότι το support απαντά σχεδόν άμεσα στα mail, τηλέφωνο δεν έχω δοκιμάσει για να σου πω. Επίσης η επίσημη προθεσμία για την λειτουργία του eschool είναι η 30-06-2010 άρα δεν υπάρχει κανενός είδους κόλλημα να βγάλεις πρώτα αποτελέσματα και μετά να κάνεις ότι είναι να κάνεις.

Ελπίζω να βοήθησα.  ::)

Αντιγόνη, όταν μίλησα με το υπουργείο για μετάπτωση σε γυμνάσιο μου είπαν ότι μπορώ να κάνω πάνω από μία μεταπτώσεις αλλά δε μου είπαν ότι πρέπει να κάνω πρώτα ακύρωση της πρώτης μετάπτωσης και μετά ξανά μετάπτωση. Έτσι σου είπαν εσένα; Γιατί αν είναι έτσι δε συμφέρει να κάνω τώρα. Περιμένω τη συνάδερφο να κάνει κάποιες διορθώσεις κι έτσι θα περιμένω τα τελικά αποτελέσματα.

Επίσης η επίσημη λειτουργία του eschool λες είναι η 30-6-10. Δε το γνώριζα. Άρα το Σεπτέμβριο υποχρεωτικά γυμνάσια-λύκεια θα χρησιμοποιούν αυτό; Και υποστήριξη; χαχαχα