Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λευτέρης Δουκέρης

προσπαθώ να βλέπω με συμπάθεια ανθρώπους κρίνουν χωρίς να ξέρουν , νομίζοντας ότι κρίνουν γιατί ξέρουν .Βλέπω με μεγαλύτερη συμπάθεια την  κριτική π.χ από ένα ματατζη που ήρθε στην κερατέα .... Που μας φώναζε «αλβανούς» γιατι έτσι το «έταζε» η συνείδηση του ..... Ετσι έπρεπε να νομίζει ,ότι αλβανοί αντιστέκονταν στην κερατέα γιατί έτσι τον έμαθαν να νομίζει .
Αλλά μια άποψη τύπου άποψη διαμορφωμένη χωρίς συμμετοχή(στα δρώμενα) , μόνο από το ΜΕGA
«Αυτό που έγινε στην Κερατέα είναι  ακριβώς το ίδιο που έγινε και στην οικονομία της Ελλάδος.
Όσο πετάγαμε τα σκουπίδια μας στους άλλους κανείς δεν ενδιαφερόταν όταν είδαμε ότι έφτασαν κοντά μας τότε ... επανάσταση»


Με κάνει να αφιερώσω το παρακάτω:

«Κάποιοι κλαψουρίζουν αξιοθρήνητα, άλλοι βλαστημάνε χυδαία, αλλά κανείς ή λίγοι αναρωτιούνται: αν είχα κάνει κι εγώ το χρέος μου, αν είχα προσπαθήσει να επιβάλλω τη βούλησή μου, θα συνέβαινε αυτό που συνέβη;

Μισώ τους αδιάφορους και γι' αυτό: γιατί με ενοχλεί το κλαψούρισμά τους, κλαψούρισμα αιωνίων αθώων. Ζητώ να μου δώσει λογαριασμό ο καθένας απ' αυτούς με ποιον τρόπο έφερε σε πέρας το καθήκον που του έθεσε και του θέτει καθημερινά η ζωή, γι' αυτό που έκανε και ειδικά γι' αυτό που δεν έκανε. Και νιώθω ότι μπορώ να είμαι αδυσώπητος, ότι δεν μπορώ να χαλαλίσω τον οίκτο μου, ότι δεν μπορώ να μοιραστώ μαζί τους τα δάκρυά μου.»

ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

Λευτέρης Δουκέρης

Κάντε τα άτομα να πιστέψουν ότι αυτά και μόνον αυτά είναι ένοχα για την κακοτυχία τους, εξαιτίας της ανεπάρκειας της νοημοσύνης τους, των ικανοτήτων ή των προσπαθειών τους.Έτσι, τα άτομα αντί να εξεγείρονται ενάντια στο οικονομικό σύστημα, υποτιμούν τους εαυτούς τους και νιώθουν ενοχές, κάτι που δημιουργεί μια γενικευμένη κατάσταση κατάθλιψης, της οποίας απόρροια είναι η αναστολή της δράσης... Και χωρίς δράση, δεν υπάρχει επανάσταση

Τα 4 ψέματα
Οι επιλογές που κάνει η κυβέρνηση δεν είναι νομοτελειακές. Είναι μια επιχείρηση βίαιης ανακατανομής του εισοδήματος υπέρ του κεφαλαίου. Γι' αυτό διαλύετε το Δημόσιο, γι' αυτό νομοθετείτε την εργασιακή ζούγκλα. Και για να τα δικαιολογήσει λέει ψέματα.

Ψέμα 1ο: Το υπερτροφικό κράτος
Η απογραφή έδειξε ότι το σύνολο των υπαλλήλων είναι 768.000, από τους μόνιμους υπαλλήλους έως τα stage από τους ένστολους και τους κληρικούς ως τους αιρετούς, ποσοστό δηλαδή 11,4% επί του συνόλου των εργαζομένων. Ένα από τα 4 χαμηλότερα σε όλη την Ευρώπη.

Ψέμα 2ο: Οι υπέρογκες δημόσιες δαπάνες
Από την Έκθεση Ανταγωνιστικότητας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, προκύπτει ότι το σύνολο των δαπανών του ελληνικού κρατικού τομέα ως ποσοστό του ΑΕΠ είναι κάτω του 12%, ένα από τα χαμηλότερα σε όλη την Ευρώπη.

Ψέμα 3ο: Ποιός πληρώνει τις δημόσιες δαπάνες
Αν συνυπολογίσουμε τους άμεσους και έμμεσους φόρους, προκύπτει ότι οι εργαζόμενοι συμμετέχουν με περισσότερο από 80% στα κρατικά έσοδα και οι επιχειρήσεις με λιγότερο από 20%.

Ψέμα 4ο: η αβάσταχτη φορολογία του κεφαλαίου
Ο πραγματικός φορολογικός συντελεστής κεφαλαίου στην Ελλάδα βρίσκεται κάτω από το μισό του μέσου όρου της Ε.Ε. (15,8 στην Ελλάδα, έναντι 32,6 στην Ε.Ε. των 25).
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

iliasthes

Με γεια μας τις νέες περικοπές. Άλλο ένα κατοστάρικο το μήνα φεύγει το μήνα από τις τσέπες μας (70 καθαρά αν αυτό σας παρηγορεί). Ευτυχώς που τα δημοσιογραφικά παπαγαλάκια μας κοιμίζουν με διαρροές περί αυξήσεων στους χαμηλόμισθους καθηγητές.  Τεσπα, δεν γράφω άλλα, γιατί μόλις τα πληροφορήθηκα και είμαι αρκετά εκνευρισμένος.

poursali

Παράθεση από: iliasthes στις 01 Ιουν 2011, 10:00:06 ΜΜ
Με γεια μας τις νέες περικοπές. Άλλο ένα κατοστάρικο το μήνα φεύγει το μήνα από τις τσέπες μας (70 καθαρά αν αυτό σας παρηγορεί). Ευτυχώς που τα δημοσιογραφικά παπαγαλάκια μας κοιμίζουν με διαρροές περί αυξήσεων στους χαμηλόμισθους καθηγητές.  Τεσπα, δεν γράφω άλλα, γιατί μόλις τα πληροφορήθηκα και είμαι αρκετά εκνευρισμένος.

από που έχεις πληροφορίες Ηλία, και πόσο καλά 'διαβασμένες' είναι αυτές;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Υπογράφηκε η συμφωνία Κυβέρνησης-Τρόϊκας για την 5η δόση:
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231111459

Από 100 ευρώ μειώνεται σε 50 το κίνητρο απόδοσης από 1η Ιουλίου και 3% εισφορά υπέρ ανέργων. Εδώ γελάμε, βάζουν εισφορά υπέρ ανέργων τη στιγμή που παίρνουν μέτρα για να μειωθεί ο αριθμός των δικαιούχων το ταμείο ανεργίας. Σουρεάλ καταστάσεις.

poursali

για την εισφορά ανέργων άκουσα ότι θα είναι μισή μισή με τον εργοδότη, αλλά δεν ξέρω τι θα ισχύσει για το δημόσιο. βέβαια, μένει να δούμε πόσο θα είναι ο νέος βασικός μισθός κλπ.
Δεν ξέρω αν μπορούμε να έχουμε ξεκάθαρη εικόνα ακόμα. Η κύρια απορία μου είναι η εξής. Αν όντως έχουμε ενιαίο μισθολόγιο και εμείς πέσουμε έστω και ένα ευρώ με παράλληλη κατάργηση επιδομάτων, πόσο θα πάρουν άλλοι ΔΥ που μέχρι πρότινος έπαιρναν τα διπλά και βάλε από εμάς;

ο μόνος τρόπος να γίνει είναι να μας τη 'φέρουν' με κάποιο τρόπο αν συνδεθεί ο ΒΜ με τις ώρες εργασίας, οπότε θα πούνε εργάζεστε 21 ώρες (άντε ακόμα και 30 να βάλω), άρα δεν μπορείς να πάρεις τα ίδια με κάποιον που εργάζεται 40 ώρες. Διαφορετικά, δεν φαντάζει εφικτή η μείωσή μας
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Δεν υπήρχε, και δεν πρόκειται να υπάρξει ενιαίο μισθολόγιο με την έννοια που το λέμε εμείς. Δηλαδή ο πτυχιούχος ΑΕΙ/ΑΤΕΙ σε ένα υπουργείο να παίρνει τα ίδια ακριβώς χρήματα με κάποιον με ίδια προσόντα σε άλλο υπουργείο. Διαφοροποιημένο είναι, απλά βάζουν τον τίτλο ενιαίο για να δικαιολογηθούν κάποιες ανακατατάξεις προκειμένου να μειωθεί η μισθολογική δαπάνη. Τώρα αν υπάρξουν κάποιες μικρές εξαιρέσεις Δ.Υ. που θα κερδίσουν 20-30 ευρώ το μήνα, αποκλείεται να είμαστε εμείς, λόγω πλήθους (πάνω από 100.000 εκπαιδευτικοί).

poursali

ναι Ηλία, αυτή είναι μια άλλη σημαντική παράμετρος...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Αν δεν πέσουν αυτοί, θα πέσει μεγάλη πείνα.
Και δεν εννοώ βεβαίως μόνο την "κυβέρνηση".
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

skoud

http://thepressproject.gr/index.php

Απ' ευθείας από την πλατεία ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ, κάθε βράδυ η λαϊκή συνέλευση...
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Keep Growing

Γουστάρω ροκιά!!!!


Μπράβο Δράμα. Μπράβο ατιμασμένοι (και όχι απλά αγανακτισμένοι όπως λάθος κατά τη γνώμη μου χαρακτηρίζει τον κόσμο) Δραμινοί.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=GuymAlxV8lI
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Δε ζητείται βέβαια να γίνουμε οικονομολόγοι, αλλά καλό είναι να ξεστραβωνόμαστε, για να μπορούμε να πολιτικοποιούμαστε με ολοκληρωμένο τρόπο.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=DGuzQ_RY8fo
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

iliasthes

Τελικά ο καλοκαιρινός μποναμάς είναι χειρότερος από αυτό που θα μπορούσε να φανταστεί ο οποιοσδήποτε.  Τα έχετε ακούσει όλοι, να μην τα αναλύουμε σε νούμερα, γιατί θα μας έρθει νταμπλάς. Σε λίγο θα παρακαλάμε για μετάθεση σε κανένα δυσπρόσιτο νησί να κάνουμε και κανένα μπανάκι το καλοκαίρι.

Vangelis

Αφιερωμένο στο συνάδελφο Λεφτέρη απο το Λαύριο.

Πινακίδα αγώνα απο την Κερατέα

ΟΧΙ ΣΤΗ ΧΩΜΑΤΕΡΗ
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ΔΕΝ ΣΚΥΒΟΥΜΕ
ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ! ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΠΛΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΠΕΙΣΜΑ
ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΛΥΓΙΣΕΤΕ;
Θα μας φάτε το μούτι 

Πηγή
http://gazikapllani.blogspot.com/search?updated-max=2011-02-26T19%3A51%3A00%2B02%3A00&max-results=20
(προς το μέσο των θεμάτων)

Για "μετάφραση" στον Λευτέρη (ή στο blog το οποίο γράφει ένας πολύ αξιόλογος Αλβανός συμπολίτης μας).






za√‘ag

Να είσαι υπερήφανος Παναγιώτη Κουρουμπλή! Σ' εσένα έμελε να βάλεις τα γυαλιά στους εθελοτυφλούντες μειοδότες συναδέρφους σου! =>http://wp.me/pV3ZJ-1A1
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ