Επαναληπτικό διαγώνισμα 1 εφ ολης της ύλης 2018_2019

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 29 Μαρ 2019, 02:37:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα σε όλους

τώρα που φτάνει σιγά σιγά η τελική ευθεία των εξετάσεων (βγήκε και το πρόγραμμα εχθές), ανεβάζω ένα επαναληπτικό διαγώνισμα εφ όλης της ύλης. Οι μονάδες είναι ενδεικτικές και τα θέματα ίσως είναι πολλά για τρίωρο. Επίσης χρησιμοποιώ την δυαδική αναζήτηση ως δεδομένη σε συμπλήρωση κενών, όποιος θέλει μπορεί να γράψει και την περιγραφή, έχουν γίνει κάποιες συζητήσεις για το αν πρέπει να την γνωρίζει ο μαθητής δίχως περιγραφή ή όχι, εγώ σας εξάσκηση θα τους πω να το γνωρίζουν. Τέλος, στον πίνακα τιμών με υποπρογράμματα δεν έχω βάλει κάποια συγκεκριμένη μορφή πίνακα... το έχω απορία και στις εξετάσεις πως μπορεί να ζητηθεί και πως θα γίνεται η κλήση και η επιστροφή των τιμών.

Αν έχετε κάποιες παρατηρήσεις / διορθώσεις παρακαλώ στείλτε τις να τις συζητήσουμε.

UPDATE: ανέβασα κάποιες ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ λύσεις, ελπίζω να μην έχω παραλήψει κάτι ... αν θέλετε να συζητήσουμε κάτι, όλες οι παρατηρήσεις / διορθώσεις δεκτές ... προφανώς οι λύσεις είναι μία εκδοχή από τις πολλές που ίσως υπάρχουν.

Μανώλης

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

 ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ  Α3. Να γράψετε ξανά το ακόλουθο τμήμα αλγορίθμου χρησιμοποιώντας μία μόνο δομή σύνθετης επιλογής, δίχως εμφωλευμένες δομές και δίχως την χρήση λογικών τελεστών (υποθέστε το κ είναι ακέραιος αριθμός).


Νομίζω ότι ή λύση γίνεται με χρήση πολλαπλής επιλογής και όχι με σύνθετη εκτός αν δεν την κατάλαβα σωστά.
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

ναι σωστά, πολλαπλής επιλογής χρειάζεται, ευχαριστώ για την διόρθωση

epsilonXi

A1-4. για κάποιο λόγο το θεωρώ παρερμηνεύσιμο (κι ας μην είναι)

Γ2-iii. «όλοι»

Δ4. γιατί όχι μια πιο χρήσιμη συνάρτηση που να δέχεται 2 ημερομηνίες, η1/μ1/ε1 και η2/μ2/ε2 και να ελέγχει αν η πρώτη ημερομηνία είναι μεταγενέστερη της δεύτερης;

Δ5. την ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ και την ΑΝΤΙΜΕΤΑΘΕΣΗ να μην τη φτιάξουνε;

Λαμπράκης Μανώλης

Για το δ4 απλα γιατί σετσι σκέφτηκα την συνάρτηση   :angel: >:D... Πέρυσι που το έλυσαν οι μαθητές δυσκολεύτηκαν, νομίζω δεν είναι τόσο εύκολο ερώτημα όσο φαίνεται...νομιζω με τον τρόπο που λες πάλι πρέπει να γίνουν οι ίδιοι έλεγχοι ονω κατω

Για το δ5 προφανώς πρέπει να τα φτιάξουν

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

H Συνάρτηση για το Δ4 ΕΊΝΑΙ:

ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ    ΕΛΕΓΧΟΣ (ΕΤΟΣ,ΜΗΝΑΣ,ΗΜΕΡΑ):ΛΟΓΙΚΗ
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
ΑΚΕΡΑΙΕΣ ΕΤΟΣ,ΜΗΝΑΣ,ΗΜΕΡΑ
ΑΡΧΗ
ΕΛΕΓΧΟΣ<-- ΨΕΥΔΗΣ
ΑΝ (ΕΤΟΣ DIV 1000 <>0 )KAI ( ΜΗΝΑΣ>=1 KAI ΜΗΝΑΣ<=12) ΚΑΙ  (ΗΜΕΡΑ >=1 ΚΑΙ ΗΜΕΡΑ<=31) ΤΟΤΕ
        ΕΛΕΓΧΟΣ<-- ΑΛΗΘΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣ
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

Λαμπράκης Μανώλης

Κώστα η συνάρτηση θέλουμε να ελέγχει αν η ημερομηνία είναι "αποδεκτή " με βάση την ημερομηνία της εκφώνησης (να ελέγχουμε αν είναι γεννημένο μετά την ημερομηνία αυτή ) .. οι ημερομηνίες έχουν ήδη εισαχθεί στους πίνακες και υποθέτουμε πως είναι σωστές σύμφωνα με την εκφώνηση.. το ερώτημα δεν είναι δύσκολο στην υλοποίηση, αλλά δεν είναι και τόσο προφανής η λύση του σχετικά με τον έλεγχο που πρέπει να γίνει , πολλοί μαθητές μπερδεύονται

Κωστας τζιαννης

συναρτηση για το Δ4

ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ελεγχος(μερα, μηνας, ετος): ΛΟΓΙΚΗ
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΑΚΕΡΑΙΕΣ: μερα, μηνας, ετος, ι, ξ
  ΛΟΓΙΚΕΣ: σημαια, σ1, σ2
ΑΡΧΗ
  σημαια <- ΨΕΥΔΗΣ
  σ1 <- ετος = 2015 ΚΑΙ (μηνας > 6 Η (μηνας = 6 ΚΑΙ μερα > 15))
  σ2 <- ετος > 2015
  ΑΝ σ1 = ΑΛΗΘΗΣ Η σ2 = ΑΛΗΘΗΣ ΤΟΤΕ

    σημαια <- ΑΛΗΘΗΣ
  ΤΕΛΟΣ_ΑΝ

  ελεγχος <- σημαια

ΤΕΛΟΣ_ΣΥΝΑΡΤΗΣΗΣ

tanius76

Καλησπέρα σας ! Θα μπορούσαμε να έχουμε τις λύσεις;