αρχικοποίηση πινάκων

Ξεκίνησε από xaidi, 28 Φεβ 2005, 02:13:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xaidi

Χαιρετώ την παρέα.
Χρειάζομαι μια διευκρίνηση.
Στο τρίτο κεφάλαιο στο βιβλίο, στο παράδειγμα που υπολογίζει τα αθροίσματα στηλών και γραμμών ενός πίνακα αρχικοποιεί τους πίνακες που θα χρειαστεί ο αλγόριθμος στο μηδέν για τους γνωστούς λόγους.
Το θέμα μου είναι το εξής:
Όταν κατά τη διάρκεια δημιουργίας του αλγορίθμου χρειαζόμαστε αυτού του είδους τους πίνακες για να τοποθετήσουμε αποτελέσματα σαν μέγιστα ή μέσους όρους κλπ γραμμών ή στηλών πρέπει να αρχικοποιούμε τους πίνακες;
Εγώ βέβαια το έχω μάθει στους μαθητές μου και συγκεκριμένα αρχικοποιούμε ένα ένα κελί μέσα στην ρουτίνα της επανάληψης υπολογισμού του ποσού.
Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σας διότι προέκυψε ένα θέμα με το σχολείο.
Ευχαριστώ.
Ευχαριστώ,

Στέλλα

Πιστεύω ότι αν χρησιμοποιήσουμε έναν πίνακα Σ για να αποθηκεύσουμε το άθροισμα των στηλών του πίνακα Α ,για παράδειγμα, και αυτό το υπολογίζουμε ως Σ[j]=Σ[j]+Α[i,j] πρέπει να μηδενίσουμε όλα τα στοιχεία του πίνακα εξ'αρχής. Αν όμως κάνουμε προσπέλαση του πίνακα ανά στήλες και χρησιμοποιούμε την εντολή άθροισμα<-άθροισμα+Α[i,j] και μετα γράψουμε Σ[j]<-άθροισμα δεν χρειάζεται να αρχικοποιήσουμε τον πίνακα (χωρίς όμως να είναι λάθος άμα το κάνουμε) αλλά το άθροισμα.

Επισκέπτης

Κάθε μεταβλητή πρέπει πριν χρησιμοποιηθεί να αρχικοποιηθεί. Αυτό μπορεί να γίνει με:
i. την εντολή Διάβασε
ii. κάποια εντολή εκχώρησης τιμής

Δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι ένα μεμονωμένο κελί κάθε πίνακα αποτελεί ξεχωριστή μεταβλητή.

Όταν χρησιμοποιούμε κάποια μεταβλητή ως αθροιστή (S) ή ως μετρητή ΠΡΕΠΕΙ να την αρχικοποιούμε (και μάλιστα με την τιμή 0)

Στο παράδειγμα του βιβλίου χρησιμοποιείται πίνακας αθροιστών, οπότε προφανώς πρέπει να αρχικοποιηθεί

Όπως σωστά λέει η Στέλλα, αν χρησιμοποιηθεί άλλη μεταβλητή  S <- S + A[i, j] και μετά το δεύτερο Για   Row <- S , τότε δεν χρειάζεται αρχικοποίηση το κελί του πίνακα αλλά η μεταβλητή S

Τι θέμα προέκυψε στο σχολείο; Μαθητές - ιδιοφυίες ή φροντιστές - μεγαλοφυίες;


xaidi

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ....ΜΕΓΑΛΟΦΥΙΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ,

Επισκέπτης


ΑΑΑΑΑ, αν πρόκειται για καθηγητές σχολείου τότε είναι απλά ... αυθεντίες,

ποιος μπορεί να τα ξέρει καλύτερα από αυτούς;

Αρκεί να μην ξεχάσουμε εμείς και αυτά που ξέρουμε


mbathas

Καλημέρα,
Να πω κατ'αρχήν ότι συμφωνώ με την άποψη του επισκέπτη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.
Το τετράδιο μαθητή αναφέρεται στο συγκεκριμένο θέμα δίνοντας υπόδειξη στη σελ.94 <b>" Να δίνεις αρχικές τιμές σε όλους τους πίνακες"</b>.
Άρα ή γνώμη μου είναι και αυτό συμβουλεύω όπου τα παιδιά χρησιμοποιούν βοηθητικό πίνακα να τον αρχικοποιούν και να είναι καλυμένα.
Μιχάλης Μπάθας
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής