Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

astef

Ίσως είναι καλύτερο πάνω στο κείμενό του Μοτσενίγου να γίνουν κάποιες προσθήκες, να πέσουν κάποιες υπογραφές (ονόματα) από εμάς και μετά να σταλεί σε alfavita, esos και ΕΘΝΟΣ εναντίον της εφημερίδας και των δημοσιογράφων (Κώστας Τσαχάκης, Κατερίνα Κοκκαλιάρη) που το υπογράφουν μαζί με την επιφύλαξή μας για κάθε νόμιμη ενέργειά στην οποία θα προβούμε προς αποκατάσταση της αλήθειας.
Τί λετε;
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

toufeki


poursali

 δεν χρειαζομαστε υπογραφες.
ειναι αυταποδεικτο. το ρεπορταζ υπαρχει απο τη μια, τα στοιχεια της αληθειας απο την αλλη.

θελει να αναλαβει κανεις να το στειλει? αλλιως ας γραψουμε ενα κειμενακι που θα στειλουμε στην ενωση μας, στις κατα τοπους ολμε, στην ελμε.
μπορουμε ακομα να το στειλουμε απευθειας σε alfavita, esos, εφημεριδες, blogs πρωτης κυκλοφοριας κλπ

δεν χρειζομαστε υπογραφες!

ΥΓ: επιτελους σαν κλαδος ας χρησιμοποιησουμε το διαδικτυο εξυπνα και προς οφελος μας. δεν θα μας βαλουν κατω αυτοι οι ασχετοι και αυτα τα ανθρωπακια
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dora

Παράθεση
Άντε μην τα πάρω   και κόψω την επιείκια στις βαθμολογήσεις ακόμα και στην εξεταστική του Φεβρουαρίου.
Τι άλλο άλλωστε μπορούμε να κάνουμε 

Πολύ πρώτο φαντάζεστε τι έχει να γίνει αν μείνει ένα 50% για Σεπτέμβρη....Φλεβάρη.....Ιούνη........ Σεπτέμβρη....Φλεβάρη.....Ιούνη........ >:D >:D >:D >:D >:D

Και όχι αυτό που γίνεται σήμερα ......είναι καλό παιδί ας περάσει.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΤΩΡΑ....... >:D >:D >:D

Gnirut

Εγώ πάντως είμαι μέσα για κα'να-δυο κιλά παϊδάκια σήμερα...

Εαν περιμένετε να ιδρώσει το αυτί κανενός δημοσιογράφου με επιστολές είστε γελασμένοι.
Το μέσο πάχος της πέτσας εργαζόμενου σε mainstream (δηλαδή νταβατζίδικο) ΜΜΕ σήμερα είναι γύρω στους 20 πόντους χωρίς το λίπος....

Εδώ ο μακαρίτης ο Χριστόδουλος είχε μαζέψει 3.000.000 υπογραφές και τις πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων...

astef

Το αυτί του δημοσιογράφου σίγουρα δε θα ιδρώσει, αλλά θα μάθουν όλοι οι συνάδελφοι τί γίνεται.
Οι περισσότεροι δε ξέρουν!Ας το αναρτήσουμε τουλάχιστον σε εκπιαδευτικές πύλες.
Λοιπόν, τα πολλά λόγια είναι φτώχια:
http://docs.google.com/Doc?docid=0AZ5Ajanr9jW9ZGdoZ3h4aHhfMmhwNGJjcWNz&hl=en
Η βάση του κειμένου του συναδέλφου Μοτσενίγου, εφόσν μας επιτρέπει την προσθήκη σε όσα γράφει.
και
http://docs.google.com/Doc?docid=0AZ5Ajanr9jW9ZGdoZ3h4aHhfM3IyazRzZDk&hl=en
ένα κενό έγγραφο.
Μπορεί να κάνει edit όποιος θέλει.
Όλοι ευπρόσδεκτοι.
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

iliasthes

Μάλλον είχα την ίδια έμπνευση με το συνάδελφο και έχω ήδη στείλει ένα μήνυμα στην εφημερίδα, αλλά δυστυχώς δεν κράτησα το κείμενο. Τς τον κοινωνικό κανιβαλισμό που επιχειρεί η Κυβέρνηση στρέφοντας τον ένα κλάδο ενάντια στον άλλο. Ειδικό επίδομα 176 ευρώ δεν υπάρχει για τους εκπαιδευτικούς. Επίσης το κίνητρο απόδοσης είναι της τάξης των 100 ευρώ και όχι των 160, ενώ ο μικτός βασικός μισθός ενός εκπαιδευτικού φτάνει τα 1600 ευρώ μετά από 31 χρόνια προϋπηρεσίας. Για έναν εκπαιδευτικό με 15 έτη υπηρεσίας ο μικτός βασικός μισθός ανέρχεται στα 1306 ευρώ, ενώ το ποσό που εισπράττει μαζί με τα οικογενειακά επιδόματα ανέρχεται στα 1400 ευρώ περίπου".  Τέλος πάντων, σας καληνυχτώ, να ψήσω λίγο χοιρινό και να πιω κανένα τσιπουράκι. Ας το τσικνήσουμε και λίγο.

astef

Πληροφορία της τελευταίας στιγμής από πολύ καλό συνάδελφο
Τα τηλέφωνα των δύο "δημοσιογράφων"
Κώστας Τσαχάκης 210-6061228
Κατερίνα Κοκκαλιάρη 210-6061225
Πέτυχε τον Τσαχάκη στο τηλέφωνο
Ακούστε τι λέει αναφερόμενος στην τηλεφωνική  συνομιλία που είχε:
"Προφανώς επέλεξε μία μεμονωμένη περίπτωση και έγραψε ένα δημοσίευμα στο πόδι.Σχετικά με τα οικονομικά των εκπαιδευτικών δεν έχει ιδέα. Αύριο θα στείλω ένα fax σχετικά με τα ακριβή ποσά, αλλά νομίζω πως όλοι πρέπει να κάνουμε κάτι γιατί είναι πολύ κρίμα να δημιουργούνται τόσο λάθος εντυπώσεις .."


Ένας κλάδος παντός καιρού ...

toufeki

Η καταιγίδα πλησιάζει(όπως πολύ εύστοχα προπαγανδίζει μια εφημερίδα). Δεν είναι πολύ μακριά.
...και μετά το πέρας της, εργασιακός μεσαίωνας και πάλι.  :(

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11381&subid=2&pubid=10006842

Σημ Κάποιοι πολύ εύκολα θα μπορούσαν να με χαρακτηρίσουν βολεμένο στην μονιμότητα.
Δε με πειράζει όμως καθόλου.

toufeki

Το ανέκδοτο:

"Ο Μπόμπος ήταν στην αυλή και γέμιζε με χώμα μια τρύπα που είχε σκάψει. Τον παίρνει χαμπάρι ένας γείτονας και τον ρωτάει:
- Τι κάνεις εκεί Μπόμπο;
Χωρίς να σηκώσει το κεφάλι ο Μπόμπος του απαντά:
- Το χρυσόψαρό μου πέθανε και το θάβω
Ο γείτονας λίγο ειρωνικά του λέει:
- Βρε Μπόμπο δεν νομίζεις πως ήταν πολύ μεγάλη η τρύπα για ένα τόσο μικρό ψαράκι;
Ρίχνοντας και την τελευταία φτυαριά ο Μπόμπος του απαντά
- Την έκανα μεγάλη γιατί το ψαράκι μου βρισκότανε μέσα στην γάτα σου...

Διαβάστε περισσότερα: http://totefteri.blogspot.com/2010/02/blog-post_3478.html#ixzz0eadecYyR"

Το συμπέρασμα:

Να προσέχετε τις "γάτες" σας γιατί το ίδιο θα πάθουν αν φαν το "χρυσόψαρό" μου.

poursali

Παράθεση από: Gnirut στις 04 Φεβ 2010, 06:11:58 ΜΜ
Εαν περιμένετε να ιδρώσει το αυτί κανενός δημοσιογράφου με επιστολές είστε γελασμένοι.

δεν νομιζω να μας αφορουν οι δημοσιογραφοι. την κοινωνια πρεπει να ξυπνησουμε. πανε να μας διχασουν δεν πρεπει να το επιτρεψουμε. δεν πρεπει να μιλαμε με τα δικα τους επιχειρηματα, ετσι πεφτουμε στην παγιδα... πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι και σωστοι αλλιως δεν μας παιρνει κανεις στα σοβαρα... θα επανερθω συντομα με καποιες συγκεκριμενες προτασεις..

(μολις γυρισα απο οδοντιατρο, αμαν)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Έκανα μια πρόσθεση στο ΚΕΝΟ κείμενο που έχετε παραπάνω.....


Παράθεση
Επειδή η εφημερίδα σας έχει εγκυρότητα και μεγάλη κυκλοφορία καλό θα είναι οι δημοσιογράφοι σας, όταν γράφουν τέτοια θέματα, να είναι ενήμεροι για αυτά που γράφουν. Αν δεν είναι καλό είναι να γράφουν κάτι άλλο και όχι απλά να δημιουργούν εντυπώσεις στην κοινωνία και να παραπληροφορούν. Ας αναλογιστούν την ευθύνη που έχουν ως δημοσιογράφοι. Θα έπρεπε φυσικά να γνωρίζουν ότι οι καθηγητές και οι δάσκαλοι δεν είναι τόσο υψηλόμισθοι όσο γράφουν, αφού ασχολήθηκαν με το θέμα. Γιατί δεν έγραφαν πχ τους μισθούς των Τελωνειακών, ή αυτών που είναι σε διάφορες επιτροπές;

Θα πρέπει λοιπόν να διορθώσουν το άρθρο και να το επαναδημοσιεύσουν γράφοντας τα πραγματικά ποσά και να ζητήσουν συγγνώμη για το λάθος. Αυτό πράττει ένας ευσυνείδητος δημοσιογράφος που σέβεται και το αναγνωστικό κοινό του και την εφημερίδα που εργάζεται (την οποία αλλιώς εκθέτει).
Με εκτίμηση ....
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

poursali

δεν το θεωρω καλη κινηση να αναφερομαστε σε αλλους κλαδους... νομιζω τους δινουμε τροφη για συνεχεια στα δημοσιευματα...
στην ουσια για καποιον αυτο ειναι επιβραβευση οτι καλα εκαναν και εγραψαν για τους τελωνειακους ή για τους εφοριακους... αντιστοιχα καποιος αλλος θα λεει οτι καλα εκαναν και εγραψαν για τους καθηγητες?

καταλαβαινετε τι λεω?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Παράθεση από: poursali στις 04 Φεβ 2010, 09:31:42 ΜΜ
δεν το θεωρω καλη κινηση να αναφερομαστε σε αλλους κλαδους... νομιζω τους δινουμε τροφη για συνεχεια στα δημοσιευματα...
στην ουσια για καποιον αυτο ειναι επιβραβευση οτι καλα εκαναν και εγραψαν για τους τελωνειακους ή για τους εφοριακους... αντιστοιχα καποιος αλλος θα λεει οτι καλα εκαναν και εγραψαν για τους καθηγητες?

καταλαβαινετε τι λεω?

Έχεις δίκιο .... αλλά ίσως να υπάρχει σκοπιμότητα από την πλευρά τους
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

poursali

Παράθεση από: za√'ag στις 04 Φεβ 2010, 10:45:25 ΜΜ
Έχεις δίκιο .... αλλά ίσως να υπάρχει σκοπιμότητα από την πλευρά τους

τι εννοεις? και αν ειναι ετσι... δεν πρεπει να μας νοιαζει... αν θελεις εξηγησε τι εννοεις
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ