βημα οχι ακεραιος?

Ξεκίνησε από zwoula, 19 Μαρ 2010, 08:55:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

zwoula

γινετε να πουμε για I απο 3 μεχρι 6 με βημα 0.15? η ασκηση ελεγε να διαβαζει το ποσοστο τηλεθεασης ενος ραδιοφωνικου σταθμου καθε τεταρτο απο τις 3 μεχρι τις 6 και αυτη η επαναληψη μου φανηκε λογικη αλλα ο καθηγητης μου ειπε οτι δεν γινετε.
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

andreas_p

Για τον καθηγητή σου :

έστω ότι κατάλαβε ότι γίνεται !!!!!

I απο 3 μεχρι 6 με βημα 0.15

Το 0.15 είναι το ΕΝΑ τέταρτο (τα 15 min) !!!!!!

zwoula

οχι ενα τεταρτο. ειναι καθε τεταρτο... 3, 3.15 , 3.30 .....
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

P.Tsiotakis

σίγουρα επιτρέπεται (σελίδα 44 βιβλίου μαθητή), μόνο που κάνεις πολλές επαναλήψεις απο το 3 μέχρι το 4 υπάρχουν 6 * 0,15 και περισσεύει και κάτι, όμοια για τα επόμενα
ήθελες 4 επαναλήψεις!!!!

andreas_p

ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ=15λ =15/60ω=0.25ω . Άρα β=0.25

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: zwoula στις 19 Μαρ 2010, 08:55:59 ΜΜ
γινετε να πουμε για I απο 3 μεχρι 6 με βημα 0.15? η ασκηση ελεγε να διαβαζει το ποσοστο τηλεθεασης ενος ραδιοφωνικου σταθμου καθε τεταρτο απο τις 3 μεχρι τις 6 και αυτη η επαναληψη μου φανηκε λογικη αλλα ο καθηγητης μου ειπε οτι δεν γινετε.
Δεν  ανέφερες την αιτιολογία του καθηγητή σου που απέρριψε την λύση που πρότεινες.
Θεωρεί ότι είναι λανθασμένη η χρησιμοποιήσει βήματος με πραγματική τιμή;
Αν είναι αυτό τότε την απάντηση την έδωσε ο κ Τσιωτάκης Παναγιώτης
Θεωρεί ότι έχεις κάνει ένα λογικό λάθος μπερδεύοντας το βήμα διότι δεν αντιπροσωπεύει τα 15 λεπτά;
Αν ναι, τότε την απάντηση την έχεις στο τελευταίο μήνυμα


zwoula

μου ειπε οτι δεν μπορει να παιρνει πραγματικες τιμες. οι τιμες που θα παρει το I δε θα ειναι 3, 3.15, 3.30, 3.45, 4, 4.15....... 6 ? ενω με το 0,25 θα ειναι 3, 3.25, 3.50.... !!! μαθηματικα καταλαβαινω το 15/60 αλλα στον προγραμματιστικα δεν το καταλαβαινω....
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

gpapargi

Αυτό που μάλλον θέλει να πει ο άνθρωπος είναι ότι επειδή χρησιμοποιούμε το δεκαδικό σύστημα, τα 2 ψηφιά μετά την υποδιαστολή σημαίνουν εκατοστά και όχι εξηκοστά που σημαίνουν τα λεπτά ως υποδιαιρέσεις της ώρας.
Δηλαδή το 3.15 σημαίνει 3 και 15 εκατοστά. Αν όμως μιλάμε για ώρα, το 3:15 σημαίνει 3 ώρες και 15 λεπτά (δηλαδή 15 εξηκοστά της ώρας). Για να γράψεις το 3:15 σε δεκαδική γραφή πρέπει να το γράψεις 3.25
Η βασική ιδέα είναι να πας μέσω κλάσματος για να φάνει η άξια. Έχεις 15/60 η 1/4.
Για να έχεις κλάσμα ίδιας άξιας, με παρονομαστή 100, πόσο  πρέπει να είναι  ο αριθμητής; 25
Είναι θέμα μονάδων μέτρησης.

Φυσικά τα πάντα γίνονται αρκεί να καταλαβαίνεις κάθε στιγμή τι ακριβώς κάνεις.


amichail

Παράθεση από: zwoula στις 20 Μαρ 2010, 05:28:17 ΜΜ
μου ειπε οτι δεν μπορει να παιρνει πραγματικες τιμες. οι τιμες που θα παρει το I δε θα ειναι 3, 3.15, 3.30, 3.45, 4, 4.15....... 6 ? ενω με το 0,25 θα ειναι 3, 3.25, 3.50.... !!! μαθηματικα καταλαβαινω το 15/60 αλλα στον προγραμματιστικα δεν το καταλαβαινω....
Ή αλλιώς έστω ότι το Ι παίρνει όντως πραγματικές τιμές: οι τιμές που θα πάρει με βήμα 0.15 είναι 3, 3.15, 3.30, 3.45, 3.60, 3.75, 3.90, 4.05 κ.ο.κ.
μαθηματικά 15/60=1/4=25/100 άρα βήμα 0.25 αν θέλεις τέταρτα.
Αν το Ι πρέπει να είναι ακέραιος, άλλη λύση βέβαια
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

gpapargi

Μια απλή και διαισθητική προσέγγιση είναι να αλλάξεις μονάδα μέτρησης. Να μετράς τα χρόνο σε λεπτά από τις 12. Ώρα 3  είναι 180 λεπτά από τις 12 και ώρα 6 είναι 360 λεπτά. Άρα
Για λεπτά από 180 μέχρι 360 με_βημα 15

Αν κάποια χρονικοί στιγμή θέλεις να δεις τι ώρα είναι απλά παίζεις με div και mod.
Η μετατροπή στη μικρότερη μονάδα είναι κλασσική προσέγγιση όταν παίζεις με το χρόνο αλλά και γενικότερα με συμμιγείς αριθμούς (μεικτές μονάδες).

zwoula

αν θελω ομως : για i απο 3 μεχρι 6 με βημα 0.25 , διαβασε α[ι] ,τελος_επαναληψης       ? γινεται ?
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

Νίκος Αδαμόπουλος

Δεν γίνεται αφού οι δείκτες των πινάκων (το i στην περίπτωσή μας) πρέπει να παίρνουν ακέραιες τιμές!

gthal

... επειδή είναι δείκτης του πίνακα και όχι επειδή είναι μετρητής της Για !
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

zwoula

αρα θα πω για ι απο 1 μεχρι 12 ? αφου ειναι 12 τεταρτα?
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

gthal

Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός