Δημοτικό > Γενικά

Ωρα προσελευσης στο ολοημερο;

(1/3) > >>

mitsospap:
Οπως ξερετε την τελευταια ωρα του ολοημερου προσερχονται οι ειδικοτητες. Η ερωτηση ειναι η εξης:
Πηγαινουμε απο τις 15:00 ή της 15:15; Ειμαστε υπευθυνοι και για το διαλειμμα δηλαδη;

ilias_s:
Έτσι όπως το θέτεις μπορώ να σου πω μόνο πως, τυπικά,  σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, εφόσον το ωράριό σου τελειώνει στις 16.00, κανείς δε μπορεί να σου ζητήσει να βρίσκεσαι στο σχολείο πριν τις 10.00 (6ωρη παραμονή στο σχολείο), με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό. Επίσης, γενικά, πρέπει να βρίσκεσαι έγκαιρα πριν την έναρξη του μαθήματος στο σχολείο. Τώρα το "έγκαιρα" και το "πριν" είναι λέξεις σχετικές. Εξαρτάται σε ποια βάση το θέτεις.

Εφόσον είναι εντός του εργασιακού σου ωραρίου, δεν μπορείς να πεις πως δεν οφείλεις να βρίσκεσαι στο σχολείο από τις 15.00 επειδή ξεκινάς μάθημα στις 15.15. Αν τώρα αυτό είναι αντικειμενικά αδύνατο (πχ. βρίσκεσαι σε άλλο σχολείο ή μετακινήσε από το ένα σχολείο στο άλλο) κανείς δε μπορεί να έχει αξιώσεις. Φυσικά πάντα βρίσκεσαι στο σχολείο ώστε να συνδράμεις το δάσκαλο του ολοημέρου και όχι για να τον απαλλάξεις. Το να έχεις την αποκλειστική ευθύνη των μαθητών, από τη στιγμή που υπάρχει ο εκάστοτε δάσκαλος του ολοημέρου, δε νομίζω πως μπορεί να στο πει κανείς.

Αν εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι συμβαίνει και ποιος είναι ο προβληματισμός σου ισως μπορώ να σου πω κάτι πιο συγκεκριμένο.

mitsospap:
Για πρωτη φορα μου ζητησε ενας δασκαλος να ειμαι στις 15:00 και οχι 15:15 που πηγαινα παντα, πρωτη χρονια σε αυτο το σχολειο. Εμαθα οτι το ζητησε και σε αλλους παλιοτερα. Ο λογος αυτος που ειπες. Να τον βοηθησω με τα υπολοιπα παιδια καθως δινει τα περισσοτερα στις 15:00 ωρα αποχωρησης.

Προσωρινα δεχτηκα γιατι δεν γνωριζω τον νομο. Δεν ξερω αν πρεπει να αντισταθω ή οχι, καταρχην πρεπει πρωτα να ξεκαθαρισουμε τι λεει ο νομος και μετα το....ηθικο της υποθεσης, τι θα εκανε ενας σωστος πληροφορικος στη θεση μου.

Το τι με ενοχλει ειναι προφανες: ο χρονος μου (δεν μετακινουμαι αυτη την μερα) και 2)η ευθυνη, που οταν θα γινει κατι, θα πουν, εσυ ειχες τα παιδια εγω παρεδιδα τα υπολοιπα.

Σκεφτηκα να κανω ερωτηση τηλεφωνικη στο Υπ.παιδειας ή να ρωτησω στην διευθυνση του νομου. δεν το εκανα.

ilias_s:
Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος νόμος είναι τόσο αναλυτικός... Συνήθως οι νόμοι σε τέτοια πράγματα αφήνουν "γκρίζες ζώνες" σκόπιμα για να υπάρχει η δυνατότητα ερμηνείας με διάφορους τρόπους (και ενδεχόμενης εκμετάλευσης και με τη "βούλα")...

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα ασάφειας διάβασε παρακάτω :

Παλιότερα, που δεν υπήρχαν ΑΜΩ αλλά μόνο ωρομίσθιοι, ο νόμος το έλεγε καθαρά πως ο ωρομίσθιος δεν υποχρεούται να βρίσκεται στο σχολείο πέρα από τις ώρες που έχει μάθημα (για τις οποίες αμοίβονταν με ωριαία αντιμισθία) και ουσιαστικά δεν μπορεί να του ανατεθεί άλλη εξωδιδακτική εργασία (εφόσον δεν τον πληρώνεις για τίποτα άλλο πέρα από το μάθημα).

Για τους ΑΜΩ, παρόλο που το εργασιακό καθεστώς είναι διαφορετικό απο αυτό των ΑΠΩ και ο μισθός τους είναι κλάσμα του μισθού των ΑΠΩ (Χ/23 όπου Χ ο αριθμός ωρών διδασκαλίας), πουθενά δεν αναφέρει κάτι ξεχωριστό γι' αυτούς! Οπότε δεν τους απαλλάσει π.χ από εφημερίες (οι ωρομίσθιοι δεν έκαναν) αλλά δεν λέει και πως υποχρεούνται να κάνουν και αφήνει στον κάθε δ/ντή τη αν θα τον χρησιμοποιήσει πατώντας στο νόμο που λέει "οι εκπαιδευτικοί (γενικά και αόριστα) οφειλουν να ...". Προσωπικά το βρίσκω ανήθικο.

Κάποιος θα πει πως εφόσον είναι εκπ/κοί έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις με τους ΑΠΩ και τους μόνιμους ΑΛΛΑ αν πας στην επιθεώρηση εργασίας και πεις πως είσαι ΑΜΩ αλλά κάθεσαι ολόκληρο το ωράριο (8.00-14.00) λόγω εργασίας που σου έχει ανατεθεί στο σχολείο... δεν ξέρω κατά πόσο θα το θεωρήσουν νόμιμο!

odysseas:

--- Παράθεση από: mitsospap στις 09 Δεκ 2018, 10:16:22 πμ ---Το τι με ενοχλει ειναι προφανες: ο χρονος μου (δεν μετακινουμαι αυτη την μερα) και 2)η ευθυνη, που οταν θα γινει κατι, θα πουν, εσυ ειχες τα παιδια εγω παρεδιδα τα υπολοιπα.

--- Τέλος παράθεσης ---

Παιδιά, δεν θέλω να παρεξηγηθώ, αλλά είναι 15 λεπτά. Ο δάσκαλος που στο ζητάει δεν θέλει να πάει για καφέ, θέλει να είναι ασφαλή τόσο τα παιδιά που φεύγουν, όσο και αυτά που μένουν. Η ασφάλειά τους αξίζει ένα 15λεπτο, κι ας μην το προβλέπει με σαφήνεια κάποια διάταξη.

Όσο για την ευθύνη, αυτή την έχουμε ούτως ή άλλως από τη στιγμή που μπαίνουμε σε σχολείο και οι γονείς μας εμπιστεύονται τα παιδιά τους. Είναι αυταπάτη να πιστεύουμε ότι μπορούμε να την αποφύγουμε ή να την αποποιηθούμε. Το "κάτι" μπορεί να γίνει στο εργαστήριο, στην τάξη, στην αυλή, οπουδήποτε κι οποτεδήποτε. Ευθύνη έχουμε συνεχώς, δεν είναι μόνο το 15λεπτο. Και καλύτερα να είμαστε εκεί, μήπως και μπορέσουμε να το αποτρέψουμε ή να βοηθήσουμε, παρά να είμαστε μακριά και να έχουμε το κρίμα στο λαιμό μας.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση