ΧΕΙΡΙΣΤΗΣ VBI

Ξεκίνησε από sarakiniotis, 08 Απρ 2009, 08:00:33 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sarakiniotis

Ηρθε αυτο το e-mail στο σχολείο μας (σχολιάστε το )
------------------------------------------------------------------------------------
παρακαλούμε οι Δ/ντές των Λυκείων να μας προτείνουν εκπαιδευτικούς του σχολείου τους  για τις θέσεις του Γραμματέα, του ενός χειριστή, του συνδέσμου, του επιστάτη και των  καθαριστριών
-------------------------------------------------------------------------------------

Τι σημαίνει "του ενός χειριστή ", ότι δεν θα είναι δυο οι χειριστές ? Αρχίσαμε το κόψιμο δαπανών απο τις Πανελλήνιες ?

Νίκος Αδαμόπουλος

Επειδή αρχικά θέλω πάντα να είμαι καλοπροαίρετος (  :angel: ) θεωρώ ότι αφού λέει "του ενός χειριστή" και όχι "του χειριστή", άρα θα υπάρχει και δεύτερος...

Μήπως επειδή ο δεύτερος εξ' ορισμού θα έπρεπε να είναι ο Πληροφορικός; .... :police:

Laertis

Οι χειριστές θα είναι 2. Σε μάς ζητήθηκαν τα 2 ονοματα των χειριστών ...
Πιθανώς ισχύει αυτό που λέει ο Νίκος  ;D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

lp

Επειδή εγώ είμαι πάντα κακοπροαίρετος πιστεύω ότι απλά η διεύθυνση σας, έχει αποφασίσει από πριν για τον δεύτερο VBI (Κάποιος από τη διεύθυνση πιθανόν). Οπότε ο 1ος που είναι συνήθως του σχολείου τρέχει για τα δοκιμαστικά πριν τις εξετάσεις, τρέχει τις ημέρες των εξετάσεων (μια και ξέρει το μηχάνημα) και μερικές φορές ο δεύτερος ούτε που εμφανίζεται (γιατί έχει "σοβαρή" εργασία στην διεύθυνση)...
Το έχουμε δει το έργο πολλές φορές.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

P.Tsiotakis

Υπάρχει κανείς (όχι απο ιδιωτικό σχολείο) που ο δεύτερος χειριστής  VBI είναι καθηγητής εκτός σχολείου?
Εμένα ήταν πάντα απο το σχολείο (επαρχιακό σχολείο)

evry

Εγώ ξέρω περίπτωση με καθηγητή εκτός σχολείου αλλά εντός γραφείου :D
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

andreas_p

Οι 2 χειριστές πρέπει να είναι απαραιτήτως Π19 ή 20 και  από το ίδιο το σχολείο;

Κάτι παραπλήσιο οι ΔΕ-υπάλληλοι (γραμματείς  σχολείων) το πέτυχαν συνδικαλιστικά.

Εμείς ;   ΠΕΚΑΠ πού είσαι ;

evry

  Αν θυμάμαι καλά οι χειριστές VBI ορίζονται όπως ορίζονται και τα άλλα μέλη της επιτροπής. Δεν είναι απαραίτητο να είναι ΠΕ19/20. Συνήθως μπαίνουν υποδιευθυντές ή άλλοι παλιοί που δεν αφήνουν επιτροπή για επιτροπή και "ξέρουν" και "κομπιούτερ".
    Τώρα θεωρητικά θα μπορούσαν οι χειριστές να μην ανήκουν στο σχολείο, αλλά τότε ποιοι θα κάνουν τα δοκιμαστικά?? ??? ΟΕΕΟΟ
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

P.Tsiotakis

Η ΠΕΚΑΠ για να έχει φωνή, πρέπει να έχει και μέλη.

andreas_p

Ε τότε, δεν είναι απαραίτητο να είναι ΠΕ19/20, οι επιφορτισμένοι με την ψηφιακή λάντζα του σχολείου.

pthomop

Το μηνυμα που λάβαμε σημερα στο Λύκειο τόνιζε οτι ο δεύτερος χειριστής θα πρέπει να είναι από Γυμνάσιο πληροφορικάριος έτσι ωστε ο ένας απο τους 2 να παει να εξετασει τους προφορικα εξεταζόμενους.
Προσωπικα είμαι πολυ εξαγριωμένος διοτι με την αλλη συναδελφο του σχολειου μου μας εχει βγει το λαδι ολη την χρονια(Επαφος, γραμματειακή και εργαστηριακή υποστήριξη) και το θεωρω απαραδεκτο να ερθει καποιος αλλος στην θεση μας.

Laertis

Είναι όντως απαράδεκτο να τρώς όλη τη χρονιά το τρέξιμο με Νέστορες , Γραμματειακή δουλειά, αποτελέσματα και να μένεις εκτός στην επιτροπή. Είναι καθαρά θέμα συνεννόησης με το Διευθυντή απο την αρχή της χρονιάς.
Εγώ ανέλαβα το Νέστορα με αυτή την προϋπόθεση (δεν  είχα καμία υποχρέωση να το κάνω).
Αν η πρακτική είναι διαφορετική (όπως πολλές φορές συμβαίνει) νομίζω ότι οποιοσδήποτε απο μας θα πρέπει να απέχει απο οποιαδήποτε εργασία των "Πληροφορικών".
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis

Παράθεση από: pthomop στις 09 Απρ 2009, 08:13:19 ΜΜ
Προσωπικα είμαι πολυ εξαγριωμένος διοτι με την αλλη συναδελφο του σχολειου μου μας εχει βγει το λαδι ολη την χρονια(Επαφος, γραμματειακή και εργαστηριακή υποστήριξη) και το θεωρω απαραδεκτο να ερθει καποιος αλλος στην θεση μας.

Παιδιά, του χρόνου να αναλάβετε τη γιορτή της 25ης Μαρτίου και ένα τμήμα απουσιών και αφήστε το Νέστορα στους "the others"

evry

  Από ότι κατάλαβα δεν φταίει ο διευθυντής, είναι θέμα του γραφείου. Πως θα βολέψει ο κάθε προιστάμενος τους δικούς του. Άσε που ο 2ος VBI θα είναι κανένα φάντασμα, απλά θα εμφανιστεί εκεί και θα πίνει φραπέ.
Οπότε δεν έχει νόημα να φέρεις σε δύσκολη θέση τον διευθυντή σου αν δεν φταίει αυτός. Και να σου πω και το άλλο? Πόσα τέλος πάντων είναι τα λεφτά του VBI, αξίζει τον κόπο να στεναχωριέσαι για κάτι τέτοιο?
Σκέψου ότι θα είσαι εκεί και 7 μέρες από τις 6 και κάτι το πρωί.

Εμάς πάντως μια φορά μας είχαν στείλει για 2ο VBI έναν οικονομολόγο!!!! εμφανίστηκε στα μαθήματα μόνο (όχι φυσικά στα δοκιμαστικά) και για να μην τον κατηγορώ τον άνθρωπο βοήθησε και με τις φωτοτυπίες.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

andreas_p

Παναγιώτη, μπορεί να το λες με χιούμορ ... αλλά το θράσος ορισμένων είναι απύθμενο. 

Διάβασε και το παρακάτω  : 

Και τη  ψηφιακή επιμέλεια της γιορτής της 25ης Μαρτίου αναλαμβάνει ο ... hi  tech
ΠΕ19.  Μόνο που η απόσταση είναι τέτοια , που φτάνουμε στα όρια του ακριβοθώρητου. Η γιορτή τελικά έγινε αλλά με style 1980.

Επίσης  : 

O Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ απαλλάσσεται από κάθε εξωδιδακτική εργασία, εκτός των εφημεριών. Είναι αυτονόητο ότι υποστηρίζει συμβουλευτικά τη λειτουργία του σχολείου σε θέματα που αφορούν στις Τεχνολογίες Πληροφοριών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αναλαμβάνει και τη διεκπεραίωση των σχετικών εργασιών.