Επόπτης και file sending/receiving

Ξεκίνησε από ntalkos, 15 Οκτ 2019, 10:59:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ntalkos

Ξαναθετω εδώ ένα ερώτημα, που ίσως χάθηκε σε προηγούμενη κουβέντα.
Ο Επόπτης υποστηρίζει λειτουργία του να στέλνεις αρχεία σε κάποιο φάκελο των clients ή να παίρνεις αρχεία από αυτούς; Όπως έχει το NetOp στα Windows?


thanos

Εγώ έχω φτιάξει το mycp.
Τα accounts των μαθητών είναι m1, m2... m13

Δίνω, π.χ.:

./mycp Άσκηση.odt Έγγραφα/Δ1

#!/bin/bash

# Usage: mycp FILE DIRECTORY
# copies FILE into the DIRECTORY of every user

for i in {1..13}
do
cp -r $1 /home/m$i/$2
chown m$i:m$i /home/m$i/$2/*
done

ntalkos

Να υποθέσω πως αυτό προϋποθέτει στήσιμο LTSP? Δηλαδή στο /home/m1 έχει γίνει map κάποιο folder στον client1?

Εγώ που δεν έχω LTSP, πώς μπορώ με το χέρι να κάνω αυτό το mapping?

Ευχαριστώ

thanos

Με το LTSP έχεις κοινό filesystem, οπότε απλά αντιγράφεις τα αρχεία στο server, και είσαι τζετ.

Αν έχουν διαφορετικό filesystem τα μηχανήματα των μαθητών, δοκίμασε με την εντολή rcp (remote copy).

ntalkos

Ενημερωτικά θα σας πω ότι μπόρεσα με την rcp να στέλνω αρχεία στα raspberry που έχω στο εργαστήριο. Αυτό που χρειάζεται είναι
1. να σηκώσω SSH στα raspberry και
2. να φτιάξω ένα φακελάκι στο home directory του κάθε raspberry για να μπορώ να στέλνω εκεί το αρχείο μου.
Διάβασα ότι η rcp θεωρείται εξαιρετικά insecure, αλλά εντός του LAN πιστεύω να μην αποτελεί πρόβλημα.

Οπότε σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα σκριπτακι, όπως αυτό που προτείνει ο thanos, όπου με ένα for loop θα στέλνω σε όλους τους clients. Το μόνο που δεν κατάφερα ακόμα είναι στην εντολή να καρφώσω το pwd του χρήστη με το οποίο γίνεται το rcp, γιατί αλλιώς το ζητάει από command prompt. Γνωρίζει κανείς τον τρόπο;

alkisg

Ψάξε για "passwordless ssh" και αφού καταφέρεις αυτό, μετά χρησιμοποίησε την εντολή "scp", όχι την "rcp".

Ή στήσε NFS στον server σου.

ntalkos

Με την scp, η αντιγραφή αρχείων δούλεψε ρολόι. Ευχαριστώ πολύ...