Προγραμματισμός ύλης

Ξεκίνησε από yb, 30 Νοε 2014, 08:21:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

yb

Συνάδελφοι καλησπέρα,
διδάσκω φέτος για πρώτη χρονιά το μάθημα ΑΕΠΠ. Τοποθετήθηκα στο σχολείο πριν 1 μήνα και έχω κάνει μέχρι στιγμής μόλις 5 μαθήματα και είμαι πολύ πίσω.
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με ενημερώσει, υπο φυσιολογικές συνθήκες, μέχρι τα χριστούγεννα που θα έπρεπε να έχουμε φτάσει στην ύλη; Υπάρχει κάποιος προγραμματισμός, χρονικός, της ύλης για το μάθημα;
Πώς να καλύψω τόσα μαθήματα που έχω χάσει; :-\

sstergou

Τέτοια εποχή συνήθως ήμουν στη δομή επανάληψης και μέχρι τα χριστούγγενα είχα μπει στη Για.
Όσον αφορά την αναπλήρωση μπορείς να ζητήσεις ώρες από τον/την οικονομολόγο που κάνει το ΑΟΔΕ. Αυτοί συνήθως δεν έχουν πρόβλημα με τον χρόνο.

pgrontas

Και εγώ, κάθε χρόνο έχω στόχο μέχρι τα Χριστούγεννα να έχουν γίνει τα κεφ. 1,2,7,8.
Φέτος λόγω καταλήψεων κτλ. μάλλον θα είναι η πρώτη χρονιά που δεν θα το καταφέρω.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Γιάννης Σ.

Εγώ συνήθως τελειώνω Όσο και Αρχή_Επανάληψης. Χωρίς 'προχωρημένες' ασκήσεις εννοείται... ;)

gthal

Καλημέρα συνάδελφοι.
Φαίνεται πως αυτό το θέμα δεν έχει συζητηθεί από το 2014-15...
Πόσες συνολικά ώρες κρίνετε ότι χρειάζονται για να διδαχθεί ικανοποιητικά η ύλη όπως είναι τώρα (και τα τελευταία χρόνια δηλ, μετά από την αύξησή της και μετά από τις καραντίνες όπου είχαν αφαιρεθεί κομμάτια);
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

pgrontas

Πέρσι έκανα 154 ώρες (σχολείο).
Θεωρώ ότι χρειάζονται γύρω στις 180 για πραγματική εμπέδωση όπως είναι ο στόχος από τότε μπήκε το 6ωρο.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

gthal

Ευχαριστώ για την απάντηση Παναγιώτη!
Συμφωνώ ότι χρειάζονται κατ' ελάχιστο 150 ώρες.
Θα εκτιμούσα και τη γνώμη άλλων συναδέλφων γιατί θεωρούμαι υπερβολικός από τους εργοδότες μου όταν το λέω αυτό.
Ισχυρίζονται ότι υπάρχουν συνάδελφοι που βγάζουν την τρέχουσα ύλη με τα ωράρια που ίσχυαν για την παλιά ύλη (80-90 ώρες)
Επίσης, θεωρείτε ότι βγαίνει η ύλη σε 90 ώρες, έστω και μέτρια; (μιλάμε για τον μέσο μαθητή)
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

petrosp13

Παράθεση από: gthal στις 28 Σεπ 2023, 11:58:27 ΠΜΙσχυρίζονται ότι υπάρχουν συνάδελφοι που βγάζουν την τρέχουσα ύλη με τα ωράρια που ίσχυαν για την παλιά ύλη (80-90 ώρες)


Η ύλη μπορεί να βγει και σε 30 ώρες
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

gthal

Συμφωνώ και επαυξάνω! Και σε τρεις, αν θέλεις  :laugh:
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

gthal

Παράθεση από: gthal στις 28 Σεπ 2023, 03:06:09 ΠΜΠόσες συνολικά ώρες κρίνετε ότι χρειάζονται για να διδαχθεί ικανοποιητικά η ύλη όπως είναι τώρα (και τα τελευταία χρόνια δηλ, μετά από την αύξησή της και μετά από τις καραντίνες όπου είχαν αφαιρεθεί κομμάτια);

Μήπως υπάρχουν καθόλου άλλες γνώμες-απόψεις ή διαφορετικές προσεγγίσεις εδώ;
Άλλοι συνάδελφοι που είναι σε φροντιστήρια, τι κάνουν όταν τους δίνονται λιγότερες από 100 ώρες;
Γράψτε τις απόψεις σας παρακαλώ!
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

johnk

Σε φροντιστήρια ξεκινάω με κεφάλαια 2, 7, 8 (Δομή ακολουθίας, επιλογής και επανάληψης)
μετά συνεχίζω με κεφάλαια 3,9 (Πίνακες)
και μετά πάω κεφάλαιο 10 (Υποπρογράμματα)
Παράλληλα αν βρω χρόνο παραδίδω κεφάλαιο 1(Πρόβλημα) και Κεφάλαιο 4.1 και κεφάλαιο 3 από το νέο βιβλίο (Επίλεξε)
Συνεχίζω με κεφάλαιο 6 και 13 και κεφάλαιο 5 από το νέο βιβλίο, εκτός του μαύρου κουτιού
Μετά συνεχίζω με στοίβα ουρά σχεδιαστικές ασκήσεις μόνο για αρχή και αργότερα εντάσσω και ασκήσεις με κώδικα.
Παράλληλα αν βρω χρόνο κάνω διαίρει και βασίλευε μαζί με δυαδική αναζήτηση παράδοση που είναι κεφάλαιο 2 νέου βιβλίου και κάποια στιγμή όποτε βρω χρόνο λέω και μία συγχώνευση μαζί με ταξινόμηση με επιλογή
Μετά συνεχίζω με λίστες δένδρα και γράφους και τα εντάσσω σε θέματα Α και Β σε διαγωνίσματα
και τέλος αντικειμενοστραφή και μετά κάποια στιγμή λέω και το μαύρο κουτί

Τα έγραψα λίγο γρήγορα, ελπίζω να βγαίνει νόημα

gthal

@johnk  σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Με ενδιαφέρει κυρίως πόσες διδακτικές ώρες σου χρειάζονται για να τα κάνεις αυτά;
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

johnk

3 ώρες(50 λεπτά) την εβδομάδα έχω διαθέσιμες.

ApoAntonis

Παράθεση από: gthal στις 03 Οκτ 2023, 03:10:26 ΜΜΆλλοι συνάδελφοι που είναι σε φροντιστήρια, τι κάνουν όταν τους δίνονται λιγότερες από 100 ώρες;
Γράψτε τις απόψεις σας παρακαλώ!
Δεν μπορώ να ακριβώς να μπω στο "vibe" στο οποίο αναφέρεσαι, αφού δεν έχω προσπαθήσει τμήμα με λιγότερες από 100 ώρες στην νέα ύλη. Δεν χρειάστηκε.


Έχεις δύο επιλογές.
Ή αρνείσαι ή το κάνεις. (φαντάζομαι έχει προηγηθεί κάποια συζήτηση)
Πρέπει να γίνει κάποια διάκριση για να γίνει πιο κατανοητό αυτό που γράφω. Άλλο πράμα κάνω μάθημα (το μάθημα για να το μάθουν) και άλλο κάνω μάθημα προετοιμασίας για τις Πανελλαδικές. 

Σε "ψιλοδυνατό"(*) τμήμα γίνεται θεωρώ, υπό την προϋπόθεση ότι τα θεωρητικά τα πας αέρα. Εξαρτάται φυσικά πολύ από την περιοχή και από το σχολείο γιατί μπορεί να οι μαθητές να έχουν πάρα πολύ καλή επαφή από την Β' Λυκείου. Θα χρειαστεί φυσικά και η συνδρομή του σχολείου. Τώρα θα πω ίσως καφρίλα, αλλά το μάθημα δεν είναι τόσο δύσκολο και πολλές φορές μόνο με το σχολείο (υπό συνθήκες) μπορεί κανείς να επιτύχει.
 (*) Το χαμηλό, μέτριο και υψηλό επίπεδο μαθητών εξαρτάται και αυτό από την περιοχή, δηλαδή το τι εννοούμε ως επίπεδο εμείς.

Στο δια ταύτα, αν δεν έχεις την δυνατότητα να προσθέσεις ώρες όταν το κρίνεις απαραίτητο δεν θα βγεί με 2 ώρες την εβδομάδα. Ξαναγυρνάμε στις επιλογές. Το σηκώνεις ευθύνη δική σου να πάνε μερικώς προετοιμασμένοι;


Από περιέργεια πόσες ώρες δίνουν σε Έκθεση/Μαθηματικά/Οικονομία στην περίπτωση που αναφέρεσαι;



gthal

Σε ευχαριστώ @ApoAntonis

Παράθεση από: ApoAntonis στις 04 Οκτ 2023, 09:52:33 ΠΜ
Από περιέργεια πόσες ώρες δίνουν σε Έκθεση/Μαθηματικά/Οικονομία στην περίπτωση που αναφέρεσαι;
Ενδιαφέρουσα η παρατήρηση! Λοιπόν Οικονομία κάνουν επίσης 3ωρα, άρα έχουμε τον ίδιο χρόνο, που μου φαίνεται ειρωνικό γιατί δε νομίζω ότι είχαν ανάλογη αύξηση της ύλης και γιατί στο σχολείο νομίζω κάνουν 4ωρα
Στα μαθηματικά κάνουν 4ωρα και είναι ένα από τα επιχειρήματα, πώς οι μαθηματικοί βγάζουν τέτοια ύλη. Αλλά κι εδώ νομίζω ότι με τις προσθαφαιρέσεις που έγιναν τελικά η συνολική τους ύλη μειώθηκε λίγο. Όπου κάνω λάθος με διορθώνετε.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός